MSI P6N SLI Platinum
Datum objave 15.04.2007 - Denis Arunović
Testni sistem, BIOS i overclockanje
|
|
MSI-jevu ploču usporedili smo s našom referentnom pločom za Intelove procesore – Gigabyte GA-965P-DQ6 koja je bazirana na Intelovom čipsetu P965. Obje ploče smo nadogradili na najnoviju verziju BIOS-a s tim da smo s MSI-jevom pločom rabili dva BIOS – posljednji službeni v1.1 i posljednji beta v1.22. Performanse na tvorničkim taktovima su mjerene s oba BIOS-a dok su performanse overclockane ploče dobivene s BIOS-om v1.22.
Kao što vidimo iz tablice softver, odlučili smo se riješiti određenih testova, a ostale smo većinom osvježili na noviju verziju. Science Mark 2 smo izbacili u koristi Everesta 2006 budući da je njegov razvoj završen i softver više neće biti nadograđivan. Nadogradili smo i SPECviewperf paket i to na verziju 9.03 koja sa sobom donosi još dva testa. Na kraju, u testiranju smo odlučili isprobati igru Company of Heroes, no kao što ćete vidjeti, nije baš zahvalna za testiranje matičnih ploča budući da joj performanse jako ovise o mogućnostima grafičke kartice.
BIOS
Nakon lupkanja po tipki Delete, našli smo se u prilično dobro organiziranom BIOS-u koji je orijentiran na korisnike koje zanima overclockanje. Nas je najviše zanimalo kakvih opcija ima u meniju za praćenje sistemskih parametara te u meniju namijenjenom izmjeni taktova i napona procesora, memorije i sabirnice.
BIOS ima funkciju automatske kontrole brzine ventilatora zavisno o temperaturi, ali ova funkcija radi isključivo s ventilatorom na hladnjaku procesora. Ostala dva headera za ventilatore moguće je samo pratiti, ali ne i kontrolirati što će vas prisiliti na korištenje ventilatora koji su sami po sebi tihi čak i uz maksimalni napon ili pak na korištenje nekakvog dodatnog kontrolera za ventilatore. Reguliranje brzine ventilatora na procesoru radi kako treba, a regulaciju je moguće i isključiti ako vam je buka manje bitna u odnosu na performanse rashladnog sistema. Sistem također prati sve važne napone računala – procesora, memorije, PCI-E sabirnice, 3.3-voltnog, 5-voltnog i 12-voltnog voda.
Postavke u izborniku Cell
Konfiguracija latencija memorije
Što se tiče opcija za overclockanje, situacija je sljedeća:
- MSI P6N SLI Platinum:
- FSB između 400 i 2500 MHz
- Brzina PCI-E sabirnice – 100 do 200 MHz
- Varijabilni množitelj memorije
- Latencije memorije – CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tRC, tWR, tWTR, tREF, CMD
- Množitelj procesora
- Napon procesora – do +0,3875V, u koracima od 0,0125V
- Napon memorije – od 1,8V do 2,8V, u koracima od 0,05V
- Napon northbridgea – od 1,25 do 1,5V, u koracima od 0,05V
- Napon southbrigea – 1,5V do 1,7V, u koracima od 0,1V
- Napon FSB-a – do +20%
- auto overclocking via D.O.T.
Opcija kao što vidimo ima mnogo, no ne toliko kao na skupljim pločama koje su bazirane na čipsetu nForce 680i SLI. Najveći problem na kojeg smo naišli je loše implementiran način izmjene takta FSB-a i memorije odnosno nemogućnost ručnog odabira množitelja memorije. Ovo u principu neće smetati manje iskusnim korisnicima, ali onima koji su zanat overclockanja ispekli na brojnim drugim pločama ići će na živce. Takt FSB-a i memorije moguće je ukucati ručno, a onda BIOS sam automatski odredi množitelj koji je što bliži vrijednostima unesenim od strane korisnika. Također nam je zasmetalo što nije moguće ručno specificirati množitelj LTT sabirnice koja povezuje southbridge i northbridge budući da se radi o postavki koju smo često morali smanjivati kako bi iz matičnih ploča izvukli maksimalne taktove.
