Mini-round-up Socket 754 matičnih ploča
Datum objave 28.08.2004 - Denis Arunović
Uvod
Nakon velike pauze eto nas ponovo sa člankom o pločama za Athlone 64 bazirane na Socketu 754. Kašnjenje članka bez sumnje pada na leđa lijenog autora ovih redaka, ali kao i pravda, on je spor, ali dostižan. Ehmm...nego dosta sa jadnim isprikama, krenimo mi radije na popis ploča s kojima smo se ovaj put pozabavili. Kroz naše ručice su prošle tri ploče, sve tri bazirane na relativno novim čipsetima za 64-bitne Athlone - Abit KV8 Pro, Chaintech ZNF3-250 te Gigabyte K8NS Pro.
Abitova ploča bazirana je na VIA-inom KT800 Pro čipsetu dok su Chaintechova i Gigabyteova ploča bazirane na nVidijinom čipsetu nForce3-250. Što se tiče cijene odnosno tržišnog skaliranja, Gigabyteova i Abitova ploča namijenjene su običnim korisnicima odnosno entuzijastima koji nemaju prevelik budžet dok je Chaintechov ZNF3-250 dizajniran specifično za entuzijaste i kao takav ima poprilično dobatr bundle. Prije nego što krenemo sa pregledom samih ploča recimo nešto o novom VIA-nom čipsetu. KT800 Pro je, kao što vjerojatno pretpostavljate, unaprijeđena verzija VIA-nog prvog čipseta za Athlone 64 pod imenom KT800. Dva se čipseta esencijalno razlikuju po tome što verzija Pro podržava 1000-megahercnu hypertransport sabirnicu, "zaključavanje" PCI odnosno AGP sabirnice te veću brzinu V-Link sabirnice preko koje komuniciraju northbridge i southbridge čipseta - 1066 umjesto 533 MB/s. To bi bilo to što se tiče brbljanja o teoriji, sad je vrijeme da navalimo na naše ploče.
Chaintech ZNF3-250
Kao što smo rekli u uvodu, Chaintechova ploča bazirana je na nForce3-250 čipsetu. Većina iskusnijih čitatelja će odmah graknuti nešto u stilu - "Hej, zar ZNF3-250 nije ploča namijenjena zahtjevnijim korisnicima? Zašto umjesto nForce3-250 čipseta nije bazirana na opremljenijem nForce3-250Gb čipsetu?". Isto smo si pitanje i mi postavili kad smo prvi put vidjeli ploču. ZNF3-250 definitivno nije jeftina, odlično je opremljena no odsustvo gigabitne mrežne kartice povezane izravno na čipset te hardverskog firewalla je definitvno veliki minus u očima bilo kojeg korisnika koji je spreman iskeširati toliko novca za matičnu ploču.
Ambalaža Chaintechove ploče definitivno izgleda vrlo cool
Ploča dolazi zapakirana u veliku sjajnu kutiju sa ručkicom koju je stvarno užitak "raskopati". Nakon otvaranja kutije prvo na što smo naletjeli je sama ploča upakirana u plastični kovčeg. Način pakiranja je vrlo efikasan i praktički garantira da ćete ploču čak i nakon grubljeg transporta dobiti u istom stanju u kakvom su je zapakirali u tvornici. Ispod plastičnog kovčega sa pločom nalazi se druga razina na kojoj su u par pretinaca raspoređene komponente bundlea.
Serija Zenith je poznata po vrlo izdašnom paketu opreme
U bundleu ima puno raznih stvarčica - kabeli za diskove i optičke pogone (dva okrugla PATA kabela i četiri SATA kabela), okrugli kabel za floppy disk, dva kabela za napajanje SATA diskova, optički kabel za integriranu zvučnu karticu, CM (Chaintech Multimedia) kartica na kojoj su dodatni audio i firewire konektori, pločica za I/O backpanel matične ploče, paketić silikonske termovodljive paste, multifunkcionalni odvijač, CBOX3 front panel rack sa raznim konektorima i LED dijagnostikom, priručnik za uporabu, veliki poster za brzu instalaciju i na kraju dva CD-a sa dodatnim softverom (WinDVD, Norton AntVirus, ProMagic...) i driverima.
Chaintech CBOX3
Iz cijelog paketa opreme vjerojatno je najzanimljivi CBOX3 front panel rack koji se ugrađuje u 5,25" utor na kućištu. S obzirom na to da danas entuzijasti gotovo nikad ne kupuju bež kućišta, sa CBOX-om osim klasične bež maske dolaze upakirane crna i srebrna maska. Osim što izgleda prilično cool u kućištu, CBOX3 naravno ima i praktičnu funkciju - na njemu je smješten čitač memorijskih kartica, dva USB 2.0 konektora, firewire konektori, audio konektori za slušalice i mikrofon te led zaslon koji za vrijeme bootanja ima fukciju dijagnostike grešaka dok u Windowsima prikazuje temperature sistema i procesora (da bi potonja funkcija radila kako treba potrebno je instalirati Chaintechov utility za nadzor sistema). CBOX3 dolazi u kutiji sa svim potrebnim kabelima i vijcima tako da ga je vrlo lako ugraditi u kućište. Jedna mala napomena - CBOX je sa pločom povezan pomoću nekoliko kabela tako da vrlo lako stvara nered u unutrašnjosti kućišta.
CM kartica proširuje ploču sa dodatnim konektorima
Druga komponenta bundlea koja nam je "pala u oči" je CM kartica. Budući da se na ploči nalazi zvučno rješenje sposobno producirati 7-kanalni zvuk (7.1 surround), na kartici se, uz tri konektora na samoj ploči, nalaze i tri dodatna analogna konektora. Uz analogne konektore tu je i optički SP/DIF izlazni konektor te dva firewire konektora (ploča ih podržava ukupno tri, dva na kartici i jedan na CBOX-u). Uzgred, karticu ugrađujemo u posebni utor pri dnu ploče. Mada je u osnovi ovaj štos sa dodatnom karticom prihvatljivo rješenje, nama bi se više svidjelo da su dodatni zvučni konektori integrirani na samu ploču, što zbog jednostavnije ugradnje ploče, što zbog činjenice da će korisnici sa 7.1 surround zvučnicima zbog odvojenih konektora imati muke sa spajanjem zvučnika na matičnu ploču.
