Mountain Everest 60 recenzija

Datum objave 14.04.2022 - Krešimir Matanović

Everest 60 - prvi dio

mountain_everest_60_1 mountain_everest_60_2

Nakon miša Makalu 67 i tipkovnice Everest Max, Mountain nastavlja širiti svoju ponudu. Pred nama je tipkovnica Everest 60! Kao što joj ime govori, riječ je o kompaktnoj tipkovnici 60% veličine klasičnog Everesta. 60-postotne tipkovnice nisu za svakoga, morate biti spremni na kompromise, no pružaju malo zauzeće prostora na stolu i lako se prenose. Ova je okrenuta gamerima i dolazi s dodatnom opremom - numeričkim dijelom koji je odvojiv.

mountain_everest_60_3

Iz unboxing videa vidimo da je pakiranje vrlo slično onome veće Everest tipkovnice, te kako se s donje strane kutije može vidjeti slika proizvoda i sve bitne karakteristike. Tipkovnica je odlično zaštićena unutar kutije, a uz nju kupac dobiva i vodič za brzi početak rada, upleteni kabel, četiri magnetna produžetka za nogice, dodatnu Mountain PBT kapicu za prekidače, te kombinirani alat za skidanje kapica i prekidača. Numpad je dodatni dio opreme i njega kupujemo zasebno, a kao što vidimo i on je upakiran u kutiju koja slijedi istu filozofiju, te je unutar nje odlično zaštićen u debelu stiropjenu.

mountain_everest_60_4

Kad smo otpakirali tipkovnicu i njen dodatak vidimo da Mountain nastavlja utabanim stazama i dizajn je šezdesetke vrlo sličan originalnoj Everest tipkovnici. Korišten je isti onaj aluminijski okvir Midnight Black boje koji ju čini vrlo ekskluzivnom, ali i robusnom te čvrstom. Tipkovnica se nigdje ne uvija, vrlo je kruta, a ta aluminijska ploča sjedi na kvalitetnom plastičnom kućištu. Mountain se dodatno potrudio oko 60-tke s unutarnjim oblaganjem za smanjenje buke prilikom brzog pisanja ili brze akcije. Ujedno, zadržali su i filozofiju osvjetljenja, pa je oko aluminijske ploče 360° RGB traka, a i svaki je prekidač za sebe osvijetljen. S dodatnim numpadom tipkovnica je široka oko 40,5 centimetara što je i dalje za oko 5 centimetara uže od Everest Max s numpadom.

mountain_everest_60_5

Tipkovnica je dimenzija 115 x 307,2 x 46,44 milimetara i mase 768 grama. Po masi se vidi da je robusna i kvalitetno napravljena čemu doprinosi aluminijska gornja ploča, kvalitetna plastična kadica (kućište), te sve ispune za supresiju buke koje je Mountain ugradio. Poklopci prekidača su izdržljivi PBT double-shot matirane teksture i po tome su drugačiji od onih na Everest Max modelu. Mountain tvrdi da se izuzetno teško habaju i da je era glossy WASD tipaka došla kraju. Poklopci su prozirni, tj. natpisi na njima kako bi svjetlost osvijetljeni prekidača prošla kroz njih. Ujedno, svjetlost se odbija i od aluminijske ploče no to nije jako napadno. Ono čime se posebno ponose u Mountainu je da su uspjeli preurediti PCB tako da su na tipkovnicu stale i tipke smjera, a bez da su kompromitirali dužinu Space tipke ili veličinu Entera. No, ipak su neke produkcijske tipke nestale i ustupile svoje mjesto "strelicama". Kako izgleda layout konkurentske 60-postotna tipkovnica možete vidjeti u našoj prošlogodišnjoj recenziji Corsair K65 RGB MINI modela, te sami doći do zaključka koji vam se više sviđa.

mountain_everest_60_6

S donje strane tipkovnice se nalaze tri velike gumene podloške na prednjoj i dvije na stražnjoj strani koje odlično sprječavaju klizanje po površini. Stražnje dvije su zapravo plastični čepovi s magnetima koje možemo skinuti i postaviti dodatna dva čepa na svaku stranu kako bi promijenili kut stražnje strane. Ovaj sistem nam se čini zanimljiv, a i zadovoljavajuće je čvrst pa nema pomaka nožica ni pri jačem guranju tipkovnice. Donji dio tipkovnice, "kadica" ili kućište je od kvalitetne ABS plastike.

