MSI P35 Neo Combo – fleksibilnost na djelu

Datum objave 24.06.2007 - Denis Arunović

Uvod

Nova Intelova porodica čipseta trenutno se sastoji od tri čipseta namijenjena različitim segmentima tržišta. G33 odnosno Bearlake-G je čipset s integriranom grafičkom karticom GMA3100 koja podržava DirectX 9.0c. P35 je nasljednik čipseta P965 za srednji segment tržišta dok je X38 high-end čipset koji će zamijeniti čipset i975X. Ploče bazirane na čipsetima G33 i P35 već su stigle na tržište dok ploča s čipsetom X38 još uvijek nema u trgovinama, no prikazane su na ovogodišnjem Computexu u Tajvanu. Uz spomenute čipsete tu su još model Q33 koji je nasljednik čipseta Q965 koji je namijenjen poslovnim konfiguracijama (vPro brand), a kasnije je u planu i predstavljanje čipseta G35 i Q35 koji će prema trenutnim informacijama imati DX10 kompatibilnu integriranu grafičku karticu.

Osnovne novosti koje donosi ovi čipseti su podrška za procesore s 1333-megahercnim FSB-om (nadolazeći 45-nanometarski Core 2 procesori) te podrška za DDR3 memoriju. Svi čipset također podržavaju i DDR2, no prema trenutnim informacijama kod najskupljeg čipseta, Intel X38, biti će forsirano korištenje isključivo DDR3 memorije. Još jedna novost je i podrška za PCI-E 2.0 protokol, no nije jasno da li je ona rezervirana isključivo za X38 čipset ili ćemo je u budućnosti vidjeti i na pločama koje su bazirane na jeftinijim varijantama čipseta (trenutno P35 i G33 ploče podržavaju samo PCI-E 1.0 protokol).

Zajedno s novim MCH-ovima, odnosno northbridgeovima, Intel je predstavio i novu generaciju ICH-ova odnosno southbridge čipova - porodicu ICH9. Ona se sastoji od čipova ICH9, ICH9R, ICH9DH i ICH9DO. ICH9 je najslabija varijanta čipa, a viđat ćemo je na jeftinijim pločama baziranim na novim čipsetima. Ovo je ujedno i jedina varijatna ICH9 čipa koja ima samo četiri SATA kanala na kojima nije podržano formiranje RAID polja, dok ostale varijatne čipa imaju šest SATA kanala na kojima je podržano kreiranje RAID polja tipa 0,1, 5 i 10, a također je podržan i eSATA standard (na proizvođačima ploča je da implementiraju odgovarajuće konektore). IDE kontrolera kao i na posljednjoj generaciji čipseta nema, pa je ovo sučelje na ploče potrebno implementirati odvojenim kontrolerom što povisuje cijenu ploče. Svi ICH9 čipovi podržavaju do 12 USB konektora, šest PCI-E stazica i tri PCI utora. DH i DO varijante čipova imaju jednake mogućnosti kao model ICH9R s tim da podržavaju i Intelovu vPro tehnologiju. ICH9DO je namijenjen ugradnji na ploče s Q33 i Q35 northbridgeovima, dok je ICH9DH namijenjen ugrađivanju na ploče za HTPC konfiguracije odnosno računala koja pripadaju Intelovom Digital Home brandu.

MSI P35 Neo Combo

MSI P35 Neo Combo pripada novoj seriji MSI-jevih ploča baziranih na čipsetu Intel P35. Riječ je o jednom od jeftinijih modela serije koji je specifičan po tome što podržava oba tipa memorije - i DDR2 i DDR3. Na ploči se nalaze četiri memorijska utora, po dva za svaki tip memorije, što u teoriji omogućava korisniku da sada rabi jeftini DDR2, a kasnije prijeđe na potencijalu bržu DDR3 memoriju.

