Mini test GeForce 7950 GT kartica – stara slava za mlađe naraštaje
Datum objave 21.11.2006 - Marko Županić
Uvod i Foxconn GeForce 7950 GT
Kako smo u samom naslovu naveli družit ćemo se sa NVIDIA-inim karticama iz 7950 GT serije. Da ne bi bilo zabune, za početak ćemo samo ukratko napisati o ćemu se zapravo radi, pošto bi neki mogli pomisliti da se radi o novom proizvodu. Ova zadnja konstatacija da se radi novim proizvodu naravno nije točna. Naime radi se o karticama koje je nVidia zamislila kao zamjenu za svoje starije 7900 GT grafičke kartice. Dakle, srce svih 7950 GT i starijih 7900 GT grafičkih kartica čini jedan te isti grafički čip - G71. Jedine razlike su u radnom taktu grafičkog čipa te u količini i radnom taktu memorije ugrađene na grafičku karticu (kod velike većine 7950 GT kartica ugrađeno je 512 MB memorije). Dok su za starije 7900 GT grafičke kartice refrentni taktovi bili 450 MHz za GPU te 1320 MHz za memoriju, kod 7950 GT grafičkih kartica ti taktovi su pomaknuti za kat više tj. na 550 MHz za GPU te 1400 MHz za memoriju. Ostatak priče je jednak kao kod 7900 GT grafičkih kartica. G71 čip krasi 8 vertex shaderskih jedinica, 24 pixel shaderska cjevovoda, 16 jedinica za teksturiranje (ROP) te 256-bitna memorijska sabirnica. Iz svega ovoga možemo zaključiti da je nVidia napravila izvrstan posao kod proizvodnje G71 grafičkog čipa. Radni taktovi 7950 GT kartica nalaze se taman na pola puta između 7900 GT i 7900 GTX grafičkih kartica.
Foxconn GeForce 7950GT 512MB
Prvo ćemo započeti s Foxconn-ovim predstavnikom. Foxconn je nastao davne 1974 godine i zapravo je registrirano trgovačko ime za kompaniju Hon Hai Precision Industry. Zanimljivo je kako je na početku svog otvaranja Foxconn proizvodio samo plastične dijelove. Tek se 1981 godine približio IT svijetu sa proizvodnjom razno raznih konektora i kablova. Foxconn je trenutno jedan od najvećih proizvođaća konektora i kablova na svijetu. 1996 godine počinje za proizvodnjom PC kučišta. Uz kablove, konektore i kučišta za stolna i server računala, Foxconn trenutno proizvodi matične ploče, grafičke kartice, CPU hladnjake te barebone sisteme. Sve u svemu Foxconn ima vrlo široku paletu različitih proizvoda.
Odmak od referentnog dizajna praktički da ne postoji
Pogledom na sliku možemo vidjeti da Foxconn nije odstupio od referentnog nVidionog dizajna. Ovu notu prate i taktovi grafičke kartice koji su 550 MHz za GPU te 1400 MHz za 512 MB 1,4-nanosekundne Infineonove GDDR3 memorije. PCB je zelene boje, a na karticu je ugrađen standardni hladnjak manjih dimenzija koji na sebi nosi Foxconnov logo. Inače hladnjak je isti kao kod 7900 GT kartica što će reći da ne prekriva memorijske čipove ali je izrađen od bakra. Turbinski ventilator zelenkasto-žute boje svoj posao odrađuje sasvim pristojno uz nisku razinu buke.
Prilično zanimljiv bundle u kojem se ističe gamepad
Foxconn se nije niti milimetra odmaknuo od referentnog dizajna, ali se zato potrudio ponuditi vrlo zanimljiv paket dodatne opreme. Evo i popisa bundlea: CD s driverima, CD s dodatnim programima - Restore IT 7 te Virtual Drive PRO10, priručnik, kablovina koja je riješena vrlo elegantno tako da iz konektora ne visi par različitih žica već su sve postavljene u jedan kabel na čijem se drugom kraju nalazi konektor sa izlaznim video priključcima. Tu su još i dva DVI/VGA adaptera, 6 pinski kabel za napajanje grafičke kartice te jedna posebnost, USB Gamepad sa dva dodatna analogna kontrolera. Gamepad nam se učinio kao dosta kvalitetan i solidan proizvod, gumbi nisu proizvodili nikakve posebne ili škripave zvukove, a vanjska plastika je dodatno izbrušena kako se gamepad nebi sklizao kod ljudi čiji se dlanovi jače znoje pri žešćem igranju. Vrlo smo zadovoljni da smo vidjeli malu novinu kod bundlea, pogotovo sa USB Gamepad-om koji je zamjenio naslov u vidu neke igre. Bravo Foxconn.
EVGA e-GeForce 7950GT KO 512MB
EVGA je puno manja tvrtka u odnosu na Foxconn i pokriva vrlo usko područje IT industrije. Bavi se samo proizvodnjom grafičkih kartica od kojih su posebno čuvene Signature Series pravi dragulji. Unazad par godina EVGA je počela i sa proizodnjom matičnih ploča. Zadnje naše druženje s EVGA karticom bilo je odlično. Tada se EVGA-in 7900 GT pokazao kao šampion overclockanja. Danas se družimo s njegovim nasljednikom e-GeForce 7950 GT KO koji iz tvornice direktno dolazi sa povišenim radnim taktovima koji iznose 600 MHz za GPU te 1450 MHz za GDDR3 memoriju. EVGA na KO seriji kartica ugrađuje samo probrane serije čipova koji se mogu dobro overclockati, te na taj način uz visoke radne taktove daju i dozu prestiža kod svojih proizvoda. U svakom slučaju ovakva nam se politika jako sviđa koju će znati cjeniti svaki pravi entuzijast i kojemu pri kupovini ovakvog proizvoda neće zasmetati nešto viša cijena u odnosu na konkurenciju.
Referentni dizajn nešto je promijenjen kako bi bilo osigurano dodatno hlađenje memorije
Tvornički povišeni radni taktovi zahtjevaju i nestandardni hladnjak. Kao i kod prethodnog modela, hladnjak je ugrađen na zeleni PCB. Sam hladnjak pokriva 2/3 površine kartice, a izrađen je u potpunosti od bakra, a ono što je najvažnije - prekriva memorijske čipove. Kartica je baš zbog većeg hladnjak osjetno teža od Foxconnovog predstavnika. Hladnjak je s gornje prekriven zaštitnim limom crne boje, a pri završetku je zarezan tako da se vide bakrena rebarca zadužena za odvodnju topline. Kao i kod Foxconn-a hladnjak je napravljen kao single slot rješenje i ne predstavlja nikakvo revolucionarno rješenje. Ventilator koji je ugrađen na karticu postaje prilično bučan pri večim opterećenjima i lagano neugodan uhu. U principu cijelo hlađenje je kopirano sa starijeg 7900 GT KO Superclocked modela. Moramo priznati da smo očekivali promjenu ventilatora kod novih EVGA serija, ali to se nije dogodilo.
Jednostavno, ali efektno - posebice Call of Duty 2
No u odnosu na zadnji put, bundle se malčice izmjenio tako što je EVGA sa karticom odlučila zapakirati i jedan naslov. Riječ je o dobro poznatom FPS-u Call of Duty 2 kojega i sami rabimo u našem testnom softveru. Ostatak je isti tako da se sa karticom još dobiva i CD s driverima i aplikacijom Res Changer 2005. Par probnih (trial) programa: Ulead DVD MovieFactory i BeyondMedia - IPTV aplikacija. Tu se još nalaze dvije EVGA naljepnice i kabeli: S-video/kompozitni konverter, S-video i kompozitni produžni kabeli, DVI/VGA adapter i dodatni 6-pinski PCI-Express priključak za napajanje te priručnik. Uz navedeno imate mogućnost korištenja tzv. „Step Up Program“. Radi se o mogućnosti zamjene kartice koju ste kupili, za neku bolju karticu i to u vremenu do 90 dana od kupnje prve kartice. Osim toga, registracijom na EVGA-inim službenim stranicama korisnik može dobiti mogućnost osvanja nagrade - povrata novca koji je dao za karticu. Registracijom je također moguće dobiti direktnu tehničku podršku preko putem elektroničke pošte ili službenog foruma. Za kraj treba napomenuti da EVGA na ovu karticu daje desetogodišnju garanciju.
