Mesh pri 6 gigaherca – Asus ZenWiFi BT8 recenzija
Objavljeno prije 10 dana - Mario Baksa
ZenWiFi BT8
Uvod
Wi-Fi na šest gigahercnom pojasu (6E i 7) još se nije udomaćio, no to ne sprječava Asus da razvija i predstavlja nove Wi-Fi 7 uređaje. Tako se na našem stolu našao pred nekoliko mjeseci službeno predstavljen mesh router ZenWiFi BT8. Riječ je o routeru oznake brzine BE14000, što nam govori dvije stvari – da je ukupna propusnost routera oko 14000 Mbit/s te da je usklađen sa specifikacijom 802.11be, koja je drugo ime za Wi-Fi 7.
Ta ukupna propusnost postiže se kroz tri frekvencijska pojasa – 8.643 Mbit/s na 6-gigahercnom pojasu, 4.323 na 5-gigahercnom, te 688 Mbit/s na 2,4-gigahercnom. S obzirom na to, želite li u potpunosti iskoristiti mogućnosti ovog routera, trebali biste imati što više uređaja koji podržavaju Wi-Fi 7, i to 6-gigahercni spektar. Obratite pažnju na to da podrška za Wi-Fi 7, odnosno norma 802.11be, ne znači automatski da uređaji podržavaju 6-gigahercni spektar. Visoka propusnost potpomognuta je tehnologijom Multi-Link Operation (MLO), koja omogućava inteligentno kombiniranje i prebacivanje između tri frekvencijska pojasa, a i podržava kanale širine 320 megaherca u 6-gigahercnom spektru.
Pakiranje
Ovaj router nam je na test pristigao kao mesh sustav s dva uređaja (2 pack), zapakiranih u nemalu kutiju. Već se na kutiji ističe da je to Tri-Band uređaj (znači, da radi i u 6-gigahercnom spektru) te da je “Worry-free Smart Home Mesh”, odnosno da s njim nećete imati puno posla. Također se ističe da pokriva prostor do 548 kvadratnih metara i 5+ prostorija. Router će inače biti dostupan i u pojedinačnim izdanjima, te u paketima s tri uređaja.
Kako je dio Asusovog sustava AiMesh, to znači da, ako već imate Asusov router koji podržava AiMesh, ovim routerom možete i proširiti svoju kućnu mrežu, umjesto da je zamijenite. Drugim riječima, ovaj router možete kombinirati s drugim Asusovim AiMesh routerima i mrežnim uređajima.
Nakon otvaranja kutije, dočekuju vas dva uređaja, zapakirana u najlonske vrećice, jedan do drugog. Povrh njih je manji, zatvoreni pretinac, u kojem su smještena dva strujna adaptera, svaki s dva fizička adaptera za spajanje u EU i UK električnu mrežu, te jedan mrežni (Ethernet) kabel.
Opis
Jedan od routera na sebi ima naljepnicu da je on glavna jedinica (Main Unit). Iako su oni tehnički gledano jednaki, pretpostavljamo da su tvornički podešeni tako da je taj s naljepnicom podešen kao router, a drugi je podešen kao mesh čvor, pa bi njihovo uparivanje trebalo biti vrlo jednostavno. Naljepnicu, naravno, možete skinuti. Rekli bismo i da je trebate skinuti, jer nagrđuje izgled glavnog routera.
Čak i ako ih pomiješate, nije bitno – uvijek svakog od njih možete resetirati i podesiti ga kako vam odgovara – bilo da bude glavni router, bilo da bude mesh čvor. Baš što se tiče resetiranja postavki, dok se kod većine drugih routera to radi guranjem čačkalice ili spajalice kroz sitnu rupicu na stražnjoj ili donjoj strani routera kako bi se pritisnuo gumb za resetiranje koji se nalazi u unutrašnjosti uređaja, kod ovog se to rješava elegantno – gumbićem s donje strane.
Čudno je zašto to nije praksa kod svih routera, jer je router vrlo teško slučajno resetirati, s obzirom na to da je potrebno gumb za resetiranje držati nekoliko sekundi.
S prednje strane, routeri imaju samo Asusov logo te komadić izdužene prozirne plastike kroz koju prosijava statusna LED-ica. U kojem trenutno stanju je router bit će vam signalizirano bojom svjetla te načinom pulsiranja. Što znači koja boja i način pulsiranja možete saznati i preko Asusove mobilne aplikacije, klikom na LED Guide.