Sukladno tržišnom segmentu kojem je namijenjena, P35 Neo Combo dolazi s vrlo ograničenim paketom opreme - po jedan IDE i SATA kabel, jedan kabel za SATA napajanje, pločica za backpanel, CD s driverima i alatima te priručnik o uporabi. Ovo je dovoljno ako slažete neku jednostavnu i jeftiniju konfiguraciju, no ne i ako je vaše novo ili staro računalo koje nadograđujete nešto kompleksnije opremljeno.

Specifikacije i layout

  • Podržani procesori:
    • Intel LGA 775 - Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE
    • FSB 1333/1066/800/533 MHz
  • Čipset:
    • Intel P35 + ICH9
  • Dodatni kontroleri:
    • Marvell 88SE6111 - IDE/SATA kontroler
    • Realtek 8111B - 1 Gb LAN
    • VIA VT6308 - Firewire
    • Realtek ALC888 Azalia compatible audio
  • Memorija:
    • 2x DIMM utora za DDR2 667/800 MHz
    • 2x DIMM utora za DDR3 800/1066 MHz
    • Maksimalno do 4 GB
  • Utori:
    • 1x PCI-E x16
    • 3x PCI-E x1
    • 2x PCI
  • ATA konektori:
    • 1x IDE (max. 2 jedinice)
    • 5x SATA2 (4+1)
  • I/O konektori na backplateu:
    • 4x USB 2.0
    • 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
    • 6x audio analog
    • 1x Firewire
    • 1x RJ-45
    • 1x LPT
    • 1x COM
  • Overclocking:
    • vCore
    • vMEM, tMEM
    • vNB, vSB, vFSB
    • FSB
  • Ostalo:
    • PC Health monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
    • Automatska regulacija brzine ventilatora
    • D.O.T. automatsko overclockanje

Oprema MSI-jeve ploče nadilazi mogućnosti koje nudi isključivo čipset na kojem je ploča bazirana. Kao i na svim novijim pločama s Intelovim čipsetom, tu je odvojeni SATA/IDE kontroler koji sa southbridgeom komunicira preko PCI-E sabirnice. Riječ je o Marvellovom kontroleru koji nudi jedan dodatni SATA konektor je jedan IDE kanala na koji je moguće paralelno spojiti maksimalno dva uređaja. Premda dosta često proizvođači matičnih ploča iskorištavaju ovaj dodatni SATA konektor za implementaciju eSATA funkcije, to se nije dogodilo na ovoj MSI-jevoj matičnoj ploči, pa je dodatni SATA konektor smješten blizu četiri SATA konektora koje nudi Intelov ICH9 southbridge. S obzirom da je riječ o ICH9 verziji čipa, ova ploča ne nudi podršku za RAID što većini korisnika neće smetati, no oni kojima ova funkcija treba će biti prisiljeni kupiti neku drugu ploču.

Još jedan ekstra feature koji ova ploča nudi u odnosu na vanilla mogućnosti Intelovog čipseta je podrška za Firewire putem VIA-inog kontrolera VT6308. Jedan Firewire konektor smješten je na backplateu pločel, a drugi je moguće iskoristiti pomoću headera na samoj ploči. Bracket za iskorištavanje ovog headera nije isporučen uz ploču.

S pregledom layouta krećemo kao i obično od vrha prema dnu ploče. Područje oko procesora je relativno čisto, no moglo je biti i bolje da zbog štednje nisu korišteni klasični elektrolitski konendatori koji strše oko utora za procesor. Ipak, dosta su odmaknuti od socketa tako da neće smetati pri ugradnji hladnjaka. Eventualno ćete se malo pomućiti pri uštekavanju odnosno vađenju dodatnog 4-pinskog P4 konektora za napajanje koji je smješten dosta blizu jednom od većih kondezatora.