ZNF3-250: specifikacije i layout
Specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64 - Socket 754
- FSB 800-1000 MHz
- Čipset:
- nForce3 250
- Dodatni kontroleri:
- Silicon Image Sil3114 (SATA RAID)
- Broadcom BCM5788 (LAN PHY)
- Envy 24PT (Audio PHY)
- VIA VT6306 (Firewire)
- Memorija:
- 3 x 184 pin DDR 266/333/400 utora
- Utori:
- 1x AGP (8x)
- 5x PCI
- 1x CMC (Chaintech Multimedia Card)
- ATA kanali:
- 2x PATA/133
- 4x SATA 150
- I/O i drugi portovi:
- 2x PS/2
- 2x COM
- 1x LPC
- 2x USB2.0 (+2 na CBOX-u)
- Audio (analagno + digitalno)
- RJ-45 LAN konektor
- 3x Firewire
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- multiplier
- AGP
- Čipset
- Ostalo:
- WOL, WOM
- Power On keyboard
- Power On USB
- PC Health monitoring (preko CPU sonde)
- ACPI , APM
- Audio I/O: S/PDIF, coaxial
- RadEX cooling system
- Debug LED
Ploča za entuzijaste mora izgledati cool
ZNF3-250 je prva ploča na tržištu bazirana na novom nVidijinom čipsetu. To u ovom trenutku ne znači mnogo budući je mnogo proizvođača izdalo svoje nove ploče, no pomoći će nam pregledu odnosno komentiranju Chaintechove ploče. Oni koji se sjećaju Chaintechove ZNF3-150 ploče vrlo će lako shvatiti da dotična ploča i ZNF3-250 izgledaju potpuno jednako. Naime stari i novi čipset su dosta slični što se tiče osnovnih električnih i arhitekturalnih karakteristika pa Chaintechovi inženjeri nisu imali većih problema sa kalemljenjem novog čipseta na stari PCB. Kao što i dolični jednoj ploči namijenjoj entuzijastima, ZNF3-250 izgleda vrlo efektno budući da je crni PCB kombiniran sa narančastim platičnim dijelovima. Ušminkani izgled upotpunjen je sa pozlaćivanjem metalnih dijelova (hladnjak na čipsetu, I/O backpanel...).
Sistem hlađenja RadEX hladi MOSFET-e
Ovakav pristup produkcijskom ciklusu ima i svojih nedostataka - u prvom redu to je korištenje jeftinijeg čipseta. Kako nForce3-250Gb ima gigabitni mrežni kontroler koji je direktno povezan na čipset i koji je pod nadzorom hardverskog firewalla, na starom PCB-u jednostavno nije mogao biti iskorišten. Slična je ograničenja PCB nametnuo i pri implementaciji drugih featura novog čipseta - nije implementiran nativni SATA kontroler niti puni broj USB konektora (čipset podržava osam, a implementirano ih je samo četiri). Još jedna loša karakterstika - ova ploča pati od kroničnog nedostatatka USB konektora. Uz konektore na I/O backpanelu te konektore na CBOX racku korisnik ih može upotrijebiti samo četiri što je s obzirom na današnju implementaciju USB standarda stvarno sramotno.
Izbor I/O konektora na ploči je prilično ograničen
Osim dva USB konektora na backpanelu ploče nalaze se još LPT konektor, dva serijska konektora (danas je uobičajen samo jedan, ali što je tu je), PS/2 konenktori za miš i tipkovnicu, RJ-45 konektor Broadcomove gigabitne mrežne kartice te tri osnovna analogna konektora integrirane zvučne kartice. Sve u svemu prilično šturo. Osim raznih I/O konektora na backpanel je smješten i izlaz sistema za hlađenje MOSFET-a pod imenom RadEX. Ovakvi posebni sistemi hlađenja su sve češći na high-end pločama, a osiguravaju veću stabilnost ploče te bolje rezultate pri overclockiranju. Sistem hlađenja na ZNF3-250 funkcionira pomoću masivnog aluminijskog hladnjaka koji je dizajniran u obliku slova L. Pasivni dio dodatno hladi i ventilator sa automatskom prilagodbom brzine. Ventilator inače nije bučan, a ako nekome stvarno smeta moguće ga je isključiti.
ZNF3-250: Layout (nastavak) i BIOS
Što se tiče samog layouta ploče, situacija je daleko od idealne. Na gornjem dijelu ploče tu je klasičan problem razmještaja AGP-a i memorijskih utora. Smješteni su preblizu što možda i nije toliki problem ako u računalu imate nekakvu jeftiniju grafičku karticu, no ako sa ZNF3-250 planirate upariti kakav veliki GeForce 6800 situacija se drastično mijenja. Zahvaljujući korištenju postolja za hladnjake pri dizajniranju Athlon 64 platforme, problem "zagušivanja" socketa je vrlo rijedak na Socket 754 pločama. Chaintechova ploča ne predstavlja iznimku od ovog pravila tako da je na procesor moguće ugraditi praktički bilo koji hladnjak.
Konektori za napajanje ploče također su postavljeni srazmjerno dobro. Glavni ATX konektor nalazi se na samom rubu ploče, daleko čak i od memorijskih utora dok je 12-voltni rail postavljen puno lošije - vrlo blizu AGP utoru i I/O backpanela. Istina, kabel 12-voltnog raila nije odveć širok, no ovako postavljen svejedno podiže razinu neurednosti kućišta. Zadnji komentar layouta gornjeg dijela ploče odnosi se na poziciju PATA konektora. Konektori su postavljeni dosta visoko, na rubu ploče ispod ATX konektora što je odlična pozicija s obzirom na činjenicu da smješta svoje diskove u 5,25-inčne utore na kućištu pomoću ladica ili hladnjaka za diskove.
