Da, da… ljudi su počeli doršavati radove i polako se nazire kako će izgledati ovaj natječaj.
Branimir Mihalic je poslao svoj članak i moram reći da se čovjek potrudio. Bran sorry što slike nisu onak kak si ih ti posložio, ipak moramo svima dati jednaku priliku.

VIDEO KONFERENCIJA

1 . UVOD

Video konferencija je komunikacija putem koje se zvuk i slika u pokretu (video slika) izmjenjuju između dvije ili više lokacija. Najčešće se upotrebljava u poslovne svrhe i prilikom učenja na daljinu. Signal kojim se vrši prijenos slike i zvuka je digitalan, te može biti poslan na različite načine. Video konferencija najčešće se izvodi unutar lokalne mreže (npr. LAN) ili preko javne telefonske mreže (najčešće ISDN zbog financijske isplativosti i zadovoljavajuće kvalitete prijenosa). Korištenjem računalne i komunikacijske tehnologije video konferencija omogućava ljudima na različitim lokacijama da se međusobno vide i čuju.
Prema najjednostavnijoj podjeli, dvije su kategorije upotrebe video konferencija.
Prva je upotreba video konferencije za ostvarenje forme prijenosa nekog događaja. U tom slučaju sliku kodiramo putem određenih kodera (najčešće Real Media ili Windows Media) i već prema namjeni ili izravno stavljamo na web stranicu link na naš koder ili, ako je u pitanju veći prijenos, sliku šaljemo serveru, na koji stavimo link, koji se brine da slika (stream) bude distribuirana na odgovarajući način.
Druga je velika primjena web kamera u video konferencijama. Video konferencija je pojam koji opisuje tehniku komunikacije na daljinu u kojoj se sugovornici na daljinu vide i čuju.

2. VIDEO KONFERENCIJA

2.1. VIDEO KONFERENCIJSKA OPREMA

Za izvođenje video konferencije potrebna je slijedeća oprema: monitor, web kamera, mikrofon i zvučnici, te procesorska jedinica zvana codec (kratica od co der- dec oder). Codec omogućuje video konferenciju preko telefonske linije. Njegova zadaća je dvostruka. Na predajnoj strani ima ulogu kodera, tj. uzima analogni video signal i kodira ga (digitalizira i kompresira). Na prijemnoj strani ima ulogu dekodera, tj. dekompresira ulazni, digitalizirani video signal, te ga pretvara u analogni signal. Kvaliteta prijenosa slike i zvuka uvelike ovisi o codecu, jer radi gubitke prilikom kompresije izlaznog video signala, i propusnosti komunikacijske linije ( bandwidth ). Posljedice sporog codeca ili niske propusnosti komunikacijske linije su isprekidana slika i kašnjenje zvučnog signala. Standardan televizijski signal sadrži 90 milijuna bitova informacija u sekundi. Ovi podaci se moraju prenijeti preko linija koje mogu imati propusnu moć od samo 128 tisuća bitova u sekundi. To je omjer od preko 700:1 samo za video. Codec uređaji mogu biti složeni elektronski sklopovi ili samo obične kartice koje se instaliraju unutar računala. Codec može biti realiziran i kao softver koji koristi komponente koje se već nalaze u multimedijalnom računalu. Obično vrijedi pravilo da što je kodek složeniji, on je skuplji i kvalitetniji.

Osim navedene opreme, koja je nužna za izvođenje video konferencije, može se još koristiti i dodatna oprema s mogučnošću prikazivanja pisanog materijala, grafičkog prikazivanja, te prikazivanja zaslona ekrana. Oprema koju koriste sugovornici video konferencije može biti od različitih proizvođača kao i različitih modela i veličina.

WEB KAMERE

Web kamere su uređaji koji nam omogućuju da snimimo sliku, te da je osobe s koima želimo komunicirati vide. Prve web kamere koje su imale kao izlaz samo analogni signal priključivale na računalo uz pomoć posebne kartice koje su radile pretvorbu analognog signala u digitalni. Današnje kamere koriste internu konverziju u digitalne podatke, a kao izlaz koriste USB priključak na računalu.