Gainward Bliss 7950GT 256MB GS
Gainward je tvrtka koja se bavi samo proizvodnjom grafičkih kartica. Započela je radom 1984 godine u Taipei-u. Prvu tvornicu otvorila je 1992 godine u Kini. U 2005 godini ušla je u veću Palit Microsystems Inc familiju kako bi dobila širu mogućnost poslovanja.
Nestandardno hlađenje, ali bazirano na aluminiju
Posljednja Gaiwardova kartica koju smo testirali bila je 6800 GT prije skoro 2 godine. Navedena kartica imala je jedan od najzanimljivijih i ujedno najbučnije rješenih hlađenja. Na karticu su bila ugrađena dva vetilatora koja su stvarala veliku količinu buke. Niti ovoga puta inovativnih rješenja hlađenja od strane Gainwarda nije nedostajalo. Kako možete uočiti iz slike, na karticu je postavljena grdosija od hladnjaka. Hladnjak je izveden od tri dijela. Prvi je baza hladnjaka sa čijih se rubova izdižu rebarca koja svojom velikom površinom omogućavaju dobru disipaciju topline i usmjeravaju strujanje zraka. I baza i rebarca su u potpunosti, pazite sad ovo, izrađena od aluminija. Da, dobro ste pročitali, auminija. Moramo priznati da već dugo dugo vremena na grafičkim karticama više klase nismo naišli na aluminijske hladnjake (jednostavno su se prestali koristiti pošto bakar ima bolju toplinsku vodljivost od aluminija), ujedno nam je postalo jasno zašto je sam hladnjak tako velikih dimenzija ugrađen na karticu. No ovdje smo došli i do drugog razočaranja. Na memorijske čipove koji se nalaze u neposrednoj blizini rebarca nisu ugrađeni nikakvi manji hladnjaci što nam se čini pomalo nevjerojatno kada pogledamo kakav je hladnjak ugrađen na karticu. Drugi dio hladnjaka predstavlja ventilator povećih dimenzija koji je ugrađen iznad baze i između rebarca hladnjaka. Ventilator se pokazao kao vrlo tiho rješenje što je svakao pozitvna stvar u odnosu na EVGA-in ventilator. Treći dio hladnjaka predstavlja crna zaštitna oplata sa rupicama koja prekrica cijelu površinu kartice i daje joj dosta robusan i agresivan izgled. Skloni smo mišljenja da je hlađenje na ovoj kartici moglo biti puno lakše riješeno da se koristio bakar, a ne aluminij, te ujedno kartica vjerojatno ne bi zauzimala dva utora.
Unatoč masivnosti hladnjak ne naliježe na memorijske čipove
Nakon hlađenja idemo na specifikacije. Gainward je tvorničke taktove svoje kartice također povisio u odnosu na referentne nVidijine taktove. Tako specifikacije kažu da GPU radi na 580 MHz. Vrlo zanimljiva odluka pala je na memoriju, umjesto da ugradi 512 MB 1,4-nanosekundne memorije, Gainward se odlučio za manju količinu brže memorije, tj. za 256 MB Samsungove 1,2-nanosekundne GDDR3 memorije kora radi na 1500 MHz. Biti će zanimljivo vidjeti koliko se zapravo osjeti nedostatak dodatnih 256 MB memorije pogotovo kod visokih rezolucija i da li ih veći takt može nadoknaditi.
Bundle kod Gainwardove kartice nije ništa revolucionarno. Tako se tu nalaze CD s driverima i Expertool alatom koji nije ništa drugo nego coolbits programčić u drugom ruhu koji omogućava overclockanje kartice. Uz navedeno tu su još i jednostavan Muvee Auto Producer program za amatersko sminanje i obradu videa, Cyberlinkov Power DVD 6, S-video/kompozitni konverter, S-video i kompozitni produžni kabeli, dva DVI/VGA adapter, 6-pinski PCI-Express priključak za napajanje i priručnik.
Testni sistem
|
|
Kod našeg testnog sistema nema ništa novog, dok smo kod testnog softvera ubacili dva starija naslova, The Chronicles of Riddick: EFBB i Battlefield 2. Kod svih naslova koristili smo 1280x1024 i 1600x1200 rezolucije sa maksimalnim detaljima, kao i s uključenim algoritmima za zaglađivanje i filtriranje prikaza.
