MSI B450M Mortar & B450 PRO-VDH recenzija

Datum objave 14.09.2018 - Krešimir Matanović

B450M Mortar - prvi dio

msi_b450m_mortar_pro_2 msi_b450m_mortar_pro_3

Odlučili ste napraviti gamersko računalo koje je stane u Micro ATX kućište, ali se ne možete odlučiti koju ploču koristiti? MSI ima mnoštvo modela za sve primjene pa tako i za ovu. Iz Arsenal Gaming serije stiže B450M Mortar koja podržava Ryzen procesore, brzu DDR4 memoriju, do dvije Radeon grafičke kartice, ima solidne audio i LAN jedinice, kvalitetno je napravljena i osvijetljena RGB LED-icama. Za razliku od prošlogodišnjeg modela, ova ploča ima redizajnirane i malo povećane hladnjake, redizajnirano osvjetljenje, Gen 2 USB portove te još poneku novotariju.

msi_b450m_mortar_pro_4 msi_b450m_mortar_pro_5

Ploča je pakirana u manju kutiju, tek malo širu od nje same, a unutar kutije je dobro  zaštićena u debljem kartonu i antistatičkoj vrećici. Bundle je u skladu s cjenovnim razredom, a uključuje:
  • manual
  • quick start knjižicu
  • dva SATA kabela
  • medij s upravljačkim programima i aplikacijama
  • zaštitu za stražnje I/O portove
  • naljepnice, pamflete

msi_b450m_mortar_pro_6

Ploča je standardnih mATX dimenzija, tj. mjeri 24.4 x 24.4 centimetra. Na toj se površini smjestila solidna količina elektronike i konektora, no layout nije prenatrpan i sve je manje - više logično raspoređeno. PCB je mat crni sa sivim ukrasima, elementi na njemu su sivi ili crni i ukupan dojam po pitanju izgleda je vrlo dobar. Nenametljivo djeluju i hladnjaci, od kojih je onaj na VRM-u malo povećan, produžen kako bi se dobila veća disipacijska površina.

msi_b450m_mortar_pro_7

Sve je na ploči logično raspoređeno. Važni konektori su blizu rubova, jedan je M.2 slot iznad prvog PCIe x16 slota, a drugi dovoljno ispod kako grafička kartica ne bi zagrijavala SSD-e. Na ploči se nalaze ukupno četiri 4-pinska konektora za ventilatore, što je dovoljno za manja kućišta, no ako ju ugrađujete u veće mogao bi koji konektor i faliti.

msi_b450m_mortar_pro_8

Napojna je jedinica procesora 4 + 2 fazne konfiguracije s po dva high i low side MOSFET-a za svaku fazu. Kontroler je Richtekov RT8894A kakav smo viđali i na drugim MSI pločama. Hladnjak na MOSFET-ima je povećan i dobro odrađuje svoj posao. Ne zagrijava se previše ni pod dugotrajnim opterećenjem, no uz napomenu kako je srednji ventilator na D15 hladnjaku bio spušten dovoljno nisko da konstantno tjera zrak preko njega. Oko socketa je dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, a ako želite overclockirati na ovoj ploči preporučujemo neki čija će zračna struja prelaziti preko VRM-a. Dvije faze za un-core dio i memorijski kontroler koje se nalaze na vrhu ploče ne zahtijevaju hladnjak.