mountain_everest_60_7 mountain_everest_60_8

Na bokovima se nalaze magnetni poklopci koji skrivaju po tri "rupe" za montažu numeričkog dijela tipkovnice. Dva su za magnete šiljke koji drže numerički dio, a treći (srednji) je USB Type C veza. Numerički dio možemo tako montirati na lijevu ili desnu stranu tipkovnice, kako nam je zgodnije. Isti princip smo vidjeli kod Everest Max-a. Tamo je veza bila dobra i čvrsta, a takva je i tu.

mountain_everest_60_10

Na stražnjoj se strani nalaze čak tri USB Type C porta, a služe za spajanje kabela. Možemo zapravo birati u koji ćemo ga spojiti u ovisnosti o tome s koje strane stola nam je računalo. Kao što smo napisali, uz tipkovnicu dolaze još četiri čepa s magnetima pa nagib stražnje strane možemo kombinirati u tri visine što je vrlo praktično. Everest 60 nema odmorište za dlanove, no ona je vrlo niska pa vam neće ni faliti. Uz to, kada se promijeni nagib odmorište još manje fali.

mountain_everest_60_9

Kabel je izveden vrlo kvalitetno, ima USB-C konektor na strani tipkovnice i USB-A na strani računala. Veza je USB 2.0, a polling rate je 1000 Hz ili 1 milisekunda, što je standardno. Podržan je i NKRO preko USB-a (N-key Roll Over). Kabel je opleten i dug 1,6 metara što je dovoljno za većinu stolova.

Everest 60 - drugi dio

mountain_everest_60_11

Numerički dio je izrađen na istom principu kao i ostatak tipkovnice, a prodaje se zasebno. Tako ga mogu nabaviti samo oni kojima stvarno i treba. Mi spadamo u skupinu koja ga rado koristi pa nam je dobro došao. A da ne govorimo kako se tu nalaze i Home, Page Up/Down, Delete i End i Insert naredbe koje često koristimo. Ono čega nema ni na tipkovnici ni na numeričkom dodatku je Print Screen koji nam je jako falio u svakodnevnom radu. No, s obzirom na to da je ovo tipkovnica za igrače, možda to i nije takva mana. I oko numeričkog dijela je u aluminijskoj ploči smještena RGB LED traka, baš kao i na tipkovnici, a i svaki je prekidač zasebno osvijetljen.

mountain_everest_60_12

Na donjem dijelu se nalazi jedna velika gumena traka te dva čepa koji sprječavaju klizanje. Tu su i dva dodatna čepa kako bi nagib uskladili s nagibom tipkovnice. Magnetni čepovi su dovoljno jaki i ne ispadaju lako ni pri jačem pomaku tipkovnice.

mountain_everest_60_13

Mehanizam i portovi za spajanje s tipkovnicom su klizni, pa numerički dio možemo spojiti na lijevu ili na desnu stranu tipkovnice. Sve je izvedeno vrlo robusno i kvalitetno. Spoj je dobar i kao što smo vidjeli na videu numerički dio nije moguće odvojiti ako tipkovnicu podignemo u zrak i protresemo. Potrebna je malo veća sila kako bi ju odvojili, što je dobro. Opet, s druge strane, taj spoj nije nikada savršen i uvijek je mrvicu odvojen, pogotovo ako često pomičemo tipkovnicu. Pozitivno je to što nema gubitka kontakta.

mountain_everest_60_14

Prekidači su 3-pinski mehanički Mountainovi. Everest Max je koristila Cherryeve, a Everest 60 su prebacili na vlastite. Ipak, i dalje koriste Cherryeve stabilizatore koji su montirani na ploču, podmazani i zakopčani. Svi se prekidači mogu izvaditi van i zamijeniti s onima koje korisnik želi, a tipkovnica je kompatibilna s 3 i 5-pinskim prekidačima. Layout tipkovnice je američki sa 64 tipke, uz naravno dodatnih 17 na numeričkom dijelu. Svi su poklopci normalne veličine sa standardnim razmakom i korištenje tipkovnice je jednostavno. Ipak, potrebno je određeno vrijeme navikavanja za sve one koji puno pišu - tipke smjera su čudno smještene (no dobro je što su uopće tu), nema funkcijskih tipaka itd. Enter je standardno mali, a Space Bar standardno veliki. Shift je na čudnoj poziciji i sve to traži jako puno privikavanja.

mountain_everest_60_21

Gornja slika zorno demonstrira razliku između Everesta 60 i Everesta Max gdje vidimo koliko je manja i koliko zapravo drugačija od tipkovnica klasične veličine. Ono što je zanimljivo, je da Everest 60 dolazi u različitim kombinacijama boja kapica na prekidačima pa osim ove klasične crne još imamo i Aquamarine A/B, Dolomite A/B, Obsidian A/B, Quarty A/B i Wulfenite A/B.