3DMark05, 3DMark06 i X3
3DMark05 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GT1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GT2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GT3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Testiranje započinjemo jednim starijim testom - 3DMarkom05. Stariji 3DMark nije se pokazao kao težak zalogaj za naše natjecatelje. Sve tri kartice prožvakale su ga sa iznimnom lakoćom i bilježe vrlo visoke rezultate. Na čelu su skoro izjednačeni Foxconnova i EVGA-ina kartica, gdje je potonja za "mic" brža. Gainwardova uzdanica zaostaje za 450-ak bodova koja svojim višim radnim taktom memorije ipak neuspijeva nadoknaditi nedostak 256 MB video memorije.
3DMark06 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GT1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GT2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HDR1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HDR2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kod 3DMarka06 rezultati se ljepše skaliraju. EVGA e-GeForce 7950GT KO 512MB ostaje na čelu kolone te se pokazuje za 1% bržom od Foxconn GeForce 7950GT 512MB kartice. Gainward Bliss 7950GT 256MB GS ostaje na začelju, te zaostaje 3.2% za EVGA-inim modelom, odnosno 2.25% za Foxconnovom 7950 GT. Moramo priznati da Gainwardova kartica unatoč manjku memorije jako dobro drži. Vidjet ćemo da li će se stvari promjeniti kod real-word testova, za razliku od sintetičkog 3D Marka.
X3 Reunion |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
X3 Reunion prvi je po redu real-world test. I ovdje je situacija ista. Na čelu je EVGA, sa vrlo malim zaostatkom prati ju Foxconn-ova uzdanica, a uvjerljivo ih prati Gaiwardov natjecatelj. Kod rezolucije 1600x1200 ipak se lagano počinje osjećati nedostatak video memorije Gainward Bliss 7950GT 256MB GS, tako da je od EVGA-e sporija za 5%.
F.E.A.R., Call of Duty 2, Battlefield 2
F.E.A.R. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x960@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
F.E.A.R. je jedan od najzahtjevnih naslova u u našoj kolekciji testnog softvera. Nažalost F.E.A.R. benchmark ne prikazuje rezultate na decimalu tako da nećemo skroz točno u postotku moći odrediti međusobne zaostatke naših natjecatelja. Uglavnom poredak je ostao isti, ali se i ovdje da primjetiti kako pri višoj rezoluciji Gainward Bliss 7950GT 256MB GS lagano posustaje.
Call of Duty 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200@4xAA&16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kod Call of Dutya 2 vidimo prvo iznenađenje, kod rezolucije 1280x1024 Foxconnova kartica preuzima vodstvo. Mislimo da ovaj rezultat možemo pripisati grešci pri mjerenju jer nema logike da dvije potpuno iste grafičke kartice, od kojih jedna radi na višim radnim taktovima dobije manji rezulat od one koja radi na nižem radnom taktu. Jednostavno ovakve stvari se događaju s vremena na vrijeme što je normalno. Kod više rezolucije stvari se vraćaju u oubičajenu kolotečinu. Još je vrijedno spomenuti kao po prvi puta Gainward Bliss 7950GT 256MB GS osjetnije počinje zaostajati za vodećim dvojcem, razlika se kreće oko 10%, što će reći da COD2 traži veću količinu video memorije.
Battlefield 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Battlefield 2 je taktički FPS-u koji je primarno zamišljen za igranje u mreži. Sam naslov i nije tolko zahtjevan, ali se po brojkama koje vidimo u graf može ustvrditi da je kao i Call of Duty 2 gladan za video memorijom pošto Gainwardova kartica i ovdje osjetnije zaostaje za pet odnosno osam sličica u sekundi u odnosu na EVGA-inu karticu. Zanimljivo je također vidjeti kako do sada u svakom naslovu Foxconn GeForce 7950GT usprkos nižem radnom taktu GPU-a i memorije od 50 MHz lijepo prati EVGA e-GeForce 7950GT KO. Ovo vjerojatno proizlazi iz činjenice da je na testno sistemu ugrađeno samo 1024 MB radne memorije koja lagano postaje usko grlo sistema.
