Mushkin eXtreme Performance XP2-6400 – može li niže?
Datum objave 09.10.2006 - Denis Arunović
Uvod i opis
Tržište memorije namijenjen entuzijastima se u zadnjih nekoliko godina uvelike proširilo. Sve je više novih brandova, a konkurencija između proizvođača je veća nego ikada. Dakako, fokus više nije na staroj DDR memoriji na koju smo svi navikli već na DDR2 memoriji koju danas koriste oba proizvođača procesora. Jedan od najstarijih proizvođača na tržištu je svakako denverska kompanija Mushkin s čijom ćemo se eXtreme Performance XP2-6400 memorijom pozabaviti u ovom članku.
Mushkin je inače osnovan 1994. godine u američkoj saveznoj državi Colorado, u gotovo isto vrijeme kada i još jedan poznati proizvođač memorije, Corsair. Tvrtka se trenutno bavi proizvodnjom memorija za stolna, serverska i prijenosna računala te proizvodnjom napajanja.
Mushkin eXtreme Performance XP2-6400 2x512MB
Mushkinova XP2-6400 memorija nudi se u nekoliko pakiranja, a namijenjena je entuzijastima koji su spremni platiti cijenu visokih performanci. Tako je moguće kupiti pojedinačne module s kapacitetom od 512 MB ili 1 GB, ili pak komplete s dva modula jednakog kapaciteta. Nama je na test pristigao jedan takav paket u kojem se nalaze dva modula s kapacitetom od 512 MB.
XP2-6400 memorija s Frostbyte pasivnim hladnjacima (klik za veću sliku)
Memorija se isporučuje u prozirnom platičnom pakiranju kao i gotovo sve ostale memorije visokih performansi poznatih proizvođača. Dodatno hlađenje memorijskih čipova osigurano je pasivnim hladnjacima koje Mushkin naziva Frostbyte Heatsink. Hladnjaci izgledaju dosta klasično s izuzetkom valovitog gornjeg ruba koji omogućava lak hlađenje memorije ako iznad nje namjeravate staviti ventilator (što je čest slučaj kod korištenje viših napona).
Niske deklarirane latencije (klik za veću sliku)
Deklarirane specifikacije ove memorije su brzina od 800 MHz pri latencijama CAS 4-4-3-10. Command Rate, latencija koja je prije bila dosta važna kod DDR memorije u kombinaciji s AMD-ovim procesorima nije deklariran, ali je kod DDR2 memorije uobičajeno da je na 2T. Napon pri kojem bi memorija trebala davati specificirane performanse nije strogo određen već je navedena vrijednost između 1,9 i 2,1 volta. Treba reći da su SPD postavke memorije prilično konzervativne i odgovaraju JEDEC standardu što će reći CAS 5-5-5-15 CR 2T na 800 MHz. Ovakava sistem je prilično dobar zato što anulira probleme pri incijalnom bootanju sistema ako je recimo ploča tvornički postavljena na napon na kojem nije moguće postići niske latencije na memoriji.
Kako se dalo pretpostaviti, riječ je single-sided modulima
Mushkin se također odlučio za Brainpower PCB
Visoke performanse koje ova memorija nudi osigurane su korištenjem Micronovih memorijskih čipova i poznatog Brainpower PCB-a koji koriste gotovo svi vodeći proizvođači memorije namijenjene entuzijastima. Memorijski čipovi su postavljeni jednostrano što je bilo i očekivati s obzirom da se radi o modulima s memorijskim kapacitetom od 512 MB. Pogledajmo sad kako sve to radi u praksi!
Testni sistem i overclockanje
|
|
Za razliku od mnogih drugih testova Mushkinove XP2-6400 memorije koji su izvedeni na Intelovom i975X platformi u kombinaciji s Core2 ili Pentium 4 procesorima, mi smo je testirali u kombinaciji s dvojezgrenim Socket AM2 Athlonom u kombinaciji s čipsetom iz nForce 500 serije. Kao što smo i očekivali, rezultati koje smo dobili dosta su različiti od onih koje je mogući naći diljem mreže svih mreža.
Da budemo iskreni, isprva smo mislili da nešto radimo krivo. Nakon toga smo krivnju prebacili na matičnu ploču pa smo tijekom testiranje izmjenili ukupno tri ploče - Foxconnova, Asusovu i MSI-jevu. Na kraju smo se skrasili na MSI-jevoj koja možda čak i nije bila najbolji izbor, ali jednostavno nismo imali snage za još jednu izmjenu. Konkretna razlika koju smo primjetili je da na Asusovoj ploči trebamo osjetno manji napon kako bi postigli iste rezultate. Da li je memorija tijekom testiranja počela drugačije reagirati na napon ili MSI-jeva ploča toliko undervolta ili Asusova overvolta, nismo sigurni. Ono što jesmo sigurni je da bi postignuti rezultati bili bolji da smo koristili Intelov čipset. Kako od Intela nismo uspjeli iskamčiti sample za lab, a Pentium 4 520 nije baš najbolji materijal za overclockanje, ipak smo ostali na AM2 platformi.