mountain_everest_60_switches

Kupac također može birati između tri vrste prekidača - Tactile 55, Linear 45 i Linear 45 Speed. Prekidači se ponašaju vrlo slično Cherryevima i nismo primijetili neku veću razliku (možda ih Mountain samo rebranda!?). Nama je na test stigla verzija s Tactile 55 prekidačima koji su kao što im ime kaže taktilni i potrebno je 55 cN sile za njihovu aktivaciju. U odnosu na Cherryeve ima male razlike - hvataju na puno višoj poziciji i taj taktilni prijelaz i nije uvijek baš taktilan, no i to ovisi od prekidača do prekidača. Mountain je koristio ispunu od pjene i od silikona i rad prekidača je iznimno tih - gotovo nečujan, pogotovo u odnosu na Everest Max i Cherryeve prekidače. Svakako treba napomenuti da prekidači imaju životni vijek od 100 milijuna prekidanja.

mountain_everest_60_15 mountain_everest_60_16

mountain_everest_60_17 mountain_everest_60_18

mountain_everest_60_19 mountain_everest_60_20

Softver je poznati Base Camp kojeg mountain koristi za sav svoj hardver. Radi solidno, intuitivan je i brz. U tipkovnici se nalazi SoC Cortex Mo koji uz on-board memoriju omogućava spremanje do 5 profila, uz on-the-fly promjena profila preko Fn kratice (Fn+Q/E, Fn+1/2/3/4/5 ili pak Fn+A/S/D/F/G). Tipkovnica nema multimedijske tipke kao takve, pa čak ni označene natpisom ali one postoje uz kombinacije tipaka Fn+[ (Volume Down), Fn+] (Volume Up) i Fn+\ (Mute). Tu su još i neke druge kratice, a spomenimo samo da je Fn+K onaj Print Screen koji nam je falio fizički. Mountain je dakle ipak mislio na sve, koliko god to na kraju bilo nespretno. Efekti osvjetljenja su klasično - Static, Color Wave, Tornado, Breathing, Reactive, Matrix, Custom te mogućnost isključenja. Uz to, moguće su funkcije Key Bindinga, te snimanja Macro naredbi. Na kraju, u podešenjima, možemo izabrati i Game Mode koji isključuje neke prečace kako ih prilikom igranja ne bi slučajno uključili.

mountain_everest_60_4

Everest 60 je vrlo specifična tipkovnica koja zbog svoje veličine i neobično postavljenih funkcija nije za svakoga. Nudi kvalitetnu izvedbu, vrlo tih rad prekidača i uostalom kvalitetan rad mehanike. Raspored tipaka je uvelike standardan no na neke će te se morati malo duže privikavati (minijaturni Shift). Pozitivno je što su smjestili tipke smjera te i dalje zadržali kompaktan dizajn, ali i njihovo korištenje zahtijeva dugo privikavanje zbog toga što su postavljeni u skupinu s ostalim tipkama. Tipkovnica nudi zapravo sve što i veći modeli, pogotovo s dodatkom numeričkog dijela, no na sve se potrebno privikavati. OK, nemate funkcijske tipke i to bi za neke mogla biti najveća prepreka. No, ovaj 60% format ima sve više pobornika u svijetu pa valja oni mogu živjeti s kompromisom. Mi smo se teško naviknuli i na kraju su nam ipak falile neke funkcije koje ovdje treba dobro tražiti. Na konkurentsku Corsair K65 RGB MINI smo se ipak nešto brže priviknuli. Ono što K65 nema su tipke smjera i to će neki gameri ovdje znati cijeniti. Rad na ovoj tipkovnici, jednom kada se naviknete, je tih i udoban što je vrlo bitno. Imate onaj mehanički osjećaj ali uz izostanak glasnoće. Mountain je ispunio unutrašnjost spužvom i silikonom i uvelike utišao mehaniku do te mjere da je tiha kao membranski prekidač, a opet nije tako beživotna. Sve u svemu, nakon privikavanja, pravi je užitak tipkati veće količine teksta, dok gejmanje nikad nije ni bilo upitno. Mountain Everest će te na njihovom webshopu platiti 139,99 € za crnu verziju ili 159,99 € za verzije u boji, a ako poželite dodati i numerički dio onda se cijena penje na 189,99 odnosno 209,99 €. Nije malo novca, no ovo je inovativna i kvalitetna tipkovnica pa je i cijena u skladu s tim.