Memorijski utori dovoljno su razmaknuti od utora za procesor i grafičku karticu, no MSI ih je dosta smušeno označio bojama. Naime svi su utori različite boje što će i najiskusnije korisnike natjerati da pogledaju priručnik. S obzirom da DDR2 i DDR3 utori nisu fizički jednaki, sumnjamo da će se itko zeznuti pri instalaciji memorije i pokušati ugurati DDR2 memoriju u DDR3 utori, ili obratno. Ipak, cijela bi stvar bila manje komplicirana da su utori jednakog tipa označeni jednakom bojom. Pokraj memorije smješten je glavni ATX konektor, a blizu njega i jedini IDE kanal kojeg nudi ova ploča. Ovo su dobre pozicije za ovakvu vrstu utora, no voljeli bismo da ovi utori nisu složeni tako da se preklapaju. Naravno, priču o memorijskim utorima ne možemo završiti bez komentara kombiniranja različitih tipova memorije na jednoj ploči. Ako se nas pita to je loša ideja zato što se korisnika zapravo ograničava mogućnost nadogradnje memorije. Već je tisuću puta dokazano i rečeno da količina, a ne brzina memorije radi razliku u performansama aplikacija.

Pregled gornjeg dijela ploče završit ćemo s hladnjakom na čipsetu. Riječ je o jednostavnom aluminijskom hladnjaku većih dimenzija, zapravo klasičnih dimenzija ako imamo na umu novije ploče. S obzirom da se Intelovi čipseti ne griju niti upola toliko kao NVIDIA-ini, obični pasivac nije loš izbor. Ipak, moguće je da bi s kvalitetnijim hlađenjem ploča mogla "povući" više kad je riječ o overclockanju.

Stražnja pločica s konektorima nije ništa posebno. Vidimo standardnu ponudu konektora na koje smo navikli, uključujući stare COM i LPT konektore koje malo tko danas koristi. Zanimljivo je da nema digitalnih izlaza zvučne kartice što bi moglo zasmetati nekim korisnicima.

ICH9 southbridge je također hlađen malenim aluminijskim pasivnim hladnjakom. Tik do njega vidimo pet SATA konektora od kojih četiri pripadaju ICH9 čipu, a jedan odvojenom Marvellovom kontroleru (koji se, usputno rečeno, nalazi između tog odvojenog SATA konektora i ATX konektora). Tik do SATA konektora vidimo uredno poredane USB headere, njih čak četiri koji ukupno nude osam konektora. Nažalost, od ta četiri USB headera najveći broj korisnika će iskoristiti samo jedan kako bi na njega priključili USB konektore s prednje strane kućišta. Da bi iskoristili ostale konektore treba nam USB bracket koji nije isporučen s matičnom pločom.

Svi oni koji vole prčkati po BIOS-u i overclockati znaju koliko je pri takvoj raboti često potrebno resetirati postavke BIOS-a. To se na većini matičnih ploča radi pomoću jumpera smještenog tik do baterije koja osigurava postavke spremljene u CMOS-u (premještanjem kapice na jumperu se ujedno isključuje dovod energije CMOS-u, pa su postavke izbrisane odnosno resetirane). Ovaj jumper je na MSI-jevoj ploči smješten na jako loše mjesto, tik do PCI-E x1 utora. Drugim riječima, jako mu je teško pristupiti, pogotovo ako imate grafičku karticu s debljim hladnjakom i/ili recimo koju PCI karticu.

Još jedna loša odluka pri dizajniranju ploče je svakako pozicija floppy konektora koji je smješten ispod PCI utora. Premda danas sve manje ljudi rabi floppy pogon (ja ga recimo nemam na svojem vlastitom računalu), činjenica je da nekim ovaj uređaj i dalje treba, pa nije u redu da se takve korisnike uz pomoć šlampavog dizajna hendikepira.

