Mali usporedni test GF6800 kartica
Datum objave 24.09.2004 - Denis Arunović
Uvod i Asus V9999 GE
Prije nego što se bacimo na same kartice zagnjavit ćemo vas sa malim teoretskim uvodnikom. Kao što vjerojatno znate, nVidijina GF6800 serija se sastoji od tri modela kartica - obične GF6800 (koja je tema ovog članka), GF6800GT te GF6800 Ultra. Potonja dva modela su u osnovi iste kartice sa različitim taktovima GPU-a (eng. Graphics Processing Unit) i memorije. Kod GT-ice je to 350/1000, a kod Ultre 400/1100 MHz (GPU/memorija). Obje navedene kartice imaju GPU-u sa 16 cjevovoda i 6 verteks jedinica. S druge strane standardna GF6800 kartica kao najeftiniji predstavnik cijele serije ima samo 12 cjevovoda te 5 verteks jedinica. Uz to, prema nVidijinom referentnom dizajnu GF6800 kartice imaju samo 128 MB klasične DDR memorije nasuprot 256 MB GDDR3 memorije na skupljim karticama. Referentni takt kartice je također prilično nizak - samo 325/700 MHz. Sad kad smo raščistili osnovne tehnikalije vrijeme je da pogledamo što je ovaj put završilo u našoj testnoj konfi.
Asus V9999 Gamers Edition
Asus je, kao što znamo, prilično jak igrač na tržištu računalnog hardvera. Tvrtka ima odličnu reputaciju bilo u očima entuzijasta ili korporativnih korisnika, a tu reputaciju poprilično masno naplaćuje. Iz tog je razloga Asusov hardver obično osjetno skuplji od konkurencije. S druge strane trvtkine proizvode u većini slučajeva krasi kvaliteta izrade, pouzdanost, overclockabilnost te dodatni featuri. Sve navedene karakteristike se već na prvi pogled mogu nazrijeti u modelu V9999 Gamers Edition.
Nakon otvaranja kutije.
Kartica dolazi u ogromnoj kutijetini koja je sve samo ne prazna. Osim same kartice u njoj se nalazi TV-Out kabel, DVI na VGA adapter, web kamerica (0,3 megapiksela) te softverski paket koji se sadrži DeusEx 2, Battle Engine Aquila, Gun Metal, CD sa demo verzijama igara, Asus DVD XP te CD sa driverima.
Asusova web kamerica
Web kamera se priključuje na USB port, a namijenjena je korištenju Asusovih aplikacija GameFaceLive i VideoSecurity Online. GameFaceLive je softver koji služi za komunikaciju pri igranju mrežnih igara dodajući zvučnoj komunikaciji i vizualnu (npr. cerenje protivniku u facu nakon uspješne dominacije u CS-u). VideoSecurity Online je sofver za nadzor prostora. Naravno, prilično jednostavan, ali prilično koristan ako imate smisla za neslane šale.
Asus V9999 Gamers Edition - part II
Na prvi pogled...masivno
Sama kartica izgleda vrlo impozatno, što zbog izgleda što zbog samih specifikacija. Naime, radi se o prilično radikalnom redizajnu standarnih specifikacija GeForcea 6800. Umjesto 128 MB konvencionalne DDR memorije, Asus je na karticu ugradio 256 MB GDDR-a 3. Uz to, radni takt Asusove kartice nije bi blizu nVidijinih specifikacija - umjesto 325/700, kartica radi na taktu od 350/1000 MHz.
Radikalan pristup napajanju
Finalni korak u stvaranju GF6800 čudovišta je bez sumnje integriranje dva molex konektora na zadnji dio kartice. Mada čak ni većina produkcijskih GF6800 Ultra kartica ne zahtijeva ovakvo napajanje (prema Asusu - dva dedicirana molex voda), Asus je odlučio igati na sigurno. Činjenica je da ovakva koncepcija definitivno rješava problem opskrbljivanja kartice dovoljnom količinom električne energije, no istina je i da će mnogo korisnika imati problema sa odvajanjem čak četiri molex konektora (dva po svakom vodu) za napajanje ovog čudovišta. Znamo da smo se mi pošteno namučili sa prearanžiranjem kabela po kućištu da bi sve radilo kako treba.
