MSI Clutch GM60 recenzija

Datum objave 14.07.2018 - Krešimir Matanović

Clutch GM60 - prvi dio

msi_gm60_1 msi_gm60_2

Clutch GM60 i GM70 su novi miševi iz MSI-a. Jedan žičani, a drugi bežični dijele isti dizajn, mogućnosti transformacije i RGB LED osvjetljenje. Nama je na test stigao žičani model, kakvog hardcore gameri i dalje više vole zbog bržeg odziva. Kada govorimo o transformaciji, moramo znati kako se obje bočne stranice te gornja, mogu skinuti i zamijeniti drugima koje dolaze u kutiji.

msi_gm60_3 msi_gm60_4

Miš dolazi u debljoj dvostrukoj otklopivoj kutiji. U desnoj se u blister pakiranju nalazi on sam, a u lijevoj dodaci, tj. promijenjive stranice, upute za korištenje i kabeli. Kabela su dva, i oba imaju micro USB to Type A USB pozlaćene konektore. Jedan je gumeni kraći (1 metar), a drugi duži (2 metra) i opleten koncem pa igrači mogu birati onaj koji im više odgovara.

msi_gm60_5

GM60 je klasičnog dizajna, prilagođen je i dešnjacima i ljevacima (ambidekstričan je), a materijal izrade je većim dijelom plastika. Plastične površine pružaju solidan grip, a djeluju izdržljivo. Miš je dimenzija 130.3 x 65.5 x 187 milimetara i mase je 115 grama (170 s kabelom). Veći je dakle i masivniji pa je to potrebno imati na umu prilikom kupovine. U ruku sjeda vrlo dobro i može ga se držati na sva tri načina (fingertip, claw, palm).

msi_gm60_6

Neobičan dizajn gornje strane ostavlja mogućnost promjene gornje površine koja ne uključuje lijevu tipku i jedan dio iza nje. Naprijed, na vrhu se nalazi gumirani scroll kotačić iza kojeg je tipka za promjenu DPI postavaka on-the-fly kroz četiri razine. Lijevo od te tipke se nalaze i tri crvene LED-ice koje označavaju u kojoj DPI postavci radi senzor. Ispod dlana, tj. na mjestu na kojem on nasjeda, nalazi se MSI-ev zmaj koji je  proziran i ispod kojeg su RGB LED-ice.

msi_gm60_7 msi_gm60_8

I na lijevoj i na desnoj se nalaze po dvije tipke, i već po tome vidimo kako je miš prilagođen i dešnjacima i ljevacima. Ukupno je osam tipaka na mišu i sve su programabilne. Ispod glavnih tipaka su poznati Omronovi prekidači sa životnim ciklusom od 50 milijuna klikova. Ispod glavnih se tipaka nalazi i mliječno bijela plastika koja je dio RGB LED osvjetljenja.

Clutch GM60 - drugi dio

msi_gm60_9 msi_gm60_10

Bočne stranice koje dolaze predinstalirane na GM60 su uže, a u pakiranju dolaze i one koje su šire na koje možemo postaviti sve prste i ne vući ih po podlozi. Naravno, možemo i kombinirati jednu širu i jednu užu na stranama na kojima nam tako odgovara. Gornje su stranice identične dizajnom, a razlika je u visini nožica s magnetima koji ih drže. Zamjenska je malo viša, pa će tako oni s većom šakom i dužim prstima odabrati nju. Bočne stranice na sebi imaju reljef koji poboljšava grip.

msi_gm60_11

S donje strane vidimo djelomično metalnu konstrukciju, velike teflonske nožice po kojima miš klizi i naravno "oko" optičkog senzora. Senzor je Pixartov PMW3330 koji je nešto slabijih karakteristika u odnosu na PMW 3360 kakvog imaju Tt Nemesis ili CM MM520 i MM530. Ovdje treba napomenuti kako bežični GM70 ima 3360 senzor, no ujedno je i skuplji. 3330 ima preciznost od 7.200 DPI-a ili CPI-a (count per inch), brzinu čitanja od 150 IPS-a i maksimalno ubrzanje do 30 g. I premda je 3360 boljih karakteristika, ni 3330 ne razočarava previše, te je i dalje riječ o dobrom mid-range optičkom senzoru s vremenom odziva od 0.33 milisekunde.

msi_gm60_12 msi_gm60_13

Softverska je strana priče podijeljena u dva dijela Gaming Center i Mystic Light. Mi smo koristili samo GC koji omogućava i podešavanje osvjetljenja uz sve ostale funkcije, dok ML omogućava sinkronizaciju sa svim ostalim MSI hardverom. GC kontrolira i ostali igraći hardver u što ulaze slušalice i tipkovnice. Za kontrolu miša imamo tri opcije - Buttons, Sensor i LED. Prvi omogućava programiranje funkcija svih osam tipaka na mišu i spremanje u jedan od šest profila, a tu je i Macro editor.

msi_gm60_14 msi_gm60_15

Sensor dio omogućava promjenu Double Click brzine, Scrolling brzine, podešavanje četiri DPI razine za on-the-fly promjenu u koracima od po 100 (defaultne su 1.000/1.800/2.800 i 3.600), zatim promjenu lift-off udaljenosti, Polling Ratea (od 125 do 3000 Hz - iznad 1.000 Hz sve djeluje isto), te Angle Snappinga. Sve što treba gamerima je dakle tu i softver je vrlo solidan. LED dio omogućava promjenu boja i efekata u tri zone zasebno ili zajedno. Uz mogućnost gašenja osvjetljenja i statičkog osvjetljenja, uključeni su i razni efekti - Breathe, Activity on Touch, Color Cycling, Rainbow, te Marquee 1, 2 i 3. Posebno je moguće podesiti i jačinu osvjetljenja te brzinu izvođenja efekata kroz tri razine.

msi_gm60_16 msi_gm60_17

GM60 smo isprobali u nekoliko igara, s brzom akcijom i onom sporijom i ponašao se kako i priliči mišu sa solidnim optičkim senzorom. Modeli s 3360 senzorima su osjetno bolji, no ako niste hardcore igrač i 3330 će vas zadovoljiti. Dovoljno je precizan i brz i to na nekoliko različitih podloga, lift-off distance je moguće podesiti prema željama. Tek smo u radu, tj. obradi fotografija ili klikanjem po sitnijim detaljima osjetili manjak preciznosti senzora kada bi se primjerice znalo desiti da na alatnoj traci softvera pokazivač pobjegne s jednog sitnog gumba na drugi. Ovdje je 3360 puno precizniji, a referenca nam je i nešto stariji ali vrlo precizan AVAGO ADNS-9500 laserski senzor u Corsair M60 mišu kojeg svakodnevno koristimo.

msi_gm60_18 msi_gm60_19

S cijenom od oko 430 kuna je jedan od najskupljih miševa opremljenih 3330 senzorom, i debelo u teritoriju onih opremljenih s boljim 3360. Višu cijenu opravdava ambidekstričnim dizajnom, dobrom kvalitetom izrade, bogatom opremom koja uključuje po dvije bočne i gornje površine za različite kombinacije, dva kabela i solidnim RGB LED osvjetljenjem. Kome je sve ovo bitnije od senzora slobodno može u nabavku, a onima drugima ipak preporučujemo nabavku primjerice GM70 miša koji je bežičan te ima 3360 senzor (580 kn) ili pak nekog drugog miša s tim senzorom.