Layout donjeg dijela ploče svodi se na poziciju PATA i SATA konektora te poziciju kratkospojnika za čišćenje CMOS-a. PATA konekori postavljeni su paralelno sa ravninom ploče na njenom rubu što je dosta zgodno budući da na taj način PATA kabeli zbog orijentacije konektora ne prolaze iznad ploče. S druge strane, konektori su postavljeni i relativno nisku što bi moglo stvarati probleme korisnicima koji diskove drže u višim dijelovima kućišta. Nativni SATA konektori smješeteni su blizu samog southbridgea, dakle relativno visoko što odgovara u prvom redu korisnicima sa većim kućištima. Zadnja stavka u layoutu – kratkospojnik za čišćenje CMOS-a. Za razliku od ostalih Abitovih ploča gdje je ovaj kratkospojnik postavljen tako da korisnik njime može lako rukovati, kod dizajniranja KV8 Pro Abitovi inženjeri čini se nisu imali baš dobar dan. Kratkospojnik je postavljen tik do AGP utora tako da mu je vrlo teško pristupiti ako se u AGP-u nalazi bilo koja grafička kartica normalne veličine.

Mjesta između AGP i memorije ima dovoljno

Kao što se da naslutiti BIOS Abitove matične ploče vrvi od opcija zanimljivih overclockerima. Tu je sve, od mogućnosti podešavanja prilično visokih razina napona na komponentama do finog tweakanja memorije te brzine i propusnosti hypertransport sabirnice. Napon procesora je moguće podesiti između 1,5 do 1,85 V, napon memorije između 2,5 i 3,2 V, napon northbridgea između 1,5 i 1,65 V, napon southbridgea između 2,5 i 2,65 V, napon AGP utora između 1,5 i 1,65 V te napon hypertransport sabirnice između 1,2 i 1,4 V. Podržana je i Cool’n’Quiet tehnologija, dakle promjena množitelja procesora te "zaključavanje" brzine AGP odnosno PCI sabirnice.

Nažalost, pri testiranju ploče naletjeli smo i na par dosta ozbiljnih bugova povezanih sa promjenom množitelja procesora. Mada je ova opcija podržana u BIOS-u, procesoru jednostavno nismo uspjeli smanjiti množitelj što je rezultiralo i prilično lošim rezultatima overclockiranja. Da stvar bude još zanimljivija, nakon nadogradnje tvorničkog BIOS-a na novu verziju naš je procesor misteriozno smanjio svoj takt za 200 MHz (množitelj se promjenio sa 10 na 9). Nakon ponovnog flashanja BIOS-a na staru verziju, nekoliko restiranja CMOS-a te ponovnog flashanja na novu verziju i nove serije serije restiranja CMOS-a naš je procesor napokon proradio na svojoj punoj brzini.

Led dijagnostika je skoro standardan feature na Abitovim pločama

U čemu je bio problem? Nakon sat-dva šrljanja raznim hardverskim forumima i čitanja tuđih recenzija Abitove ploče otkrili smo da nam je Abit poslao primjerak iz rane serije K8V Pro ploča (v1.0). Tvrtka je svjesna ovih problema te je ponudila zamjenu defektnih ploča putem RMA garancije. Da li ovo vrijedi i za Hrvatsku? Iskreno, ne znamo, ali ako imate K8V ili K8V Pro ploču revizije 1.0 svakako vam preporučamo da provjerite što se da isposlovati.

Na kraju, riječ dvije o PiGuru softveru koji je u kombinaciji sa posebnim čipom na ploči zadužen za nadzor sistemskih parametara i overclockiranje. U osnovi softver se sastoji od četiri aplikacije. Abit EQ-a koji služi za nadzor temerature, napona na komponentama te brzine ventilatora. OC Guru služi za overclockiranje unutar Windowsa koristeći mogućnost BIOS da mijenja određene sistemske parametre poput brzine sabirnice "u letu". Za neiskusne korisnike koji svejedno žele tweakati svoj sistem tu su i tri predefirane postavke – Turbo, Normal i Quiet. Nećemo sad objašnjavati što točno rade, ali ako imalo znate engleski shema je vrlo jasna. Treća aplikacija zove se FlashMenu, a služi za flashanje i backup BIOS-a u Windowsima. Zadnja se komponenta paketa PiGuru krije pod imenom BlackBox. Ova aplikacija prati promjene na sistemu, logira bitne informacije tijekom "rušenja" i sl. U slučaju da kontaktirate Abitovu tehničku podršku, logovi BlackBox-a bi Abitovima zaposlenicima vjerojatno mnogo pomogli pri rješavanju vaših hardverskih problema.