REZOLUCIJA

Rezolucija današnjih web kamera najčešće iznosi 640×480 piksela. Postoje i web kamere sa manjim rezolucijama 352×288 piksela i puno većim koje se koriste za profesionalne svrhe. Kvalieteta slike iznosi od 0.2 do 1.3 megapiksela.

CCD (Charge Coupled Device)


Jedna od tehnologija za pretvorbu slike u digitalni zapis. CCD svaki piksel pretvara se u njegov naponski ekvivalnet (više svjetla rezultira većim naponom i obrnuto) i nakon spremanja u međuspremnik šalje sa samog čipa kao analogni signal. Budući da se konverzija provodi na malom broju čvorova koji prihvaćaju naboj i pretvaraju da u napon, uniformnost signala je vrlo velika. Nema velikih razlika u samoj pretvorbi koje bi utjecale na kvalitetu signala, jer isti čvorovi rade pretvorbu za sve senzore, pa nema odstupanja.

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor)

CMOS je senzor kod kojeg svaki pojedini piksel radi svoju konverziju naboja u napon, tako da je moguće više pogrešaka zbog različitih tolerancija pojedinih elemenata koji vrše pretvorbu. Senzor često sadrži i pretvornike za digitalnu konverziju, pa je izlaz nerijetko digitalni signal. S obzirom na to da ovi sklopovi troše prostor na čipu, smanjuje se prostor koji možemo iskoristit zasamo hvatanje svjetla.

USPOREDBA CMOS-a i CCD-a

CMOS ima prednost da traži mnogo manje dodatnih sklopova pored samog senzora, jer daje već gotov signal, pa je proizvodnja sklopova jednostavnija,dok je sam senzor skuplji. To rezultira manjom kvalitetom slike od CCD-a. CCD pri proivodnji zahtijeva manji stupanj integracije poluvodiča, te je i dalje nezamjenjiv u primjenama gdje se traži kvalitetna slika. Nedostatak je veći prostor koji zauzimaju dodatni sklopovi koji su potrebni za obradu signala koji izlazi iz CCD-a.

2.2. VIDEO KONFERENCIJSKI SUSTAVI


Ovisno o potrebi za kvalitetom prijenosa slike u pokretu i zvuka, te financijskim mogućnostima razlikujemo stolnu video konferencijsku opremu ( desktop video conference system ) i sobnu video konferencijsku opremu ( room-based video conference system ). Tako, ovisno o tipu opreme koju koristimo, razlikujemo stolnu ( desktop ) i sobnu ( room-based ) video konferenciju.

Multimedijalni sustavi za komunikaciju na daljinu razlikuju se po svojim mogućnostima, namjeni i cijeni. Osnovna podjela prema namjeni:

  • Sobni videokonferencijski sustavi
  • Stolni videokonferencijski sustavi

SOBNI VIDEO KONFERENCIJSKI SUSTAVI

Sobni video konferencijski sustavi namijenjeni su udaljenoj komunikaciji kada unutar jedne prostorije imamo više sudionika koji sudjeluju u konferenciji, dok su stolni sustavi namijenjeni sudionicima koji sjede sami za svojim osobnim računalom.

Sobni videokonferencijski sustavi zahtijevaju posebno opremljene prostorije i skupu tehnologiju. Kod sobnih sustava potrebno nam je kvalitetno ozvučenje prostorije sa sposobnošću automatiziranog uklanjanja mikrofonije, kvalitetna i po mogućnosti automatska ili daljinski upravljiva kamera, skupi uređaji za kvalitetno kodiranje i komprimiranje slike i zvuka u realnom vremenu, elektroničke video konferencijske ploče za crtanje i video izlaz koji može biti LCD projektor ili TV.

Obično je na digitalnu komunikacijsku mrežu spojena s više od dvije digitalne linije (najčešće se koristi kombinacija od 3 do 6 digitalnih linija). Ukoliko koristimo ISDN tehnologiju možemo koristiti dva ili više B kanala. Kao što je već rečeno, dva B kanala osiguravaju propusnost od 128 kbit/s odnosno 12 do 15 slika u sekundi. Međutim, ako se već koristi skupa video konferencijska oprema, onda nema smisla imati slabu kvalitetu prijenosa slike i zvuka odnosno mali kapacitet komunikacijske linije.



Slika 1. Sobna ISDN video konferencija (jedna komunikacijska linija)

Ako želimo dobiti potpunu sliku u pokretu, odnosno brzinu od 25 do 50 slika u sekundi, tada moramo koristiti kombinaciju od 6 do 12 B kanala. Najčešće se koriste tri ISDN linije od 128 kbit/s, tj. šest B kanala, jer one osiguravaju brzinu od 25 slika u sekundi što je za ljudski doživljaj slike u pokretu sasvim dovoljno. S druge strane korištenjem većeg broja komunikacijskih linija, odnosno veće brzine komunikacije, kompresija slike i zvuka može se smanjiti pa će i gubitci biti manji. Smanjenjem gubitaka prilikom kompresije povećava se kvaliteta prenesene slike i zvuka.

U slučaju korištenja više od dvije ISDN linije potrebno je koristiti multiplekser ( inverse multiplexer ) i na predajnoj i na prijemnoj strani. On na predajnoj strani slijed paketa podataka preusmjerava na komunikacijske linije, dok na prijemnoj strani preklapa komunikacijske linije s ciljem da osigura pravilan slijed paketa podataka kojim ga je predajna strana poslala.


Slika 2. Sobna ISDN video konferencija (tri komunikacijske linije)

STOLNI VIDEO KONFERENCIJSKI SUSTAVI


Stolna ( desktop ) video konferencija je najčešće izvođena video konferencija. Izvodi se upotrebom osobnog računala na kojeg su priključeni video kamera smještena na monitoru računala, zvučnici i mikrofon. Codec se ne pojavljuje kao zasebni uređaj, već njegovu ulogu preuzima računalo s posebnim hardverom i softverom za kodiranje i dekodiranje signala. Za razliku od sobnih videokonferencijskih sustava stolne video konferencije zahtijevaju klijentski program na osobnom računalu i naglavnu kombinaciju koju čine slušalice s mikrofonom (radi sprječavanja pojave mikrofonije). Osim klijenta, kod videokonferencija s više sudionika obično je potrebno imati i poslužitelja koji može spojiti više klijenata u jedinstvenu konferenciju. Za razliku od klijenata takvi se poslužitelji obično naplaćuju, premda ima rješenja koja ne zahtijevaju posebne poslužitelje kao i rješenja koja se mogu slobodno koristiti.

Ovisno o vrsti komunikacijske mreže video konferenciju moguće je realizirati na jedan od slijedeća dva načina. Prvi je analogna video konferencija realizirana modemom. U ovom slučaju računalo je preko modema i analogne telefonske linije spojeno s drugim osobnim računalom, tj. sugovornikom koji koristi sličnu komunikacijsku opremu. Nedostatak ovakve izvedbe je što se za prijenos slike u pokretu, zvuka i podataka koristi samo jedna telefonska linija. Zbog toga je prijenos slike vrlo slab. Kod prijenosa slike u pokretu mogu se uočiti kratke stanke odnosno isprekidanost pokreta. Prednost ovakve izvedbe je relativno niska cijena opreme i same komunikacije.

Drugi način je korištenjem digitalnih mreža kao primjerice ISDN. Digitalne mreže osiguravaju vrlo visoku kvalitetu prijenosa slike i zvuka. Glavni nedostatak im je još uvijek visoka cijena korištenja. Ukoliko koristimo ISDN javnu mrežu za video konferenciju tada je poželjno iskoristiti oba digitalna B kanala za komunikaciju. Svaki B kanal osigurava propusnost od 64 kbit/s, što znači da je korištenjem dva B kanala osigurana maksimalna propusnost od 128 kbit/s. Takva širina komunikacijske linije dovoljna je za prijenos slike u pokretu brzinom od 12 do 15 slika u sekundi. Time je osigurana relativno zadovoljavajuća kvaliteta prijenosa slike i zvuka.

Korištenjem navedene opreme, uključujući i modem, te analogne ili digitalne komunikacijske linije moguće je realizirati i Internet video konferenciju. Međutim, danas je Internet još uvijek prespor za izvođenje kvalitetne video konferencije. Dodatni nedostatak je dijeljenje kapaciteta linije s drugim Internet podacima, što uzrokuje isprekidanu video sliku i kašnjenje zvučnog signala. Novi načini kompresija slike i zvuka, te nove mogućnosti Internet tehnologije omogućiti će puno kvalitetniju video konferenciju u skoroj budućnosti.

Desktop video konferencija često osim izmjene video slike, zvuka i podataka uključuje i dijeljenje dokumenata ( document sharing ). Pod pojmom dijeljeni dokument podrazumijeva se mogućnost dodavanja, prepravljanja, spremanja ili printanja nekog dokumenta dostupnog u isto vrijeme različitim stranama. Npr. ako neki od sugovornika ima otvoren Word dokument i nešto u njega piše, tada drugi sugovornik može na svome zaslonu monitora također vidjeti taj isti dokument i vršiti dodavanje, prepravljanje, spremanje ili printanje tog istog dokumenta. Podrazumijeva se da to radi u dogovoru sa sugovornikom čiji je to dokument.

STOLNE MULTIMEDIJALNE KONFERENCIJE U SUSTAVU OBRAZOVANJA

Koja su to svojstva koja imaju sustavi stolnih multimedijalnih konferencija koja možemo primijeniti pri udaljenom učenju i tehnologijom pospješiti proces učenja?
Stolne videokonferencije možemo iskoristiti za predavanja, konzultacije, ispitivanje studenata, rad studenata u virtualnim timovima i slično. Pri tome do izražaja dolaze sljedeće osobine stolnih videokonferencija:

  • Sinkrona multimedijalna komunikacija sudionika
  • Mogućnost razmjene podataka
  • Mogućnost dijeljenja aplikacija (kreiranje zajedničkih dokumenata)
  • Mogućnost sinkronog crtanja po ploči
  • Mogućnost razmjenjivanja tekstualnih poruka – chat

Danas postoje mnogi sustavi koji posjeduju gore navedena svojstva, a većina je bazirana na H.323 i T.120 protokolu (H.323 – skup protokola za razmjenu audio, video i podatkovnih sadržaja putem paketne mreže; T.120 – skup protokola za razmjenu podataka između više točaka; pregled raznih videokonferencijskih alata). Jedan od poznatijih i rasprostranjenijih videokonferencijskih alata zasigurno je Microsoft NetMeeting.

VIŠELOKACIJSKA ( MULTIPOINT ) I POINT TO POINT VIDEO KONFERENCIJA

Bez obzira na to govorimo li o sobnim ili stolnim videokonferencijama, današnji sustavi nastoje podržavati standardne protokole, a moguća je i interakcija, tj. spajanje sustava stolnih i sobnih videokonferencija.

Videokonferencijske sustave možemo podijeliti i po broju priključnih točaka, pa tako razlikujemo:

  • Point to point sustave
  • Multipoint sustave

POINT TO POINT SUSTAVI


Point to point sustavi omogućuju sudjelovanje samo dviju krajnjih točaka u konferenciji. To znači da kod takvih sustava mogu u videokonferenciji sudjelovati sudionici iz dviju prostorija, s dva računala ili uz kombinaciju računala i prostorije.


Slika 3. Point to point sustav

MULTIPOINT SUSTAVI

Za razliku od point-to-point komunikacije u kojoj sudjeluju dva sugovornika na različitim lokacijama, multi-point video konferencija odnosi se na komunikaciju većeg broja sugovornika smještenih na različitim lokacijama. Stolna ( desktop ) i sobna ( room-based ) video konferencija samo su tipovi video konferencije s obzirom na korištenu opremu, a mogu biti primjenjene i u point-to-point i u multi-point komunikaciji. Smatra se da sudjelovanje više od pet strana u video konferenciji rezultira lošom, neefektivnom komunikacijom. Multi-point video konferencija izvodi se upotrebom posebnog uređaja zvanog most ili engleski MCU ( m ultiple c onference u nit ).


Slika 4. Multipoint sustav

Svaka od strana koja želi sudjelovati u video konferenciji poziva preko digitalne telefonske mreže (npr. ISDN) most. Njegova je zadaća da dolazeće pozive, odnosno strane međusobno spaja, te da upravlja onim pozivima koji se naknadno žele uključiti u konferenciju. Ograničen je broj strana koje se mogu istovremeno vidjeti na zaslonu monitora. Ako u video konferenciji sudjeluju četiri strane tada svaki od sugovornika na svome monitoru vidi vlastitu sliku i slike svih ostalih sugovornika konferencije.

Ukoliko je broj strana koje sudjeluju u video konferenciji veći od četiri tada most nakon svakog fiksnog vremenskog intervala prikazuje jednu od strana redom. Najčešće je to period od 5 do 10 sekundi. Kako bi se izbjegla konfuzija prilikom komunikacije preporučljivo je jednog od sugovornika unaprijed imenovati predsjedateljem konferencije. Njegov bi zadatak bio voditi brigu o tome da u svakom trenutku govori samo jedna strana.

SATELITSKA VIDEO KONFERENCIJA

Pod pojmom satelitska video konferencija podrazumijevamo video konferenciju upotrebom digitalne satelitske televizije. Ovaj tip najčešće upotrebljavaju sveučilišta za povezivanje grupa studenata s različitih geografskih područja.



Slika 5. Satelitska video konferencija

Satelitska video konferencija omogućava udaljenim studentima izravno komuniciranje s gostima iz studia, iz kojeg se uživo emitira određeni program. Ta komunikacija može biti putem elektroničke pošte, video slike ili zvuka. Satelitska video konferencija osigurava vrlo veliku propusnost ( bandwidth ) i velike transmisijske brzine prema i od satelita.

NETMEETING

Microsoft NetMeeting je besplatni komunikacijski program koji nudi komunikaciju u realnom vremenu standardno omogućujući audio/video konferenciju preko zvučne kartice spojene na zvučnike i mikrofon odnosno videokamere spojene na računalo. Također podržava još nekoliko mogućnosti ali o tome kasnije. Ovaj program omogućuje organizacijama i pojedincima da komuniciraju efikasnije i u svezi s time time povećaju svoju produktivnost. Također on omogućuje da se problemi koje korisnici imaju sa aplikacijam na svojim računalima riješe brže pošto osoblje zaduženo za održavanje i pomoć može "daljinski" riješiti probleme svojih korisnika.

NetMeeting uključuje podršku za međunarodne komunikacijske standarde za audio, video i podatkovnu konferenciju, preko lokalne mreže (LAN), Dial-up veze (modema) te preko Interneta i to sve putem TCP/IP protokola.

UVJETI ZA OSTVARIVANJE NETMEETINGA

Da bi se mogao koristiti NetMeeting i ostvariti video konferencija potrebno je ostvariti nekoliko uvjeta. To se odnosi na računalnu opremu koju posjedujemo.

Minimalna konfiguracija:

  • Pentium 90
  • 16 MB RAM
  • Windows 98
  • video kamera

Preporučena konfiguracija:

  • Pentium 200/MMX
  • 32 MB ili više RAM-a
  • full duplex zvučna kartica
  • Windows 98
  • video kamera

KONFERENCIJSKI STANDARDI

NetMeeting također uključuje podršku za H.323 audio i video konferencijski standard. NeetMeeting se također može upotrijebiti da prima pozive od proizvoda koji su H.323 kompatibilni uključujući i i Intel Internet Video Phone. S prikladnom opremom i uslugama, koja je trenutno u razvoju, NetMeeting može uspostaviti vezu uporebljavajući H.323 Gateway. 

H.323 protokol podr žava ITU G. 711 i G 723 audio standard i Internet Engineering Task Force (IETF) protokol i RTCP specifikaciju za kontroliranje audio toka i poboljšanje kvalitete glasa. Na računalima opremljenim sa MMX setom instrukcijam, NetMeeting-uključuje audio codec algoritam za poboljšanje performansi audio kompresije i dekompresije. Ovo će rezultirati u manjoj upotrebi centralnog procesora i poboljšanje audiokvalitete tijekom razgovora.
 

MULTIPOINT PODATKOVNA KONFERENCIJA

Multipoint konferencija znači da dva ili više korisnika mogu komunicirati pojedinačno ili kao grupa u realnom vremenu. Sudionici mogu dijeliti apilkacije, izmjenjivati informacije kroz dijeljeni clipboard, prenositi datoteke itd.. Također podršlka za T.120 podatkovni konferencijski standard omogučuje međusobnu povezivost sa drugim T.120 baziranim proizvodima i uslugama. Trenutno NetMeeting pruža podršku za istovremenu komunikaciju do 25 sudionika. Ovo ne vrijedi za audio/video konferenciju gdje istovremeno mogu komunicirati samo dvije osobe.
 

MOGUĆNOSTI NETMEETINGA

NetMeeting posjeduje veći vroj mogućnosti, a to su:

  • Audio komunikacija
  • Video konferencija
  • Ploča za crtanje (Whiteboard)
  • Chat
  • Razmjena datoteka
  • Dijeljenje aplikacija
  • Dijeljenje radne površine
  • Internet direktorij
  • Napredan poziv

AUDIO KOMUNIKACIJA

Podržava Audio komunikaciju dvije osobe istovremeno (point-to-point). NetMeetingova audio konferencija nudi mnogo mogućnosti uključujući half duplex i full duplex audio podršku za razgovor u realnom vremenu, automatsko podešavanje osjetljivosti mikrofona.

Audio komunikacija je podržana preko TCP/IP protokola. Kvaliteta zvuka tijekom razgovora može znatno vrarirati u zavisnosti od kvalitete i brzine veze te kvaliteti zvučne kartice i mikrofona. Ovakav način audiokomunikacije može biti koristan za pozive na veliku udaljenost jer je jeftiniji pošto vezu uspostavljamo putem Interneta.

VIDEO KONFERENCIJA

Sa NetMeetingom korisnici mogu slati i primati slike u realnom vremenu koristeći Video for Windows kompatibilnu opremu. Da bi iskoristili Video mogućnosti Netmeetinga moramo imati Video capture karticu i kameru ili kameru koja se priključuje na računalo preko paralelnog porta.Video konferencija neće raditi na računalima koji imaju procesor slabiji o Pentium procesora.

Videokonferencija je podržana preko TCP/IP protokola i to samo između dvije osobe istovremeno. Kvaliteta slike uvelike ovisi o kvaliteti i brzini veze te mogućnostima opreme koju posjedujemo.

PLOČA ZA CRTANJE (WHITEBOARD)

Služi za prikazivanje, kreiranje i ažuriranje grafičke informacije. Sadržajem se jednostavno upravlja klikom miša. Možemo koristiti opcije Izreži (Cut), Kopiraj (Copy) i Zalijepi (Paste), te tako ubaciti bilo koje Windows aplikacije u Ploču za crtanje.
Također se može snimiti sadržaj Ploče za crtanje za buduće pozive. Mogu se učitati snimljene stranice u Ploči za crtanje te obrađivati ili se pripremiti za konferenciju.


Slika 6. Ploča za crtanje

CHAT

Chat omogućuje pisanje tekstualnih poruka kojima za vrijeme video konferencije ljudima s kojima komuniciramo. Možemo komunicirati jednu ili više osoba. Opcija Whisper mogućuje slanje pivatne poruke nekoj osobi za vrijeme vide konferencije s više sudionika. Da bismo kasnije mogli vidjeti i bolje proučiti poruke možemo ih i snimiti.


Slika 7. Chat

RAZMJENA DATOTEKA

Dozvoljava slanje datoteke sudionicima video konferencije. Mogu se slati datoteke bilo kome tko sudjeluje u konferenciji. Možemo primati ili slati datoteke, ali isto tako i možemo odbiti primanje neke datoteke.


Slika 8. Prijenos datoteka

DIJELJENJE APLIKACIJA

Omogućuje da aplikaciju pokrenutu na jednom računalu mogu vidjeti svi učesnici veze i po potrebi raditi u njoj.


Slika 9. Dijeljenje aplikacija

DIJELJENJE RADNE POVRŠINE

Uz pomoć ove opcije moguće je ostvariti kontrolu nad udaljenim računalom. Također možemo nekome dozvoliti da ima kontrolu nad našim računalom.


Slika 10. Dijeljenje radne površine


INTERNET DIREKTORIJ

Na Internet Directoryju vidimo listu ljudi koji trenutno koriste NetMeeting. Za uspostavu kontakta s jednom ili više osoba na listi trebamo upisati adresu te osobe.


