MSI GTX770 Lightning & TwinFrozr – SLI test

Datum objave 30.05.2013 - Krešimir Matanović

MSI GTX770 Lightning

MSI je svoj prvi Lightning model iz Nvidia serije predstavio još 2009. godine, a bila je to N260GTX kartica. Od tada pa do danas te su kartice njihovi flagship modeli koji donose visoke radne taktove i specijalno dizajnirana hlađenja. GTX770 Lightning dolazi u prepoznatljivo dizajniranoj kutiji s F-35 Lightning II grafikom u prvom planu. Na otklopnoj prednjoj stranici nalaze se sve informacije o proizvodu pa tako saznajemo kako je kartica sazdana na Military Class III komponentama, kako ima 12 fazni PWM dizajn, kako ima Unlocked Power tehnologiju koja se sastoji od djelomično otključanog BIOS-a (moguće je isključiti Active Power Switching i podesiti viši Over Current Protection), digitalnog PWM kontrolera i pojačanog Power dizajna (12 faza, zasebne faze za memoriju i LPL - Lightning Power Layout). Uz to tu je i GPU Reactor, tj. dodatan sklop kondenzatora koji podižu CPU kapacitet na 4230 uF u odnosu na uobičajenih 1410 uF.

Unboxing (prvi put na PCEkspertu) :)

Kartica je unutar kutije dobro zaštićena u crnoj stiropjeni i antistatičkoj vrećici. Uz nju će te u bundleu dobiti i SLI mostić, dva napojna adaptera, DVI-to-VGA konverter, adaptere za mjerenje voltaže, medij s upravljačkim programima i aplikacijama, Quick User Guide i Certifikat kvalitete i stabilnosti. Već ovo ponavljamo kao papige, no voljeli bi smo u ovoj visokoj klasi kartica vidjeti i kod za pokoju noviju igru (Metro: Last Light možda?).

Ukoliko ste imali prilike vidjeti ili u rukama držati GTX680 Lightning tada će vam ovaj GTX770 model izgledati poznato. Riječ je naime o identičnoj kartici koja je tek doživjela promjene na taktovima grafičkog procesora i memorije. Dok je GTX680 Lightning radila na 1110 MHz (Boost 1176 MHz) za GPU i 6008 MHz za memoriju, nova GTX770 Lightning radi na 1150 MHz (Boost 1202 MHz) i 7012 MHz za memoriju. Samo kao referencu, spomenimo kako je Nvidijina GTX680 kartica radila na 1006 MHz (Boost 1058 MHz) za GPU i 6008 MHz za memoriju, a GTX770 radi na 1046 MHz (Boost 1085 MHz) za GPU te 7010 MHz za memoriju. Sve ostalo je isto, uključujući arhitekturu GK104 čipa koji broji četiri GPC-a, sa osam SMX-a odnosno 1536 CUDA jezgri/stream procesora. Video memorije je ukupno 2GB u GDDR5 obliku, a kao što smo spomenuli data rate je 7012 MHz, a komunikacija s procesorom se odvija putem 256-bitne sabirnice. Nvidija je inače partnerima ostavila na izbor žele li koristiti 2GB ili 4GB video memorije. Lightning kartica, uz na početku nabrojane tehnologije dolazi na custom PCB-u dužine 27.9 cm, na koji se naslanja masivno dizajnirani hladnjak. S gornje strane je riječ o masivnom aluminijskom hladnjaku s bakrenom jezgrom kroz kojeg prolazi pet 8 milimetara debelih toplovodnih cijevi. Ispod hladnjaka na PWM dijelu se nalazi i debela aluminijska pločica koja pokriva gotovo cijeli dio od GPU-a do kraja kartice. Mjesta je ostavljeno tek za pozlaćene prigušnice na PWM dijelu, te na kraju za tri mjerene točke napona - GPU, Memory, PLL. Na hladnjaku, a unutar aluminijskog poklopca nalaze se dva 100 mm ventilatora koji svoj posao obavljaju učinkovito i tiho. S aluminijskim poklopcem ukupna dužina Lightning kartice raste na 29.5 cm.