Za SATA podršku brine se Silicon Imageov čip
Sada prijeđimo na donji dio ploče. Ovim područjem ploče dominira pasivni hladnjak nForce3 čipseta. Pasivni hladnjak nije loš izbor s obzirom na buku i trajnost ventilatora, ali budući da je cijeli nForce3 čipset sadržan u jednom jedinom čipu aktivno hlađenje nam se ipak čini kao bolja opcija. Ispod čipseta se nalazi VIA-in firewire te Silicon Imageov Sil3114 SATA RAID kontroler. Dotični SATA kontroler je jedini kontroler ovakvog tipa na cijeloj ploči budući da nativni SATA kontroler nForce3-250 čipseta nije implementiran. Kontroler nudi ukupno četiri SATA konektora sa podrškom za kreiraje RAID 0, 1 te 0+1 polja. Konektori kontrolera su postavljeni na sam donji rub ploče što i nije toliko zahvalna pozicija ako svoje diskove držite visoko u kućištu. Blizu SATA konektora nalaze se i konektori za kućište koje spominjemo iz jednog jedinog razloga - nisu označeni. Mada dosta proizvođača matičnih ploča na svojim pločama za ove konektore osim znakovnih oznaka koristi i označavanje bojom, u Chaintechu valjda smatraju da je to mlaćenje prazne slame.
Vjerojatno najbolji integrirani zvučni čip
Zadnji feature ove ploče koji jednostavno moramo spomenuti je integrirani zvuk. Za razliku od većine tvrtki koje na svoje high-end ploče stavljaju jeftine AC'97 čipove (npr. Abit), Chaintech se potrudio i pružio svojim korisnicima stvarno najbolje što tržište može ponuditi - VIA Envy 24PT čip. Radi se o zvučnom čipu sa prilično velikim brojem hard-wired efekata, podrškom za 8-kanalni zvuk te maksimalnim 192-kilohercnim uzrokovanjem uz 24-bitnu razlučivost. Doduše, ovako visoku zvučnu rezoluciju vjerojatno nećete ni koristiti tako da to i nije neki posebni bonus, ali kvaliteta zvuka, podrška za 7.1 sustave te smanjena uporaba centralnog procesora pri korištenju raznih efekata (npr. u igrama) su featuri koje na jednom integriranom rješenju stvarno treba cijeniti. To bi bilo to što se tiče hardvera, a sada malo o softveru.
Što se tiče nadzora sistema Chaintech uz ploču isporučuje maleni utility pod imenom DigiDoc. Softver izgleda i radi u klasičnoj tajvanskoj maniri - šaren je i glomazan te ima vrlo ograničenu funkcionalnost. Sve u svemu čista suprotonost od recimo softvera koji dolazi u paketu sa novijim Abitovima pločama. Jedini zgodan feature DigiDoca je to što radi u paru sa led zaslonom na CBOX-u - nakon što dijagnostika grešaka pri bootanju više nije potrebna, dakle nakon što "dignu" Windowsi zaslon CBOX-a pokazuje temperaturu koju DigiDoc očitava preko senzora na matičnoj ploči.
Prilično šlampavo izveden utility za nadzor sistema
Vjerojatno najvažnija karakeristika dobre high-end ploče je kvalitetan BIOS. Nažalost ZNF3-250 ne briljira u ovom aspektu niti što se tiče same kvalitete tvorničkog BIOS-a niti što se tiče dinamike izlaženja novih verzija BIOS-a. Naime prva nova verzija BIOS-a za ZNF3-250 pojavila se tek nedavno što je prilično loše ako znamo da je ZNF3-250 prva komercijalno dostupna ploča bazirana na nForce3-250 čipsetu te da ovaj članak poprilično kasni sa svojom objavom.
Na prvi pogled BIOS izgleda vrlo kompetentno. Kao što cjenovna klasa ploče i nalaže, podržan je cijeli spektar overclockerskih parametara - promjena brzine sabirnice od 200 do 400 MHz, promjena brzine AGP sabirnice od 66 do 100 MHz (što esencijalno znači da je ovu sabirnicu moguće zaključati), promjena napona na procesoru (od 1, 475 do 1,7 V), memoriji (od 2,6 do 2,9 V), AGP utoru (od nominalnih 1,5 do nevjerovatnih 2,2 V) te čipsetu (od 1,6 do 1,9 V). Unatoč prilično niskom maksimalnom naponu na procesoru, ovo je ipak lijep spektar opcija. Sve bi bilo odlično da nije druge strane priče. Naime sigurno ste primjetili da nismo naveli mogućnost promjene množitelja procesora. Bez ove opcije pada u vodu cijeli štos sa zaključavanjem AGP sabirnice i tjeranjem FSB-a u visine pomoću kvalitetne memorije. Da stvar bude gora, o ovoj mogućnosti ovisi još jedan feature svojstven Athlonima 64 - Cool'n'Quiet tehnologija. Zadnji udarac overclockerskim sposobnostima ove ploče dolazi u obliku greške pri implementaciji promjene napona na čipsetu - koliko god da smo je mijenjali uvijek bi ostajala na istoj, tvorničkoj vrijednosti. Na kraju kap koja je prelila čašu što se tiče naše percpepcije BIOS-a na ZNF3-250 - niti jedan integrirani uređaj nije moguće isključiti, bilo da je riječ o zvučnoj kartici ili SATA kontroleru.