Čak se i nama sa zalomi kakva ultra-cool fotka
Dodatni "woow" efekt od Asusove smo kartice doživjeli tek nakon što smo uključili računalo. Kao što je vidljivo na gornjoj slici, cijeli sistem hlađenja svijetli jarkom plavom svijetlošću što je san za bilo kojeg vlasnika kućišta sa pleksi-stranicom. Budući da i sami volimo svijetleći hardveraj (doduše, naš se poglavica Ozren ne bi baš u potpunosti složio sa ovom tvrdnjom) moramo priznati da smo se teška srca (i rosnih očiju) natjerali deinstalirati karticu sa naše Abit KV8-MAX3 nakon završetka testiranja.
Albatron Trinity GF6800
Albatronova serija GeForceica 6800 nosi ime Trinity vjerojatno aludirajući na cyber junakinju iz kultnog filma Matrix. Kako god da se zvala djevojka sa kutije Albatronove kartice, vjerojatno ćete se složiti sa konstatacijom da prilično dobro odrađuje svoj posao - privlači poglede (većinom muških) kupaca. Unutar ove sjajne kutije se nažalost ne nalazi isto tako sjajan bundle.
Cyber djevojke su Albatronova omiljena maskota
Osim S-Video kabela te DVI/VGA adaptera paket opreme upotpunjuje stvarno očajan sofverski paket - Duke Nukem Manhattan Project, Game Pack (CD sa nekoliko demo igara) te WinDVD Creator. Neki će se pobuniti na ovaj komentar te graknuti da se kartica ne kupuje zbog softvera već zbog hardvera - same kartice. Mada se u principu slažemo sa tom tvrdnjom, naše je mišljenje da se proizvođač defintivno mora potruditi pridobiti kupca, a to se ne postiže sa softverskim paketom koji se sastoji od prastare, prilično loše arkadne igre koja prema kvaliteti i izgledu nema što tražiti u kutiji sa jednim GeForceom 6800.
Masivni bakreni hladnjak je tu, ali ledica nema
Albatronova kartica izgleda prilično moćno budući da je na GPU i memoriju ugrađen prilično velik bakreni hladnjak oklopljen plavim limom. Na hladnjak nažalost nije ugrađeno osvijetljenje što nas je prilično razočaralo. Ajd' da se radi o minimalno izmjenjenom referentnom dizajnu, ali kad su Albatronovci već potrudili opaliti šminku mogli su usput na karticu staviti i koju ledicu.
Fino podgrijana i zaprašena
Budući da plava Albatronka slijedi nVidijin referentni dizajn što se tiče količine i vrste memorije, njenog takta te takta samog GPU-a, za rad joj je potreban samo jedan molex konektor.
Chaintech SA6800
Najslabiji model iz Chaintechove linije GF6800 kartica prema dizajnu i specifikacijama slijedi nVidijin referentni dizajn - takt 325/700 MHz i 128 MB DDR memorije. Za razliku od Albatronove kartice, Chaintech se sa svojim modelom čak nije previše trudio ni oko izgleda - iskorišten je standardni hladnjak na kojeg je naljepljena naljepnica sa likom neke opasne frajerčine bijele kose (ala Cristopher Lambert u Beowulfu). Jedina modifikacija je PCB - nije zelen već tamno plav.
Gotovo referentni dizajn SA6800 nije nas previše dojmio
U kutiji sa karticom smješten je prilično solidan bundle od kojeg se najviše ističe prava zbirka kabela (S-Video, kompozitni, SV na AV i naponski kabel) te prilično dobra igra - Pyrov Commandos 3. Osim Commandosa u softverskom se paketu nalazi CD sa demo verzijama 5 igara (za one koji su baš očajni), WinDVD Channel, WinDVD Creator, WinRip i Adobe Photoshop Album 1.0.