Sa stražnje strane se u gotovo punoj dužini nalazi crna aluminijska ploča koja ima ulogu heatsinka, a iz nje izvire (i velikim hladnjacima smeta), MSI Reactor plastični poklopac ispod kojeg se nalazi sklop kondenzatora i svijetlećih dioda. GPU Reactor klasičnih 1410 uF podiže na 4230 uF za stabilniju isporuku viših struja overclockiranom grafičkom procesoru.

Kartica standardno ima i dva SLI konektora pri čemu podržava 4-way SLI konfiguracije. Referentna Nvidijina GTX770 kartica ima TDP od 230W, što je kod ovoga MSI modela podignuto na višu razinu, a za osiguranje veće količine snage brinu se dva dodatna 8 pinska konektora (300W ukupno) i PCIe konektor (75W). Kartica ima četiri pozlaćena video izlaza - po jedan DisplayPort i HDMI, te dva DVI-a. Sve su ostale karakteristike identične GTX680 modelima.

MSI GTX770 TwinFrozr

TwinFrozr kartice su jedan korak ispod Lightning modela, a karakterizira ih custom dizajn hladnjaka i modeli koji rade na referentnim ali i tvornički podignutim taktovima. U prošloj generaciji je MSI imao četiri GTX680 TwinFrozr modela - dva tvornički overclockirana sa 2 i 4GB memorije i dva na referentnim taktovima sa 2 i 4GB memorije. Model koji danas testiramo ima 2GB memorije i tvornički podignute taktove. Twin Frozr serija je srednja u MSI ponudi, iznad referentnih modela a ispod Lightninga. Grafika pakiranja je za ovaj model malo izmijenjena, sa zmajem u glavnoj ulozi, koji simbolizira Gaming Series proizvode iz MSI-a.

 

Unboxing video (drugi na PCEkspertu) :)

I ova je kartica dobro zaštićena u debeloj kutiji i stiropjeni, a nalazi se i u antistatičkoj vrećici. Uz nju će te u bundleu naći i Quick User Guide, medij s aplikacijama i upravljačkim programima, DVI-to-VGA adapter za starije monitore, te dva napojna adaptera. I ova kartica naravno spada u visoki rang i bundleom ne možemo biti zadovoljni.

TwinFrozr modeli su dizajnerski nešto drugačiji od Lightninga, a dolaze na custom PCB-u sa hladnjakom vrlo sličnog dizajna kao i kod spomenutog jačeg modela ali bez nekih detalja. Smeđi PCB je dužine 25.2 cm, a cijela kartica je dugačka malo preko 26 cm. PCB je jednostavniji, s jednostavnijim PWM dijelom a ugrađene komponente su po Military Class 4 standardu. Masivni aluminijski hladnjak s bakrenom jezgrom ima četiri 8 milimetarske bakrene cijevi koje svoje ishodište imaju tik iznad bakrene jezgre a završavaju u lijevom odnosno desnom dijelu hladnjaka. Na PWM dio, baš kao i kod Lightninga postavljena je crna aluminijska ploča koja odvodi toplinu s napojnih elemenata. Na hladnjaku se kao i kod Lightninga nalaze dva 100 mm ventilatora koja su uklopljena u aluminijsku gornju masku/poklopac. GTX770 GPU na ovoj kartici radi na 1059 MHz uz Boost takt od 1111 MHz. 2GB GDDR5 memorije ima data rate od 7010 MHz tj. osnovni frekvenciju od 1752 MHz.

Na stražnjoj strani Twin Frozr kartice nema aluminijske ploče, kao niti GPU Reactor sklopa jer ona radi na nešto nižim taktovima i jednostavnijeg je dizajna. Za usporedbu, GTX680 TwinFrozr 2GD/5 OC radi na 1058 MHz (Boost 1124 MHz) za GPU i 6008 MHz za memoriju. Koliko vidimo, memorija je ta koja će donijeti laganu prednost ovome modelu, dok će zapravo porast u odnosu na prethodnu GTC670 generaciju biti značajan. Cjenovno pozicioniranje će stoga biti vrlo bitno, jer su po internetu već procurili BIOS-i koji GTX680 kartice pretvaraju u GTX770.