K8NS
Specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64 - Socket 754
- FSB 800-1000 MHz
- Čipset:
- nForce3 250
- Dodatni kontroleri:
- ICS 1883 (LAN PHY)
- Realtek ALC850 (Audio PHY)
- Memorija:
- 3 x 184 pin DDR 266/333/400 utora
- Utori:
- 1x AGP (8x)
- 5x PCI
- ATA kanali:
- 2x PATA/133
- 2x SATA 150 (RAID 0,1)
- I/O i drugi portovi:
- 2x PS/2
- 2x COM
- 1x LPC
- 4x USB2.0 (+2 preko doughterboard kartice)
- Audio (analagni)
- RJ-45 LAN konektor
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- multiplier
- AGP
- Čipset
- EasyTune4
- Ostalo:
- WOL, WOM
- Power On keyboard
- Power On USB
- PC Health monitoring (preko CPU sonde)
- ACPI , APM
- Cool'n'Quiet
Nakon Chaintechove high-end ploče vrijeme je da pogledamo i jednu mnogo skromniju Socket 754 platformu - Gigabyte K8NS. Kao i ZNF3-250 i Gigabyteova ploča je baziran na novom nForce3-250 čipsetu, no sa jednom bitnom razlikom - Gigabyteovi inženjeri su si dali truda pri dizajniranju novog PCB-a pa K8NS podržava nativni SATA kontroler. S obzirom na njenu tržišnu klasu bundle koji dolazi sa pločom je čisto ok - par SATA kabela sa pripadajućim konverterom napajanja, jedan 80-pinski PATA kabel, floppy kabel, doughterboard kartica sa dva USB konektora, pločica za backpanel kućišta te set priručnika i CD sa driverima. Priručnik je napravljen dosta solidno, a tu je i poster za brzu instalaciju te naljepnica sa shematskim prikazom headera i konektora na ploči.
Solidan bundle za jednu jeftinu ploču
Ploča ima prilično dobar raspored komponenti - memorijski utori su dovoljno odmaknuti od AGP-a, PATA i floppy konektori su postavljeni na rub ploče, tik do memorije što je definitvno najzahvalija pozicija za ovu vrstu konektora. Prema istoj shemi postavljen je i naponski ATX konektor dok je 12-voltni rail "odletio" malčice na suprotnu stranu. Unatoč tome, mali naponski konektor je i dalje sklonjen na sam gornji rub ploče. Nativni SATA kanali nForce3 čipseta postavljeni su na svojem standardnom neuobičajenom mjestu - tik iznad AGP utora. Ova pozicija SATA konektora se nekim korisnicima sviđa, a nekima ne. Autoru ovih redaka npr. ovo odgovara budući da koristi AOpenovo big-tower kućište čiji je feature smještanje diskova iznad napajanja.
K8NS ima prilično zgodan layout
"Južnim" dijelom ploče dominira nForce3 čipset prekriven velikim pasivnim hladnjakom koji prilično dobro izgleda. S obzirom da se radi o jeftinoj ploči, na donjem dijelu, gdje su obično "naseljeni" dodatni kontroleri, nema ništa zanimljivo osim kratkospojnika za pražnjenje CMOS-a. Sad se vi pitate nešto u stilu - "Što je ovom ludom PC Ekspertašu da odjednom spominje ovako trivijalnu stvar?". Eeeeee, ima razloga. Naime, štos sa svi starijim Gigabyteovima pločama je što se BIOS resetirao na stari dobri način - vađenjem baterije. S obzirom na to da se danas sve više ljudi želi okušati u overclockiranju i tweakanju svojih sistema, lako restiranje postavki BIOS-a je feature koji jedna moderna ploča jednostavno mora imati.
Standardni položaj nativnih SATA konektora
Kao što vidimo na donjoj slici, Gigabyte je jedan od proizvođača koji je na svojim matičnim pločama odlučio implementirati označavanje front-panel konektora bojom. Prilično dobra odluka ako se nas pita budući da dotični konektori i najiskusnijim hardverašima u većini slučajeva predstavljaju veliku gnjavažu. Blizu front-panel konektora za kućište nalaze se i dva USB headera koji zajedno sa već izvedenim konektorima na I/O backpanelu ploče omogućavaju korisniku da iskoristi svih osam USB konektora koji su podržani nForce3-250 čipsetom. Zadnji komentar prije nego što se bacimo na analizu BIOS rezervirali smo za integrirani zvuk. Mada je na ploči iskorišten novi Realtekov čip ALC850 koji podržava 7.1 kanalne setove zvučnika, K8NS nudi samo tri analogna konektora što znači da je podržano samo 5.1 surround ozvučenje. Ako se pitate koji je razlog ovakve implementacije zvuka, odgovor je prilično jednostavan - skaliranje tržišta.
Bojom označeni front-panel konektori
Što se tiče BIOS-a i softverske podrške u Windowsima situacija sa Gigabyteovom pločom nije idealna. S jedne strane imamo prilično zanimljivu softversku podršku u obliku utilitya za nadzor sistemskih parametara, overclockiranje u Windowsima te vrlo pojednostavljene instalacije svog softvera i drivera u obliku Gigabyteovog Express Installera dok se s druge strane nalazi BIOS koji baš ne vrvi overclockerskim opcijama i pati od problema sa memorijom. Naponi memorije, procesora, čipseta te AGP utora su prilično standardni (maks. 2,7/1,7/1,8 V), a zanimljiva shema je to što je npr. memoriji viši napon od onog koji je podržan u BIOS-u moguće osigurati putem EasyTune 4 utilitya u samom OS-u. Ploča inače podržava Cool'n'Quiet, a time i promjenu množitelja procesora. Napredna metoda dijagnostika grešaka pri bootanju nije implementirana što znači da i daljemo možemo uživati u predivnim zvucima zavijanja PC speakera. S druge strane, većinu korisnika bi trebala razveseliti opcija jednostavne nadogradnje BIOS-a. Dovoljno je samo iskopirati novu bin datoteku na prazni floppy disk te ući u poseban dio BIOS-a gdje je preko jednostavnih izbornika moguće nadograditi kao i backupirati postojeći BIOS image.
