Mystify Razer Boomslang 2500 – hands-on

Datum objave 15.04.2003 - Damir Šimpović

Mystify Razer Boomslang 2500 - fizika

Pozdrav svim čitateljima! Ovaj puta Vam na test donosimo nešto posebno - Ozren je sa sobom sa CeBita iz Hannovera donio jednu zgodnu igračku, koje nažalost kod nas nema za nabaviti, ali se u ime svih hard-core gamera toplo nadamo da će se situacija ubrzo promijeniti. Riječ je o svjetski priznatom gamerskom mišu Razer Boomslang 2500. Verzija 2500 je najnovija inačica ovog slavnom miša, u prodaji se našla tek nedavno. Mi smo svoj primjerak dobili od firme Terratec, koja će biti glavni distributer za Razer Boomslang miševe u Europi i prodavat će se pod imenom Mystify Razer Boomslang 2500.

Poanta ovih miševa je njihova izuzetna preciznost. Možda je riječ izuzetna preslaba za ovakvo nešto, naime naš miš (Razer Boomslang 2500) ima 2500 dpi-a! Što to znači prevedeno na laički riječnik? Najbolje će biti da pogledate ovaj link. Dečki na Razerzoneu su napravili simulaciju za 2000 model, pošto još tada nije bilo prave podrške za 2500 model. Dakle, da skratimo, ovaj miš se ponaša kao da smo podigli sensitivity u Windowsima na maksimum, a da smo pritom zadržali glatko gibanje strelice po ekranu.

Štakor bubolikog izgleda :)

Miš je opremljen kuglicom (!), umjesto sve popularnijom optikom - istina, svi miševi su u pravilu optički, no znate na što mislim :). Izgled miša uglavnom ljude podsjeća na nekakvu bubu, no to ćemo prepustiti vama da procijenite. Taj buboliki oblik mu daje odličnu ergonomiju, jer mi nismo još naišli na miša koji tako dobro leži u ruci.

iz druge perspektive...

Inače, na njegovu ultra osjetljivost se treba naviknuti, ja isprva nisam mogao uopće njime baratati, no polako sam se naviknuo, a sada, nakon 2 tjedna upotrebe mi je to postalo normalno. Ovdje sam naletio na prvu i jedinu njegovu manu (ili možda manu USB porta). Naime, miš je namijenjen za lagane pokrete (tome njegova ultra osjetljivost), a ja, kada sam tek počeo raditi s njime sam navikao na klasične miševe i duge pokrete mišem po podlozi. Tada sam smanjio njegovu osjetljivost na minimum da se ne moram navikavati na veću osjetljivost i to je bilo to po pitanju feelinga, ali miš ne bi dobro shvatio prenagle pokrete (čitaj - normalne za klasične miševe), a to bi se manifestiralo tako da bi strelica počela ludovati po ekranu - možda neki od Vas znaju kako je to sa optičkim miševima prve generacije - vrlo slična situacija. To je ogroman minus za ovaj miš, jer se velikoj većini korisnika (uključujući mene) ne da navikavati na veliku osjetljivost. Također neki (poput mene) zbog posla često mijenjaju računala, a sva ostala računala, osim mojeg osobnog na kojem je sada Razer, za koje bi eventualno sjeo imaju klasičan miš sa klasičnom osjetljivošću i tada ponovno navikavanje na klasične miševe... Uglavnom, najbolja riječ bi bila stresno. Nažalost, nisam pravi FPS gamer, jedina FPS igra koju ja volim je Counter-Strike, a ta osjetljivost je prvenstveno korisna za igre tipa Quake III, jer potpuno isključuje potrebu za peglanjem - nema potrebe za dizanjem miša od podloge, njegov opseg rada je daleko veći od radijusa koji naša ruka može napraviti dok je naslonjena na stol. Što se tiče Counter-Strike-a, to je igra koja zahtijeva radije ultra-preciznost umjesto velike pokretljivosti - za koji je bolje postaviti osjetljivost na manje, tako da ovo možda i nije najbolji izbor za CS. Nakon nekog vremena sam se privikao na te malecne pomake, ali koštalo je živaca! Kad me neki klinjo na netu nabije ("!#$!#$!%!#$&%&).....

kuglica na dnu miša

Kuglica miša je od posebnog materijala na koji se ne hvata prašina - dobro, hvata se, ali vrlo malo i to se vrlo lako čisti, ali poanta je da se sva prašina koja se uhvati zadrži na kuglici i ne prenosi dalje na mehaniku miša, tako da je glavni nedostatak korištenja tradicionalne kuglice umjesto optike zaobiđen, što je pozitivna stvar! Također, pozicija kuglice je u dnu miša, što također sugerira na njegovu izuzetnu osjetljivost. Mehaniku potpisuje Karna - sa točkicama iznad a :) - nama nepoznata firma, ali očito dobre stvari radi.