I ova GTX770 ima identičan raspored video izlaza, baš kao što su joj i mogućnosti apsolutno jednake kao i kod GTX680 modela, pa ih stoga nećemo zasebno navoditi (TXAA, FXAA, SLI, PhysX, 3D Vision, CUDA itd.). I premda referentni GTX770, pa čak i GTX780 dizajn ima 1x 8-pina i 1x 6-pina dodatnog PCIe Power napajanja, MSI je sve svoje modele opremio sa 2x 8-pinskim konektorima kako bi imali dovoljnu količinu struje i prilikom "žešćeg" overclockinga. TDP ove kartice je stoga viši od referentnih 230W, a MSI preporučuje kvalitetno 600W napajanje sa minimalnih 42A struje na jednom 12V vodu. Krenimo na testove!

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Rampage IV Extreme

Procesor(i)

Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz

Memorija

4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz

Grafičke kartice

Asus GTX670 DCU Mini;

Driveri: Forceware 314.22

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
3DMark

2013, Firestrike

Bioshock Infinite In game benchmark, DX11
Crysis 3 Very High, Fraps
Far Cry 3 Ultra, Fraps
Hitman Absolution In game benchmark
Sleeping Dogs In game benchmark
The Secret World FRAPS, DX11
Tomb Raider Ultra i Ultimate, in game benchmark
 

Način testiranja i overclocking

Naš standardni test sistem je već dobro poznat a baziran je na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Broj benchmarka je ostao isti u odnosu na posljednji članak i tu su ponovno najnoviji naslovi i testovi - 3DMark, Crysis 3, Far Cry 3, Hitman, Sleeping Dogs, The Secret World i Tomb Raider. U test smo htjeli ubaciti i Metro Last Light no benchmark nam nikako nije htio proraditi samo na jednoj kartici, dok je primjerice najnormalnije izvrtio SLI test. Ono što je bitno za znati kod Metroa je da nikako ne treba koristiti SSAO koji "ubija" performanse. Naši rezultati u SLI-u su bili 72.33 FPS-a na maksimalnim postavkama bez SSAA-a (1920x1200), i 50.5 FPS-a sa uključenim SSAA. Kao uvod testu ove kartice (i testovima TITAN i GTX780 koji slijede), testirali smo i dva starija modela GTX680 i GTX690 pa će te i njihove performanse moći vidjeti u tablicama.

Kao posebnu poslasticu testirali smo i SLI konfiguraciju ove dvije kartice kroz sve testove. Biti će vrlo zanimljivo vidjeti kako skalira SLI u novijim naslovima. Uz standardan test overclockinga s obje kartice proveli smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova, a kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema. Kao novost vidjet će te i tablicu mjerenja buke koju smo izvršili s Nexus S smartphoneom i SoundMeter aplikacijom.

Za overclocking smo koristili EVGA-in Precision, a poigrali smo se samo s osnovnim postavkama. Dva su razloga zašto smo bili konzervativni prilikom overclockinga - ove kartice moraju nazad u prodaju i uz to nismo imali previše vremena zbog testiranja velikog broja hardvera ovaj tjedan. Bilo kako bilo, Lightning je očekivano postigao više taktove od Twin Frozra. Boost smo uspjeli podići na 1252 MHz, pri čemu je osnovni takt iznosi okruglih 1200 MHz. Analizom GPU-Z loga došli smo do toga da maksimalni postavljeni taktovi zapravo i nisu maksimalni, što nam je poznato još od prve generacije Boost tehnologije. Nvidija je naime tada rekla kako takt može ići i preko postavljenog dok god ima "thermal headrooma". Tako Lightning zapravo u defaultnim postavkama ide u Boostu i do 1228 MHz, unatoč objavljenoj brojci od 1202 MHz. Isto tako prilikom overclockinga kartici ostaje prostora za još više taktove pa smo kod postavljenog Boosta od 1252 MHz zapravo zabilježili Boostanje na čak 1371 MHz u pojedinim naslovima, dok je u onima malo zahtjevnijim poput Sleeping Dogsa takt rastao do 1269, odnosno 1319 MHz.

