Mini test napajanja

Datum objave 19.11.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Ley napajanje će svojim posebnostima biti najinteresantnije većini čitatelja

Potrebu za kvalitetnim napajanjem danas više nije potrebno posebno isticati – većina korisnika je svjesna da u slučaju kvara na nekvalitetnom napajanju riskiraju oštećenje svih komponenti računala, dok će ih kvalitetan proizvod efikasno zaštititi. Baš nedavno je jedan naš prijatelj doživio havariju sa jeftinim/lošim napajanjem - od cijelog sistema preživili su jedino CD-RW pržilica i miš! Tijekom zadnjih par mjeseci kroz ruke nam je prošlo nekoliko napajanja od različitih proizvođača. Svako od njih smo isprobali kroz višednevni rad, a rezultate vam donosimo u ovom malom usporednom testu… To su redom Chieftec od 420 W, dva Cooler Master napajanja (od 350 i 450 W) i Ley nazivne snage 450 W. Od ovih napajanja prva tri možemo svrstati u istu kategoriju po cijeni i performansama, dok zadnje predstavlja ekskluzivan proizvod koji se po mnogo čemu izdvaja od svih ostalih napajanja.

Cooler Master napajanja su podjednake kvalitete kao i njihova kućišta

Napajanja smo isprobali tako da smo ih priključili na konfiguraciju koja svojim komponentama vjerojatno predstavlja danas tipično računalo većine čitatelja PC Eksperta. Radi se o overklokiranom AMD Barton procesoru na nForce 2 matičnoj ploči sa 2 x 256 MB memorije, dva čvrsta diska i dva optička pogona. Grafička kartica je ATI R9800PRO sa 128 MB i BIOS-om od R9800XT. Potrošnji pridonose još i dva ventilatora od 120 mm. Za mjerenje smo se oslonili na ugrađene mogućnosti matične ploče koje smo bilježili pomoću aplikacije Motherboard Monitor pri čemu nam je uvelike pomogla njena mogućnost izrade statistike nakon dugotrajnog korištenja. Mjerenje je vršeno tijekom perioda od 10 sati ili više za vrijeme kojeg smo pokretali uredske aplikacije, 3D igre i Prime 95 kako bi kontinuirano opteretili procesor, a dio vremena je računalo provelo u idle stanju. Osim toga svako od napajanja smo koristili nekoliko dana za svakodnevne poslove. Drago nam je što možemo reći da su sva napajanja svoj posao odradila besprijekorno, te da u radu nismo primijetili nikakve probleme…

Chieftec napajanje odlikuje povoljan odnos kvalitete i cijene

Chieftec HPC-420-302

Chieftec HPC-420-302

Na prvi pogled se ovo napajanje ne razlikuje od no-name proizvoda…

Chieftecovi proizvodi su na dobrom glasu u Hrvatskoj i to ne bez razloga – ovaj proizvođač nam nudi solidnu (ali ne i vrhunsku) kvalitetu uz prihvatljivu cijenu. Obzirom na nešto slabiju kupovnu moć u regiji, nije ni čudo da je sa takvom strategijom među širom masom potrošača postao vjerojatno najpoznatiji brand za kućišta i napajanja. Na test smo dobili njihovo napajanje nazivne snage 420 W – radi se o nešto jačem napajanju od najpopularnijeg modela snage 350 W. Naravno, 420W predstavlja maksimalno kombinirano opterećenje, a detalje o rasporedu opterećenja pogledajte u tablici na deklaraciji. Napajanje dolazi u neuglednom retail paketu bez posebnih dodataka. Radi se o dual fan napajanju (dodatni ventilator dimenzija 80x80 mm je smješten na donju stranu napajanja odakle može pospješiti hlađenje procesora) sa senzorom broja okretaja ventilatora koji radi nadzora možemo spojiti na neki od priključaka matične ploče. Kablovi koji vode prema matičnoj ploči su dužine 50 cm, a za napajanje uređaja imamo na raspolaganju tri kabla sa po tri velika i jednim malim Molex konektorom (dužina kablova do prvog konektora je 50 cm, a između konektora 20 cm). Povrh svega nalazimo još jedan kabel namijenjen napajanju SATA diskova (također dužine 50 cm) kojem zamjeramo što je opremljen samo jednim konektorom. Situaciju djelomično popravlja priloženi prilagodni kabel koji nam omogućuje spajanje SATA diska na uobičajeni Molex konektor. Kao što vidimo, konektora ima više nego dovoljno, a duljina kablova će biti dovoljna i za najveća kućišta. Opremu upotpunjuje prekidač pomoću kojeg možemo u potpunosti ugasiti napajanje. Kvaliteta završne obrade je solidna, a najveću zamjerku nalazimo u tome što je jedino kabel za napajanje matične ploče umotan u cable wrap. Napajanje nam je na test ustupilo poduzeće Info-Gama, gdje ga možete nabaviti po cijeni od oko 445 kn (PDV uračunat).