Tesni sistem i overclockanje

Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte GA-965P-DQ6 rev1.0, BIOS vF9

MSI P35 Neo Combo, BIOS v1.0

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme X6800 @ 2,93 GHz 1066 MHz FSB
Memorija 2 x 1GB MB OCZ Platinum PC2-8500 CAS 5-5-5-15 T2
Grafička kartica MSI GeForce 8800 GTS 640 MB

Driveri:: ForceWare 158.22 Vista x86

Mrežna kartica USRobotics Wireless MAXg PCI
Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler Intel ICH8R

Intel ICH9

Hard disk(ovi) Mator DiamondMax 10 250 GB SATA
Optički pogon Pioneer DVR-109D

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate Edition
Service Pack -
Chipset datoteke Intel INF v8.3.0.1011
DirectX verzija 9.0c
PCMark '05 v1.2
Winrar v3.7, standard benchmark
SPECviewperf 9.03 1280x1024x75Hz, all tests
Cinebench 9.5 SMP render test
Blender v2.44, 2 threads
Quake IV v1.4.1 beta, HOC demo
Farcry HOC_river timedemo, v1.4

MSI-jevu novu ploču usporedili smo s našom referentnom Gigabyteovom pločom koja je bazirana na P965 čipsetu, prethodniku P35 čipseta na kojem je bazirana MSI-jeva ploča. Tijekom testiranja dobili smo i, tada, novi BIOS budući da su mnogi novinari, uključujući i nas, prijavili MSI-ju da bi kompatibilnost ploče s memorijom mogla biti bolja. Ostatak testnog sistema nije ništa posebno izuzev OS-a. Igrom slučaja smo se malo igrali s Windowsima Vista pa smo odlučili isprobati ploču s ovim operativnim sustavom. Uostalom, na njega ćemo ionako morati prijeći kada tržište zapljusne više DX10 naslova.

BIOS i overclockanje

Eto nas i do vjerojatno najbitnijeg dijela članka o MSI-jevom ploči. BIOS MSI-jeve ploče je solidno organiziran, nije nas niti pretjerano oduševio, a niti razočarao. Problemi s memorijom koje smo imali nisu u potpunosti riješeni s novim BIOS-om kojeg nam je MSI poslao tijekom testiranja, a konkretni problem je bio što je bilo kakvno mijenjanje latencija memorije (DDR2 memorije u našem slučaju s obzirom da DDR3 nismo još nabavili) uzrokovalo nemogućnost POST-anja. Nažalost, u to vrijeme također nije radila mogućnost automatskog resetiranja postavki BIOS-a u slučaju problema, pa smo svaki put CMOS morali "čistiti" ručno, prčkanjem po jumperu. Ova je opcija prema MSI-jevim navodima naknadno dodana s BIOS-om v1.1, no kako smo ploču morali proslijediti dalje, ovo nismo provjerili.

Što se tiče postavki koje nam mogu poslužiti da overclockamo ploču, memoriju i procesor, MSI P35 Neo Combo stoji prilično dobro. Ponuđena je mogućnost mijenjanja napona procesora, memorije, FSB-a i oba dijela čipseta, a maksimalni ponuđeni naponi su prilično visoki što je dobro za iskusne korisnike, ali malo opasno za one koji se tek namjeravaju prihvatiti ove "mračne" umjetnosti. Osim navedenog problema s ručnim forsiranjem latencija (što vas ne bi trebalo previše brinuti s obzirom da je dobitak na performansama korištenjem nižih latencija na Core 2 platformi minimalan), naišli smo i na probleme s množiteljima memorije. Od ukupno šest ponuđenih množitelje (ili djelitelja, kako se uzme) memorije, rade četiri (1:1.67, 1:1, 1:1.5, 1:1.25) dok ostala dva (1:1.2, 1:2) ne rade. Premda je malo neozbiljno od strane MSI-ja što neke postavke ponuđene u BIOS-u ne rade, to vas ne bi trebalo spriječiti u uspješnom overclockanju. Na kraju spomenimo da i ova ploča, kao i sve MSI-jeve ploče, podržava D.O.T. sistem automatskog overclockanja za one koji žele blagi porast performansi bez previše "pametovanja".