Pogledajmo postignute performanse:
Mushkin XP2-6400 2 x 512 MB |
|
Deklarirane specifikacije | CAS 4-4-3-10 CR 1T @ 2,1 V |
Najniže latencije | 800 MHz CAS 3-3-3-8 CR 2T @ 2,1 V |
Max. @ CAS 3 | 900 MHz @ CAS 3-4-4-10 CR 2T @ 2,45 V |
Max. @ CAS 4 | 934 MHz @ CAS 4-4-4-12 CR 2T @ 2,45 V |
Maksimalni takt na CAS 3
Maksimalni takt na CAS 4
Mushkin XP2-6400 prilično se dobro ponio u našem testiranju, pogotovo kad je riječ o najnižim dostignutim latencijama. CAS 3 je teoretski najniža latencija za DDR2 memoriju, a Mushkinova memorija ju je dostigla bez većih problema. Nadalje, niski CAS 3 smo uspjeli zadržati do brzine od čak 900 MHz, dok smo podizanjem CAS-a na 4 dostigli još više - 934 MHz. Daljnje povećavanje latencija u svrhu dobivanja višeg takta nam nažalost nije pomoglo. Važno je naglasiti da smo za postizanje ovih rezultata morali koristiti dosta visok napon - 2,1 volt za rezultate na 800 MHz i čak 2,45 volta za maksimalne taktove. Sumnjamo da je ploča koju smo koristili za testiranje na ovo imala velik utjecaj budući da smo na Asus M32N-SLI Deluxe dio rezultata (tvornički deklarirane latencije na 800 MHz, CAS 3 na 800 MHz) uspjeli postići s korištenjem napona od samo 1,8 volta. Štoviše, držimo da bi iz memorije izvukli još mnogo više da smo na raspolaganju imali Intelov čipset.
Zaključak (conclusion)
Mushkin eXtreme Performance XP2-6400 pokazala je vrlo dobre mogućnosti tijekom testiranja, posebno ako je riječ o postizanju niskih latencija. Nažalost, u kombinaciji s našom testnom platformom, Athlonom 64 X2 5000+ i MSI K9N SLI Platinum, za postizanje visokih taktova memoriji smo morali dati prilično visok napon od 2,45 V. S obzirom da smo memoriju imali prilike isprobati s više ploča i to da je s nekim od tih ploča memoriji bio potreban mnogo niži napon za slične performanse, smatramo da bi se Mushkin XP2-6400 pokazala u još boljem svjetlu da smo je testirali u kombinaciji s nekim od Intelovih čipseta, poznatih po svojoj kvaliteti i stabilnosti. Naše mišljenje potvrđuju i drugi testovi Mushkinove memorije koje je moguće pronaći na Internetu, gdje je platforma izbora bio Intelov čipset i975X, a sama memorija je u gotovo svim slučajevima postizala takt viši od 1000 MHz bez uporabe vrlo visokih napona.
Što se pak cijene tiče, premda XP2-6400 nismo uspjeli naći na cjenicima hrvatskih trgovina, tu su uvijek spasonosni inozemni e-taileri. Tako prema stranicama Newegg jedna pločica Mushkin XP2-6400 memorije s kapacitetom od 512 MB košta oko 85 USD, dok slična Corsairova memorija CMX512-6400C4 košta oko 94 USD, a OCZ-ova oko 75 USD. Činjenica je da korisnicima koji kupuju memoriju visokih performansi cijena nije toliko bitna, no svima je na kraju ipak bitno da prođu što jeftinije, a Mushkin je u kontekstu high-end memorija ima prihvatljivu cijenu.
Conclusion in english
Mushkin eXtreme Performance XP2-6400 performed very good in our test, especially in terms of low latencies. Unfortunately, in combination with out test platform, Athlon 64 X2 5000+ and MSI K9N SLI Platinum, high clocks had a high price - memory voltage of 2,45 V. As we had an opportunity to test this memory with various Socket AM2 boards and with some boards we needed much lower voltage for similar results, we are left with a feeling that Mushkin XP2-6400 would have performed much better if our test system was based on one of Intel chipsets, which are known for their quality and stability. This "feeling" is further amplified by other reviews of Mushkin's XP2-6400 memory which can be found all over Internet. In the majority of these reviews where test platform was Intel i975X chipset, XP2-6400 managed to score well above 1000 MHz without using "big" voltages.
Sadly, we couldn't find Mushkin XP-6400 in croatian computer shops. According to Newegg, price of one 512 MB XP2-6400 stick is about 85 USD while Corsair memory with similar specifications, CMX512-6400C4, has a price tag of 94 USD. OCZ memory with similar performance is cheapest with price of about 75 USD. Altough users who are buying high-end memory don't usualy complain over their high prices, in the end we are all striving to pay less money for things we are planning to buy. In comparison to other high-end products on the market, Mushkin offers fairly competitive price.