B450M Mortar - drugi dio

msi_b450m_mortar_pro_9

Memorijska slota su četiri s podrškom za maksimalnih 64 GB DDR4 memorije, XMP brzine 3.466 MHz. Problema s kompatibilnošću nismo imali ni sa starijim AGESA 1.0.0.2 BIOS-om, i ispravno je prepoznat XMP profil na 3.400 MHz na našoj G.Skill Sniper memoriji. Uz sami desni rub ploče nalazimo 24-pinski ATX konektor, napojni dio za memoriju, korisni EZ Debug LED, 4-pinski konektor za ventilator i dva vertikalna SATA konektora.

msi_b450m_mortar_pro_10

Donji lijevi dio ploče je kao i uvijek ispunjen audio jedinicom koja je smještena na fizički odvojenom dijelu PCB-a. Nije riječ o zadnjem kriku tehnike, CODEC je stariji ALC892, no poslužit će prosječnom igraču sasvim solidno. Gigabitni LAN kontroler je također nešto stariji, također Relatekov imena RTL8111H-CG. Prvi je PCIe 3.0 x16 slot oklopljen, pojačan za teže grafičke kartice i pune je x16 propusnosti. Drugi PCIe 2.0 x16 slot propusnosti x4. Između njih dva su PCIe 2.0 x1 slota, od kojih gornji postaje neupotrebljiv čim stavimo karticu s dual-slot hlađenjem ili pak bilo kakvu karticu u niži x1 slot jer dijele propusnost.

msi_b450m_mortar_pro_11

Svi su uobičajeni konektori/headeri smješteni na dnu ploče, uključujući i interni USB 3.0 vertikalni. Dva su M.2 slota smještena svaki iznad dužeg PCIe slota, s tim da oba podržavaju 80-milimetarske SSD-e, pri čemu donji radi u PCIe 2.0 x4 modu, a gornji u PCIe 3.0 x4. Ovdje je potrebno napomenuti kako će PCIe 2.0 x16 (PCI_E4) port biti neupotrebljiv ako popunimo M2_2 slot. B450 čipset je smješten ispod tankog šireg hladnjaka i ne zagrijava se naročito ni tijekom dužih opterećenja. Na samom desnom rubu je jedan horizontalni konektor s dva SATA 6 Gbps porta.

msi_b450m_mortar_pro_12

Stražnji I/O panel je uobičajenog layouta sa sljedećim portovima i tipkama:
  • 1x BIOS FLASHBACK+ Button
  • 1x PS/2 Combo Port
  • 1x DisplayPort
  • 1x LAN Port
  • 1x USB 3.1 Gen2 Type A (crveni iznad Type C)
  • 5x HD Audio Connectors
  • 2x USB 2.0 Port (crni)
  • 1x HDMI Port
  • 4x USB 3.1 Gen1 (crveni)
  • 1x USB 3.1 Gen2 Type C
  • 1x Optical S/PDIF OUT

msi_b450m_mortar_pro_13 msi_b450m_mortar_pro_14

msi_b450m_mortar_pro_15 msi_b450m_mortar_pro_16

msi_b450m_mortar_pro_17 msi_b450m_mortar_pro_18

UEFI sučelje je boja i izgleda kao i kod Gaming Plus serije ploča (Gamers BIOS), a nudi istu razinu funkcionalnosti. Kao što vidimo ima sve overclocking značajke kao i jače ploče, s tim da smo i na njoj uspjeli izvući stabilnih 4.2 GHz iz Ryzena 7 2700X bez previše muke. Softverska strana priče je također vrlo sličan kao i kod Gaming Plus modela (X-Boost, Command Center, Live Update, RAM Disk itd.) i tu se nema što previše za dodati.

msi_b450m_mortar_pro_19 msi_b450m_mortar_pro_20

B450M Mortar ima RGB LED osvjetljenje, tj. skupinu RGB LED-ica smještenih s donje strane PCB-a, desno od memorijskih slotova. Uz pomoć Mystic Light aplikacije je moguće mijenjati različite efekte koji uključuju Breathing, Flashing, Double Flashing, Random, CPU Temperature, Jazz, Breathing cycle, Flashing cycle, Color cycle i Off.