O problemu sa memorijskom kompatibilnošću K8NS serije više se priča na internetu po raznim forumima. Riječ je o tome što određene memorije uparene sa K8NS ne rade na specificiranoj brzini. Sa našim Corsairom nismo iskusili baš ovakve probleme, ali smo imali teškoća sa održavanjem niskih latencija memorije pri overclockiranju.
KV8 Pro: specifikacije, bundle i layout
Specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64 - Socket 754
- FSB 800-1000 MHz
- Čipset:
- NB - VIA KT800 Pro
- SB - VIA VT8237
- Dodatni kontroleri:
- VIA Cicada SimpliPHY VT6122 (LAN PHY)
- Realtek ALC658 (Audio PHY)
- Memorija:
- 2 x 184 pin DDR 266/333/400 utora (max. 2 GB DDR400)
- Utori:
- 1x AGP (8x)
- 5x PCI
- ATA kanali:
- 2x PATA/133
- 2x SATA 150 (RAID 0,1)
- I/O i drugi portovi:
- 2x PS/2
- 1x COM
- 1x LPC
- 4x USB2.0
- Audio (analogni + digitalni)
- RJ-45 LAN konektor
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- multiplier
- AGP
- Čipset
- PiGuru
- Ostalo:
- WOL, WOM
- Power On keyboard
- Power On USB
- PC Health monitoring (preko CPU sonde)
- ACPI , APM
- Cool'n'Quiet
- FanEQ
- CPU ThermalGuard
- Debug LED
Izdavanje nadograđene verzije VIA KT800 čipseta pružilo je Abitu priliku da malo proširi svoju ponudu ploča za Athlone 64. Naime, dok još nije bilo novog čipseta, jedina matična ploča za Athlon 64 u Abitovoj ponudi bila je Abit KV8-MAX3. Za " rookie", MAX3 je high-end ploča natrpana svakakvim dodatcima koju si nije mogao, ili nije želio priuštiti baš svaki korisnik. S novim čipsetom na raspolaganju, Abit se ipak pokreno i izdao dvije nove, jeftinije ploče na tržište - KV8 i KV8 Pro. Obje ploče slijede Abitov Bullet Proof kocept - na njima se koriste samo kvalitetniji i skuplji japanski kondenzatori (u našem slučaju je riječ o tvrtki Rubycon) te se svaka ploča testira 24 sata prije nego što je iz tvornice pošalju na tržište.
Solidan bundle i dobri priručnici
KV8 Pro kao i sve novije Abitove ploče dolazi zapakirana u zgodno koncipiranu kutiju gdje se sama ploča nalazi u podnožju kutije dok je bundle raspoređen u dvije manje kutije iznad same ploče. Ovakvo pakiranje daje dojam da se dizajniranju proizvoda posvetila velika pažnja. Drugim riječima, ne bi imali ništa protiv da ostali proizvođači matičnih ploča usvoje sličan koncept. Što se tiče bundlea, stvari stoje nekako ovako - jedan crni okrugli PATA kabel, floppy kabel u istoj izvedbi, dva SATA kabela sa konverterom napajanja, pločica za I/O backpanel kućišta, floppy disk sa driverima za SATA kontroler, CD sa driverima i dodatnim softverom i na kraju set priručnika za uporabu. U paketu su priložena ukupno tri priručnika - deblji klasični priručnik u kojem su opisani apsolutno svi featuri ploče, priručnik za brzu instalaciju za one koji ne vole hardversku beletristiku te tanki priručnik u kojem je riječ o PiGuru softveru.
PCB izgleda vrlo efektno
Sama ploča izgleda kao nekakav hibrid između Abitovih ploča KV8-MAX3 te AN7 (nForce2 Ultra 400). Pozicija samog čipseta preuzeta je s MAX-ice dok su same dimenzija ploče te npr. pozicija PATA konektora "skinuti" sa AN7. Ali krenimo mi radije ispočetka. Što se tiče gornjeg dijela ploče layout je prilično "čist" - jedina malena zamjerka ide na račun pozicije 12-voltnog raila koji je nije smješten zajedno sa ATX konektorom na desni rub ploče iza memorijskih utora već je uguran između I/O backpanela i Socketa 754. Srećom, konektor je smješten dosta visoko tako da njegov kabel ne prelazi direktno preko hladnjaka procesora. Zajedno sa ATX konektorom smješten je floppy konektor, dakle na gornjem desnom rubu matične ploče što je praktički idealna pozicija. Dobar raspored komponentni nastavlja se u relaciji AGP utor - memorija. Razmak između dva tip autora nije baš prevelik, ali je ipak dovoljan za slobodno manipuliranje memorijskim utorima - čak i ako je u AGP-u smještena grafička kartica pune veličine. I/O backpanel je u Abitovoj klasičnoj maniri izveden odlično - osim legacy konektora, tu su još četiri USB-a, RJ-45 konektor gigabitne mrežne kartice te zvučni konektori - svih pet analognih te dva SPDIF optička konektora (In i Out).
Bogat set konektora na I/O backpanelu
Na donjem dijelu ploče smješten je ostatak logike integirane na matičnu ploču - VT8237 southbridge sa pripadajućim periferijama, PiGuru čip za nadzor sistemskih parametara i overclockiranje, te Realtekov ALC658 zvučni čip. Moramo reći da ALC658 nije baš najmodernije rješenje što se tiče ponude AC'97 codeca na tržištu. Što je najgore, korištenje jeftinih zvučnih čipova je vrlo svojstveno za Abit - tvrtka valjda ima opak ugovor sa Realtekom pa kupuje hrpe ionako jeftinih čipova po još nižoj cijeni te ih integira na sve svoje ploče bez obzira na tržišnu klasu. Sve u svemu na mjestu ALC-a 658 bismo radije vidjeli novi čip poput ALC-a 850, no što je tu je.