Dodatni ventilator će pomoći u hlađenju unutrašnjosti računala

 
Najniža izmjerena vrijednost
Najviša izmjerena vrijednost
Prosjecna izmjerena vrijednost
Devijacija
u postocima
CPU 1,70V
1.70
1.73
1.72
1.18
+3,3V
3.3
3.36
3.34
1.21
+5V
5.03
5.13
5.08
1.6
+12V
11.67
11.92
11.83
1.42

Deklaracija na Chieftec HPC-420-302 napajanju

Cooler Master RS-350-AMSA

Cooler Master RS-350-AMSA

Niti Cooler Master 350 W na prvi pogled ne odudara od prosječnih napajanja

Primarna djelatnost Cooler Mastera je proizvodnja kućišta, a svoju su ponudu upotpunili i sa odličnim napajanjima koja su vrlo brzo privukla pažnju korisnika. Testirali smo dva njihova napajanja, a prvo ćemo se posvetiti slabijem modelu nazivne snage 350W. Radi se o napajanju klasičnog dizajna hlađenog sa jednim ventilatorom dimenzija 80x80 mm na stražnjoj strani kućišta, uz obavezni prekidač kojim je napajanje moguće ugasiti u potpunosti. Iako klasičnog dizajna, ovo napajanje skriva nekoliko aduta kojim se ističe od konkurencije. To je u prvom redu poseban kabel isključivo namijenjen za napajanje ventilatora – njegova posebnost je u tome što napon na njemu varira proporcionalno zagrijavanju, pa se ovdje zapravo radi o temperaturnoj regulaciji brzine vrtnje ventilatora (ovakvo rješenje smo prvi puta vidjeli na Antecovim napajanjima, što naslućuje da bi se moglo raditi o proizvodu iste tvornice). Na ovom kablu se nalaze dva Molex konektora, a zamjerku upućujemo duljini – 25 cm do prvog i još 10 cm do drugog konektora neće dostajati u većini slučajeva. Za napajanje ostalih uređaja na raspolaganju imamo dva kabla sa po dva velika i jednim malim Molex konektorom (duljine 45 cm do prvog i 15 cm između konektora). Poseban kabel sa dva konektora (50 cm do prvog i još 25 cm do drugog) namijenjena napajanju SATA diskova svjedoči da se radi o aktualnom modelu koji će zadovoljiti većinu korisnika. U cable wrap je omotan samo kabel za napajanje matične ploče (dužine 50 cm)… Naš omiljen dućan za nabavu Cooler Master proizvoda je Links, gdje ovo napajanje možete pronaći po povoljnoj cijeni od oko 280kn (sa PDV-om).