Twin Frozr kartica je bila u potpunosti stabilna na 1180 MHz Boost takta (1128 MHz osnovni), pri čemu je znala boostati čak i do 1218 odnosno 1228 MHz. Osnovni Boost takt od 1111 MHz u većini je naslova rastao do 1150 MHz. Iako je memorija na obje kartice imala popriličan OC potencijal, zaključili smo kako ju je najsigurnije držati na 2000 MHz, što je bio data rate od 8000 MHz. Solidan je to porast od 250 MHz koji je rezultirao i dobrim porastom performansi.

Rezultati testova - prvi dio

3DMark

FireStrike
AMD HD7990
11734
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
10923
  
Gainward GTX690
9768
  
MSI GTX770 Lightning
7332
  
AMD HD7970 GHz
7161
  
MSI GTX770 TwinFrozr
7005
  
Asus GTX680 DCUII
6434
  
Asus GTX670 DCU Mini
6008
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
5268
  
Gigabyte GTX580 SOC
4821
  
 
0300060009000120
00
 
FireStrike Extreme
AMD HD7990
5915
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
5683
  
Gainward GTX690
5060
  
MSI GTX770 Lightning
3593
  
AMD HD7970 GHz
3473
  
MSI GTX770 TwinFrozr
3426
  
Asus GTX680 DCUII
3166
  
Asus GTX670 DCU Mini
2934
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
2549
  
Gigabyte GTX580 SOC
2328
  
 
015003000450060
00
 

 

Kralj novog Futuremarkovog 3DMarka je i dalje HD7990, ali mu se dvije GTX770 solidno približavaju. GTX770 kao što vidimo ima slične performanse kao i HD7970 GHz Edition, a po očekivanju su nešto brže od GTX680 kartica. I premda su i Asusova GTX680 i MSI-eve GTX770 overclockirane, prednost MSI-u daje brža memorija. U solidan porast performansi podizanjem brzine memorije uvjerili smo se i prilikom daljnjeg overclockinga što će te moći vidjeti na trećoj stranici testova.

Crysis 3

1920x1200 (Very High, FXAA, 16xAF)
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
85,926
  
Gainward GTX690
75,642
  
AMD HD7990
71,523
  
MSI GTX770 Lightning
48,56
  
MSI GTX770 TwinFrozr
46,61
  
Asus GTX680 DCUII
44,203
  
AMD HD7970 GHz
42,549
  
Asus GTX670 DCU Mini
40,916
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
36,84
  
Gigabyte GTX580 SOC
33,378
  
 
030609
0
 
 

Nvidijine kartice generalno imaju bolje performanse u Crysisu 3, pa je tako GTX770 sa lakoćom potukla HD7970GHz. Napredak Twin Frozr kartice u odnosu na GTX680 je oko 5.5%, a Ligntning je ispred za oko 10%. SLI skaliranje iznosi točno 84.35%. SLI skaliranje računamo u odnosu na Twin Frozr, jer se brža kartica u SLI-u uvijek prilagođava sporijoj.

FarCry3

1920x1200 (Ultra,DX11, 4xAA)
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
80,183
  
Gainward GTX690
72,167
  
AMD HD7990
58,894
  
AMD HD7970 GHz
48,7
  
MSI GTX770 Lightning
46,628
  
MSI GTX770 TwinFrozr
44,762
  
Asus GTX680 DCUII
43,532
  
Asus GTX670 DCU Mini
37,942
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
35,889
  
Gigabyte GTX580 SOC
35,033
  
 
030609
0
 
 

U FarCryu 3 je situacija već povoljnija za AMD kartice (osim za HD7990 zbog drivera), pa je HD7970GHz nešto malo jača od Lightninga. GTX770 je ovdje u prednosti nad GTX680 oko 7% za Lightning i oko 3% za Twin Frozr. SLI skalira za oko 79%.

