MSI Radeon RX 6600XT Gaming X recenzija
Datum objave 10.08.2021 - Krešimir Matanović
MSI Radeon RX 6600XT Gaming X
AMD i partneri danas predstavljaju i petu grafičku karticu iz RDNA 2 obitelji. Model RX 6600XT nasljeđuje jasno RX 5600 XT, a donosi sve blagodati nove grafičke arhitekture poput Infinity priručne memorije i Ray ubrzivača. GPU ima 2.048 stream procesora koji rade na najvišem taktu do 2.589 MHz te je opremljen s 32 MB Infinity priručne memorije. Video memorije ima 8 GB, i više no što je dovoljno za 1080p gaming za koji AMD ovu karticu i reklamira.
AMD nema referentni dizajn za ovu karticu, i u potpunosti se oslanjaju na partnere. Svi njihovi partneri su naravno predstavili svoje modele, pa je i MSI izbacio nekoliko verzija. Gaming X su kao što znamo njihovi najjači modeli, a ova je kartica oplemenjena i moćnim TwinFrozr 8 hladnjakom. U videu otpakiravanja kartice od prije par dana smo vidjeli što sve MSI daje uz ovaj model (nije puno) i kako je dobro zaštićena unutar tvrde kartonske kutije i stiro-pjene.
Dizajnerski, ova kartica nema puno dodirnih točaka sa svojom prethodnicom RX 5600XT Gaming X. Prethodnica je imala ravan poklopac hladnjaka i nešto sterilniji dizajn, a ova nova je s više kuteva, više oštrih rezova i puno je zanimljivija. Korišten je plastični poklopac za hladnjak sivo – crnih tonova. Hladnjak je spomenuti TwinFrozr 8 koji kombinira Torx Fan 4.0 ventilatore, tzv. Core toplovodne cijevi smještene na GPU-u i poboljšani dizajn aluminijskog hladnjaka nazvan Wave-curved 2.0 koji smanjuje buku i povećava disipacijsku površinu. Ventilatori su dizajnirani tako da pruže maksimalni zračni pritisak, a opet i da su tihi u radu. Tako smo u normalnim uvjetima rada pod opterećenjem (igra) izmjerili samo 36,6 dB(A) buke pri oko 1.400 okretaja u minuti. Naravno, tu je i ZeroFrozr mod rada, odnosno ventilatori ostaju stacionarni sve dok se ne postigne određena temperatura (uključuju se na oko 55°C za GPU).
Kartica je dimenzija 277 x 130 x 51 mm i mase 886 grama. PCB je nešto kraći od ukupne dužine, a sa stražnje je strane potpuno pokriven aluminijskom pločom koja služi kako za disipaciju topline tako i za učvršćivanje konstrukcije. Masivan hladnjak i stražnja aluminijska ploča znače ujedno i da je kartica nešto deblja i da zauzima više od dva slota u kućištu.
Ispod se haube nalazi peti izdanak RDNA 2 arhitekture kodnog imena Navi 23. Riječ je o grafičkom procesoru napravljenom u 7-nanometarskom procesu površine jezgre 237 milimetara kvadratnih. U njemu se nalazi 11,06 milijardi tranzistora. Arhitektura je takva da ima 2.048 unificiranih shadera, 64 render back-end jedinice, 128 teksturnih jedinica i 32 Ray ubrzivača. GPU je jasno opremljen i s Infinity priručnom memorijom kapaciteta 32 MB.
AMD uvijek ima referentne vrijednosti taktova koje proizvođači mogu i ne moraju slijediti pa u gornjoj usporednoj tablici vidimo te reference. Procesor na ovoj kartici radi nešto brže, tj. na osnovnom taktu od 2.428 MHz, i s boostom sve do visokih 2.607 MHz. Provjerom GPU-Z loga smo utvrdili da stvarno u prosjeku i radi na oko 2.600 MHz s kratkotrajnim maksimumom na 2.614 MHz.
Pixel fillrate je 166,8 GP/s, a texel fillrate je 333,7 GT/s. Ujedno, na kartici se nalazi i 8 GB Samsungove GDDR6 video memorije koja radi na 2.000 MHz, tj. ima transfer rate od 16 Gbps. No, za razliku od jačih modela, pa čak i prethodnika, Navi 23 GPU ima memorijski kontroler širine sabirnice 128 bita.
