MSI GTX750 TI TF MSI GTX750 TI TF

Krajem veljače smo testirali referentni Nvidijin GTX750 Ti model koji je uz paralelno predstavljeni GTX750 model donio potpuno novu Maxwell arhitekturu čipa. GTX750 još uvijek nismo uspjeli dobiti na test, no zato GTX750 Ti modela ima dovoljno pa nam je Microline na test posudio MSI-ev tvornički overclockirani Twin Frozr model. kartica dolazi u tipično dizajniranom pakiranju, sa vanjskim kartonskim omotačem i unutarnjom debljom kutijom u kojoj je kartica odlično zaštićena.

MSI GTX750 TI TF

Bundle nije naročito bogat, a uključuje kratke upute za instalaciju, medij sa upravljačim programima i solidnim programskim paketom, te listom na kojem je objašnjen način rada Hybrid BIOS-a koji dolazi sa UEFI podrškom. Ukoliko korisnik ne želi koristiti ovaj način rada, tu je uvijek i klasični Legacy BIOS.

MSI GTX750 TI TF MSI GTX750 TI TF

Već smo pisali, no ponovimo – Maxwell  arhitektura (kodno ime SMM), donosi novi dizajn SM jedinice, a glavna joj je odlika znatno veća efikasnost u odnosu na prethodnu Kepler (SMX). U Maxwellu je povećan broj Stream multiprocesora na pet u odnosu na samo dva kod Keplera, uz povećanje površine čipa od samo 25%. Maxwell donosi i osam puta povećanu priručnu memoriju (2048 vs. 256KB). Prvi čip nove arhitekture kodnog imena GM107 napravljen je u starom 28 nm proizvodnom procesu i nalazi se upravo u GTX750 Ti karticama. U njemu je pet Maxwell Streaming multiprocesora (SMM) i dva 64-bitna memorijska kontrolera (ukupno 128-bita). GM107 čip broji ukupno 1.87 milijardi tranzistora, te ima 640 stream procesora.

MSI kartica je vrlo prepoznatljivog dizajna, jer oni već duže vremena koriste TwinFrozr hladnjak. Crno-crveni plastični pokrov integrira nosače za dva ventilatora koji služe za odvođenje topline sa tankog aluminijskog hladnjaka. Za efikasnije odvođenje topline sa grafičkog procesora MSI je iskoristio dvije toplovodne cijevi koje imaju direktan kontakt sa čipom (tzv. topli kraj), a završavaju u tijelu aluminijskog hladnjaka (tzv. hladni kraj). Hladnjak je zadovoljavajuće učinkovit i tih u radu. Mi smo pri najvećem opterećenju zabilježili buku od 45 dB i temperaturu čipa od 52°C. Ventilatori se u ni jednom slučaju ne vrte preko 1000 okretaja u minuti pa je jasno kako je riječ o tihom sistemu.

GK107 čip na referentnoj kartici radi na 1020 MHz osnovnog takta, pri čemu je maksimalni Boost takt 1085. MSI je to na ovome TwinFrozr modelu podigao na osnovnih 1059 MHz i 1137 u Boostu (promjenjivo uz pomoć Gaming aplikacije u tri moda). Ipak, mi smo provjerom GPU-Z loga utvrdili kako je konstantni radni takt pod opterećenjem viših 1188.9 MHz. 2GB GDDR5 memorije koja sa čipom komunicira putem 128-bitne sabirnice tvornički radi na 1350 MHz (5.4 Gbps), a mi smo overclockingom došli do 1460 MHz ( 5.84 Gbps). Zbog svih ušteda u potrošnji električne energije koje ovoj kartici donosi Maxwell arhitektura, za rad joj je dovoljno samo 75W iz PCIe utora, te ova kartica ne treba dodatke konektore napajanja. S obzirom da je konkurenciji (R7 260/265), potreban još jedan konektor svakako možemo reći da je Nvidija ovdje u dobroj prednosti.

MSI GTX750 TI TF MSI GTX750 TI TF

MSI-eva kartica ima jedan dual-link DVI-a, jedan D-Sub (VGA) i jedan mini-HDMI. Zbog toga, baš kao i referentni model nema podršku za G-SYNC. Sa softverske strane tu je MSI Gaming App koji donosi i tri pred podešena moda, tj. brzine grafičkog procesora. Silent mod takt spušta na 1020 MHz (Boost: 1085 MHz),  Gaming mod je defaultni – 1059 MHz (Boost: 1137 MHz), a OC mod to podiže na 1085 MHz (Boost: 1163 MHz). Na taj je način omogućeno laka izmjena performansi i korisnicima manje vičnima overclockingu. Oni malo hrabriji i spretniji se mogu okušati u Afterburneru. Još jedan zanimljivi softver je i Predator koji služi sa video i screen snimanje, a koji radi sasvim solidno.