Hitman Absolution

1920x1200 @ Ultra
AMD HD7990
93,23
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
74,57
  
Gainward GTX690
74,5
  
AMD HD7970 GHz
55,62
  
MSI GTX770 Lightning
50,37
  
MSI GTX770 TwinFrozr
49,22
  
Asus GTX680 DCUII
45,85
  
Asus GTX670 DCU Mini
44,265
  
Gigabyte GTX580 SOC
42,29
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
34,54
  
 
025507510
0
 
 

Hitman pošteno zagrije testne kartice i kod njega smo u prosjeku imali najveću potrošnju. Performanse ponovno odlaze na stranu HD7970GHz i ponovno je neuhvatljiva za overclockirane GTX770. One su pak brže od GTX680 kartice za oko 10% (Lightning) i za oko 7% (Twin Frozr). SLI skaliranje je slabašnih 51.5%.

Rezultati testova - drugi dio

Bioshock Infinite

1920x1200 (Ultra)
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
155,5
  
Gainward GTX690
140,7
  
MSI GTX770 Lightning
106,19
  
MSI GTX770 TwinFrozr
98,19
  
Asus GTX680 DCUII
91,37
  
Asus GTX670 DCU Mini
90,21
  
AMD HD7970 GHz
89,81
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
87,54
  
Gigabyte GTX580 SOC
61,6
  
 
0408012016
0
 
1920x1200 (Ultra w. Diffusion Depth of Detail)
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
125,46
  
Gainward GTX690
114,2
  
MSI GTX770 Lightning
80,69
  
MSI GTX770 TwinFrozr
78,43
  
Asus GTX680 DCUII
72,85
  
AMD HD7970 GHz
67,41
  
Asus GTX670 DCU Mini
64,25
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
61,45
  
Gigabyte GTX580 SOC
51,2
  
 
0408012016
0
 

 

Izvrsni Bioshock testiramo u dva scenarija - bez i sa uključenim DDOD-om. U oba slučaja je Nvidija ovjde nadmoćna i GTX770 kartice pobjeđuju HD7970GHz. Razlika Lightning modela u odnosu na GTX680 je čak 16%, a Twin Frozra oko 7.5%. SLI skaliranje ni ovdje nije bajno i iznosi oko 58%.

Sleeping Dogs

1920x1200 @ Extreme
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
86,5
  
AMD HD7990
80,5
  
Gainward GTX690
71,5
  
AMD HD7970 GHz
48
  
MSI GTX770 Lightning
47,8
  
MSI GTX770 TwinFrozr
45,5
  
Asus GTX680 DCUII
41,1
  
Asus GTX670 DCU Mini
36,8
  
Asus GTX660Ti DCU II TOP
34,5
  
Gigabyte GTX580 SOC
31,6
  
 
030609
0
 
 

I Sleeping Dogs je naslov koji poprilično opterećuje kartice pa je potrošnja energije u prosjeku vrlo visoka. HD7970GHz je ovdje ponovno u laganoj prednosti ispred GTX770 kartica. Lightning je ovdje ponovno za oko 16% brži od overclockirane GTX680, a Twin Frozr nešto ispod 11%. SLI skaliranje je ovdje ponovno vrlo dobro i iznosi malo preko 90%.

The Secret World

1920x1200 @ Ultra
Gainward GTX690
93,566
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
92,151
  
AMD HD7990
85,741
  
AMD HD7970 GHz
76,807
  
MSI GTX770 Lightning
72,536
  
MSI GTX770 TwinFrozr
69,634
  
Asus GTX680 DCUII
64,866
  
Asus GTX670 DCU Mini
63,833
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
61,613
  
Gigabyte GTX580 SOC
51,062
  
 
025507510
0
 
1920x1200 @ Ultra w. Tesselation
Gainward GTX690
79,328
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
76,32
  
MSI GTX770 Lightning
58,464
  
MSI GTX770 TwinFrozr
56,125
  
Asus GTX680 DCUII
55,653
  
AMD HD7990
51,026
  
Asus GTX670 DCU Mini
50,169
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
46,545
  
Gigabyte GTX580 SOC
40,216
  
AMD HD7970 GHz
38,154
  
 
025507510
0
 
 