Mystify Razer Boomslang 2500 - duhovno

Mystify Razer Boomslang 2500 ima odlične drivere, u biti oni su univerzalni za sve modele Razera. Službena podrška se odnosi samo na USB modele miša - tako piše na stranici - vrlo zbunjujuće, pošto su svi Razeri USB, ali imaju USB-PS/2 adapter, pa su vjerojatno mislili na slučajeve kada je miš prikopčan na PS/2 port. Uglavnom, driveri ne podržavaju (službeno) PS/2 mod rada, tako da na to treba misliti ukoliko razmišljate u kupnji. Pri instalaciji drivera na Windowse XP, ne radi auto-search drivera, nego ih moramo ručno unijeti (have disk....) - čudno. Doduše, na site-u odakle se driveri downloadaju piše da se mora upotrijebiti taj postupak pri instalaciji, ali svejedno, nekima od nas koji ne kuže (niti ih zanima) kako da natjeraju Windowse da "progutaju" posebne drivere bi to moglo predstavljati dodatnu frustraciju, pored već one prije spomenute.

Sensitivity tab

Driveri su trenutno u verziji 3.0.0.1 (za Windows XP) i nude neke posebne opcije, prilagođene ovom mišu. Najzanimljivija od njih je on-the-fly sensitivity, koja nam omogućava da usred rada jednostavno promijenimo sensitivity, čak i usred igre. Kada smo u Windowsima, tada se u desnom kutu ekrana pojavi skalar koji nam pokazuje na koliko je sada sensitivity podešen. Fenomenalna stvar, vjerujte mi i to je možda feature koji malo ublažava mišev glavni nedostatak, a to je već spomenuto "gubljenje" kod prebrzog micanja po podlozi. Radi tako da gumb pod palcem (na slici označen brojem 4) pritisnemo i istovremeno vrtimo scroll wheel. Vrtimo li ga od sebe, povećavamo sensitivity, pomičemo li ga prema sebi, smanjujemo. Inače, donekle upotrebljiv sesitivity, a da se ne dešava "kašljucanje" miša prečesto bi bio 5. To je u usporedbi sa klasičnim miševima kao da mu podesimo sensitivity na otprilike dvostruko veći. Kod duljeg korištenja, naviknemo se na tako visok sensitivity, tako da to postaje sve manji i manji problem, no prvih dana smo morali koristiti posebne mentalne vježbe da ostanemo koliko-toliko normalni nakon cjelodnevne uporabe :)

Scroll Wheel tab

Tu je scroll tab, koji sam sebe objašnjava, pa se nećemo previše njime baviti. Universal scrolling je onaj feature kada kliknemo scroll wheel i onda pomicanjem miša gore-dolje scrollamo. Također jedna opaska ide i update funkciji, koja bi trebala tražiti update-ove drivera s interneta, no međutim, to nama nije radilo uopće. Program se bunio da nema vezu sa internetom, a ne moram vam reći da veza i te kako postoji :)

Buttons tab

I tu je buttons tab - fora stvar, možemo dodjeljivati gumbima karaktere s tipkovnice, da oslobodimo lijevu (ili ako ste ljevak, desnu) ruku od previše tipki u novim igrama. Ja u CS-u koristim malo modificiranu verziju qwert rasporeda tipaka, a kažiprst koristim za 5 funkcija, tako da sam ga sada oslobodio nekih zadataka, koje sam prebacio na gumb 5. Na slici je button off, no može biti click, double-click, assign a key, macro, menu, universal scrolling i win2000 control. Macro podržava sekvencu do 8 karaktera, uključujući i kombinacije tipaka (Alt+* ili Ctrl+*). Zgodna fora je i orientation - zamijeni funkcije gumbi 1 sa 2 i 4 sa 5.

Sve u svemu, Mystify Razer Boomslang je fenomenalan miš, prava igračka za gaming freakove, koji će mu se najviše i obradovati. Miš fenomenalno leži u ruci, ergonomija mu je jača strana, možemo ga podešavati po volji, kuglica miša je od posebne gume na koju se ne hvata prašina.. Sa druge strane je nesavladiva prepreka korištenja kuglice - koliko god to dečki iz Razera sveli na minimum i dalje je prisutna, zatim bugoviti driveri koji zahtijevaju malo opširnije znanje Windowsa i šlag na kraju, katastrofalno ne-umijeće miša da se nosi sa brzim pomacima po podlozi, koje za miš ove cijene (cca 100-120 US$) jednostavno ne bi smjelo postojati. Mi smo napisali naše mišljenje, vi ćete, ako ovaj miš ikada stigne u HR dućane ili ako si ga naručite izvana vjerojatno imati svoje. Također, da je miš stigao u ruke hard-core gameru, vjerojatno bi dobio malo veću ocjenu, ali ovako...