Sa stražnje strane, uvučeno malo u unutrašnjost, nalaze se svi konektori i gumb za uključenje. Utičnice su uvučene radi urednosti, da konektori kabela koje ćete uštekati u njih što manje strše izvan samog routera. Ovi routeri opremljeni su USB 3.0 portom, tipičnim okruglim DC konektorom za 12 V, te četiri Ethernet porta – jedan WAN, za spajanje routera na router, odnosno modem, vašeg pružatelja usluga pristupa internetu, te tri LAN porta.
Dobro je što je WAN port 2,5-gigabitni, kao i jedan od LAN portova (preostala dva LAN porta su propusnosti 1 gigabita/s). USB 3.0 port može poslužiti za spajanje memorijskog sticka, za spajanje pisača koji će tad funkcionirati kao mrežni pisač, ili za spajanje mobitela ili 4G/5G modema, koji će routeru omogućiti spajanje na mobilni Internet u slučaju da dođe do prekida žične internetske veze.
Strujni adapteri snage su 36 W, odnosno uz napon od 12 V mogu isporučiti snagu jakosti 3 ampera. To je i više nego dovoljno za ove routere, s ozbirom na to da u normalnom radu, kad nisu značajnije opterećeni, troše oko 9 i pol vata snage, a kad su jače opterećeni (recimo prilikom kopiranja datoteke između dva bežično spojena uređaja) potrošnja raste za nešto više od 4 vata.
ZenWiFi BT8 ima 7 internih antena, dakle ništa ne strši iz njega – tipična situacija za mesh routere, i dosta različita u odnosu na klasične Wi-Fi routere, koji se sve češće viđaju s 4, 5, 6 ili čak i više vanjskih antena. To mu je omogućilo ugodan izgled i neće nagrđivati prostor, unatoč i ne baš tako malim gabaritima. Samo biste ga trebali staviti blizu bijelog zida, da se stopi s njim. Dimenzije routera inače su 159 x 186 x 72 mm, a masa 855 grama.
OS i sučelje
Ako ste se već susreli s Asusovim routerima koji ne spadaju u ExpertWiFi seriju, onda ste ovo sučelje vjerojatno već vidjeli, bilo u ovakvom, “sivom obliku”, ili u crvenom, kao kod čudovišnih “paukastih” routera iz ROG Rapture serije. Znači, riječ je o klasičnom Asusovom ASUSWRT sučelju, konkretno web-sučelju (koristi se iz web-preglednika), dok se sam router vrti na prilagođenom, nezahtjevnom OS-u temeljenom na Linux jezgri. Uređaj inače ima 128 MB interne Flash memorije i 1 GB RAM-a, dok procesor nije naveden.
Iako je riječ o funkcionalnom sučelju, teško je ne primijetiti da je izgledom zastarjelo i dobro bi mu došlo osvježenje. Sučelje mobilne aplikacije Asus Router daleko je prilagođenije današnjem dobu i korisnicima koji ne trebaju podešavati baš najsitnije detalje vjerojatno će biti ugodniji izbor. Mnoge postavke su izostale iz mobilne aplikacije, tako da će neki korisnici u nekim slučajevima ipak biti prisiljeni koristiti web sučelje.
Od mogućnosti podešavanja ima većinu onoga što inače imaju Asusovi routeri, izuzev nekoliko funkcija posebno namijenjenih igračima, koje su tipične za ROG Rapture seriju. Tako je tu sve od podešavanja AiMesha, zaštite mreže i routera AiProtection, za koju je zaslužan Trend Micro, ograničavanja pristupa Internetu djeci, podešavanje prioriteta za pojedine uređaje spojene na mrežu, možete imati VPN Server i VPN Fusion, može se vidjeti pregled cijele mreže i brzina prijenosa podataka u oba smjera, može se detaljno podešavati svaka bežična mreža, mogu se definirati mreže za goste (router će vam odmah ponuditi i da stvorite mrežu za IoT uređaje, ako ih imate) i još hrpa toga drugog. Uglavnom sve već viđeno, ali i bitno vrlo zahtjevnim korisnicima.
Performanse
Sve dosad navedeno pada u vodu ako performanse to ne slijede. Ovaj se uređaj u radu pokazao odličnim. Nakon jednostavne instalacije, mreža unutar i izvan kuće funkcionirala je bez ikakvih problema, a prijenosi su bili poprilično brzi. Glavni router smjestili smo u prizemlje kuće, u hodnik, kraj VDSL routera od ISP-a, kojim se spajamo na Internet. Kako nam je internetska veza prespora da bismo provjerili brzinu mreže, mjerili smo brzinu prijenosa podataka programom iperf2 unutar lokalne mreže i to u dvije situacije.