Posebni Molex konektori namijenjeni temperaturnoj regulaciji brzine vrtnje ventilatora

 
Najniža izmjerena vrijednost
Najviša izmjerena vrijednost
Prosjecna izmjerena vrijednost
Devijacija
u postocima
CPU 1,70V
1.70
1.73
1.72
1.18
+3,3V
3.25
3.31
3.29
0.3
+5V
4.97
5.11
5.05
1
+12V
11.55
11.8
11.71
2.42

Deklaracija na Cooler Master RS-350-AMSA napajanju

Cooler Master RS-450-ACLY

Cooler Master RS-450-ACLY

Atraktivan dizajn i zanimljiv indikator potrošnje ističu ovo napajanje od konkurencije

Jači Cooler Master model nam donosi respektabilnih 450W snage koja bi trebala zadovoljiti i najzahtjevnije korisnike. Kako bi rasporedili ovu snagu na sve potrošače Cooler Master je ovo napajanje opremio sa tri kabla na kojima pronalazimo po tri Molex konektora od kojih su sedam velikih i dva mala (duljina kabla do prvog konektora je 55 cm, a između konektora 15 cm). Za napajanje SATA diskova imamo posebni kabel sa dva konektora (ukupne duljine 75 cm, odnosno 55 cm do prvog konektora). I ovdje je jedino kabel do matične ploče omotan u cable wrap, a njegova dužina je 55 cm. Kao što vidimo u odnosu na slabiji model, kablova ima nešto više, a ujedno su i duži – iz navedenog je lako zaključiti da je slabiji model namijenjen ugradnji u midi tower kućišta, dok će ovdje opisan model sa lakoćom dosegnuti do svih potrošača i u najvećim kućištima. Iako jači model nema poseban kabel kojim reguliramo brzinu vrtnje ventilatora, donosi par originalnih rješenja koja ga ističu od konkurencije. Najuočljiviji je ventilator dimenzija 120x120 mm koji osim što hladi napajanje pomaže i hlađenju procesora. Kako bi dodatno privukao pažnju na sebe, opremljen je plavim LED diodama – ovo napajanje će se posebno dopasti moderima, a dodatan plus mu je i odlična završna obrada, te sjajna crna boja. Zadovoljstvo korisnika će povećati i posebno dizajnirani Molex konektori koji olakšavaju vađenje iz uređaja (ukoliko ne znate o čemu pričamo, sjetite se situacija u kojima ste konektor napajanja iz uređaja morali čupati uz zamjetnu količinu sile). "Neobičnih" konektora ima još - tu je i konektor za spajanje matične ploče sa 24 pina, što znači da nudi punu podršku za nove matične ploče sa Intelovim chipsetom, a kompatibilnost prema natrag je zadržana kroz prilagodni kabel koji nam omogućuje napajanje starih matičnih ploča. Ali to nije sve – sa napajanjem dolazi i indikator opterećenja koji možemo ugraditi u slobodan 3,5" utor. Potonji je opremljen plavim pozadinskim osvjetljenjem i iako nije pretjerano precizan, vrlo je zabavno promatrati kako potrošnja poraste kada pokrenemo zahtjevnu 3D aplikaciju :) I ovo napajanje možete pronaći u Linksu, a njegova cijena je ne tako malih 700kn (PDV uračunat). Nedavno je ovo napajanje u Linksu bilo na posebnoj akciji pa vjerujemo da je dosta ljudi iskoristilo priliku i nabavilo ovo napajanje po vrlo povoljnoj cijeni.

Posebno dizajnirani Molex konektori olakšavaju odspajanje uređaja

 
Najniža izmjerena vrijednost
Najviša izmjerena vrijednost
Prosjecna izmjerena vrijednost
Devijacija
u postocima
CPU 1,80V
1.78
1.86
1.81
0.56
Chipset 1.6V*
1.6
1.63
1.61
0.63
+5V
4.87
4.97
4.92
1.6

* Napomena: Testiranje ovog napajanja je obavljeno na drugoj matičnoj ploči koja ne nudi mogućnost nadgledanja napona na 3,3V izvodu, te smo umjesto toga mjerenja dali napon chipseta. Iz istog razloga nema ni napona sa 12V izvoda :(