Chronicles of Riddick i Quake 4
The Chronicles of Riddick-EFBB |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x960 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The Chronicles of Riddick-EFBB stariji je naslov koji se rijetko koristi. Usprkos tome još može podosta oznojiti novije grafičke kartice više klase. Ovdje nema iznenađenja, u vodstvu je EVGA e-GeForce 7950GT KO, odmah iza je Foxconn GeForce 7950GT, dok se na zadnjem mjestu nalazi Gainward Bliss 7950GT 256MB GS koji se usprkos manjku video memorije sasvim pristojno drži.
Quake 4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1600x1200 @ 4xAA+16xAF | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Quake 4 je pisan za OpenGL koji "leži" nVidijinim karticama. I ovdje su stvari što se samog poretka tiče indentične, no Gainwardova kartica posustaje te gubi trku s ostalim karticama kod niže i više rezolucije za oko 7 sličica u sekundi.
Overclockanje i zagrijavanje
Došli smo polako i do vjerojatno najzanimljivijeg dijela današnjeg testa - overclockanja. Kako su se današnji natjecatelji borili na tom području vidjet ćemo kroz tablice maksimalnog takta, temperature pod punim opterećenjem te samim rezultatima testova izvedenih na overclockanom taktu. Uvjeti u kojma se nalazi kartica kada se overclocka vrlo su bitni. Treba napomenuti kako su oni bili vrlo naklonjeni postizanju što boljih rezultata. Prva stvar je sobna temperatura koja se kretala između 20 i 21 celzijevih stupnjeva. Druga stvar je ta da su kartice bile testirane u kućištu čija je bočna stranica bila otvorena. Prva na redu biti će Foxconn GeForce 7950GT 512MB čiji je hladnjak u potpunosti standardan stoga ne očekujemo neke astronomske brojke.
Foxconn GeForce 7950GT 512MB |
Maksimalan overclock |
|
Jezgra (core) |
Memorija |
|
612MHz |
1610MHz |
Rezultat koji smo postigli sa Foxconnovom karticom stvarno je dobar, uzimajući u obzir da se radi o standardnom hladnjaku. 62 MHz više za GPU, odnosno čak 210 MHz više za memoriju lijepe su brojke, no postoji ono "ali" koje smo ranije spomenuli - uvjeti su bili vrlo pogodni za postizanje visokih radnih taktova. Sve u svemu - bravo Foxconn.
Druga po redu je EVGA e-GeForce 7950GT KO 512 MB koja u startu dolazi sa povišenim tvorničkim taktom. Od ove kartice očekujemo vrhunske rezultate.
EVGA e-GeForce 7950GT KO 512 MB |
Maksimalan overclock |
|
Jezgra (core) |
Memorija |
|
659MHz |
1664MHz |
Vidimo da su rezultati kako smo i očekivali vrlo visoki. 59 MHz više za GPU i 214 MHz više za memoriju skoro su indentični Foxconn-ovim povećanjima, no moramo uzeti u obzir da EVGA-ina kartica dolazi u startu sa višim radnim taktovima tako da ovi rezultati dobivaju još više na težini.
Zadnja po redu je Gainward Bliss 7950GT 256MB GS, koja kao i EVGA dolazi sa povišenim radnim taktovima ali i bržom video memorijom deklariranom na 1,2 ns.
Gainward Bliss 7950GT 256MB GS |
Maksimalan overclock |
|
Jezgra (core) |
Memorija |
|
627MHz |
1716MHz |
Usprkos aluminijskom hladnjaku kojim nismo previše obradovani, ipak se pokazalo kako on svoj posao odrađuje vrlo dobro. Maksimani taktovi su za GPU 47 MHz viši, odnosno 216 MHz za 1.2 ns memoriju u odnosu na tvorničke taktove. Sve tri kartice postigle su otprilike vrlo slična postotna povećanja u odnosu na tvorničke taktove i sve tri su vrlo dobri oveclockeri.
Zagrijavanje |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Temperatura (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Iz grafa zagrijavanja lijepo vidimo kako je baš Gainward sa svojim aluminijskim dual-slot hlađenjem uspio najviše spustiti temperature G71 grafičkog čipa. Rezultat od samo 61°C pod punim opterećenjem hvale je vrijedan. Na drugom mjestu nalazi se EVGA sa 69°C, a treći je Foxconn sa 73°C što je i bilo za očekivati pošto je na karticu ugrađen standardni hladnjak.