Konkretne opcije za overclockanje su slijedeće:

  • MSI P35 Neo-D Combo :
    • FSB između 200 i 500 MHz
    • Brzina PCI-E sabirnice - 100 do 200 MHz
    • Množitelji memorije (FSB/MEM) - 1:1.25, 1:1.5, 1:1.67, 1:2.00, 1:1, 1:1.2 (neki ne rade)
    • Latencije memorije - CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tRC, tWR, tWTR, tREF
    • Množitelj procesora
    • Napon procesora - maksimalno +0.7875 V, u koracima od 0.0125 V
    • Napon memorije - od 1.8 V do 3.3 V, u koracima od 0.1 V
    • Napon FSB-a - max. 1.6 V, u koracima od 0.025 V
    • Napon northbridgea - max 1.6 V, u koracima od 0.025 V
    • Napon southbrigea - 1.05 ili 1.15 V
    • MSI D.O.T. automatsko overclockanje

Maksimalni rezultat kojeg smo uspjeli postići podizanjem prednje sabirnice na MSI P35 Neo Combo ploči je jako solidnih 430 MHz. Bili smo prisiljeni povećavati napon čipseta, a kako je dotični hlađen običnim pasivnim hladnjakom vjerujemo da bi se ploča dalo pogurati i još više uz dodavanje ventilatora koji bi puhao po čipsetu.

Performanse: PCMark05, WinRAR

PCMark05

Score
Gigabyte 965P-DQ6
6540
  
MSI P35 Neo Combo
6520
  
 
01500300045006000750083
50
 
CPU
Gigabyte 965P-DQ6
7130
  
MSI P35 Neo Combo
7114
  
 
01500300045006000750083
50
 
Memory
Gigabyte 965P-DQ6
5690
  
MSI P35 Neo Combo
5616
  
 
01500300045006000750083
50
 
Graphics
Gigabyte 965P-DQ6
8340
  
MSI P35 Neo Combo
8251
  
 
01500300045006000750083
50
 
HDD
MSI P35 Neo Combo
4505
  
Gigabyte 965P-DQ6
4438
  
 
01500300045006000750083
50
 

PCMark05, popularni Futuremarkov alat za mjerenje performansi računala, daje malu prednost našoj Gigabyteovoj referentnoj ploči koja je bazirana na starijem čipsetu P965. Jedini segment testa u kojem MSI-jeva ploča ima bolje performanse je rad s hard diskom.

WinRAR

Brzina kompresije (kB/s)
Gigabyte 965P-DQ6
1275
  
MSI P35 Neo Combo
1223
  
 
02004006008001000120013
00
 

WinRAR u svojoj zadnjoj inačici 3.7 također favorizira Gigabyteovu ploču. Zanimljivo je da smo i ovaj put imali problema s neuvjerljivo niskim performansama koje izbacuje WinRAR i to upravo kod Gigabyteove ploče. Budući da smo na problem naletjeli već nekoliko puta, zainatili smo i se i podrobnije instražili cijelu stvar. Na kraju je ispalo da se rezultati vraćaju u normalu kada isključimo Speedstep i C1E za čuvanje energije u BIOS-u. Ne znamo da li ovo treba pripisati WinRAR-u, operativnom sistemu ili samom hardveru, ali definitivno nije ugodno otkriti da računalo s novom matičnom pločom kompresira i dekompresira podatke skoro dva puta sporije.