B450 PRO-VDH - prvi dio

msi_b450m_mortar_pro_22 msi_b450m_mortar_pro_23

PRO-VDH je ploča okrenuta manje zahtjevnim korisnicima koji nisu nužno gameri i entuzijasti. Najčešće će svoje mjesto naći u poslovnim računalima ili pak kućnim koji mogu biti šarolike namjene. Ipak, s obzirom na to da B450 čipset podržava overclocking ova ploča nije iznimka u tome, i dopušta slobodu "igranja" i entuzijastima ili početnicima u overclockingu. Mi smo ju naravno "stisnuli" do maksimuma, opteretili s Ryzen 7 2700X procesorom i overclockirali ga.

msi_b450m_mortar_pro_24 msi_b450m_mortar_pro_25

Ploča dolazi u nešto jednostavnije dizajniranoj kutiji, sa smeđim kartonom, no jednako je dobro zaštićena kao i Mortarica. Bundle je jasno malo siromašniji i sastoji se od:
  • brzog instalacijskog vodiča
  • dva SATA kabela
  • medija s upravljačkim programima i aplikacijama
  • dva pamfleta
  • i zaštite za stražnje I/O portove

msi_b450m_mortar_pro_26

Ploča je napravljena na old school sjajno smeđem PCB-u što nas je podsjetilo na neka davna vremena i neke stare MSI-eve ploče. Na istoj se 24.4 x 24.4 centimetara površini kao i kod Mortarice smjestilo nešto manje konektora i elektronike, no layout i raspored elemenata je u osnovi vrlo sličan. Svi su plastični elementi crne boje, a hladnjaci su crni i sivi.

msi_b450m_mortar_pro_27

Ponovno, svi su konektori smješteni po rubovima ploče, a po određenim elementima vidimo kako layout dijeli puno dodirnih točaka s Mortar pločom. Fali elemenata poput donjeg PCIe 2.0 x16 slota ili drugog M.2 slota. I hladnjaci na VRM-u i čipsetu su drugačiji, s malo manjom površinom disipacije, no oba solidno obavljaju svoj posao sve dok ne krenemo s overclockingom.

msi_b450m_mortar_pro_28

Napojna jedinica je iste nazivne 4 + 2 fazne konfiguracije, s istim RT8894A kontrolerom no s jednim high-side MOSFET-om manje (tri umjesto četiri) nego na Mortarici. Dvije sekundarne faze su iste. Hladnjak na MOSFET-ima se nešto više zagrijava nego kod Mortarice u normalnom radu, te još više kada overclockiramo, što ćemo vidjeti u screenshotu kod overclockinga na petoj stranici ovoga članka. Kada je u pitanju podrška za memoriju moramo napisati kako službene podrške za A-XMP u UEFI sučelju nema i da korisnik mora podesiti parametre sam. Tako smo naš Sniper kit bez problema postavili  na 3.400 MHz i XMP latencije pri 1.35 V. Out-of-the-box će svaki kit raditi na mršavih 2.133 MHz, pa nema potrebe kupovati bržu memoriju ako nismo vični igranju s UEFI sučeljem. I ova ploča kao i Mortarica ima četiri indikacijske LED-ice az EZ Debug funkciju.

B450 PRO-VDH - drugi dio

msi_b450m_mortar_pro_29

Dolje lijevo se na odvojenom dijelu PCB-a smjestila ista audio jedinica kao i kod Mortarice u čijem je centralnom dijelu Realtekov ALC892 CODEC. Gigabitni LAN kontroler je također isti - Realtekov 8111H. Ploča ima jedan PCIe 3.0 x16 slot i dva PCIe 2.0 x1 slota. Na ovoj je ploči M.2 slot malo lošije smješten nego na Mortarici jer će ga grafička kartica s dual-slot hladnjakom koji je danas uobičajen prekriti. No, ako je riječ o kartici otvorenog tipa hlađenja ovo ne mora nužno biti loše, jer ponekad zna malo zračne struje "zalutati" i izvan kartice. Ipak, poziciju bilježimo kao minus. S druge strane, M.2 je pune PCIe 3.0 x4 (32 Gbps) podrške za 2280 uređaje.