Situaciju ipak spašava softverski bundle
Sve u svemu radi se o prilično solidnom paketu ako ne patite za cool izgledom kartice ili igrama koje mnogo bolje znaju iskoristiti 3D mogućnosti GF6800 čipa. To bi bilo to što se tiče vizualnog dojma kartica. Sad je vrijeme za tweakanje.
Testni sistem i overclocking
|
|
Kao što je vidljivo u tablici, kartice nismo testirali na tvorničkom taktu ako taj takt bio jednak nVidijinim specifikacijama. Takvo što jednostavno nema smisla budući da bilo kakve razlike u rezultatima možemo pripisati samo greškama pri mjerenju. Kako bi dobili pravu sliku performansi kartica u grafove smo ubacili i rezultate sve tri varijante GF6800 kartica na referentnim taktovima. Valja spomenuti i novog člana našeg softverskog "tima" - SPECview perf. u verziji 8.01. Nova verzija donosi nove testove, neki stari testovi su izbačeni - sve u svemu softver je adekvatno osvježen tako da smo ga ponovo odlučili koristiti.
Napomena: Autor ovih redaka jako pati na vizualni dojam svog desktopa stoga zanemarite činjenicu da slijedeći screenshootovi izgledaju prilično čudno - i dalje je riječ o Windowsima XP.
Za "otključavanje" služi zadnja stavka - Graphics processor conf.
Prije nego što pogledamo i iskomentiramo rezultate overclockiranja dotaknimo se famoznog otključavanja GF6800 čipova. Kao što smo spomenuli u uvodu, za razliku od GT i Ultra čipova koji imaju 16 cjevovoda i 6 verteks jedinica, standardni GF6800 čip ima 12 cjevovoda i 5 verteks jedinica. Svi se ovi čipovi proizvode na isti načina, svi dolaze sa istih wafera što znači da u teoriji svi imaju 16 cjevovoda i 6 verteks jedinica. Doduše u praksi zbog nesavršenosti proizvodnog procesa sve jezgre koje se dobiju rezanjem wafera nisu ispravne - neke rade iznad specifikacija, neke prema specifikacijama, neke ispod specifikacija dok neke uopće ne rade. U teoriji one koje ne rade prema specifikacijama GT ili Ultra čipa (nisu im ispravni svi cjevovodi odnosno ne mogu dostići specificiranu brzinu jezge) se u većini slučajeva pretvaraju u obične GF6800 čipove. U praksi proizvođač nekad dovede proizvodni proces do takve razine da jednostavno nema dovoljno "loših" čipova da zadovolji potražnju na tržištu. U tom se slučaju potpuno ispravni čipovi namjerno oslabljuju - isključuju im se cjevovodi i verteks jedinice te ih proizvođač prodaje pod markom slabijih čipova.
Lako je isprobati "otključavanje" - samo treba staviti kvačicu kraj "maskiranih" stavki
To je ono čemu se nadamo mi tehnički potkovaniji korisnici - tražimo priliku da za svoje novce dobijemo što više performansi. Ono što nas zanima je da li im se cjevovodi i verteks jedinice "zaključavaju" odnosno "maskiraju" softverski putem BIOS-a grafičke kartice ili hardverski, laserskim spaljivanjem. Ako se spaljuju više ih nije moguće osposobiti za rad. S druge strane, ako su samo sofverski "maskirani" tako da ih driveri "ne vide" moguće ih je "odmaskirati" ili "otključati" pomoću zadnje verzije programčića pod imenom RivaTuner (ver. 2.0, Release Candidate 15.1.). Naravno, stvar u teoriji radi samo ako je čip ispravan. U slučaju da nije, neizbježna je korupcija slike ili rušenje 3D aplikacija.