Za rad je kartici potrebno 75 W koje dobiva iz PCIe slota, te dodatnih 150 W koje može dobiti preko 8-pinskog PCIe konektora. Naravno, ne treba joj puna snaga i TBP (Total Board Power) je zapravo puno nižih 160 W. To TBP ove kartice diže samo za 10 W iznad RX 5600 kartice koju nasljeđuje i dosta ispod RX 5700XT s kojom se može direktno usporediti.
AMD je osim što je suzio širinu memorijske sabirnice, kod ove kartice odlučio i suziti PCIe propusnost sa x16 na x8, pod tvrdnjom da to neće previše utjecati na performanse. Vjerojatno ni nije, no ne možemo se oteti dojmu da kupci ipak ostaju malo zakinuti.
Kartica je kao i 6700XT opremljena s četiri video izlaza – jednim HDMI 2.1VRR (FRL, 8K50, 4K144) i s tri Display Porta 1.4b. Standardno su podržane sve AMD-ove tehnologije koje su došle s RDNA2 karticama – RayTracing, FidelityFX Super Resolution, Smart Access Memory, Contrast Adaptive Sharpening, Ambient Occlusion, Screen Space Reflections, HDR Mappper, Downsampler, Variable Shading, Denoiser, Radeon Anti-Lag i Boost i FreeSync. Podržani su popularni CODEC-i, kao što su VP9 (decode only, 4K90 i 8K24), H.264 (1080p600, 4K150 decode i 1080p360, 4K90 encode), H.265 (1080p360, 4K90, 8K24 decode i 1080p360, 4K60 encode), te AV1 8K30 decode only).
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 23 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 26 minuta
Adaptacija kuće/stanaObjavljeno prije 42 minute
Youtube premiumObjavljeno prije 43 minute
Komp se ne pali, svijetli power ledNovosti
Počinje Black Friday rasprodaja Microsoftovih proizvoda: Uštedite na Office Pro licenci i nabavite ju za samo 15,29 €!
Jedan od najvećih izazova pri kupnji Microsoft Office paketa je cijena. Ako ste već posjetili Microsoft Store, od cijene vam mogu zasuziti oči. Ovog "crnog petka" Godeal24 Black Friday Crazy Sale nudi nenadmašne godišnje ponude, donoseći va... Pročitaj više
TV s pozadinskim osvjetljenjem vs izravnim osvjetljenjem vs full-array pozadinskim osvjetljenjem
LCD televizori mogu se podijeliti u tri glavne kategorije prema vrsti pozadinskog osvjetljenja: izravno osvjetljenje, rubno osvjetljenje i puni niz. Izravno osvjetljenje: Kao što ime sugerira, televizori s izravnim osvjetljenjem imaju LED p... Pročitaj više
NPU u odnosu na CPU/GPU: Tko je najbolji izbor za AI računalstvo? Jesu li procesori neuronskih mreža doista vrijedni cijene?
Ako do sada niste čuli za procesorske jedinice neuronskih mreža (NPU), vjerojatno ste propustili ogroman AI marketing Intela, AMD-a i Qualcomma tijekom protekle godine. Tijekom proteklih 12 mjeseci, ovi (ko)procesori usmjereni na umjetnu in... Pročitaj više
Dolazi li era eSIM-a? Kako ga mogu koristiti?
Brzim razvojem znanosti i tehnologije, tradicionalne SIM kartice uvele su eru koju postupno zamjenjuje eSIM (ugrađena SIM kartica). Virtualna SIM kartica ugrađena je u uređaj, što ne samo da poboljšava praktičnost, već i olakšava korisnicim... Pročitaj više
Postavite ove 4 funkcije dok ste na putovanju i produžite trajanje baterije mobilnog telefona
Na putovanjima je glavna briga da nam mobitel ne ostane bez struje. Pogotovo u današnjoj sveobuhvatnoj popularizaciji elektroničkog plaćanja, baterija mobitela može donijeti puno neugodnosti na putovanju. Iako se kapacitet baterije mobilnih... Pročitaj više
Sve novosti