MSGW Infinity Extreme – za igrače dubljeg džepa

Datum objave 27.01.2010 - Krešimir Matanović

Opis

Zadnje MSGW konfiguracije smo testirali još početkom prošle godine. Tada nam je na testu bila vrlo skupa Core Revolution konfiguracija bazirana na Intel LGA1366 platformu, te dvije pristupačnije Aero Dragon i Aero Fenix konfiguracije bazirane na AMD AM2+ platformi. Kroz ta računala donekle smo upoznali MSGW brand koji je već dugo prisutan na tržištu. Kako znamo ta su računala proizvedena u automatiziranom pogonu za proizvodnju informatičke opreme M SAN Grupe i prolaze mnogobrojne testove ispravnosti. Računala se inače rade u velikim serijama, no to ipak nije i vjerojatno neće biti slučaj sa konfiguracijom koju danas testiramo. Prvenstveno će suma cijena komponenata ugrađenih u ovaj Infinity Extreme budućem kupcu jamčiti kako nije kupio računalo iz masovne proizvodnje.

Računalo i periferija su stigli upakirani u svoje kutije a kako sve izgleda raspakirano možete vidjeti na gornjoj slici. Antecovo Nine Hundred Two kućište izgleda odlično, a dojam pojačava i prozirna bočna stranica koja otkriva sadržaj ove moćne mašine. Uz računalo, M SAN je upakirao i Samsungov P2370 monitor, te Logitechovu periferiju - G15 tipkovnicu i M500 miša. Sve zajedno izgleda vrlo privlačno i malo tko bi odbio posjedovati ovakvu konfiguraciju.

Specifikacije Infinity Extreme računala:

  • Kućište: Antec Nine Hundred Two
  • Napajanje: Antec Truepower TP-750, Blue EC, 750W
  • Matična ploča: Asus P7P55D Evo
  • Procesor: Intel Core i7 870 2.93GHz
  • CPU Hladnjak: Intel BOX cooler
  • Radna memorija: 2x 2GB Kingston HyperX 1600MHz
  • Grafička kartica: Vertex 3D Radeon HD5870
  • HDD: WesternDigital WD3000HLFS VelociRaptor
  • Optika: Samsung DVD/RW SH-S223C SATA

Specifikacije Samsung P2370 monitora:

  • Dimenzije (Širina x Visina x Dubina): 57 x 42.4 x 19.1 cm
  • Omjer stranica: 16:9
  • Rezolucija: 1.920 x 1.080 piksela
  • Dijagonala ekrana: 23"
  • Vrijeme odziva (GtG): 2 ms
  • Svjetlina: 250 cd/m2
  • Kontrast: 1.000:1 (dinamički 50.000:1)
  • Vidljivi kut (H/V): 170°/ 160°
  • Ulaz: DVI-I
  • Oprema: DVI-D kabel, VGA-to-DVI-I kabel, strujni kabel

Po nimalo bezazlenim specifikacijama vidljivo je kako je ovo računalo prvenstveno namijenjeno gamerima, no i za druge namjene bi trebalo biti odlično. Jedino što nas je u startu zabrinulo je pogled na slabašan Intelov BOX CPU hladnjak. Ovo Antecovo kućište osigurava dobar propuh, tj. strujanje zraka oko svih komponenata, no kvalitetan CPU hladnjak teško da išta može nadomjestiti. Druga stvar koja bode u oči je korištenje vrlo skupog i neisplativog i7-870 procesora. Taj procesor naime, košta gotovo duplo više od i7-860 modela koji je svega 133MHz (nazivni tvornički takt) sporiji i time znatno isplativiji. Sve ostalo smatramo dobro pogođenim, a i jedva smo čekali upaliti mapišinu i vidjeti kakve su performanse. Što se tiče periferije, odnosno monitora, tipkovnice i miša možemo slobodno reći kako su vrlo dobar izbor. O kvaliteti Logitechovih proizvoda (miševa i tipkovnica) nije potrebno trošiti previše riječi i svi će se složiti kako je riječ o vrlo dobrim proizvodima. Što se Samsungovog monitora tiče možemo reći kako se još nismo u potpunosti priviknuli na 16:9 omjer stranica, no kako je ipak riječ o solidnom monitoru za svoj cjenovni razred. Dizajn je po nama odličan a prikaz slike je vrlo dobar (čak i iznad prosječan) ukoliko imamo na umu da je riječ o TN matrici.