K8V Pro: nastavak layouta i BIOS
Layout donjeg dijela ploče svodi se na poziciju PATA i SATA konektora te poziciju kratkospojnika za čišćenje CMOS-a. PATA konekori postavljeni su paralelno sa ravninom ploče na njenom rubu što je dosta zgodno budući da na taj način PATA kabeli zbog orijentacije konektora ne prolaze iznad ploče. S druge strane, konektori su postavljeni i relativno nisku što bi moglo stvarati probleme korisnicima koji diskove drže u višim dijelovima kućišta. Nativni SATA konektori smješeteni su blizu samog southbridgea, dakle relativno visoko što odgovara u prvom redu korisnicima sa većim kućištima. Zadnja stavka u layoutu - kratkospojnik za čišćenje CMOS-a. Za razliku od ostalih Abitovih ploča gdje je ovaj kratkospojnik postavljen tako da korisnik njime može lako rukovati, kod dizajniranja KV8 Pro Abitovi inženjeri čini se nisu imali baš dobar dan. Kratkospojnik je postavljen tik do AGP utora tako da mu je vrlo teško pristupiti ako se u AGP-u nalazi bilo koja grafička kartica normalne veličine.
Mjesta između AGP i memorije ima dovoljno
Kao što se da naslutiti BIOS Abitove matične ploče vrvi od opcija zanimljivih overclockerima. Tu je sve, od mogućnosti podešavanja prilično visokih razina napona na komponentama do finog tweakanja memorije te brzine i propusnosti hypertransport sabirnice. Napon procesora je moguće podesiti između 1,5 do 1,85 V, napon memorije između 2,5 i 3,2 V, napon northbridgea između 1,5 i 1,65 V, napon southbridgea između 2,5 i 2,65 V, napon AGP utora između 1,5 i 1,65 V te napon hypertransport sabirnice između 1,2 i 1,4 V. Podržana je i Cool'n'Quiet tehnologija, dakle promjena množitelja procesora te "zaključavanje" brzine AGP odnosno PCI sabirnice.
Nažalost, pri testiranju ploče naletjeli smo i na par dosta ozbiljnih bugova povezanih sa promjenom množitelja procesora. Mada je ova opcija podržana u BIOS-u, procesoru jednostavno nismo uspjeli smanjiti množitelj što je rezultiralo i prilično lošim rezultatima overclockiranja. Da stvar bude još zanimljivija, nakon nadogradnje tvorničkog BIOS-a na novu verziju naš je procesor misteriozno smanjio svoj takt za 200 MHz (množitelj se promjenio sa 10 na 9). Nakon ponovnog flashanja BIOS-a na staru verziju, nekoliko restiranja CMOS-a te ponovnog flashanja na novu verziju i nove serije serije restiranja CMOS-a naš je procesor napokon proradio na svojoj punoj brzini.
Led dijagnostika je skoro standardan feature na Abitovim pločama
U čemu je bio problem? Nakon sat-dva šrljanja raznim hardverskim forumima i čitanja tuđih recenzija Abitove ploče otkrili smo da nam je Abit poslao primjerak iz rane serije K8V Pro ploča (v1.0). Tvrtka je svjesna ovih problema te je ponudila zamjenu defektnih ploča putem RMA garancije. Da li ovo vrijedi i za Hrvatsku? Iskreno, ne znamo, ali ako imate K8V ili K8V Pro ploču revizije 1.0 svakako vam preporučamo da provjerite što se da isposlovati.
Na kraju, riječ dvije o PiGuru softveru koji je u kombinaciji sa posebnim čipom na ploči zadužen za nadzor sistemskih parametara i overclockiranje. U osnovi softver se sastoji od četiri aplikacije. Abit EQ-a koji služi za nadzor temerature, napona na komponentama te brzine ventilatora. OC Guru služi za overclockiranje unutar Windowsa koristeći mogućnost BIOS da mijenja određene sistemske parametre poput brzine sabirnice "u letu". Za neiskusne korisnike koji svejedno žele tweakati svoj sistem tu su i tri predefirane postavke - Turbo, Normal i Quiet. Nećemo sad objašnjavati što točno rade, ali ako imalo znate engleski shema je vrlo jasna. Treća aplikacija zove se FlashMenu, a služi za flashanje i backup BIOS-a u Windowsima. Zadnja se komponenta paketa PiGuru krije pod imenom BlackBox. Ova aplikacija prati promjene na sistemu, logira bitne informacije tijekom "rušenja" i sl. U slučaju da kontaktirate Abitovu tehničku podršku, logovi BlackBox-a bi Abitovima zaposlenicima vjerojatno mnogo pomogli pri rješavanju vaših hardverskih problema.
Test sistem i overclockiranje
|
|
Testirane ploče odlučili smo usporediti sa pločama za Socket 754 koje su nam prije prošle kroz ruke. Riječ je našoj referentnoj Abit KV8-MAX3 baziranoj na VIA KT800 čipsetu te Epox 8KDA3+ baziranoj na nForce3-250Gb čipsetu. U grafove smo uvrstili i vrijednosti koje smo dobili sa overclockiranim platformama - tek toliko da se zna koliko je performansi moguće izvući iz takvih sistema.
Uzgred rečeno, u naš set testova smo uvrstili i jednu novu aplikaciju - RightMarkov 3DSound Test. 3DSound sintetički testira hardverske mogućnosti zvučne kartice emulirajući zvučni 3D engine modernih igara te paralelno sa njegovim izvođenjem mjeri iskorištenje procesora pomoću posebnog algoritma. Dotični alogoritam mnogo točnij (češće) provjerava razinu iskorištenosti procesora od algoritma koji inače rabe Windowsi. Sve u svemu, kako bi vam pružili što razumljivije podatke u grafovima morali smo smisliti shemu prema kojoj bi mogli objektivno uspoređivati rezultate raznih platformi. Naime, kad god testiramo novu integriranu karticu (i njenu implementaciju na ploču) zapravo moramo promjeniti cijelu platformu budući da je kartica dio pločee. To nas je prisilo da smislimo zgodan štos - na svakoj matičnoj ploči "vrtimo" test na dvije kartice - na integriranoj kartici i na našoj staroj dobroj Creative Labsovoj Liveici.
