meanIT X5 je pametni telefon koji se nudi po cijeni ispod 100 eura, što ga čini pristupačnim rješenjem za korisnike koji traže osnovnu funkcionalnost bez visokih očekivanja. U ovoj cjenovnoj kategoriji, od uređaja se ne može očekivati vrhunsku izvedbu, ali ipak pruža solidne karakteristike za svakodnevnu upotrebu.

U kutiji ćete dobiti prozirnu silikonsku zaštitnu masku te punjač i pripadajući kabel!

MeanIT X5 – osnovne značajke

  • Zaslon: 6,5″ IPS, omjer 19:9
  • CPU: MediaTek Helio A22 na 2,0 GHz, 4 jezgre
  • GPU: PowerVR Ge8300
  • Memorija: RAM 2 GB / interna flash podatkovna 16 GB proširiva microSD karticom do 128GB
  • Kamere: prednja 5MP, stražnja 8MP
  • OS: Android 13
  • Baterija: 3400mAh (5V/1A)
  • Povezivost i komunikacija: Dual SIM (nano), 4G LTE, Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth, GPS (A-GPS), OTA, OTG, USB Type-C , FM radio
  • Ostalo: Čitač otiska prsta na stražnjoj strani, silikonska maska, kućni punjač i USB C kabel u pakiranju
  • Ustupio Intelkom d.o.o.
  • Cijena (prosinac 2024.): 67,00 € do 109,99 €

Dizajn  

Dizajn meanIT X5 je vrlo jednostavan i funkcionalan, s naglaskom na uštedu na materijalima. Nema luksuznih elemenata poput metalnih rubova, a izrada je uglavnom od plastike bez teksture što je u skladu s cjenovnom klasom.

Na stražnjoj strani nalazi se jednostavan blok kamere, koji uključuje jednu lažnu kameru i bljeskalicu. Ovdje je i praktičan skener otiska prsta. Smještaj na stražnjoj strani ga čini jednostavnim za korištenje, a dvoljno je i pouzdan. Možete pohraniti više otisaka prstiju, a identifikacija pomoću otiska, PIN-a, zaporke ili uzorka također je dostupna.

meanitx5_slika_6

Jedna od praktičnih značajki meanIT X5 je uklonjiva stražnja strana koja omogućuje pristup bateriji, SIM karticama i utoru za memorijsku karticu.  MeanIT X5 ima standardni set funkcionalnih elemenata koji će biti poznati korisnicima osnovnih pametnih telefona.

Na vrhu telefona nalazi se 3,5mm audio ulaz, što omogućuje povezivanje starijih žičanih slušalica, dok se na desnoj strani nalaze tipke za kontrolu zvuka i paljenje/gašenje uređaja.

Na dnu telefona smješteni su simetrično dizajnirani zvučnik, mikrofon i USB Type-C ulaz za punjenje i prijenos podataka. Ovi elementi su raspoređeni na način koji je funkcionalan, a uređaj je ugodan za držanje u rukama, što doprinosi dobrom korisničkom iskustvu.

meanitx5_slika_10

Prednja površina telefona je ravna, s nepoznatim staklom i zaštitnom folijom koja štiti od mehaničkih oštećenja.

meanitx5_slika_11

Okviri oko ekrana su ujednačeni, a iako postoji “brada”, nije previše izražena.

Zaslon

MeanIT X5 dolazi s 6,5-inčnim IPS LCD zaslonom rezolucije 1.600×720 piksela (160 ppi), što nije visoka rezolucija, ali je sasvim prikladno za telefon ove klase. Pikselizacija na fontovima nije primjetna. Brzina osvježavanja je klasična – 60 herca. Svjetlina nije dovoljna za vidjeti nešto na ekranu na suncu i očito nema načina da se podigne još više kada je izložen sunčevoj svjetlosti.

Boje su solidne, kontrast je dobar, a kutovi gledanja su pristojni, s kutom većim od 45 stupnjeva. Zaslon također ima oleofobni sloj koji pomaže u smanjenju otisaka prstiju. Format stranica je 20:9, što znači da je produžen i idealan za uživanje u video sadržajima ili multitaskingu.

meanitx5_slika_14

Postoji nekoliko postavki zaslona: svjetlina (uključujući prilagodljivu, kada je pametni telefon samostalno prilagođava ovisno o osvjetljenju – ne preporučujemo da je koristite, bolje je odmah postaviti na maksimum); noćno svjrtlo “zaštita vida” s toplim bojama, koji je prikladno uključiti prije spavanja, tamna tema koja ima čisto dekorativnu funkciju na pametnom telefonu s LCD zaslonom. Nažalost, ne postoji opcija za podešavanje temperature boje.

Hardverska platforma meanIT X5: MediaTek Helio A22

MeanIT X5 koristi osnovnu hardversku platformu temeljenu na čipu MediaTek Helio A22, koji je predstavljen 2018. godine. Iako je to relativno stariji čipset, još uvijek može obavljati osnovne zadatke koji su potrebni za početni pametni telefon.

CPU ima četverojezgrenu strukturu s četiri ARM Cortex-A53 jezgre, koje rade na taktu od 2,0 GHz. Ovaj procesor nije najnoviji i nedostaje mu energetski učinkovitiji dizajn kao što je big.LITTLE struktura koja koristi kombinaciju visokih i niskih performansi jezgra. Međutim, Cortex-A53 jezgre su poznate po svojoj energetskoj učinkovitosti i nisu previše zahtjevne, što znači da uređaj neće imati velike probleme s potrošnjom energije.

meanitx5_slika_15

Za grafiku je zadužen IMG PowerVR GE8320 GPU, koji radi na 650 MHz i podržava Vulkan 1.1 API. Ovaj grafički čip nije namijenjen za intenzivne igre ili grafički zahtjevne zadatke, ali je dovoljno dobar za osnovne grafičke potrebe, poput svakodnevnog korištenja aplikacija i lakših igara. MeanIT X5 dolazi s 2 GB LPDDR4X RAM-a, što je prihvatljivo za osnovne zadatke i multitasking, iako se korisnici mogu susresti s ograničenjima kod zahtjevnijih aplikacija ili više istovremenih zadataka. Interna memorija iznosi 16 GB eMMC 5.1, što je vrlo skromno, ali telefon nudi mogućnost proširenja memorije pomoću microSD kartice, koja omogućuje dodatnih do 128 GB prostora za pohranu podataka, aplikacija i multimedije.

Ovaj čipset temelji se na 12 nm tehnološkom procesu, što znači da je manje učinkovit u usporedbi s novijim čipovima koji koriste manji proizvodni proces, ali je dovoljno učinkovit za osnovne funkcije. U svakodnevnom  radu što se brzine tiče, sve je više-manje normalno. Ne leti, ali se ni ne smrzava. Može se živjeti.

Napravili smo i nekoliko benchmarka, a Geekbench je pokazao 144 boda za jednu jezgru i 511 za više jezgri. PCMark rezultat je iznosio 4746. 3D Mark testovi zahtijevaju minimalno 3 MB RAM-a što naš testni model nema, pa stoga nismo mogli izvršiti mjerenja.

Igre

meanitx5_slika_16

GPU je slab i bit će problema s većinom modernih igara. Na primjer, Call of Duty Mobile, i Genshin Impact se pokrenu no trzaju i nisu igrive. Smanjenje frekvencija koje je zabilježio referentni test CPU Throttling je do 65,3%, što nije sjajno.