Antecovo Nine Hundred Two kućište je dizajnerski nenametljivo a opet odlično pogođeno, te spada u njihovu Gaming seriju. Masivno kućište je dimenzija 49.3 x 21.8 x 47.2 cm (V x Š x D), a teži 11.5kg. Prednja maska je perforirana kako bi se maksimizirao protok zraka te može imati ukupno 9 eksternih 5.25" utora. Naravno, rijetko tko će koristiti tih 9 vanjskih, pa se to da konfigurirati u 3 interna 3.5" i 6 eksternih ili 6 internih 3.5" te 3 eksterna slota. Za dobar protok zraka kroz kućište brinu se jedan stražnji 120 x 25mm TriCool blue LED ispušni ventilator, zatim jedan gornji 200 x 30mm "Big Boy" TriCool blue LED ispušni ventilator, te dva prednja 120 x 25mm special black blue LED ventilatora sa kontrolom brzine. Uz njih moguće je montirati i jedan bočni te jedan središnji 120 mm ventilator. Sve ovo omogućuje zavidan protok zraka te do pregrijavanja komponenata ne bi smjelo doći, a protiv ulaska prašine brinu se ugrađeni filteri sa prednje strane. Ujedno i izgleda vrlo efektno u zamračenoj prostoriji. Napajanje ne dolazi sa kućištem, a smještaj mu je na dnu. Na stražnjoj strani se smjestilo osam mjesta za dodatne kartice, sa podrškom za Nvidijin 3-way SLI. Kao što vidimo tu su i dva utora za cijevi vodenog hlađenja pa je zadovoljena i ta skupina korisnika. Iznad 120 mm ventilatora su prekidači kojima kontroliramo brzinu vrtnje svih ventilatora.

Na vrhu prednje strane nalaze se uz Reset i Power tipke nalaze dva USB 2.0 i jedan eSATA port te audio ulaz i izlaz. Kućište je kompatibilno sa Mini-ITX, microATX, Standard ATX pločama, a maksimalna dužina video kartice smije biti 13.5" ili 343mm što je sasvim dovoljno i za veliku HD5970 karticu (u slučaju da ipak koristite dužu biti će potrebno ukloniti HDD kaveze što je također moguće). Nine Hundered Two je definitivno vrlo kvalitetno i svestrano kućište koje će zadovoljiti većinu zahtjevnijih korisnika.

S obzirom da kućište ima prozirnu bočnu stranicu vrlo je važno da su komponente vizualno atraktivne ali i da je organizacija kabela na visokom nivou. Prilikom sklapanja ovoga računala u M SAN-u su vodili posebnu brigu oko organizacije i sve je napravljeno vrlo uredno. Utoliko, niti sa dobrim protokom zraka ne bi trebalo biti problema. Prevladavajuću plavu boju (detalji na ploči, memorijski moduli, detalj na CPU hladnjaku i plave LE diode u ventolatorima) razbija crvena boja Vertex 3D-ove kartice te ljubičasta na napajanju, a sve u svemu djeluje vrlo privlačno. Asus ima 17 matičnih ploča baziranih na Intelovom P55 čipsetu pa je izbor prave sve samo ne lak. U M SAN-u su se odlučili za model iz gornjeg segmenta ponude - P7P55D Evo, koji bi trebao zadovoljiti i naprednijeg korisnika. Nudi dovoljno slotova i utora za proširenja - podržava CrossFireX i SLI tehnologije preko svoja dva PCIe x16 utora, maksimalno 16GB DDR3 memorije brzine do 2200MHz (OC), ima dva PCI Express 2.0 x1 te dva PCI utora i 6 xSATA 3.0 Gb/s portova sa RAID 0,1,5,10 podrškom. JMB363 kontroler pruža PATA i eSATA podršku a JMB322 donosi dodatna dva SATA II porta sa podrškom za DriveXpert tehnologiju. Za mrežne mogućnosti brinu se Realtek 8112L / 8110SC kontroleri a za zvučne VIA VT1828S kontroler (8 kanalni HD audio). USB portova po 2.0 standardu je ukupno 14, a za ispravno funkcioniranje dva Firewire porta brine se VIA-in 6308P kontroler. Popis podržanih Asusovih tehnologija kreće od Hybrid Processor - TurboV EVO, Hybrid OS - Express Gate, Quiet Thermal Solution, Crystal Sound, EZ DIY i Q-Design. Kontrola napajanja procesora je 12+2 fazna, a hlađenje je izvedeno kombinacijom aluminijskih hladnjaka i jedna toplovodne cijevi. Mjesta za montažu i najvećih hladnjaka ima dovoljno. BIOS je vrlo bogat i nudu sve što je potrebno prosječnom ili malo naprednijem overclockeru. Na ovome računalu overclocking će ipak biti malo ograničen zbog hladnjaka, no o tome više kasnije. Grafička kartica je odlična VTX3D-ova Radeon HD5870 koji jamči dobre DX10.1 i DX11 performanse, a u potpunom je skladu sa ostatkom računala. Na karticu se nećemo previše osvrtati jer je ipak riječ o generičkom ATI modelu, o kojem ste već imali prilike čitati na našim stranicama.

