MSI GeForce RTX 2070 Armor 8GB recenzija
Datum objave 26.10.2018 - Krešimir Matanović
MSI GeForce RTX 2070 Armor 8GB
U redoslijedu smo lansiranja novih Nvidijinih RTX kartica preskočili jače 2080 i 2080 Ti modele, i prvi model koji donosimo je 2070. MSI nam je na test poslao dvije kartice – Armor i Gaming Z, a danas možete čitati recenziju prve. RTX serija je kao što znamo poznata po podršci za Ray Tracing pa otud i dolazi promjena imena iz GTX u RTX. RTX 2070 je treći predstavljeni model i donosi novu Turing arhitekturu s 2304 CUDA jezgri i novom GDDR6 memorijom. Armor je opremljena s 8 GB memorije, ima boost takt od 1620 MHz, a hladi ju masivan aluminijski hladnjak s dva tiha Torx 2.0 ventilatora.
Kao što ste u unboxing videu mogli vidjeti, MSI nam je poslao i nešto bržu Gaming Z s novim Twin Frozr 7 hladnjakom, čiju će te recenziju moći čitati uskoro, sada smo samo na Armor modelu.
Kartica dolazi klasičnom pakiranju s mekim vanjskim omotom i tvrdom unutarnjom kutijom. Vanjski je omot minimalističkog dizajna, s detaljnijim informacijama na stražnjoj strani. Unutar tvrde kutije je kartica smještena u debelu stiropjenu i antistatičku vrećicu i time je odlično zaštićena od vanjskih mehaničkih utjecaja.
U pakiranju uz karticu dolazi zahvalnica, medij s upravljačkim programima i aplikacijama, Lucky Dragon upute za instalaciju, brze korisničke upute i kartonski podmetači. U ovoj klasi malo siromašno, bilo bi dobro da je kod za neku igru u pakiranju također, no što je tu je.
Kartica je vrlo elegantna, u crno – bijeloj kombinaciji, i vrlo masivna. Duga je 31 centimetar, a debela nešto preko dva standardna slota – plastični pokrov hladnjaka s ventilatorima “viri” i do pola centimetra van. Pogledom ispod poklopca vidimo dva debela aluminijska hladnjaka koji su međusobno povezani i isprepleteni niklanim toplovodnim cijevima. Na mat crnom PCB-u se još osim glavnog hladnjaka nalazi i aluminijski okvir (close quarters cooling), koji pokriva integrirane MOSFET-e i kontrolere šest fazne napojne jedinice.
S druge strane kartice se nalazi aluminijska ploča koja služi kao hladnjak ali i za učvršćivanje cijele konstrukcije. Ispod haube se nalazi TU106 Turing grafički procesor koji je u odnosu na prethodnu generaciju znatnije izmijenjen. Uz standardne CUDA jezgre (shadere), dodane su mu i Ray Tracing jezgre, te Tensor jezgre za umjetnu inteligenciju. RT jezgre omogućavaju korištenje ray tracing tehnologije u realnom vremenu, a kao što znamo dosta je razvojnih studija najavilo igre s ovom tehnologijom.
Ray tracing tehnologija se smatra definitivnim rješenjem za realnu rasvjetu, refleksije i sjene. Zahvaljujući tome, nudi realizam koji je daleko ispred nečega što se može postići tradicionalnim metodama renderiranja. Ray tracing u realnom vremenu zamjenjuje mnoge tehnike koje se koriste danas u standardnom renderingu i nudi realistične izračune koji repliciraju način na koji se svjetlost ponaša u stvarnom svijetu, omogućavajući time skoro pa realne vizuale.
TU106 je manji brat TU104 čipa, predstavljenog u 2080 i 2080 Ti karticama. Napravljen je u istom 12 nm TSMC-ovom FFN proizvodnom procesu, te ima 10,8 milijardi tranzistora, što je za 2,8 milijardi manje nego kod TU104. Površine je 445 milimetara kvadratnih. Čip se sastoji od 36 stream multiprocesora s 2304 CUDA jezgre, a tu je i 288 tensor jezgri te 36 RT jezgri. Tensor jezgre omogućavaju 63 Tensor FLOPS-a procesne snage, a RT jezgre 45 bilijuna RTX-OPS-a. Ray Cast performanse iznose 6 Giga raya po sekundi. Čip ima i 144 teksturne jedinice, te 64 ROP-ova.
Osnovni takt grafičkog procesora na Armor kartici je 1.410 MHz, a boost je 1.620 MHz (GPUZ je u igrama očitavao stvarni takt od 1.770 do 1.830 MHz). Na kartici se nalazi i 8 GB Micronove GDDR6 memorije koja s grafičkim procesorom komunicira putem 256-bitne sabirnice efektivnom propusnošću visokih 14 Gbps (takt je 1.750 MHz). Razlika u odnosu na GDDR5 je što je propusnost po pinu udvostručena na 16 Gbps zbog dvokanalne tehnologije. Maksimalna teoretska propusnost je 448 GB/s.
Službeni TDP kartice je 185 W, a preporučeno je koristiti napajanje od 550 W. Armor dolazi s jednim 8- i jednim 6-pinskim PCIe Power konektorom pa je ukupna snaga koju kartica može povući 300 W. Hladnjak je vrlo masivan i više no adekvatan je za hlađenje cijelog sklopa GPU-a, VRM-a i memorije. Ventilatori su Torx 2.0 (double ball bearing, dispersion i traditional fan blade), i ne vrte se do oko 62°C (Zero Frozr), nakon čega i u radu ostaju vrlo tihi te je GPU-Z registrirao maksimalnih 1.200 okretaja u minuti (do 47 dB). Kada se krene overclockirati komotno se ventilatori mogu ostaviti u automatskom režimu rada pri čemu im se brzina tek neznatno povisi, a buka i dalje ostaje u niskim razinama.
Zanimljivosti ne prestaju ni na stražnjem panelu s video izlazima. Tu imamo čak tri Display Porta 1.4, jedan HDMI 2.0b i jedan USB Type C konektor, a maksimalno je moguće spojiti do četiri monitora istovremeno kombinirane rezolucije do 7680 x 4320 piksela. Kartica jasno podržava DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e, zatim Ansel, Highlights, G-Sync i VR Ready tehnologije. Zanimljiva tehnologija koju donose RTX kartice je deep learning super sampling (DLSS) koje je nova tehnologija renderiranja slike koja koristi Tensor jezgre, tj. “umjetnu inteligenciju” i više performanse u odnosu na npr. temporal anti-aliasing. Najavljeno je tridesetak igara koje će podržavati ovu tehnologiju.
Armor kartica donosi i osvijetljenog zmaja te MSI logo na vrhu kartice, a osvjetljenjem upravljamo putem Mystic Light aplikacije koja je kompatibilna i s mnoštvom drugog hardvera poput memorijskih modula, matičnih ploča i kućišta pa je sve moguće uskladiti. Podržani su svi efekti koje softver donosi. Nadzor rada i overclocking je omogućen putem Afterburnera, a tu je i OC Scanner za one kojima se ne da ručno overclockirati, te App Player razvijen u suradnji s BlueStacksom koji omogućava glatko iskustvo igranja mobilnih i PC igara.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Koji 27" monitor?Objavljeno prije 6 minuta
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 17 minuta
K: Asus Rog Ally/ Ally XObjavljeno prije 23 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 28 minuta
K: Kućite, Napajanje, GPUNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti