Vedran Miletić – RIV@NVX se također uhvatio u koštac s filmovima. U ovom članku je predstavio kombinaciju codeca za koje smatra da su najpotrebniji svakom korisniku.


Video codeci pod Windowsima

Zasigurno ste barem jednom imali problema sa video codecima. Ili ne radi ovaj film, ili ne radi onaj, ili je video okrenut naglavačke ili jedan od stotine drugih mogućih problema. Za takve slučajeve krivica je u najvećem broju slučajeva u instaliranim video codecima, a znatno rijeđe u media playeru koji se koristi obzirom da većina njih koristi ono što je instalirano u operativnom sustavu (doduše, postoje i neki koji imaju vlastite codece, ali o tome nešto kasnije). Kako izbjeći moguće probleme? Što instalirati, što ne? Koji media player koristiti? Pokušat ću odgovoriti na neka od ovih pitanja kroz ovaj kratki vodič. Nekoliko napomena odmah na početku: preferiram softver koji je open source ili freeware, iako gotovo uvijek postoje i druga, komercijalna rješenja.

I. Osnovni programi

ffdshowhttp://sourceforge.net/projects/ffdshow/

ffdshow je DirectShow codec koji podržava dekodiranje mnogih formata, uključujući DivX (3/4/5), XviD, 3ivX, MS MPEG4 i mnoge druge.

(Slika 1) Konfiguracija

Na slici se vidi ffdshow konfiguracija – može se vrlo lako uključiti i isključiti dekodiranje određenih formata, te promijeniti mnoge druge opcije. Obzirom da je većina filmova danas u DivX ili XviD formatu, defaultna konfiguracija je u redu, no u slučaju da naiđete na neki film u drugom formatu, to je lako promijeniti. Time je ffdshow zamijenio barem tri dodatna codeca – DivX, XviD i 3ivX. Može poslužiti i za druge, ali rezultat nije uvijek savršen.

U doba pisanja ovog teksta zadnja dostupna alpha verzija je 20040828, i preporučam instaliranje iste, jer, bez obzira što je „alpha“, radi dosta dobro.



(Slika 2) Instalacija

Instalacija ffdshowa je relativno jednostavna, defaultne postavke su u redu osim ako trebate AviSynth podršku, tada je treba samo uključiti prilikom instalacije.

Media Player Classic http://sourceforge.net/projects/guliverkli/


(Slika 3) Media Player Classic – MPC

Media Player Classic je imitacija Windows Media Playera 6.4 (zadnje verzije koja je bila bez skinova, dolazi sa Windowsima 2000), uz dodanu funkcionalnost, uključujući integriranu podršku za:

•  titlove
•  neke audio i video formate (koja se može isključiti i uključiti prema potrebi)
•  DVD-e, uz integrirani dekoder koji je također moguće uključiti ili isključiti
•  VMR (Video Mixing Renderer) 7 (defaultni u Windowsima XP) i 9 (dolazi sa DirectX-om 9) – oba između ostalog podržavaju screenshotiranje videa, što može dobro poslužiti Navedene prednosti stavljaju ga ispred Windows Media Playera 7/8/9 i nekih drugih rješenja za video playback.
Instalacije nema, program je distribuiran kao .zip datoteka (u tom slučaju je dovoljno unzipati i pokrenuti) ili kao dio codec packa.

Konfiguracija (dostupna preko ViewOptions ili tipkom O) je jednostavna. Samo nekoliko napomena:

  1. DVD postavke trebaju biti kao na slici
  2. Preporučljivo je odabrati VMR9 Renderless ili VMR7 Renderless, odnosno DirectX9 ili DirectX 7, jer oni dozvoljavaju display titlova i omogućuju screenshotiranje

  3. Ukoliko je file nekompletan, isključivanje druge opcije možda omogući seekanje istog

  4. Titlovi su uključeni automatski ako je file sa titlovima istog imena kao i osnovni file.
  5. Sa filterima treba eksperimentirati i vidjeti što bolje radi, nema recepta

QuickTime/Real Alternativehttp://www.k-litecodecpack.tk/

QuickTime/Real Alternative su, kako i ime kaže, alternative navedenim programima. Ljudi nisu voljeli Real zbog gomile spyware programa koje su se instalirale zajedno sa programom, dok Apple QuickTime iritira zbog screenova o upgradeu na Pro verziju. Autori K-Lite (verzije Kazaae bez spywarea, danas se više ne razvija) su napravili codec packove koji uključuju Real, odnosno QuickTime, browser pluginove i Media Player Classic, koji podržava oba standarda uz eksterne codece.

Iako oba navedena codec packa su danas projekti koji više neće biti razvijani, još su uvijek dovoljno up-to-date da mogu poslužiti.

Po defaultu Media Player Classica postavke su spremljene u registryju, ali kao dio codec packa je konfiguriran da postavke sprema u .ini file; najbolje ga je obrisati i rekonfigurirati. Instalacija je jednostavna, treba samo pripaziti (ukoliko koristite Mozillu, Firefox ili Operu) da se uključi instalacija pluginova za browser.

(Slika 5)

Odabir komponenti

Također preporučam da obrišete mplayerc.ini, koji se po defaultu nalazi u C:Program FilesMedia Player Classic i rekonfigurirate Media Player Classic, kako je navedeno ranije.

 II. VideoLAN VLC media playerhttp://www.videolan.org/vlc/

„VLC (poznat u početku kao VideoLAN Client) je vrlo portabilan (dostupan za različite platforme, op.a.) multimedia player za različite audio i video formate (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg, …) kao i DVD-e, VCD-e, i različite streaming protokole.“ VideoLAN također može biti korišten kao server za streaming, ali to nije toliko važno za ovaj guide.



(Slika 6)

VLC kao riješenje za video playback najlakše je sagledati kroz prednosti i nedostatke, stoga ih tako navodim.

Prednosti:

•  uključuje mnogo audio i video codeca, oslanjajući se prvenstveno na njih, a znatno manje na sistemske (što može poslužiti u slučaju kada je među instaliranim codecima nastao kaos)

•  izvrstan je prilikom otvaranja nekompletnih datoteka koje se downloadaju sa Shareaze, Kazaae, ili eMulea (uz odgovarajući plugin)

•  dosta je dobar kao DVD player

Mane:

•  codeci uključeni u VLC-u ponekad rade lošije nego varijante istih koje se instaliraju u sistem

•  ponekad je sklon rušenju

Ja osobno koristim VLC uglavnom za nekompletne fileove koje ne mogu drugačije otvoriti, ali vjerujem kako će jednog dana biti sasvim dorastao za sve zadaće (za sada, u verziji 0.7.2, još uvijek nije).


 III. Zaključak, nekoliko preporuka

Ne preporučam instalaciju codec packova, iz više razloga. Mnogi od njih natrpaju sustav sa mnogo nepotrebnih stvari i često nakon deinstalacije velik dio još ostaje instaliran. To zna stvarati probleme, zato je najjednostavnije codec packove jednostavno izbjegavati. U svakom slučaju, općenitu potrebu za instalacijom codeca u sustav još uvijek nije moguće izbjeći, no ako VLC bude i dalje napredovao kao do sada, postati će odlično i univerzalno riješenje za većinu operativnih sustava i drastično pojednostaviti podršku za audio i video formate.