Diskovni podsustav čini odlični WesternDigitalov VelociRaptor koji u 2.5" pakiranju donosi visoke performanse. Disk je solidnog kapaciteta 300GB, ploče mu se vrte na 10.000 okretaja u minuti što rezulatira niskim pristupnim vremenom a buffer mu je 16MB. Ipak, u današnje vrijeme kapacitet od 300GB može biti ograničavajući pa potencijalni kupci mogu razmišljati i o ugradnji kapacitetnijeg 3.5" diska za spremanje podataka, a VelociRaptor će biti odličan za operativni sistem. Ugrađenih ukupno 4GB radne memorije dolazi u dual-channel konfiguraciji Kingstonovih HyperX modula deklarirane brzine 1600MHz pri CL9. Od sastavnih dijelova računala tu je i Samsungov DVD/RW optički pogon koji svoj posao odrađuje zadovoljavajuće. Napajanje zaduženo za osiguravanje dovoljno struje je Antecovo TruePower od 750W. TruePower serija je poznata kao skupa no istovremeno i vrlo kvalitetna pa je izbor sasvim na mjestu.

Kao što smo spomenuli, M SAN je ovo računalo namijenio igračima koji žele visoke performanse, pa je i periferija u skladu s time. G15 tipkovnica je već doživjela hvalospjeve gamera, a M500 miš predstavlja vrlo solidan izbor po nižoj cijeni od najskupljih Logitechovih modela. Uz Samsungov monitor u paketu stiže i eksterno napajanje sa kabelom za napajanje iz gradske mreža, VGA-VGA kabel, DVI-DVI kabel, VGA-DVI kabel te upute za korištenje i CD sa upravljačkim programima. Naravno, uz računalo će te dobiti i kutiju matične ploče u koju su smješteni svi kabeli, korisničke upute i CD/DVD-i sa upravljačkim programima i aplikacijama.

Način testiranja, overclocking i rezultati testova - 1. dio

Način testiranja i overclocking

Za testiranje ovoga računala koristili smo miješane testove koji najbolje mogu prikazati razinu njegovih performansi. Od sintetike smo tako koristili 3D Mark Vantage i PC Mark Vantage benchmarke. Od igara smo koristili demo novog naslova iz serijala S.T.A.L.K.E.R., demo novog Unigine enginea (Heaven) te nešto starije Far Cry 2 i Resident Evil 5 igre. Za usporedbu u nekim testovima smo koristili nedavno testirane komponente AMD Dragon sistema, gdje je značajna razlika bila u diskovnom podsustavu pa na to treba obratiti pažnju prilikom pregleda PC Mark rezulatata. U svemu ostalome to ne bi trebalo praviti razliku.

Što se overclockinga tiče nismo imali velike nade, a upravo to se i ostvarilo. Maksimalnih 3.86GHz nije jako loš rezultat no moglo bi to i puno bolje da je kvaliteta hladnjaka bila primjerenija kapacitetima procesora - ploča prostora svakako ima. U tablicama testova će te moći vidjeti i rezultate overclockiranog računala i sami donijeti zaključak da li od toga ima koristi.