Nvidijin teritorij odlično odgovara AMD karticama sve dok ne uključimo teselaciju kada im performanse drastično padnu. Bez testelacije je HD7970GHz dosta brža od GTX770/680 modela. Lightning je ovdje od GTX680 brža za oko 12% bez teselacije i za oko 5% s uključenom teselacijom. Twin Frozr ima prednost od oko 7% s isključenom i ispod 2% s uključenom teselacijom. Velika razlika u performansama između GTX770 i GTX680 je u većini naslova zbog znatno brže memorije, a tako je i u ovome ali samo dok ne uključimo teselaciju koja je više ovisna o GPU performansama. Tada kao što vidimo dolazi do smanjenja prednosti GTX770 kartica. SLI skaliranje u prvom slučaju iznosi slabašnih 32.3%, a u drugom još nižih 36%.

Tomb Raider

1920x1200 (Ultimate)
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
108,7
  
AMD HD7990
101
  
Gainward GTX690
87,9
  
MSI GTX770 Lightning
59,6
  
AMD HD7970 GHz
57,7
  
MSI GTX770 TwinFrozr
56,7
  
Asus GTX680 DCUII
49,5
  
Asus GTX670 DCU Mini
45,4
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
40,9
  
Gigabyte GTX580 SOC
40,3
  
 
05511
0
 
 

Zadnji naslov koji testiramo je Tomb Raider u kojem se HD7970GHz smješta između dviju GTX770 kartica. Prednost Lightninga u odnosu na GTX680 je visokih 20%, a Twin Frozra nešto iznad 14%. SLI skaliranje je izvrsnih 92%.

Rezultati testova - treći dio

Overclocking

3D Mark (FireStrike)
MSI GTX770 Lightning @ OC
7660
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ OC
7511
  
MSI GTX770 Lightning
7332
  
MSI GTX770 TwinFrozr
7005
  
 
020004000600080
00
 
Heaven Benchmark (1920x1200 @ Extreme)
MSI GTX770 Lightning @ OC
61,4
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ OC
59,8
  
MSI GTX770 Lightning
57,1
  
MSI GTX770 TwinFrozr
54,7
  
 
0316
2
 
Hitman Absolution (1920x1200@Ultra)
MSI GTX770 Lightning @ OC
53,71
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ OC
52,43
  
MSI GTX770 Lightning
50,37
  
MSI GTX770 TwinFrozr
49,22
  
 
020406
0
 
Bioshock Infinite (1920x1200@DDOF)
MSI GTX770 Lightning @ OC
85,65
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ OC
84,12
  
MSI GTX770 Lightning
80,69
  
MSI GTX770 TwinFrozr
78,43
  
 
030609
0
 

 

Povećanje performansi kod Lightning kartice u prosjeku iznosi oko 6.1%, a kod Twin Frozra nešto viših 7.55%. Solidni su to rezultati s obzirom da smo kod overclockinga bili relativno pažljivi iz ranije navedenih razloga.

Potrošnja

Idle (W)
MSI GTX770 TwinFrozr
152
  
MSI GTX770 Lightning
153
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
154
  
AMD HD7970 GHz Edition
155
  
AMD HD7990
155
  
Asus GTX670 DCU Mini
162
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
165
  
Asus GTX680 DCUII
168
  
Gainward GTX690
172
  
Gigabyte GTX580 SOC
186
  
 
015531046562
0
 
Load (W)
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
330
  
MSI GTX770 TwinFrozr
367
  
MSI GTX770 Lightning
370
  
Asus GTX680 DCUII
375
  
AMD HD7970 GHz Edition
422
  
Gigabyte GTX580 SOC
434
  
Asus GTX670 DCU Mini
449
  
Gainward GTX690
503
  
MSI GTX770 TwinFrozr @ SLI
572
  
AMD HD7990
620
  
 
015531046562
0
 
 

Potrošnja GTX770 kartica je sasvim u skladu sa GTX680 modelom a povećanje u SLI-u iznosi oko 55%. Kartice su vrlo efikasne i naš test sistem u prosjeku troši i do 50W manje električne energije u odnosu na HD7970GHz karticu, koja je kao što smo vidjeli u većini naslova tek malo brža a u nekima i sporija. Ista se stvar ponavlja i kod HD7990 gdje sistem s njom troši i do 50W više, a rijetko kada je zapravo brža od GTX770 SLI kombinacije.