Performanse: SPECviewperf 9.03

SPECviewperf 9.03

3dsmax
Gigabyte 965P-DQ6
12,27
  
MSI P35 Neo Combo
12,24
  
 
0 2 4 6 810121
3
 
catia
Gigabyte 965P-DQ6
9,461
  
MSI P35 Neo Combo
9,452
  
 
0 2 4 6 81
0
 
ensight
MSI P35 Neo Combo
17,2
  
Gigabyte 965P-DQ6
17,15
  
 
0 3 6 912151
8
 
light
Gigabyte 965P-DQ6
12,37
  
MSI P35 Neo Combo
12,28
  
 
0 2 4 6 810121
3
 
maya
MSI P35 Neo Combo
21,42
  
Gigabyte 965P-DQ6
21,21
  
 
0 4 81216202
2
 
proe
Gigabyte 965P-DQ6
10,59
  
MSI P35 Neo Combo
10,58
  
 
0 2 4 6 8101
1
 
sw
MSI P35 Neo Combo
11,45
  
Gigabyte 965P-DQ6
11,45
  
 
0 2 4 6 8101
2
 
tcvis
Gigabyte 965P-DQ6
3,26
  
MSI P35 Neo Combo
3,25
  
 
00,61,21,82,4 33,
5
 
ugnx
Gigabyte 965P-DQ6
4,379
  
MSI P35 Neo Combo
4,375
  
 
00,81,62,43,2 44,
5
 

Prije komentiranja rezultata SPECviewperf paketa, napisat ćemo na kojim su aplikacijama bazirani segmenti ovog testa.

  • 3dsmax - Autodesk 3ds Max
  • catia - Dassault Systemes CATIA (Computer Aided Three dimensional Interactive Application)
  • ensight - CEI EnSight
  • light - Lightscape Visualization System.
  • maya - Autodesk Maya
  • proe - Parametric Technology Corporation Pro/ENGINEER
  • sw - Dassault Systemes Solidworks 2004
  • tcvis - UGS Teamcenter Visualization Mockup
  • ugnx - UGS NX 3

Ako vas zanima više, sjetite se da je Google vaš prijatelj.

Performanse u SPEC.orgovom paketu vrlo su slične nezavisno o korištenoj ploči. To nije ništa čudno s obzirom da je proizvođač isti, a P35 čipset ne donosi niti teorijski ništa bitno novo (u kontekstu ovog našeg testa) što bi mu omogućilo da ima bolje performanse od čipseta P965.

Performance: Cinebench, Blender, Farcry, Quake IV

Cinebench 9.5

Render test
MSI P35 Neo Combo
910
  
Gigabyte 965P-DQ6
910
  
 
015030045060075090091
5
 

Cinebench najviše zavisi o performansama procesora, a kako smo koristili jednak procesor, nema previše razloga da performanse između dvije matične ploče budu različite.

Blender

Render time (s)
MSI P35 Neo Combo
70,02
  
Gigabyte 965P-DQ6
70,36
  
 
0102030405060707
1
 

Blender je također aplikacija za 3D modeliranje, no za razliku od Maxon 4D aplikacije na kojoj je baziran Cinebench, ovaj softver je besplatan. Vrijeme renderiranja testne scene je nešto kraće na MSI-jevoj ploči, no razlika je toliko mala da se može ubrojiti u statističku grešku pri mjerenju.

Farcry

1024x768
Gigabyte 965P-DQ6
105,12
  
MSI P35 Neo Combo
102,6
  
 
02040608010010
6
 

Eto nas i do igara odnosno vremešnog Farcrya. Za testiranje smo koristili nisku rezoluciju 1024x768 i niske postavke kvalitete slike kako bi vidjeli nekakvu razliku u performansama. Slično kao što su nam prijavili PCMark06 i WinRAR, Gigabyteova ploča je nešto brža od nove MSI-jeve.

Quake IV

1024x768
Gigabyte P35-DQ6 DDR3
119,2
  
MSI P35 Neo Combo
114,5
  
 
02040608010012
0
 

Istu situaciju vidimo kod Quake IV (također testiranog s niskim postavkama kvalitete slike). Gigabyteova ploča ima nešto bolje performanse, no imajte na umu da se u praksi ova razlika ne vidi s obzirom da je glavnina posla bačena na leđa grafičke kartice.

Zaključak / Conclusion

MSI-jeva ploča P35 Neo Combo zasnovana na novom Intelovom čipsetu P35 pokazala se kao zanimljivo rješenje za korisnike koji nemaju prevelike zahtjeve odnosno manji budžet za kupovinu računalnih komponenti. Premda u osnovi nije namijenjena korisnicima koji se namjeravaju igrati s overclockanjem komponenti, P35 Neo Combo u ovom području nije podbacila zahvaljujući u prvom redu Intelovom čipsetu, ali i bogatim overclockerskim opcijama u BIOS-u ploče. Maksimalni takt prednje sabirnice od 430 MHz je vrlo dobar rezultat, a omogućava izvlačenje maskimalnih mogućnosti iz popularnih jeftinijih modela Core 2 Duo procesora.