 

Rezultati testova - 1.dio

3D Mark Vantage

Score
MSGW P55 @ OC
17398
  
MSGW P55
15717
  
Dragon
14384
  
 
08700174
00
 
GPU Score
MSGW P55 @ OC
16136
  
Dragon
15564
  
MSGW P55
14723
  
 
08100162
00
 
CPU Score
MSGW P55 @ OC
22728
  
MSGW P55
19709
  
Dragon
11718
  
 
011400228
00
 

O rezulatatima u ovome testu smo već pisali. Intelovi Core i7 procesori su znatno moćniji od AMD-ovih Phenoma II i jasno je kako će u ovoj sintetici uvijek dominirati. Kod overclockirane mašine porast performansi je sasvim zadovoljavajući.

PC Mark Vantage

PCMark
Dragon
11476
  
MSGW P55 @ OC
10861
  
MSGW P55
10140
  
 
06000120
00
 
Memories
MSGW P55 @ OC
9158
  
Dragon
8027
  
MSGW P55
7990
  
 
0460092
00
 
TV and Movies
MSGW P55 @ OC
6486
  
MSGW P55
6149
  
Dragon
5579
  
 
0325065
00
 
Gaming
MSGW P55 @ OC
12267
  
Dragon
11287
  
MSGW P55
11017
  
 
06200124
00
 
Music
MSGW P55 @ OC
9997
  
MSGW P55
9092
  
Dragon
8057
  
 
0250050007500100
00
 
Communications
Dragon
9853
  
MSGW P55 @ OC
9721
  
MSGW P55
7875
  
 
0250050007500100
00
 
Productivity
Dragon
14524
  
MSGW P55 @ OC
9968
  
MSGW P55
8945
  
 
0500010000150
00
 
HDD
Dragon
9253
  
MSGW P55 @ OC
6116
  
MSGW P55
5796
  
 
0465093
00
 

Još jednom naglašavamo kako je u Dragon platformi bio brzi Kingstonov SSD disk pa te rezultate ne treba direktno uspoređivati. Ponovno je vidljiv zadovoljavajući rast performasni prilikom overclockinga.

Far Cry 2

1920x1080 (4xAA, 16AF)
Dragon
99,5
  
MSGW P55
98,4
  
 
02040608010
0
 

Napokon testovi zbog kojih je ova mašina i napravljena - igre. Ovdje nismo koristili rezultate overclockiranog računala jer ovako snažan procesor u potpunosti iskorištava potencijale grafičke kartice. Ipak je vidljivo kako cijenom gotovo tri puta skuplji Intelov procesor nije brži od AMD-ovog.

Resident Evil 5

1920x1080 (4xAA, 16AF)
Dragon
91,2
  
MSGW P55
90,8
  
 
02346699
2
 

Ponovno stariji naslov i ponovno slična priča, skuplji Intel nije u stanju nadmašiti AMD-a.

Heaven Benchmark

1920x1200 (DX11, 4xAA, 16xAF)
Dragon
28,4
  
MSGW P55
27,9
  
 
010203
0
 

Slično je i kada prijeđemo na DX11. Ponavlja se priča iz prethodna dva testa.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

Minimum 1920x1200 (DX11, 4xAA, 16AF)
MSGW P55
38,2
  
Dragon
36,5
  
 
01020304
0
 
Average 1920x1200 (DX11, 4xAA, 16AF)
MSGW P55
58,25
  
Dragon
57
  
 
01530456
0
 

Ni ovdje nije puno drugačije s tim da je i7 ovdje prvi puta u vodstvu. No ipak ne značajnom.

Rezultati testova - 2. dio i Zaključak

Rezultati testova - 2.dio

x.264 Benchmark

720p test (FPS)
MSGW P55 @ OC
96,08
  
MSGW P55
81,44
  
 
025507510
0
 

 Ovo je test u kojem sirova snaga cijele konfiguracije dolazi do izražaja, a porast performasi overclockingom je odličan.