Rezultati na overclockanim taktovima |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3DMark2006 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
X3 Reunion | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
COD2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The Chronicles of Riddick-EFBB | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Quake4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kod oveclockiranih kartica situacija se mijenja u nekim naslovima. EVGA e-GeForce 7950GT KO 512 MB vodi na svim frontovima, dok Gainward Bliss 7950GT 256MB GS izbija na drugo mjesto u 3DMarku i Quakeu 4 zahvaljujući izrazito višem memorijskom taktu od Foxconnove GeForce 7950GT 512MB grafičke kartice. Sve tri overclockirane grafičke kartice pokazuju zavidne performanse čiji rast performansi varira između 5% i 10% ovisno o naslovu u kojem su testirane.
Zaključak (conclusion)
Na početku zaključka moramo naglasiti kako niti s jednom od danas testiranih kartica nismo naišli na bilo kakve probleme. Sve tri kartice potječu iz iste familije i pogonjene su NVIDIA-inim G71 koji se u zadnjih godinu dana ugrađuje u široku paletu srednje visoke i visoke klase grafičkih kartica. Dakle sve tri kartice posjeduju 8 vertex pipelinea, 24 pixel pipelinea, 16 jedinica za teksturiranje (ROP) te 256-bitnu memorijsku sabirnicu. Razlike između kartica su minimalne i sve tri su se pokazale kao vrlo brze grafičke kartice pri forsiranju postavki za najvišu kvalitetu prikaza. Sve tri kartice posjeduju podršku za SLI što je i bilo za očekivati. Loša strana 7950 GT kartica jest skori izlazak nove NVIDIA-ine GeForce 8 serije grafičkih kartica, tj. trajnost i isplativost investicije s obzirom na skori dolazak DirectX 10 kompatibilnih kartica. Sve tri kartice pokazale su se vrlo dobrima u overclockanju, pogoto ako imamo na umu da se isti G71 čip ugrđuje u 7900 GT kartice koje imaju za klasu niže radne taktove GPU-a.
Generalno gledajući iz okvira jedino iskače Gainward Bliss 7950 GT 256 MB Golden Sample koji ima upola manje video memorije od svoje konkurencije u ovom testu. Baš zato što raspolaže sa upola manje memorije, njegova memorija radi na najvišem radnom taktu od 1500 MHz. Ovisno o naslovu Gainward uspijeva, odnosno ne uspijeva nadoknaditi zostatak za konkurencijom. U početku testiranja smo se čak bili i iznenadili kao je dobro držao korak za konkurencijom. Na karticu je ugrađen aluminijski hladnjak velikih dimenzija koji uz to ne pokriva memorijske čipove, no ipak se čini da to nije nedostatak pošto je pri overclockanju memorija potegnula sve do 1716 MHz, a GPU do 627 MHz. Upravo visok takt memorije kod oveclockirane Gainwardice razlog je što je u nekim testovima i nadmašila najbližeg konkurenta Foxconn GeForce 7950GT 512MB. Bundle koji se dobiva sa karticom vrlo je solidan. Cijena Gainward Bliss 7950 GT 256 MB Golden Sample grafičke kartice kreće se oko 2300 Kn.
Na samom početku testa činilo nam se da će Foxconn GeForce 7950GT 512MB biti "zlatna sredina" prema kojoj ćemo podijeliti ocjene ostalim karticama. Upravo se takvom Foxconnica i pokazala pošto je u većini testova zauzela druga mjesta. Kartica je zapravo ista kao referentni nVidijin 7950 GT model. Hladnjak je malih dimenzija, a u kombinaciji sa tihim ventilatorom svoj posao obavlja korektno. Sama kartica pokazala se kao vrlo dobar overclocker , čak nas je malo i iznenadila u pitanju overclocka memorije. Ono što nikako nesmijemo zaboraviti je bogati i inovativni bundle u kojem dobijate prilično solidan gamepad. Cijena Foxconn GeForce 7950GT 512MB grafičke kartice kreće se oko 2600 kn, no ovo je samo naša procjena bazirana na cijeni kartice u inozemstvu. Naime, Foxconnovih kartica koliko znamo još uvijek nema u Hrvatskoj.