Slika 11. Internet direktorij

 

NAPREDAN POZIV

Biramo ljude koje ćemo zvati iz direktorija servera preko kojeg smo spojeni, Windows Address Booka ili Microsoft Internet Directoryja.
Pozivamo osobu direktno upisivajući broj te osobe s kojom želimo komunicirati. U NetMeetingovu knjigu kontakata možemo pohraniti podatke i broj neke osobe.



Slika 11. Napredan poziv

ZAŠTITA

Ova opcija omogućava potpunu zaštitu i kontrolu nad svim segmentima programa.
Možemo zaštititi svoje korisničko ime i podatke da nitko s našeg računala nema pristup NetMeetingu.


Slika 12. Zaštita

PODEŠAVANJE NETMEETINGA


Slika 13. Podešavanje NetMeetinga

Kod prvog pokretanja NetMeetinga pojavit će se wizard u kojemu je potrebno upisati ime, prezime, e-mail adresu i adresu Hthinet NetMeeting servera – ils.hinet.hr.
To je zasad jedini NetMeeting server u Hrvatskoj.

USPOSTAVLJANJE KOMUNIKACIJE

Nakon što se spojimo na HThinet NetMeeting server klikom na gumb "Find Someone on Directory" otvorit će se prozor sa popisom trenutno prijavljenih korisnika. Ostvarivanje komunikacije započinje se dvostrukim klikom na željenu osobu sa popisa. Komunikacija će biti uspostavljena ako druga strana prihvati poziv. U suprotnom ćemo biti obaviješteni kako je poziv odbijen.

 

PRIKAZ NETMEETINGA

Prikazan je glavni prozor NetMeetinga. Označena su neke opcije koje se koriste za uspostavu veze. Opis svake navedene opcije je naveden u gornjem tekstu pod naslovom Mogućnosti NetMeetinga.



Slika 14. Opcije NetMeetinga

2.3. ZAKLJUČAK

Video konferencije omogućuju nam da održimo sastanak s nekom osobom na drugom kraju svijeta, a da ne moramo putovati. Današnje veze postale su dovoljno brze da možemo sasvim solidno držati video konferenciju. Oprema je na dovoljno visokoj razini da je bez problema možemo koristiti za video konferencije. Kako video konferencije uzimaju sve više maha za očekivati je da će za manje od 10 godina zamijeniti klasični način komuniciranja preko interneta koji se bazirao na pisanju tekstualnih poruka. Ukoliko sve više ljudi bude koristilo video konferenciju za komuniciranje cijena opreme će postati još pristupačnija za široke mase, pa bi to u budućnosti moglo zamijeniti i komuniciranje putem telefona. Vrlo velika primjena video konferencija u svijetu vidi se u učenju na daljinu. To je jedan od najvažnijih razloga zašto su se mnoga sveučilišta u svijetu povezala sa raznim davateljima Internet usluga. Zajedničkom suradnjom testiraju kako bi učenje na daljinu učinili što jednostavnijim i boljim. Učenje na daljinu podrazumijeva da učimo onda kad nam to najviše odgovara. Osnova takvih sustava je podrška za asinkrono komuniciranje.

Videokonferencijski sustavi u prvom su redu namijenjeni razmjeni audio, video i podatkovnih sadržaja u realnom vremenu između sudionika koji su fizički udaljeni. Kažemo da korištenjem tih sustava možemo sinkrono komunicirati. Sinkronim komuniciranjem vezani smo za dogovorene termine i ne možemo učiti u terminima kad nama to najviše odgovara.

Prilikom učenja koristimo oba načina komuniciranja; asinkrono kada se pripremamo za predavanja, čitamo knjige i slično, te sinkrono kada pohađamo predavanja, odlazimo na konzultacije i radimo u timovima. Većina sustava za udaljeno učenje ima ugrađenu mogućnost sinkronog komuniciranja, ali je ona obično ograničena na tekstualnu razmjenu poruka i korištenje ploče za crtanje. Videokonferencijski sustavi, kao pomoćni alat asinkronim sustavima za udaljeno učenje, mogu nam sinkronu komunikaciju približiti onoj stvarnoj i tako podići kvalitetu obrazovanja na daljinu. Ostaje da vidimo kako će se sve to razvijati, ali jedno je sigurno. Video konferencije čeka svijetla budućnost.

Prev : Skoči na : Next
Isprintaj članak Vaš Komentar Top