msi_b450m_mortar_pro_30

Na dnu se nalaze uobičajeni headeri, neki od kojih su i legacy kao što je LPT, a tu je i interni USB 3.0 header. Čipset je pokriven rebrastim hladnjakom i ne zagrijava se previše. Ploča je opremljena s četiri SATA 6 Gbps porta, dva horizontalna i dva vertikalna s podrškom za RAID 0, 1 i 10 polja diskova.

msi_b450m_mortar_pro_31

Stražnji I/O panel je relativno rudimentaran i uključuje sljedeće elemente:
  • PS/2 port
  • 4x USB 2.0
  • VGA
  • DVI-D
  • HDMI
  • 4x USB 3.0 (3.1 Gen 1)
  • LAN
  • 3x Audio

msi_b450m_mortar_pro_32 msi_b450m_mortar_pro_33

msi_b450m_mortar_pro_34 msi_b450m_mortar_pro_35

UEFI sučelje je bojama drugačije od Gamers BIOS-a, no smanje više svi elementi i izbornici su tu, osim onemogućene A-XMP funkcije. Ipak, ploča ostavlja dosta prostora za tweaking, uključujući i overclocking pa čak i Load Line Calibration postavke što nismo očekivali. Softverska je podrška tipična za MSI i uključuje X-Boost, Command Center, Live Update, RAMDisk itd.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča MSI B450M Mortar & B450M PRO-VDH Gaming Plus; BIOS: AGESA 1.0.0.2 i 1.0.0.4.
Procesor AMD Ryzen 2700X
Memorija G.Skill Sniper X 3.400 MHz
Grafičke kartice Sapphire Nitro+ Vega 56
Zvučna kartica On board
Napajanje Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD Toshiba Trion 150 240 GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
DirectX verzija 12
AIDA64 Engeneer 5.90.4200
PCMark 8, Conventional & 10
3DMark TimeSpy
Cinebench v.15
7Zip v.18.05
wPrime 2.0 1024M

Način testiranja

msi_b450m_mortar_pro_21

Testovi i usporedbe će biti s do sada testiranom B450 pločama, a koje su u automatskom modu odmah podigle memoriju na pravilne latencije i brzinu od 3.400 MHz. Za PRO-VDH to znači da smo ručno podesili te parametre. Prilikom testiranja smo koristili klasičan set benchmarka, za općenite performanse Futuremark, za procesorske 7-Zip i Cinebench. Memorijsku smo propusnost mjerili s AIDA 64 softverom.

msi_b450m_mortar_pro_36

Ploču smo testirali sa Sapphireovom Nitro+ Vegom 56, a UL benchmarci će biti uspoređeni s B450 Gaming Plus pločom. Overclocking

msi_b450m_mortar_pro_21a

Testirali smo s Ryzenom 7 2700X pa smo njega naravno i overclockirali. Nitko se vjerojatno neće odlučiti za ovu kombinaciju procesora i jedne od ove dvije ploče, no ovako smo najbolje mogli ocijeniti mogućnosti VRM jedinice obaju ploča stavivši ih na maksimalno opterećenje. Tako smo na Mortarici iznenađujuće došli do stabilnih 4.3 GHz pri 1.385 V uz pad napona od 0.12 V na LLC Modu 5. Maksimalna temperatura na VR MOS senzoru je pri tom iznosila solidnih 64°C uz činjenicu da je ventilator puhao po hladnjaku.

msi_b450m_mortar_pro_37

VRM jedinica na PRO-VDH ploči je jednostavnija, a hladnjak je manji. To je razlog što je procesor bio stabilan na nižih 4.1 GHz pri 1.385 V s padom napona od 0.12 V pri LLC Modu 5. Uz to, VR MOS senzor je pokazivao i visokih 84°C. Zbog svega toga, na ovoj ploči ne treba pretjerivati s overclockingom i zapravo će idealna biti za Ryzene 3 uz jasno uvjet da se hladnjak VRM-a na neki način prisilno hladi.

