Microsoft WinDays 2005

Datum objave 05.05.2005 - Dean Narandžić

Uvod

Uvodni govor na otvaranju konferencije - slika u pozadini kreirana uz pomoć čak 3 projektora daje novo značenje wide screen formatu

Tijekom prošlog tjedna u Opatiji su održani peti WinDaysi, konferencija koja okuplja korisnike, partnere i tehničko osoblje profesionalno vezane uz proizvode tvrtke Microsoft. Iako je PCE hardverski e-zine, kako većina čitatelja koristi barem jedan Microsoftov proizvod, vjerujemo da će vas zanimati kako je bilo i o čemu se pričalo na WinDays konferenciji.

Predavanja na temu sigurnosti održana u predkonferencijskom danu

Što su i kako izgledaju WinDaysi nije lako odgovoriti u jednoj rečenici. Očigledno, radi se o konferenciji nastaloj po uzoru na strane skupove takve vrste (PDC, IT Forum, TechEd…) na kojoj sudionici pohađaju predavanja o aktualnim tehnologijama kako bi iz prve ruke saznali kako im one mogu pomoći u svakodnevnom radu. No veliki broj polaznika (na WinDays 2005 skupilo se 1500 sudionika) podrazumijeva i čitav niz pratećih aktivnosti, te veliku razliku između potreba i očekivanja pojedinaca… Tako na istom mjestu nalazimo IT managere, bankare, vladine službenike, sistem administratore, programere i novinare za koje su pripremljena predavanja iz različitih područja. Ono što ih veže je da svi koriste (žele ili planiraju) neke Microsoftove ili proizvode njihovih partnera prisutnih na konferenciji. Osim predavanja, mnogi od njih su ovdje radi druženja sa kolegama iz struke sa kojima preko godine komuniciraju pretežno putem e-mail (pokazalo se da je ovo jedini razlog dolaska za neke od sudionika!). Također, Microsoft se putem pratećeg zabavnog programa pobrinuo da na konferenciji nikome ne bude dosadno, no o tome više kasnije.

Primjena MS Sharepoint aplikacije za kreiranje sustava za digitalnu arhivu novinskih članaka

Kako bi u mnoštvu predavanja pronašli baš ona koja nas zanimaju, svi sudionici su prilikom registracije dobili preglednu satnicu u obliku knjižice priložene uz akreditaciju koju će uvijek imati pri ruci. Predavanja su označena prema smjerovima i težini, odnosno kompleksnosti. Težina predavanja poznata nam je sa drugih Microsoftovih skupova, pa su tako sva predavanja označena brojevima 100, 200, 300 ili 400 pri čemu veći broj znači i kompleksnije predavanje. Ove godine se paralelno odvijalo po 8 predavanja iz slijedećih smjerova: opće teme, poslovna predavanja, baze podataka, razvojni alati, rješenja za rad u uredu, sistemska podrška, sigurnost i poslovna rješenja vezana uz pojedini tip djelatnosti. Kao što možete vidjeti, prevladavaju teme vezane uz poslovanje, dok je IT postavljen u funkciju poslovnog procesa što je naglašeno i u uvodnom govoru na početku konferencije. To ne znači da su IT profesionalci ostali zakinuti - njima su bili namijenjeni smjerovi sistemska podrška i sigurnost.

Jedno od boljih predavanja domaćih predavača je bilo ono o WUS aplikaciji

Sama konferencija je trajala 4 dana, od utorka do petka, dok su se u ponedjeljak održavala predkonferencijska predavanja, za koja se trebalo posebno prijaviti. Predkonferencijski dan je bio podijeljen po temama kao što je sigurnost na kojoj se moglo čuti od teorije (procjena rizika i upravljanje njima) do primjene sigurnosnih sustava (PKI, patch managment, primjena XP SP2, te server 2003 SP1 i ISA server 2004). Također smo imali priliku vidjeti demonstraciju i upoznati se načinom rada sustava za on-line prijavu poreza namijenjenog pravnim osobama. Ova predavanja su bila vrlo kvalitetna, no ukoliko ste tijekom prošle godine sudjelovali na nekim od sličnih skupova ili predavanja o sigurnosti, niste mogli doznati ništa posebno novo. Sudionici predkonferencijskog dana koji su pratili predavanja na temu sigurnost na poklon su dobili knjigu "Assesing Network Security" te simpatične žute majice na kojima je jasno istaknuto da su konferenciji prisustvovali među prvima.