Maksimalni postignuti overclock
Najviša brzina FSB-a koju smo uspjeli izvući iz našeg primjerka ploče (budući da sve ploče nisu jednake, kao što niti svi procesori, memorije ili grafičke kartice nisu jednaki unatoč jednakom imenu) je 410 MHz odnosno 1640 MHz efektivno (s obzirom da je riječ o quad pumped sabirnici). Da bi dostigli ovu vrijednosti, morali smo povećati napon northbridgea na 1,45V. Modificiranje ostalih napona, dakle napona southbridgea i FSB-a nije rezultirao povećanjem maksimalne frekvencije već nestabilnošću sistema. Maksimalni postignuti overclock, uzimajući u obzir taktove memorije i procesora je prikazan na gornjem screenshotu – 3510 MHz za procesor (1,45V), 390 MHz za FSB (1,4V) i 1072 MHz DDR za memoriju (2V). Korištena Corsairova memorije inače može više, oko 1200 MHz, no na ovoj ploči je nismo uspjeli natjerati na toliko visoku frekvenciju. Rezultati su postignuti korištenjem v1.22 beta BIOS-a dok je posljednja službena verzija u vrijeme testiranja ploče bila je v1.1. Prelaskom na verziju v1.22 nismo vidjeli nikakvo povećanje overclockerskog potencijal, jedino su sređene neke opcije u BIOS-u (tipa C1E opcija za procesor više nije skrivena).
Koliko smo imali prilike vidjeti na ostalim testovima ove ploče koje su odredile naše kolege diljem svijeta, neki od njih su imali iskustva slična našima, a drugi su uspjeli overclockati ploču mnogo više (cca 450 MHz). Overclock od 410 MHz kojeg smo mi postigli je jako solidan i omogućava iskorištavanje potencijala vrlo popularnog Core 2 Duo E4300 procesora koji ima niži tvornički takt sabirnice, ali viši množitelj. Dobre je rezultate također moguće postići s bržim modelima iz porodice Core 2 Duo budući da se mogu pohvaliti s višim množiteljem.
Pogledajmo sada kako se ploča drži kad je riječ o performansama!
Forum
Objavljeno prije 1 minute
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 21 minuta
A1 - ex Vip (Optika)Objavljeno prije 21 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 31 minuta
A1 produljenje ugovora misljenjeObjavljeno prije 32 minute
Youtube premiumNovosti
Upoznajte DJI Mic mikrofon težak samo 10 grama
Nakon lansiranja dva dodatka za bežične mikrofone, DJI je također slijedio vodstvo mnogih brendova u lansiranju laganih mikrofonskih proizvoda, dodajući DJI Mic Mini, koji teži samo 10 grama po mikrofonu i može se izravno povezati s DJI-evi... Pročitaj više
Raspberry Pi 2 s Wi-Fi modulom. Košta 2 dolara više
Raspberry Pi najavio je ažuriranu verziju računala 2 s ugrađenim Wi-Fi modulom. Novost se zove 2 W, unutra se nalazi mikrokontroler RP2350, koji se može naći u gotovo svim vrstama DIY naprava i sličnih uređaja. Računalo košta 7 dolara, što... Pročitaj više
Asus je objavio matičnu ploču s rotiranim socketom za Intel Arrow Lake-S
Asus je objavio matičnu ploču Pro WS Z890-ACE SE za izradu radnih stanica temeljenih na Intel Arrow Lake-S (Core Ultra 200) procesorima. Važno je napomenuti da novost koristi čipset za obične potrošačke ploče. U budućnosti Asus planira izda... Pročitaj više
Black Friday rasprodaja je samo jednom u godini! Doživotna Office licenca za samo 15,29 €, i Windowsi 11 Pro po najnižoj cijeni!
Ponude za Crni petak 2024. dolaze i prolaze, ali teško je naići na onu koja se zaista ističe. Jedna od tih iznimaka su ovogodišnje ponude za Microsoft Office i Windows od Godeal24 Black Friday lude rasprodaje, koje vam pomažu uštedjeti viš... Pročitaj više
Korištenje Project Hydra za overclockanje AMD Ryzen 7 9800X3D uzrokuje degradaciju čipa?
Korisnik pod nadimkom NathanTheJet na Redditu govorio je o neugodnom incidentu koji mu se dogodio kada je želio overclockati AMD Ryzen 7 9800X3D procesor. Prema njegovim napisima, pokušao je povećati brzinu takta čipa softverom pod nazivom... Pročitaj više
Sve novosti