Buka

Load (dB)
MSI GTX770 Lightning
44
  
MSI GTX770 TwinFrozr
44
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
46
  
Asus GTX680 DCUII
48
  
Asus GTX670 DCU Mini
50
  
Gainward GTX690
52
  
AMD HD7990
52
  
AMD HD7970 GHz Edition
60
  
 
020406
0
 
 

Ovaj graf zorno pokazuje koliko je HD7970GHz hladnjak zastario, a koliki je napredak AMD ostvario sa prelaskom na drugačiji sistem hlađenja kod HD7990. Obje su GTX770 kartice kao što vidimo vrlo tihe u radu i to je velika pohvala na račun MSI-a.

Temperatura

Idle (°C)
MSI GTX770 Lightning
25
  
MSI GTX770 TwinFrozr
25
  
Asus GTX670 DCU Mini
27
  
Asus GTX680 DCUII
31
  
Gainward GTX690
32
  
AMD HD7990
32
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
33
  
Gigabyte GTX580 SOC
33
  
AMD HD7970 GHz Edition
39
  
 
02040608
0
 
Load (°C)
Asus GTX680 DCUII
61
  
MSI GTX770 Lightning
62
  
ASUS GTX660Ti DCU II TOP
68
  
Gigabyte GTX580 SOC
71
  
MSI GTX770 TwinFrozr
71
  
Asus GTX670 DCU Mini
72
  
AMD HD7990
75
  
Gainward GTX690
75
  
AMD HD7990
75
  
 
02040608
0
 
 

Uz to što su tihe, vrlo su i efikasne pa je temperatura GPU-a niža jedino u slučaju masivne Asusove GTX680 DCU II. Zanimljivo, ali Twin Frozr je za 9°C toplija od Lightninga koji očito ima znatno učinkovitiji raspored toplovodnih cijevi u hladnjaku.

Zaključak

MSI je s ova dva GTX770 modela samo nastavio svoju tradiciju izrade Lightning i Twin Frozr kartica. Nikakve veće novosti u konstrukciji vas neće dočekati ni kod jednog modela u odnosu na GTX680, samo su taktovi viši i sada je tu GPU Boost 2.0 tehnologija. Kvaliteta izrade je kod oba modela vrlo visoka. Lightning je ekskluzivan model koji donosi niz zanimljivih tehnologija, a kao što smo vidjeli u testu očekivano je brži ali i hladniji od Twin Frozra uz minimalno povećanje potrošnje. Cijene MSI-evih modela za sada ne znamo, a kao referencu možemo uzeti GTX680 Lightning koji na Hrvatskom tržištu trenutno košta oko 4.100 kuna. Glavna konkurentica HD7970 GHz Edition košta i do 1000 kuna manje i to joj je glavna prednost. Stoga će za uspjeh na tržištu GTX770 Lightning trebati koštati maksimalno 3.500 kuna, što je za oko 700 kuna više od trenutnog GTX670 modela koji je ipak dosta slabiji. Twin Frozr u TGX680 izdanju košta oko 3.800 do 3.900 kuna pa je za očekivati da će takva razlika ostati i kod ovih GTX770 modela. Ono što sigurno znamo je kako je Nvidijina preporučena cijena 3099 kuna s uključenim PDV-om, što je svakako vrlo konkurentno.

Po performansama su obje kartice idealan izbor za gamere. Za više od ovoga realno nemate potrebe jer će sve moderne igre u visokoj rezoluciji i maksimalnim postavkama raditi iznimno glatko, a taj će se nivo performansi zadržati i u igrama koje tek dolaze. S ovakvom karticom ste mirni barem sljedeće dvije godine, baš kao što je to slučaj bio donedavno s GTX580 karticama koje tek sada popuštaju pred navalom Crysisa 3, FarCrya 3 itd. Ovo naravno vrijedi za uvjete u kojima mi testiramo, čim malo smanjite razinu detalja ili filtriranja i GTX580 ponovno daje dobre rezultate.