Što smo mogli čuti i naučiti

U WinDays šatoru su sudionici mogli koristiti neko od mnogih računala kako bi provjerili e-mail, napisali izvještaj ili jednostavno surfali

Tijekom ostalih dana konferencije, raspored predavanja sudionicima nije davao puno vremena za predah - dnevno se održavalo po sedam predavanja, a paralelno sa njima i press konferencije, promotivne akcije, hands-on labovi i cijeli niz ostalih događaja. Posebno su nas zainteresirali hands-on labovi na kojima se u praksi mogao isprobati bilo koji od Microsoftovih proizvoda o kojima je bilo riječi na predavanju, a sve uz stručni nadzor i upute. Fokus predavanja je bio na proizvodima kao što su MS ISA 2004 (korporativni firewall i proxy server), MOM 2005 (Microsoft Operations Manager, software za nadzor IT sustava), SMS 2003 (System Manager Server, software za upravljanje IT sustavima), WUS (Windows Update Services), Virtual Server 2005 (host software za pokretanje više virtualnih servera na jednom računalu), Visual Studio 2005 (razvoj .NET aplikacija)... Vrlo često je osim upoznavanja sa specifičnostima pojedinog alata prikazana i studija uvođenja istih u produkciju unutar neke hrvatske tvrtke. Ne treba ni zaboraviti prikaz hrvatskih e-government rješenja koja su vrlo često izvedena upravo na Microsoftovoj tehnologiji. Sigurnosnim aspektima upotrebe računala i zaštiti IT sustava na svim nivoima (donošenje i provođenje pravilnika o sigurnosti, fizička sigurnost, obrana od napada iznutra i izvana, zaštita svih nivoa TCP-IP protokola…) je također posvećena velika količina vremena. Kvaliteta predavača je varirala - imali smo priliku uživati u originalnim i zabavnim izlaganjima stranih i domaćih konferencijskih zvijezda, no povremeno smo dovedeni u situaciju da razmišljamo o prijevremenom napuštanju dvorane kako nas jednolični glas predavača koji kao da je sintetiziran na 8 bitnim računalima ne bi uspavao. Većina kvalitetnih predavača je svoje izlaganje uspjelo završiti i prije vremena, nakon čega bi se nerijetko razvila i diskusija sa publikom, dok bi oni drugi redovno premašili rokove. U nekoliko slučajeva nismo bili zadovoljni niti kategorizacijom težine predavanja, pa je tako jedno od predavanja sa oznakom 300 uglavnom razočaralo većinu slušatelja iz prepune dvorane.

VIP je za promociju doveo bolid formule 1, no kako je isti bio bez motora nismo ostali impresionirani

