Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron K8N SLI, BIOS R12

MSI K8N Diamond Plus, factory BIOS

Procesor(i)

Athlon 64 X2 4200+ Socket 939

Memorija

2 x 512 MB Corsair DDR400 @ CAS 2.-2-2-5 Command Rate 1T

Grafička kartica

ATI Radeon X1900 XTX

Driveri:: Catalyst 6.3

Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler nForce4
Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

Maxtor DiamondMax 10, 250GB, 16MB cache, SATA

Optički pogon

Pioneer DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke nForce 6.70
DirectX verzija 9.0c
PCMark ’05 v1.1
Winrar v3., beta 3, standard benchmark
Science Mark 2 final 32bit, test run
SPECviewperf 8.1 1152x864x85Hz, all tests
Farcry v1.33, max details
Half Life 2 Lost Coast lost coast demo, all high
RM 3DSound v2.2, CPU utilization test
AIDA32 Disk benchmark plugin

O testnom sistemu se nema što puno reći osim toga da smo napravili određene modifikacije softvera s kojim testiramo matične ploče. Kako su razlike u performansama između različitih matičnih ploča relativno male, teško je naći nekakav reprezentativni set testova s kojim bi dobili realan uvid u mogućnosti neke matične ploče. Iz istog smo se razloga odlučili na manji broj klasičnih testova za mjerenje performansi, a nešto smo veću pažnju posvetili podsistemima o kojima također zavisi brzina i ugodnost rada na računalu. Konkretno, posebno smo testirali diskovne kontrolere te integrirani zvuk.
Ploču smo usporedili s našim starim Albatronom K8SLI, no ovo je zapravo bila svojevrsna improvizacija. Naime, originalno smo ploču htjeli usporediti s Abit KN8 SLI koju je autor ovih redaka nabavio za svoje računalo. No, kako to obično ide, Abitica se pokazala kao katastrofalan proizvod koji je odbijao raditi na agresivnim postavkama s tri vrste memorije koju smo njoj isprobali. Nakon mnogo živciranja, prčkanja po BIOS-u i crnomagijskih rituala, ploču smo vratili u trgovinu iz koje je došla i zatražili povrat novca koji smo, srećom, i dobili.

Što se tiče opcija za overclockiranje koje nudi BIOS MSI-jeve matične ploče, kratki popis slijedi:

  • "FSB" između 200 i 450 MHz
  • Možitelji memorije – DRAM/FSB= 1/2, 2/3, 5/6, 1/1
  • Latencije memorije – CAS, TRAS, TRCD, TRP, TRRD, Command Rate i mnoge druge
  • Množitelj procesora – od 5x do 25x
  • Množitelj HyperTransport sabirnice – od 1x do 5x
  • Širina HT sabirnice – 8 ili 16 bita
  • Napon procesora – od 0.8 do 1.4 volta (može i više, zavisno o seriji procesora) + moguće uključiti dodatni napon do maksimalno 0,75 volta u pomacima od 0,05 volta
  • Napon memorije – između 2.6 i 3,2 volta, s tim da je izmjenom kratkospojnika na ploči moguće dobiti i 4 volta. Prebacivanjem ovih kratkospojnika na ploču se gubi jamstvo.
  • Napon čipseta – od 1.2 do 1.5 volta, u podjeljcima od 0,1 volt

Kao što vidimo, ponuđen je solidan broj opcija s kojima možemo izvući maksimalne performanse iz svog računala. Ruku na srce, vidjeli smo ploče i s više opcija, no nije da smo ostali razočarani s onime što nudi Diamond Plus.
Što smo sa svim ovim opcijama uspjeli postići?

Generalno s pločom nismo naletjeli na mnogo problema pri overclockiranju. Uredno je radila s našom izbirljivom Corsair XMS 3200XL memorijom na agresivnim postavkama (CAS 2-2-2-5, Command Rate 1T) što je u neku ruku podvig sam za sebe. Maksimalna brzina sabirnice koju smo uspjeli postići bila je 302 MHz, no ne bi rekli da je ovo maksimum ploče. Naime, nakon što bi sabirnicu "potjerali" na više od 302 MHz, takt bi se automatski spustio na otprilike 220 MHz što je očito krivica neke greške u BIOS-u, a ne same hardverske izvedbe ploče. Treba također reći da spomenuti takt zaista nismo morali "čupati" iz ploče, već je postupak overclockiranja bio gladak. Kako smo ploču bili prisiljeni testirati s tvorničkom verzijom BIOSa-a, očekivati je da će ovaj problem vjerojatno biti saniran u budućnosti.

Maksimalni kombinirani overclock

Takt i postavke memorije u kombinaciji s gornjim postavkama ostatka sistema

Općenito maksimalne postavke koje smo uspjeli postići kombiniranjem overclockiranja ploče, memorije i procesora možete pogledati na screenshotu CPU-Z-a (zanemarite očitanja napona procesora, nisu točna). Konkretno, naš X2 smo uspjeli dići na 2543 MHz (default je 2200 MHz), sabirnicu na 282 MHz (HT množitelj je bio 3x), a memoriju na 462 MHz DDR uz postavke koje možete vidjeti u drugoj CPU-Z sličici.

Pogledajmo sada što nam je ova ploča sposobna ponuditi kad su u pitanju sirove performanse.