Dakle kakvo je onda stanje sa testiranim karticama? Pa da budemo iskreni nikakvo. Na niti jednoj kartici nije moguće otključati dodatne cjevovode niti verteks jedinice. Kako znamo? Pa nema apsolutno nikakvog rasta performansi i to je to. S druge strane čak i ovakvo neuspjelo "otključavanje" rezultira problemima u nekim aplikacijama (npr. Painkiller), a simptomi su korupcija slike i nestabilnost.
Maksimalan overclock |
||
Jezgra (core) |
Memorija |
|
Asus V9999 GE | 435 MHz |
1195 MHz |
Albatron GF6800 | 375 MHz |
825 MHz |
Chaintech SA6800 | 365 MHz |
810 MHz |
Dakle od "otključavanja" ništa, no što je sa "ocanjem"? Sa guštom možemo reći da su sve kartice prilično dobro podnijele overclockiranje, no posebne pohvale idu na račun Asusove kartice - sa nazivnog takta od 350/1000 MHz uspjeli smo je podići do 435/1195 MHz što je ovoj kartici omogućilo da performansama parira, a dosta često i nadjača referentnu GF6800 Ultra karticu. Albatronov GF6800 je prema mogućnostima overclockiranja završio na drugom mjestu (sa 325/700 na 375/825 MHz), a Chaintecova kartica je zadnja (sa 325/700 na 365/810 MHz). Slijedeća stanica - rezultati testiranja.
Aquamark 3, Painkiller, Il-2 FB: AEP
AquaMark3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GFX Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FPS | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aquamarkov GFX rezultat primarno ovisi o brzini GPU-a pa zbog toga kartice iste klase sa većim taktom GPU-a imaju prednost u rezultatima. Asusova kartica je u tvorničkom, a pogotovo overclockiranom stanju brža od ostalih rješenje baziranih na GF6800 čipu.
Painkiller |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FlyBy Max & AF 8x + FSAA 4x 1600x1200x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Painkiller nam vrlo lijepo pokazuje koliko je važno imati karticu sa puno video memorije ako se planirate igrati u visokoj rezoluciji sa uključenim efektima zaglađivanja ekrana i filtriranja tekstura.
IL2 FB FSAA & Aniso |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Budući da Sturmovik dosta ovisi procesorskoj snazi računala, u nižoj rezoluciji je lako zamijetiti efekt "uskog grla" na tri najbrže kartice koje procesor jednostavno ne može dovoljono opskrbiti podatcima. Pri 1600x1200 ponovo vidimo pad performansi kartica sa 128 megabajta video memorije. S druge strane Asus V9999 GE brani boje GF6800 čipa na samom vrhu dijeleći rezultat sa GF6800 Ultra karticom.
UT2004 i Colin McRae 04 Rally
UT2004 Max |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Botmatch 1024x768 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Botmatch 1280x1024 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Botmatch 1600x1200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rezultat UT2004 botmatch testa predstavlja prosjek frameratea sa tri različite mape. Najniža upotrebljena rezolucija ne predstavlja problem niti jednoj kartici i naša se platforma ponovo pokazuje kao "usko grlo". Što se rezolucija više penje to kartice sa nižim taktom, ali i tehnički slabijim čipom padaju prema dnu tablice rezultata - čak se ni "ocana" Asusica nije izvukla.
Colin McRae Rally 04 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x960x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nama najzabavniji test (budući da se s njim čak i uspijemo malo igrati dok testiramo) jako voli visoki takt GPU-a (zapravo ne koristi prekompleksne shadere koji dovode rješenja sa manjim brojem cjjevovoda na koljena). Sve u svemu overclockirana Asusova kartica je na čelu, a slijede je referentni modeli Ultre i GT-a.
Farcry i X2 The Threat
Far Cry |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Budući da ima velike teksture i u ovoj se igri izuzetno lijepo vidi kako visoka rezolucija i AA odnosno AF algoritmi doslovno dave kartice sa manjom količinom memorije. Npr. bez AA i AF na 1600x1200 najbrža kartica je otprilike dva puta brža nego najsporija kartica. Pri prelasku na quality mod odnos se penje na 3:1 u korist brže kartice.