Rezultati testova

UL (ex. Futuremark) testovi [ichart headers="ID,Score" title="PCMark 10" htitle="Score"  labels="MSI B450M Mortar,MSI B450 Gaming Plus, MSI B450M PRO-VDH" values="6292,6269,6261" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"] PCMark kao što znamo mjeri općenite performanse sistema. Mortarica je očito najagresivnije tweakana i najbrža je. [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Time Spy" htitle="MIPS" labels="MSI B450M Mortar,MSI B450M PRO-VDH,MSI B450 Gaming Plus" values="6878,6829,6722" colors="red,orange,blue" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Fire Strike" htitle="MIPS" labels="MSI B450M Mortar,MSI B450M PRO-VDH,MSI B450 Gaming Plus" values="17166,17043,16853" colors="red,orange,blue" height="300"] 3DMark mjeri performanse grafike i vidimo kako je Mortarica je u oba slučaja najbrža, a PRO-VDH ju odmah prati. Razlika u TimeSpy testu od 150 bodova nije beznačajna. CPU testovi [ichart headers="ID,Score" title="7-ZIP" htitle="Score (MIPS)"  labels="MSI B450M Mortar,ASUS TUF B450M-PLUS Gaming,MSI B450 Gaming Plus,ASUS ROG STRIX B450-F Gaming,MSI B450M PRO-VDH" values="47732,47698,47168,47017,46723" colors="red,blue,blue,blue,orange" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15" htitle="Score (cb)"  labels="MSI B450M Mortar,ASUS TUF B450M-PLUS Gaming,MSI B450M PRO-VDH,MSI B450 Gaming Plus,ASUS ROG STRIX B450-F Gaming" values="1805,1803,1799,1762,1761" colors="red,blue,orange,blue,blue" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,MIPS" title="wPrime 1024M" htitle="seconds (less is better)"  labels="ASUS TUF B450M-PLUS Gaming,MSI B450M Mortar,MSI B450M PRO-VDH,MSI B450 Gaming Plus,ASUS ROG STRIX B450-F Gaming" values="95.163,95.333,95.507,95.558,96.742" colors="blue,red,orange,blue" height="300" min="0"] Vidimo kako Mortarica izvlači dobre performanse iz procesora, a kod PRO-VDH to ovisi od slučaja do slučaja.

Zaključak

msi_b450m_mortar_pro_38

B450M Mortar je kao solidno napravljena i opremljena ploča zanimljiva svim gamerima i entuzijastima koji slažu računalo u Micro ATX kućište. Nema izraženijih mana, dobrog je layouta, solidno kombinirane opreme (2x M.2, USB 3.1 Gen 2 itd.), a čak je i vrlo solidna za overclocking. Jedino što bi potencijalnom kupcu moglo zasmetati je cijena od 900 kuna koja ju smješta stotinjak kuna iznad B450 Gaming Plus ploče punog ATX formata i sličnih mogućnosti. No, ako je Micro ATX jedini izbor tada ova usporedba pada u vodu. Ako ste ograničeni budžetom i ne slažete gaming računalo tada bi PRO-VDH možda bila bolji izbor jer u prosjeku košta oko 650 kuna, a i dalje nudi solidne osnove. Nema količinu opreme koju nudi Mortarica, i ima nešto slabiju VRM jedinicu, te manje hladnjake, no štedi se u prosjeku 250 kuna što može biti dobra razlika za više RAM-a ili jači procesor što nekome može više značiti. Bilo kako bilo, na krajnjem kupcu ostaje konačna odluka, a nama se Mortarica ipak malo više sviđa zbog konkretnije VRM jedinice koja se manje zagrijava i drugog M.2 slota, CFX podrške i USB 3.1 Gen 2 portova.