EVGA e-GeForce 7950GT KO (Knock Out) 512 MB kao joj naziv kaže ipak predstavlja nešto više u odnosu na prethodne dvije kartice. Kartica iz tvornice dolazi sa povišenim radnim taktovima, 600 MHz za GPU, te 1450 MHz za memoriju. Dodatno overclockirana nadvisuje radne taktove 7900 GTX kartica što i nije mala stvar (659/1664 MHz). Naravno visoki radni taktovi otišli su na uštrb razini buke koju proizvodi ventilator ugrađen na karticu kada ista radi pod punim opterećenjem. Bundle kartice vrlo je dobar (puna verzija Call of Duty 2), a pažnju skrećemo na inovativni "Step Up Program" koji omogućava korisniku da karticu nadogradi na jaču u roku od 90 dana nakon kupovine. Cijena EVGA e-GeForce 7950GT KO 512 MB grafičke kartice kreće se oko 2750 kn.
Conclusion in english
On the very start of the conclusion we have to accent that we did not encounter any problems with any of tested graphics cards. All three cards belong to the same product family and they are powered with NVIDIA G71 GPU which is used in plethora of high-end and enthusiast products. Major characteristics of this GPU are 8 vertex shader units, 24 pixel shading pipelines, 16 ROP units and 256-bit acess to memory. Differences between tested cards are minimal and they all showed pretty good performance at high resolution in combination with antialiasing and anisotropic filtering algorithms. Downside of the whole story is arrival of GeForce 8 and other DirectX 10 compatible cards what puts a doubt on longevity and rentability of investement in GeForce 7950 GT based card. All three cards also showed good performance in overclocking department, especially if we have on mind that same GPU was used as a basis of older GeForce 7900 GT which has considerably lower clock.
Generally speaking, Gainward Bliss 7950 GT 256 MB Golden Sample is most notable from all tested cards because it has only 256 MB of video memory. Smaller memory capacity is somewhat countered with higher memory clock - 1500 MH DDR. Depending on particular test or gaming title, Gainward's card sometimes falls short and sometimes can match performance of other tested cards with larger video memory. To be honest, while running initial benchmarks we were actually amazed how this card managed to be pretty competitive in regards to EVGA and Foxconn models. Bliss is equipped with large aluminium cooler which, sadly, doesn't cover memory chips, only GPU. Despite the fact that heatsink doesn't cover memory chips, overclocking results were very nice - 1716 MHz DDR for memory and 627 MHz for GPU. High memory overclock is also the primary reason why this card managed to outperform its closest competitor - Foxconn GeForce 7950GT 512MB. Bundle of Gainward's card is pretty solid but not exceptional and its price in croatian stores is about 2300 kn.
In the very beginning of this little round up we suspected that Foxconn GeForce 7950GT 512MB will be a "golden middle" between Gainward's and EVGA's card. We proved this suspicion during testing as Foxconn's card ended on second place in most of our benchmarks. Foxconn decided to use NVIDIA reference design without any modifications - same clocks for GPU and memory and same reference cooler which is actually pretty good. Overclocking results of this card are very good and we were actually amazed by exceptional memory overclock. One more thing to mention is interesting bundle consisted of free applications and pretty nice gamepad. Price of Foxconn GeForce 7950GT 512MB is about 2600 kn but this is only our estimate based on foreign e-tailer prices. Sadly, as far as we know, Foxconn's card is not available in Croatia.
EVGA e-GeForce 7950GT KO (Knock Out) 512MB, as its name suggest, offers little bit more than previous two cards. Card is factory overclocked to 600 MHz for GPU and 1450 MHz for memory. Manual overclocking yielded even better results - 659 MHz for GPU and 1664 MHz for memory. These clocks actually go beyond values of GeForce 7900 GTX reference clocks what is pretty great. Unfortunately, high clocks have their downside - installed cooler is pretty noisy when card is fully loaded (while playing games for example). EVGA's bundle this time is really great. Along with regular EVGA features like Step Up program and 10-year warranty, bundle is boosted by full version of Call of Duty 2. Of course, all these features have a price - about 2750 kn in Croatia which is a bit higher than price of other GeForce 7950 GT card on the market.