Osnovno sučelje 3DSounda
Nakon toga jednostavno izračunamo koliko je integrirana kartica imala veće ili manje iskorištenje procesora od referentnog SB-a Live!. Vrijednost je izražena u decimalnim brojevima, a manje je bolje. U teoriji osnovna ideja je bila da graf prikazuje koliko je određena integrirana kartica u postotcima više ili manje koristila procesor pri manipuliranju zvučnim streamovima. Nažalost, naša stara skripta za generiranje grafova ne podržava niti postotke niti negativne vrijednosti tako da smo vam rezultate na kraju morali pružiti u pomalo sirovom obliku - decimalnom broju. Npr. 1,0543 znači da je dotično integrirano rješenje imalo 5,43 posto veće iskorištenje procesora nego dedicirana PCI kartica dok recimo 0,9451 znači da je integrirana kartica za 5,49 posto manje rabila procesor od naše referentne kartice (1 - 0,9451 = 0,0549). Ispričavamo se zbog malo konfuznijih rezultata, ali tako je moralo biti.
Vratimo se mi našim pločama, tj. njihovom overclockiranju. Sitaucija stoji nekako ovako; Sabirnicu Chaintechove ploče smo uspjeli nagurati na 225 MHz s tim da smo brzinu hypertransport sabirnice morali spustiti na 800 MHz (pri normalnom testiranju smo je "držali" na 1000 MHz) dok smo memorijske latencije morali povisiti sa CAS 2-3-3-6 na CAS 2-4-4-8. Ostale dvije ploče se u ovom dijelu testiranja nisu pokazale baš najbolje. Gigabyteov K8NS je udario plafon na 213 MHz s tim da smo memoriju morali usporiti još više nego na ZNF3-250 - sa CAS 2-3-3-6 na CAS 2,5-4-4-8. Abitova ploča uz sve svoje overclockerske feature nije išla dalje od 215 MHz s tim da smo na njoj našeg Corsaira uspjeli održati na CAS 2-3-3-6. Imajte na umu da su ovi taktovi postignuti sa povećanjem napona na pojedinim komponentama te da je na sve tri ploče pri oveclockiranju brzina hypertransport sabirnice morala biti spuštena na 800 MHz. A sad, testovi.
Sandra 2004, PCMark '04
SiSoft Sandra Memory Test |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Int | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Float | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Krećemo sa SiSoft Sandrom 2004 SP1, sintetičkim testom zgodnim za preliminarnu analizu performansi računala.Ako zanemarimo rezultate dobivene overclockiranjem u cijelom se testu najbolje drže Chaintechova i Epoxova ploča dok su K8V Pro i K8NS na začelju grupe.
PCMark 2004 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memory | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark '04 je sintetički test performansi računala. Testiranje mogućnosti procesora izvodi se pomoću komadića koda raznih aplikacija - provjere pravopisa u MS Wordu, enkodiranja videa pomoću DivX i sl. Memorija se testira na siroviji, klasičnim mjerenjem brzine pristupa te zapisivanja i brisanja podataka. Poredak rezultata ploča u ovom testu malo je drukčiji u odnosu na onaj u Sandri - MAX-ica nakratko preuzima vodstvo u CPU testu no 8KDA3+ i ZNF3-250 su joj vrlo blizu. KV8 Pro i K8NS su začudo i dalje prilično loše.
Super PI, 3DMark 2001SE, UT2003
SuperPi |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2M test (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Super Pi je test koji strašno voli brze FPU jedinice procesora pa se zbog toga baš "ne voli" sa Pentium 4 arhitekturom. Stara MAX-ica i Epox u ovom testu ruše sve pred sobom ostavljajući Chaintech na trećem mjestu, a novu Abiticu i Gigabytea na predposljednjem odnosno posljednjem mjestu.
3dMark 2001SE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Grafika na DirectX 8.1 način by 3DMark 2001SE. Poredak u ovom testu koji je prije služio za testiranje grafičkih kartica izgleda gotovo identično kao u Super PI-u.
UT2003 MQ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U UT-u 2003 odjednom iznenađenje - Epoxica pada na zadnje mjesto. Koliko god da je ovo senzacionalistički zvučalo, razlika u performansama između najbrže i najsporije (neoverclockirane) ploče je toliko malena da je pri radu na računalu nećete primjetiti. Integrirani memorijski kontroler Athlon 64 procesora jednostavno radi svoje - gotovo anulira utjecaj čipseta na razinu performansi.
Aquamark 3, QIII Arena
Aquamark3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Test | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FPS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aquamark 3 baš ne odgovara Gigabyteovoj ploči. Čak i overclockirana ima lošije rezultate od ostalih nForce3-250 ploča na tvorničkom taktu. Jedini logični razlog loših performansi je Gigabyteova (problematična) implementacija sabirnice između procesora i memorije. Ostale ploče ponašaju se u skladu sa očekivanjim s tim da Epox i dalje pokazuje kako je učinio dobar posao sa svojim hardverom barem što se tiče performansi (sjetimo se, na 8KDA3+ je pregorio AGP utor prilikom overclockiranja).
QIII Arena |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fastest 512x348x16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Quakeu III Epoxova ploča ponovo divlja sa performansama. Ostale nForce3 ploče pale su na dno poretka ustupivši mjesta VIA-nim rješenjima.
SPECviewperf 7,1
SPECviewperf 7,1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3D Studio MAX (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DesignReview (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Data Explorer (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lightscape (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ProEngineer (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Unigraphics (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nasuprot lošim performansama u Aquamarku 3, moglo bi se reći da je Gigabyteova K8NS briljirala u SPECviewperfu. Osim K8NS u ovom OpenGL testu za radne stranice odlične performanse pokazala je i još jedna ploča bazirana na nForce3-250 čipsetu - Chaintech ZNF3-250. Iza ZNF3-250 postavio se Epox, nakon njega Abitova MAX-ica dok je najslabije performanse pokazala KV8 Pro.
