Sateliti u ovom setu zvučnika su pravi dragulj. Izrađeni su od kombinacije nekakve metalne slitine i poliranog aluminija koji je u prvom planu budući da je od ovog materijala načinjen prednji dio satelita. Logitech je ovaj aluminijski dio zaštitio posebnom plastičnom folijom koju valja skinuti prije uporabe zvučnika.

Uz zvučnike su isporučeni štitnici od sintetičke tkanine koje je moguće ugraditi naknadno. Premda štitnici nimalo ne utječu kvalitetu zvuka, pretpostavljamo da ih većina korisnika neće rabiti budući da zvučnici bez spomenutog zaštitnog pokrova izgledaju fenomenalno.

Sateliti sa "blje" pokrovom…

…i bez "blje" pokrova

Sam princip konstrukcije zvučnika je prilično zanimljiv. U zvučne kutije je ugrađen 2-inčni driver sa aluminijskim phase plugom koji zamjenjuje standardnu kapicu drivera. Aluminijski konus je spojen sa bazom drivera što znači da se driver bolje hladi, a time sam zvučnik ima nešto veću snagu (bez distorzije zvuka). Uz to aluminijski konus služi i za bolju definiciju visokih tonova.

Na samom vrhu zvučne kutije Logitechovi su inženjeri postavili refleksijske rupe što bi u teoriji ovim zvučnicima trebalo pomoći da vjernije reproduciraju tonove iz srednjeg dijela čujnog spektra. Kao što smo već napomenuli, daljinski upravljač i sateliti su tvornički povezani sa kabelom što komplicira njihovu instalaciju.

Aluminijski phase plug driver

Nakon vanjskog pregleda zvučnika bio bi red da nešto kažemo i o njihovoj praktičnoj uporabi odnosno kvaliteti zvuka kojeg su u stanju reproducirati. Zvučnike smo za potrebe testiranja spojili na zvučnu karticu iz naše testne konfiguracije – Cretive Labs Audigy 2 ZS. Riječ o vjerojatno najboljoj gamerskoj zvučnoj kartici koja svoj posao odlično odrađuje i pri slušanju glazbe odnosno gledanju filmova.

Zvučnike nismo testirali sa nekim posebnim setom audio materijala već smo ih jednostavno priključili na računalo i koristili u svakodnevnom radu i "neradu" tjedan dana. Zvučnici su se na ovom testiranju pokazali prilično dobro. Kao i kod svakog seta računalnih zvučnika bili smo malo razočarani izraženošću tonova srednjeg dijela spektra, ali općenita kvaliteta zvučne slike je zadivljujuće dobra. Vjerojatno najizraženija karakteristike zvučne slike ovih zvučnika je prilično jak bas koji je dosta kompresiran. Uzrok kompresije je dizajn subwoofera koji nema bas refleksijsku rupu. Kompresiraniji bas više odgovara glazbi koja je svira prirodnim instrumentima poput gitara i bubnjeva dok je manje kompresiran bas zgodniji za elektronsku glazbu.

Zaključak

Što reći za kraj? Čini se da je Logitech na području računalnih zvučnika uspio učiniti jednako dobar posao kao na području računalnih periferija. Za cijenu od oko 650 kn Z-3 nude doista mnogo ako vas zadovoljava stereo zvuk potpomognut subwooferom. Naravno, za istu je cijenu moguće nabaviti i jeftiniji 5.1 sistem, ali jasno je da dotični neće imati toliko uvjerljiv i snažan zvuk niti vizualnu atraktivnost kao Z-3 (ili većina ostalih 2.1 sustava slične cijene). Ako se nas pita mi bi u ovom cjenovnom rangu definitivno prije izabrali kvalitetniji 2.1 nego jeftiniji 5.1 sustav. Manji broj moćnijih i kvalitetnijih zvučnika će jednostavno svoj posao u većini upotreba odrađivati svoj posao bolje nego veći broj slabijih i manje kvalitetnih zvučnika. Jedina nedostatak – 5.1 sistem mogu korisniku pružiti pravi surround dok će kod 2.1 zvučnika surround efekt čak i uz pomoć "jače" zvučne kartice biti samo gruba simulacija prave stvari.

Valja napomenuti da je prava oznaka testiranog seta zvučnika Z-3i. Radi se o aluminijsko-bijeloj varijanti uz koju je na tržištu moguće nabaviti i još dvije varijante ovih zvučnika – crno-aluminijsku kombinaciju (nama se čini da je ova najatraktivnija) te kombinaciju aluminija i drveta. Dakako, kod potonjeg se dizajna ne radi o pravom drvetu već samo o polimeru koja izgleda slično kao drvo.