 

Everest Memory

Read (MB/s)
OC
15303
  
Default
13153
  
 
07700154
00
 
Write (MB/s)
OC
14125
  
Default
13498
  
 
07100142
00
 
Copy (MB/s)
OC
19140
  
Default
15038
  
 
050001000015000200
00
 

Jasno, kada overclockiramo i memorijske performanse će rasti.

Everest HDD

Linear Read (MB/s)
WD3000HLFS
98,7
  
WD20EADS
87,16
  
 
025507510
0
 
Random Read (MB/s)
WD3000HLFS
100,5
  
WD20EADS
94,4
  
 
025,2550,575,7510
1
 
Buffered Read (MB/s)
WD20EADS
248,2
  
WD3000HLFS
204,1
  
 
05010015020025
0
 
Average Read Access (ms)
WD3000HLFS
6,99
  
WD20EADS
16,8
  
 
08,51
7
 

Performanse VelociRaptora prilikom čitanja i nisu toliko veće od 2TB Green diska a prava razlika dolazi prilikom vremena pristupa. Isto tako, ono što nismo uspjeli testirati (zbog operativnog sistema na VR-u) je brzina zapisa koja je svakako vrlo velika.

Potrošnja

Idle (W)
MSGW P55
97
  
Dragon
100
  
 
025507510
0
 
Load (W)
Dragon
315
  
MSGW P55
317
  
 
08016024032
0
 

Potrošnja cijelog sistema i nije značajno visoka, pa Antecovo TruePower napajanje pd 750W ima lak posao.

Zagrijavanje

Idle (°C)
CPU
40
  
 
01020304
0
 
Load (°C)
CPU
73
  
 
02040608
0
 
Idle (°C)1
GFX
40
  
 
01020304
0
 
Load (°C)1
GFX
82
  
 
030609
0
 
Idle (°C)2
MBO
36
  
 
01020304
0
 
Load (°C)2
MBO
55
  
 
020406
0
 
Idle (°C)3
HDD
27
  
 
010203
0
 
Load (°C)3
HDD
38
  
 
01020304
0
 

Poduža tablica koja pokazuje kako je zagrijavanje vitalnih komponenata na prihvatljivoj razini što je svakako zasluka solidnog propuha u Antec kućištu. Ipak, 73°C su ipak malo previše za neoverclockirani Core i7-870 pa je jasno zašto smo stalno "trubili" kako je BOX hladnjak neadekvatan.

 

 

Zaključak

Iz svega viđenog zaključujemo kako je riječ o vrlo moćnom i poželjnom računalu koje ipak ima dvije izražene mane. Prva je upotreba izuzetno skupog Core i7-870 procesora. Upotrebom Core i7-860 modela ukupna cijena bi pala za 2000 kuna, od kojh bi između 300 i 500kn trebalo uložiti u kvalitetniji CPU hladnjak i zvučnike. Druga je mana pogađate upotreba Intelovog tvorničkog hladnjaka koji je sasvim solidan ukoliko ne želite overclockirati no to čim požalite postaje ograničavajući faktor. Ima i treća mana no ona je ipak uvjetna - ukupna cijena od oko 16.000 kuna je ipak previsoka za prosječni hrvatski džep. U svemu ostalom ovo je dobro pogođeno računalo namijenjeno igračima dubljeg džepa koji žele performanse. Izbor kućišta je odličan, a kvaliteta slaganja te aranžiranja kabela je na visokom nivou. Matična ploča je odlična i zadovoljiti će i probirljive, Kingstonova memorija je solidna (premda zahtjevniji mogu poželjeti i 8GB) a VelociRaptor donosi odlične performanse. Radeon HD5870 je prvi izbor gamera svijeta jer predstavlja najjaču single-chip grafičku karticu i tu nikakvih zamjerki nemamo. Periferija, tj. monitor, tipkovnica i miš također su dobar izbor a tek će zahtjevniji korisnici potražiti neki monitor sa IPS ili PVA matricom. U usporedbi sa AMD sistemom u svemu osim u igrama izlazi kao pobjednik pa je zaključak jasan - ukoliko se samo želite igrati dovoljan će biti i nešto povoljniji AMD sistem no ukoliko imate i druge namjere (obrada videa, 3D modeliranje itd.), Intel je bolji izbor.