Deklaracija na Cooler Master RS-450-ACLY napajanju

Ley NTPS-450af-E

Ley NTPS-450af-E

Originalno i lijepo napravljena mrežica na Ley napajanju

Koliko god zanimljivo bilo netom opisano napajanje, Ley NTPS-450af-E će ipak privući najviše pažnje. Ne vjerujete? Krenimo od cijene – 2594,98 kn (PDV uračunat)! Sada kada imamo vašu punu pažnju, pogledajmo o čemu se tu radi. Ovo napajanje, kao i svi drugi proizvodi tvrtke Njemačke Ley ECD (Enhanced Computer Devices) rađeni su ručno, u manufakturi g. Wolfram Leya (http://www.ley-ecd.de/). Pri izradi korišteni su najkvalitetniji materijali i posebna je pažnja obraćena dizajnu, pa je tako kućište ovog napajanja izrađeno od čelika, a mrežice koje štite ventilator su neuobičajeno ali vrlo efektno dizajnirane. Hlađenje osigurava ventilator dimenzija 80x80 mm, i u kombinaciji sa natprosječno velikim pasivnim hladnjacima svoj posao radi odlično. Svi kablovi su omotani u cable wrap, tako da stvaraju što manju gužvu u računalu. Ukupno nam stoji na raspolaganju četiri kabla sa konektorima, dva sa po dva velika Molex konektora i dva koji uz velike Molex konektore imaju i po jedan mali konektor. Dužina kablova do prvog konektora je 70 cm, a razmak između konektora je 15 cm. Na žalost, nema SATA priključaka, no obzirom da je svako napajanje potrebno posebno naručiti, moguće je dogovoriti i ugradnju SATA konektora ili čak modifikaciju broja konektora prema potrebi korisnika. Napajanje pristiglo na test je došlo sa prilagodnim kablom putem kojeg je moguće priključiti dva SATA diska, no kako nije omotan u cable wrap narušava izgled sklopljenog računala (u ovoj kategoriji cijene imamo pravo zanovijetati i na takvim sitnicama!). Ukoliko vam njegova cijena ne predstavlja problem, ovo napajanje možete nabaviti u dućanu MaxModus.

Kućište od čelika izdvaja ovo napajanje od ostalih

 
Najniža izmjerena vrijednost
Najviša izmjerena vrijednost
Prosjecna izmjerena vrijednost
Devijacija
u postocima
CPU 1,70V
1.7
1.73
1.72
1.18
+3,3V
3.25
3.31
3.28
0.61
+5V
5
5.11
5.05
1
+12V
11.86
12.04
11.98
0.17

Deklaracija na Ley NTPS-450af-E napajanju

Zaključak

24 pinski konektor za napajanje će razveseliti vlasnike novih matičnih ploča sa Intelovim chipsetom

Iako po mnogo čemu slična, napajanja koja smo testirali su zapravo namijenjena drugačijim tipovima korisnika te ih nema smisla direktno uspoređivati. Korisnici koji nemaju ekstremno velik broj potrošača u računalu će biti zadovoljni i sa Cooler Masterom snage 350 W čija niska cijena svakako opravdava kupovinu. Ukoliko se vaše računalo brojem potrošača ne uklapa u taj opis, no nemate druge zahtjeve razmotrite nešto skuplji Chieftec koji nudi dodatnih 70 W snage. Jači model Cooler Master napajanja je osjetno skuplji od do sada navedenih, no dizajnom i posebnim mogućnostima kupcima donosi nezanemarivu dodatnu vrijednost. Predviđamo da će zainteresirati zahtjevne korisnike koji su skloni modifikacijama računala. Na kraju, Ley napajanje je van svih uobičajenih kategorija i predstavlja ekskluzivni uređaj neupitne kvalitete no na žalost nedostupan običnim smrtnicima. No zbog toga ne morate previše žaliti – ostala brand name napajanja performansama ne zaostaju, a cijenom su dostupna većini osviještenih korisnika.

Ukoliko napajanje ne nudi konektore za SATA diskove pomoći će nam prilagodni kablovi