Prva situacija je brzina prijenosa podataka preko 2,5-gigabitnog Etherneta na računalo s Wi-Fi 7 adapterom, s podrškom za 6-gigahercni pojas. To računalo se nalazi u drugoj prostoriji i od routera je udaljeno nekih 4,5 metara te se između računala i routera nalaze vrata i nešto namještaja. Dakle, nekakva normalna situacija, u kojoj ima dosta smetala za bežični signal. Mrežni adapter računala se u takvom okružju na router spajao teoretskom propusnošću od 5.764 Mbit/s. Brzina prijenosa koju smo ostvarili bila je dosta stabilnih 1,5 Gbit/s.
Brzinu prijenosa na različitim točkama u prostoru mjerili smo mobitelom Poco X6 Pro, s tim da su u tom slučaju i računalo i mobitel bežično bili spojeni na router, dakle prijenos svih podataka išao je kroz zrak. Brzina prijenosa u ovoj situaciji inherentno je bila niža nego u prvoj, jer konkretni mobitel ne podržava ni 6-gigahercni pojas niti Wi-Fi 7, tako da se on spajao koristeći Wi-Fi 6 način spajanja i to preko 5-gigahercnog pojasa.
Unatoč tome, ostvarili smo vrlo dobre brzine prijenosa. Mjerili smo na sedam mjesta u prostoru – od radne sobe u kojoj se nalazi i računalo, zatim kraj samog routera u hodniku, u kuhinji gdje dobar dio signala blokiraju kuhinjski elementi s metalnim suđem, iza kuće na terasi, desetak metara udaljeno od kuće (kraj garaže), te na kraju i na dva mjesta na prvom katu kuće (u jednoj sobi i kuhinji). Mjerili smo koliko je podataka bilo preneseno u vremenskim isječcima od po 20 sekundi.
Na tim pozicijama, to je bilo 1.270, 1.320, 745, 313, 340, 459 i 718 megabajta. To bi odgovaralo propusnosti od 508, 528, 298, 125,2, 136, 183,6 i 287,2 Mbit/s na tih sedam točaka. U usporedbi s petnaestak Wi-Fi 5 (802.11ac) i Wi-Fi 6 (802.11ax) mesh sustava koje je vaš autor na isti način imao prilike testirati prije pola godine, ovaj Asusov Wi-Fi 7 sustav ostvario je značajno bolje performanse od ikojeg tog sustava. Što zapravo ni ne iznenađuje, zbog naprednijih tehnologija kod ovog routera, a bit će zanimljivo vidjeti kako će se nositi s novim Wi-Fi 7 mesh sustavima od konkurentskih proizvođača.
Zaključak
Netom prije objave ovog članka pronašli smo samo jednu cijenu za ovaj router na domaćem webu i ona iznosi 720 eura za paket od dva routera, no tek treba vidjeti kakva će cijena biti kad se pojavi i u poznatijim domaćim dućanima. U svakom slučaju, cijena zasigurno neće biti mala, niti bi se to očekivalo, s ozbirom na to da je riječ o novoj tehnologiji. U Njemačkoj, kad se potraži preko stranice idealo.de koja prikazuje cijene iz brojnih njemačkih trgovina, cijena se kreće od 340 eura za individualni uređaj, odnosno od 540 eura za paket s dva uređaja.
Performanse, jednostavnost instalacije i mogućnosti podešavanja glavni su aduti ovog mesh sustava, a potencijalni kupci morat će odvagnuti isplati li im se plaćati premium cijena za novu tehnologiju.
Asus ZenWiFi BT8 | |||
Pozitivno + | Performanse, koristi sva tri Wi-Fi 7 pojasa, mogućnosti podešavanja, 2,5-gigabitni WAN i LAN port, jednostavna instalacija. | ||
Negativno - | Mnogima će biti skup, trebalo bi modernizirati web-sučelje. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |
Forum
Objavljeno prije 8 minuta
A1 Xplore TV aplikacija - MAXtv (samostalni)Objavljeno prije 15 minuta
P: Realme 7 - Odlično stanje 6Gb/64GbObjavljeno prije 18 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 28 minuta
K: Zadnji poklopac ekrana za laptop Acer A515-54 plus uslugu zamjene ZG i okolicaObjavljeno prije 36 minuta
Windows 10 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti