Logitechovo otvaranje bežične fronte
Datum objave 24.09.2005 - Oton Ribić
Uvod i mogućnosti
Mnogim se audiofilima, tehnološkim rudimentalistima i sličnima diže kosa na glavi od same pomisli na bežično, već isključivo vjeruju kabelima. Da se ne radi o priličnom naporu, zacijelo bi mnogi među njima umjesto mobitela mnogo radije za sobom vukli fiksni telefon. No usprkos svim njihovim argumentima (koji katkad imaju smisla, katkad ne), bežične slušalice dobivaju na popularnosti. Zbog nekih svojih ograničenja one neće moći izgurati svoju kabeliranu rodbinu sa scene, ali na području amaterske audio-tehnike one počinju s pravom uzimati svoj dio kolača. Jedan od zasad još uvijek rijetkih bežičnih modela na tržištu stiže nam iz Logitecha. Tvrtka je pripremila čitavu seriju bežičnih slušalica namijenjenih iPodu, Bluetooth uređajima, MP3 playerima i sl., no sve su slušalice istog dizajna i zasnovane na identičnoj mehanici i akustici, a razlikuju se tek po detaljima funkcionalnosti. Verzija koju smo mi primili na test je Wireless for MP3, namijenjena vlasnicima MP3 playera koji su odoljeli kupnji iPoda.
Dopadljiv dizajn, ali je mnogo važnije što su ove slušalice udobne za nošenje
Počnimo s konstrukcijom i konceptom. Ove slušalice signal primaju od posebnog radiopredajnika, naravno isporučenog s njima. Radi se o kockici veličine AA baterije iz koje strši muški 3-milimetarski stereo konektor, a koji ćete moći upiknuti u praktički svaki MP3 player – izuzeci su poneki liliputanski playeri koji rabe 2-milimetarski konektor, ali čak i za njih postoji odgovarajući adapter.
U teoriji ovo zvuči vrlo dobro, no u praksi se javlja nekoliko praktičnih nezgodica. Naime, predajnikov konektor je smješten na njegovom boku i uklapat će se s ostatkom playera samo ukoliko je on nešto veći i ima priključak na sredini – kao što je to slučaj kod iPoda. No stvari postaju puno smješnije ako ga poželite spojiti na nekakav manji flash MP3 player koji ima konektor na kraju – cjelina će izgledati kao slovo T i ukoliko ćete je nositi u džepu, morat ćete hodati po prstima (i to u zavjetrini) da se ne odspoje. Autor ovog teksta pokušao ga je spojiti na Hewlett-Packardov iPaq i bilo je mrvicu bolje, iako daleko od poželjnog. Srećom, Logitech je donekle izgladio stvar isporukom malog produžnog kabela u paketu.
Kraljevska udobnost
Slušalice su konstruirane tako da im se držač nalazi iza glave. Za razliku od nekih svojih konkurenata, Logitech je ispravno shvatio da slušalice ne moraju nužno pritiskati glavu poput hidrauličke preše, te su prilično udobne za nošenje. Vlasnicima vrlo velikih ušiju možda će donekle smetati mali prorez za gornju stranu uha, ali se radi tek o sitnici – u više navrata autor ovog teksta (koji ima uši velike kao Dumbo) nosio ih je i po nekoliko sati, bez ikakve kasnije potrebe za rehabilitacijom. Istaknimo kako nisu baš sprijateljene s naočalama; kao i mnoge druge slušalice istog dizanja, držač im se neprestano svađa s krakom naočala, osobito u hodu. Nažalost, nisu rasklopive a ni ne leže baš dobro u svakom džepu. Alternativa je nošenje oko vrata, no to će biti udobno samo ljudima-žirafama.
Jedan od konstrukcijskih nedostataka ovakvih slušalica je što se ne vole s naočalama
Dvije tipkice za kontrole glasnoću smještene su na desnoj slušalici, lako su dohvatljive i rade sasvim pohvalno. Uključenje slušalica također je vrlo jednostavno – potrebno je samo pritisnuti treću tipku na slušalici, i jedinu na predajniku. Kroz nekoliko sekundi uspostavi se veza što uređaji javljaju trepćućim plavim svjetlom, i spremni su za galamu.
Tipke na srebrnom prstenu reguliraju glasnoću slušalica, dok ih srednja uključuje
Ali, kakvu galamu! Mora se priznati kako je Logitech na području akustike slušalica napravio zaista dobar posao. Cijeli čujni spektar je dobro pokriven: visoke frekvencije su čiste i jasne, bas je impulzivan i moćan, a neće biti razočarani ni ljubitelji "mesnatog" zvuka, tj. vjerne reprodukcije srednjih frekvencija. Mnogi proizvođači za jednaku cijenu nude tek kabelirane verzije slušalica s ovakvim zvukom. Premda su slušalice u stanju biti razmjerno glasne, valja imati na umu kako im i predajnik prilično "vuče", tj. ima malen ulazni otpor. Drugim riječima, bit će vam potreban i razmjerno jak izvor kako biste si mogli solidno protresti mozak. Svi discmani i većina MP3 playera će položiti ovaj ispit, ali valja pripaziti s malim radijima, već spomenutim iPaqom, i sličnim stvarčicama.
Tehnička analiza i zaključak
Nedostatak slušalica je što se ne mogu koristiti za igranje (osim eventualno avantura), bez obzira da li na stolnom računalu, konzoli ili pak ručnoj konzoli, kao ni za gledanje filmova. Zvuk u slušalicama kasni nekoliko stotina milisekundi u odnosu na signal poslan u predajnik, što je više nego dovoljno da bi bilo opazivo i iritantno. Kod slušanja glazbe ovo, naravno, nije presudno.
Radiopredajnik slušalica katkad zna biti pomalo nespretan za spajanje i nošenje
Što se dometa predajnika tiče, prilično ovisi o uvjetima u kojima sustav koristite. Ukoliko ga priključite na svoju audio-liniju ili računalo i želite se šuljati po istoj sobi bez zaplitanja o kabel, neće biti nikakvih problema. Odete li u drugu sobu, stvari više ne stoje tako dobro. Pri korištenju s MP3 playerom na otvorenom, povremeno će vam se dogoditi kraći prekid veze ukoliko predajnik držite nisko i na lijevoj strani tijela (s obzirom da se antena nalazi u desnoj slušalici). No pored ove sitnice, sve radi bez problema.
I slušalice i predajnik napajaju se pomoću ugrađenih litij-ionskog akumulatora koji će dostajati, u prosjeku, za šest do sedam sati slušanja. Svidjelo nam se što punjač ima dva konektora, te se akumulatori obje komponente mogu puniti istovremeno.
Zaključak
Nakon što je u tekstu spomenuto nekoliko nedostataka, brojni će čitatelji pomisliti kako se Logitechu ovaj put sprema izuzetno niska ocjena. No, osjećaj vara. Unatoč zamjerkama, ne zaboravimo da ovaj uređaj dobro obavlja svoju primarnu namjenu: kvalitetnu i udobnu bežičnu reprodukciju zvuka. Primjedbi ima, no sjetimo se kako se radi tek o jednima od prvih bežičnih slušalica na tržištu koje su cijenom pristupačne običnim smrtnicima, te možemo očekivati kako će se nedostaci (uglavnom praktične prirode) riješiti u sljedećim generacijama. S financijske strane, istina je da 710 kuna nije mala cijena za slušalice no u svijetu bežičnih modela ovo je vrlo razumna svota, a ne treba zaboraviti ni u koliko kvalitetnom zvuku ćete zauzvrat uživati.