Kako smo zbog velikog broja istovremenih događaja prisustvovali tek na 10% predavanja ne bi bilo u redu da ističemo najbolje ili najgore, no od zanimljivijih je svakako bilo izlaganje g. Ira Winklera koji je u svojoj bogatoj biografiji imao prilike raditi za američku tajnu službu NSA (National Security Agency, čija postojanje je negirano dugo vremena pa je i skraćenica često tumačena kao No Souch Agency). Jedna od anegdota iz života špijuna koje smo čuli je bila i ona kada je za potrebe procijene izloženosti tvrtke koja se bavila dizajnom i proizvodnjom nuklearnih reaktora lažnim predstavljanjem uz pomoć posjetnice uspio uči u pogon, blefiranjem doći do ID kartice koja mu je jamčila pristup drugom pogonu, da bi u taj drugi pogon ušao bez da je morao pokazati ikakav dokument… To predavanje nas nije naučilo ništa pretjeran korisno, no zanimljivim izlaganjem nam je ostalo u odličnom sjećanju! Općeniti dojam je da su većina predavanja zahtjevima koja su postavila pred slušatelja bila namijenjena posjetiocima koji su prvi put na konferenciji, a nisu posjećivali slične skupove tijekom protekle godine. Ovome je dojmu sigurno pridonijela i činjenica da Microsoft trenutno nema veliki proizvod sa kojim se nismo imali priliku upoznati i ranije, no iznenadilo nas je da MS Windows XP x64 Edition koji je svoju premijeru doživio ovih dana praktički nije bio niti spomenut.

Party dobrodošlice odvijao se uz hotelski bazen, a kasnije smo pogledali i vatromet

Predavanja su se održavala u cijelom nizu dvorana u nekoliko hotela, no centar zbivanja je zasigurno bio hotel Kvarner. U Kristalnoj dvorani ovog hotela je održano službeno otvaranje i zatvaranje, u međuvremenu je služila kao WinDays City u kojem su se održavali popratni sadržaji, dok je na terasi iza dvorane je bio postavljen WinDays šator. Popratni sadržaji su osim službenih dijelova (Hands-On labovi i "Što je to?" predavanja u kojima su obrađivane teme na zahtjev publike) uključivali i retro gaming zonu u kojoj su sudionici u bilo kojem trenutku mogli zaigrati biljar, pikado, stolni nogomet i slične igre, te SMS&P Living Room u kojoj su se mogli opustiti udobno zavaljeni u neki od mnogih jastuka… U šatoru na terasi je postavljena mreža osobnih računala i pisači kojima su se sudionici konferencije mogli služiti prema želji i potrebi (za prijavu na računalo smo koristili username i password sa akreditacije), kao i štandovi sponzora i partnera koji su na njima promovirali svoje usluge i djelatnost. Osim HP-a, najveći sponzor je bio VIP koji je za potrebe promocije doveo i bolid formule 1 uz koji su se mnogi sudionici konferencije rado fotografirali (slike su na licu mjesta izrađivale simpatične hostese koristeći HP-ov foto pisač).

Prošle godine nas je zabavljao Let 3, a niti ove godine nismo ostali razočarani zahvaljujući T.B.F.-u

Uslužne djelatnosti su uključivale i strateški postavljene lokacije za punjenje mobitela i prijenosnih računala, a HP je kao generalni sponzor na besplatno iznajmljivanje ponudio ograničenu količinu iPaq ručnih računala opremljenih Wireless karticom (iste su korisnici mogli i otkupiti uz popust). Područje na kojima su održava predavanja je pokriveno wireless mrežom putem koje su sudionici mogli pristupati Internetu bez ograničenja, a organizirana je i helpdesk služba koja je rješavala sve probleme korisnika.

Nije sve u predavanjima

Nahraniti 1500 gladnih informatičara nije mala stvar…

Za razliku od prijašnjih WinDaysa, na ovima je skoro cijela mrežna infrastruktura bila izvedena wireless tehnologijom koja se ovom prilikom pokazala pouzdanom i funkcionalnom. Većina servera na kojima je počivala infrastruktura su se fizički nalazili u Zagrebu, a sa Opatijom su bili povezani uz pomoć mikrovalnog linka koji garantira vezu brzine 8 mbs. U Opatiji su se nalazili tek file serveri i domenski kontroler. Wireless vezu su također koristili i pojedini objekti tj. predavaone kako bi se povezali sa centralnom lokacijom (ovaj put se radilo o WiFi tehnologiji). Usprkos oslanjanju na bežične tehnologije, niti u jednom trenutku nije bilo problema u radu. Posjetioci su sve informacije prije i za vrijeme trajanja konferencije mogli saznati na portalu (realiziranom na SharePoint Serveru) koji je javno dostupan od 14.04., a funkcionirat će do kraja svibnja kako bi svi sudionici stigli pristupiti svim dodatnim sadržajima kao što su e-learning programi tvrtke Cognita. Sva oprema u Opatiji je postavljena u tri dana prije početka konferencije. Na kraju recimo da je za kreiranje i održavanje ovog sustava trebalo 16 servera na koje su se spajala 82 desktop računala, 300 wireless klijenata, te korisnici putem Interneta.