ScienceMark 2
ScienceMark 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Membench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipher Bench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Molecular Dynamics (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Primordia (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kao i u velikoj većini testova koje smo vidjeli do sad, KV8 Pro i ScienceMarku ima problema sa performansama. Jedina iznimka je rezultat ploče u testu Molecular Dynamics gdje je Abitova nova ploča završila na prvom mjestu. Jedina ploča koja drži konzistentan nivo performansi kroz sva četiri testa je 8KDA3+.
RightMark 3DSound
RightMark 3DSound (DX) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kao što smo najavili, eto nas i u testu koji mjeri performanse integriranih zvučnih čipova. Kao što vidimo postoje četiri segmenta testa, zavisno o količini upotrebljenih buffera odnosno zvučnih kanala. Naravno, što je više buffera to je zahtjevniji test.
U prvom dijelu testu, gdje je korišten samo DirectSound API, krunu performansi odnosi Envy 24PT čip integriran na Chaintechovu matičnu ploču. Iza njega se nalazi ALC850 na K8NS, a najslabije performanse, očekivano, ima stari ALC658 na KV8 Pro. Zanimljivo je da pri korištenju 32 buffera Envy 24PT rabi procesor manje čak i od dedicirane SB Live! kartice.
RightMark 3DSound (DX+EAX) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 buffer | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ako uz DirectSound uključimo i Creative Labsov EAX, performanse integriranih zvučnih kartica naglo padaju. To se najbolje vidi ako vizualno usporedite gornji i donji graf budući da koriste istu skalu. Doduše poredak integriranih kartica prema performansama ostaje isti, no jasno je da je za puni užitak pri igranju nužno nabaviti posebnu PCI zvučnu karticu.
Zaključak
Nakon što smo pošteno izmučili sve tri ploče vrijeme da sumariziramo naša iskustva. U prvom redu moramo reći da nam se posebno nije svidjela niti jedna ploča. Chaintech ZNF3-250 pati od zastarjelog dizajna, manjka USB konektora, nedostatka podrške za Cool'n'Quiet te bugova u BIOS-u kao što je nemogućnost isključivanja integriranih uređaja. Ako cijeloj priči dodamo i slabu podršku proizvođača u obliku novih BIOS-a, naša percepcija Chaintechove ploče i nije baš pozitivna. S druge strane, tu su i dobre karakteristike ove ploče - odličan bundle, impementacija skupog i kvalitetnog zvučnog rješenja te performanse i overclocking. Sve u svemu, ZNF3-250 možemo preporučiti specifičnim korisnicima (u osnovi entuzijastima, s obzirom na višu cijenu ploče) kojima navedeni problemi neće toliko smetati. Npr. autor ovih redaka nije jedan od njih budući da na samu pomisao da jedna moderna high-end ploča ima samo četiri USB konektora umišljeno odmahuje rukom istovremeno mrmljajući nešto u stilu - "Kako jadno...".
Gigabyteova low-end matična, K8NS, ispunila je sva naša očekivanja, barem što se tiče jeftinijih ploča. Za normalnog korisnika esencijalno radi dobro, nekad ima lošije, a nekad bolje performanse s tim da nije zanemariv niti odličan layout, podrška za Cool'n'Quiet te jednostavna instalacija i održavanje uz Gigaybteov softver. S druge strane jasno je da ploča ima problema sa memorijskom kompatibilnošću - nama je radila neke male probleme pri overclockiranju sa skupom Corsair memorijom, ali za normalne korisnike je važnije što prema iskustvima kupaca u inozemstvu, ploča dosta tipova memorijskih modula jednostavno ne "vrti" na specificiranoj brzini. Ovaj problem navodno popravljaju nove verzije BIOS-a (poslije F2 koju smo mi koristili), ali ne bi se u to baš kladili. Što se tiče naše preporuke, ova ploča je dobar izbor za nezahtjevne korisnike koji se ne namjeravaju baviti overclockiranjem niti trebaju integrirane uređaje poput firewirea i dodatnih RAID kontrolera.
Na kraju tu je i naš "enfant terrible" - Abit KV8 Pro. Naime kad nam je dotična ploča tek stigla u lab vaš se dragi autor odmah poveselio kako je napokon došla dostojnu zamjenu za KV8-MAX3 i to iz jednog jedinog razloga - overclockiranja. Kao što znamo, nova je ploča bazirana na KT800 Pro čipsetu koji ima mogućnost "zaključavanja" AGP odnosno PCI sabirnice što automatski znači mnogo sigurnije overclockiranje. Ako ovaj feature uparimo sa tradicionalnim Abitovim BIOS-ima punim raznih opcija za tweakanje hardvera, jasno je da smo od KV8 Pro očekivali uistinu mnogo. Nažalost, ispostavilo se da nam je Abit na testiranje poslao ranu reviziju ploče (v1.0) koja ima problema sa promjenom množitelja procesora, a time i podrškom za Cool'n'Quiet. Uz to, čak i bez pravilno implementirane podrške za promjenu množitelja procesora, rezultati overclockiranja kao ni sami rezultati testova KV8 Pro nisu baš blistavi. Ako je za vjerovati stranim recenzentima koji su imali prilike isprobati novije verzije ove ploče, uzrok svih ovih problema je prijespomenuta revizija 1.0. Imajući na umu odličnu reputaciju Abitovog hardvera u ovu tvrdnju i nije previše teško povjerovati. Sve u svemu, naše je mišljenje da bi KV8 Pro kasnije revizije bila odlična ploča kako za gamere tako za entuzijaste koji ne mare previše za featurima kao što su firewire, kvalitetniji integrirani zvuk ili dodatni SATA RAID kontroleri.