Implementacija oba tipa memorijskih utora (DDR2 i DDR3) je dvosjekli mač. Malo korisnika će zaista sada ugraditi DDR2 memoriju, a kasnije prijeći na DDR3 memoriju, što zbog izbjegavanja nepotrebnih komplikacija, što zbog činjenice da DDR3 trenutno ne nudi nekakav osjetan porast performansi u odnosu na DDR2 memoriju. Ako čak i prijeđete na DDR3 memoriju, na ploči se nalaze samo dva utora, tako da je neka buduća nadogradnja u pogledu kapaciteta otežana - morat ćete prodati stare module i kupiti nove, veće.

Problemi koje smo imali s konfiguracijom memorije ne bi vas trebali previše zabrijavati. Neki memorijski djelitelji ne rade kako treba, no ima ih dovoljno da to većini korisnika neće stvarati probleme. Problemi s forsiranjem agresivnijih latencija memorije također nisu ništa zabrinjavajuće (osim ako ste hard-core entuzijast) budući Core 2 Duo procesore ionako ne profitiraju previše od niskih latencija memorije. Ono što je pak bitnije je činjenica da od 12 USB utora koje nudi čipset, samo šest možemo iskoristiti (četiti su izvedena na backplate ploče, a dva iskorištavamo pomoću kućišta) bez nabavljanja dodatne opreme - USB bracketa koji nije isporučen u paketu s pločom.

Sve u svemu, ako planirate kupiti ploču za svoj Core 2 Duo procesor, MSI P35 Neo Combo zaslužuje vašu pažnju, no zbog specifičnog dizajna njena glavna prednost (podrška za dva tipa memorije) može predstavljati i veliko ograničenje.

Conclusion

Intel P35 based MSI P35 Neo Combo motherboard is an interesting solution for users who are not overly demanding or those who are not prepared to buy one of the more expensive high-end solutions. Altough not primarily oriented towards overclockers, P35 Neo Combo fares pretty well in this discipline thanks to Intel chipset and abundance of overclocking options in BIOS. Maximum FSB clock we managed to achieve was 430 MHz, very good results which is sufficient for pushing popular cheaper models of Core 2 Duo series to their limits (at least with air cooling).

MSI's strategy to implement support for both types of memory is a double-edged sword. Rather small number of users will decide to use DDR2 memory now and completely switch to DDR3 memory later, when it becomes more available. Reasons for that are rather simple. First of all, it adds unnecessary complexity to the whole process of building a computer. Secondly, there is the question of how much additional performance will user really gain by switching from 800 MHz DDR2 to 1066 MHz DDR3. By all accounts, not much. Even if someone really decides to migrate to DDR3 memory like this, future upgrades in terms of memory capacity are not possible - there are only two slots of each memory type on the motherboard.

Problems we had with configuring memory shouldn't bother you much. From six memory dividers, two are not functioning correctly, but this will not pose a problem for majority of users. We also had problems with forcing aggresive memory latencies. Considering Core 2 Duo based systems don't profit much in terms of performance from tight latencies, this is not a big issue. More important fact we didn't like is that from 12 USB ports offered by ICH9 southbridge, most users will be able to use only six of them (four implemented on the backplate of the motherboard + two routed to computer chassis). MSI could have included four port USB bracket in the bundle but that unfortunately didn't happened.

All in all, if you are planning to buy a motherboard for your Core 2 Duo (Quad even) CPU, MSI P35 Neo Combo deserves your attention. Keep in mind though that most prominent feature of this motherboard, support for DDR2 and DDR3 memory, may very well be its greatest problem.