Hands-on labovi su nam dali priliku da u praksi isprobamo proizvode predstavljene na predavanjima

Microsoft se pobrinuo i da ne budemo gladni ili žedni, pa smo tako ručali i večerali u šatoru sportske dvorane Gorovo. Ručak i večera u ovoj dvorani je bio posebno dojmljiv prizor (ne zaboravite, radi se o 1500 posjetitelja!), ali ne i pretjerano ugodan doživljaj - na samu hranu nemamo pritužbi no gužva oko stolova, nedostatak pribora i slično su nam malo pokvarili tek. U pauzama između predavanja su posluživani besplatni sokovi i kava, a u jednom trenutku i sendviči. Niti po završetku predavanja posjetitelji nisu prepušteni sami sebi, već je svaku večer organizirana zabava u nekom od hotela. Besplatno piće se podrazumijevalo, prvu večer smo mogli gledati vatromet, drugu večer je svirao T.B.F., a zadnju Gibonni! Organizatoru čestitamo na izboru bendova koji su napravili odličan štimung. Na trenutke smo zaboravili da smo na Microsoftovom skupu, no pogled na pretežno mušku publiku opremljenu hrpom digitalnih foto aparata bi nas vrlo brzo vratio u realnost :) Prije koncerata su nas sponzori zabavljali različitim igrama (utrka mini skuterima ili formulama na daljinski na terasi hotela, košarka…), a pobjednici su osvojili i vrijedne nagrade. Opatija se pokazala odličnim gradom domaćinom - kafići su radili dok god je bilo gostiju, a izbor piva je bio natprosječno dobar. Većina onih kojima organizirani provod nije bio dovoljan su sitne noćne sate provodili uz koktel u kafiću Hamigway, dok smo se mi odlučili na piceriju Ružmarin.

Kako pod pauzama ne bi kvarili oči buljeći u ekrane na raspolaganju smo imali biljar i ostale "retro" igre

U Zagreb smo osim ugodnih dojmova ponijeli i nezaobilazni ruksak pun goodiza - našlo se tu svega, od duplog DVD-a "Hrvatsko podmorje", preko uobičajenih upaljača, etuia za posjetnice, majice, škara (!), pa sve do šlapa koje su se pokazale vrlo praktičnim za korištenje u hotelskoj sobi :) Imali smo priliku vidjeti mnoge prijatelje i poznanike, od kojih neke nismo viđali godinama, naučili smo ponešto novoga, a usput smo se i dobro zabavili. Sve u svemu, ocjena vrlo dobar. Za slijedeću godinu su nam najavili puno novosti vezanih uz nadolazeći Longhorn, te još više posjetitelja i sadržaja. Samim time očekujemo da će i šesti Windaysi biti konferencija koju vrijedi posjetiti, te vam preporučamo posjetu ukoliko vam je Microsoft blizak u bilo kojem pogledu. Ne zaboravimo spomenuti i cijenu sudjelovanja na ovom skupu koja iznosi 3900kn, plus dodatnih 1200kn za prisustvovanje predkonferencijskom danu, a na što treba dodati i smještaj u nekom od mnogobrojnih Opatijskih hotela. Ukupna cijena nije mala, no kako je sama konferencija namijenjena zaposlenicima tvrtki koje u većoj mjeri koriste Microsoftove proizvode ne bi trebala predstavljati problem.

Kutak za odmor i posjetioci zavaljani u jastuke