X2 Rolling Thunder |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Combined Shadows, FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mada je usnovi "samo" DX8 aplikacija, X2 demo zna poprilično dobro "prodrmati" grafikanere. Kao i u prethodnom testu, na prvo mjesto se popela GF6800 Ultra dok joj nabrijana Asusica dahće za vratom. Valja napomenuti da je Asusova zvijerka čak i na tvorničkom taktu brža od overclockiranih GeForceova 6800 sa 128 MB memorije.
Doom III
Doom III |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1024x768 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1280x1024 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1600x1200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1024x768 Combined FSAA 4x & Aniso 8x | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1280x1024 Combined FSAA 4x & Aniso 8x | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1600x1200 Combined FSAA 4x & Aniso 8x | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Drugi omiljeni test autora ovih redaka (igra ima dobar soundtrack, što se može) odvaja žito od kukolja na sličan kao i Farcry. S druge strane u AA+AF testu titulu najbrže kartice više ne nosi Ultra kao što smo očekivali već nabrijani V9999. Kao što vidimo, ako planirate kupiti karticu sa 128 MB memorije nije preporučljivo rabiti ultra visoke rezolucije, a kamoli AA i AF algoritme za nabrijavanje kvalitete prikaza.
SPECviev perf. 8.01
SPECviewperf 8.01 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dsmax-02 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
catia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ensight | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
light | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
maya | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
proe | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
sw | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ugs | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Novi SPEC-ov OpenGL benchmark ne zadaje ni jednoj testiranoj kartici previše glavobolje. Iznimka je zadnji test, Unigraphics, u kojem kartice sa nižim taktom GPU-a pokazuju prilično velik pad performansi.
Zaključak
Eto nas na kraju još jednog testa grafikanera. Od tri testirane kartice najbolje se pokazao Asusov model koji svojim tvorničkim, a posebno overclockiranim performansama stvarno iznenađuje. Kartica osim toga super izgleda, ima opak paket te je pravi mamac za svakog entuzijasta sa viškom kuna. S druge strane ne smijemo zaboraviti da je kartica uz sve svoje pozitivne atribute prilično skupa u odnosu na modele drugih proizvođača. Činjenica je da se radi o super nabrijanoj GF6800 kartici no moramo primjetiti da je i dalje riječ o standardnom GF6800 čipu sa 12 cjevovoda i 5 verteks jedinica kojeg nije moguće "otključati". U usporedbi sa najboljom GT karticom koju smo imali prilike testirati - Leadtek WinFast A400 GT TDH - Asusova kartica uz nešto manje performanse u overclockiranom obliku ima veću cijenu, ali i bolji izgled. Da se pita autora ovog teksta izbor bi definitivno pao na Asusovu karticu no to je osobni izbor - da li vam je važna svaka trunka performansi i parsto kuna više u džepu ili ultra-cool izgled i reputacija proizvođača kao što je Asus.
Što se tiče ostale dvije kartice, dilema se svodi na to da li vam se više sviđa bundle Chaintechove ili nešto veće performanse i bolji izgled Albatronove GF6800. Cijene su im u principu vrlo slične (oko 2500 kn) tako da je situacija prilično jednostavna. Ono što generalno možemo reći o ovim karticama je da predstavljaju dobar izbor za korisnike koji ih ne misle previše mučiti sa kombinacijom visokih rezolucija i AA odnosno AF algoritama. S obzirom na nadolazeće igre koje će zahtijevati sve više i više video memorije, kartice sa 128 MB definitivno ne bi preporučili korisnicima koji ih misle držati u računalu na duge staze. S druge strane, ako mijenjate grafičku svakih godinu dana i zadovoljni ste sa visokim detaljima na normalnoj rezoluciji (1024x768 ili 1280x1024) uz blagi dodatak AA i AF "začina" (npr. 2xAA + 4x ili 8x AF), obična GF6800 kartica je sasvim dobar izbor.
To bi bilo sve za ovaj. Vašeg autora očekuje krevet (nakon 26-satnog up-timea) i hrpa ATI X800Pro kartica.