Drugi dio ovog teksta rezerviran je mnogo konvencionalniju Logitechovu tipkovnicu pod imenom Logitech UltraX Flat Desktop. Riječ je o OEM tipkovnici koju VAR-ovi (value-added reseller), tvrtke poput HG spota, rabe pri izgradnji vlastitih računalnih konfiguracija. Premda se ovakve tipkovnice u principu ne bi smjele pojavljivati u slobodnoj prodaji (trebale bi dolaziti samo u kompletu sa novim računalima), čest je slučaj da je dotične ipak moguće kupiti u dućanima.

Maleno i tanko

Kao što joj njen status OEM proizvoda nalaže, UltraX Flat dolazi zapakirana u jednostavnu kartonsku kutiju u čijoj se unutrašnjosti ne nalazi ništa osim same tipkovnice. Tipkovnica se na računalo priključuje putem PS/2 konektora te joj za rad nije potreban nikakav poseban softver. Zapravo posebni softver za ovu tipkovnicu uopće ne postoji što nije ništa čudno ako uzmemo u obzir da je njen jedini feature (osim "ravnog"dizajna) set standarnih tipaka za upravljanje multimedijskim aplikacijama.

Multimedijske tipke su premalene

Dotične se tipke nalaze u gornjem desnom kutu tipkovnice, a dizajnirane su kao tanke srebrne lajsnice. Premda se ovo fino uklapa u izgled tipkovnice, moramo priznati da nismo oduševljeni njihovom funkcionalnošću – premalene su i teško je ih pravilno pritisnuti što nije baš praktično pri svakodnevnom radu.

Raspored ostalih tipaka na tipkovnici je generalno dobar s jednim izuzetkom – veličina tipke "Enter" te pozicija i veličina tipke za slovo "Ž". Dotične su tipke dizajnirane na isti način kao i na Microsoftovim tipkovnicama. To je u redu za one koji su prije koristili MS-ove tipkovnice, ali za većinu drugih korisnika je malo frustrirajuće.

Srećom, numerička tipkovnica nije smanjena

Tipkovnica je inače izuzetno tanka i elegantna što je čini savršenim izborom za ušminkavanje kakvog barebone računala uparenog sa LCD monitorom. Tipke su mehanički izvedene po uzoru na tipkovnice na prijenosnicima što znači da su "pločaste" i imaju vrlo kratak hod. Nekima će se ovakav dizajn svidjeti, a nekima ne. Jedno je sigurno – autoru ovih redaka je mnogo veći gušt pisati na prijenosniku (a time i ovakvoj tipkovnici) budući da manje umara ruke.

Zaključak

Što reći na kraju? Dok smo Microsoftov bežični desktop usputno usporedili sa konkurentskim proizvod (i zbog toga u neku ruku dobili vjerodostojniju recenziju), Logitechovu "spljoštenu" tipkovnicu nismo usporedili sa sličnim proizvodom druge tvrtke premda smo ga imali prilike testirati (Coolermaster Q Alloy Keyboard). Razlog tome je to što se dotičnom tipkovnicom bavio kolega Narančić dok joj autor ovih redaka nije ni prismrdio. :)

Za one koji traže bežičnu tipkovnicu, MS Wireless Optica Desktop v3.0 (neki je zovu i Comfort) nije najbolji izbor budući da je prema svim karakteristikama tuče konkurentski Logitech LX500 odnosno LX501 (razlika je samo u boji). Doduše, Logitechova je tipkovnica za oko 50 kn skuplja (za MS-icu će vam oteti cca 450 kn) – to je nekome problem, a nekome nije. Korisnici kojima bi MS-ova bežična igračka stvarno mogla odgovarati su oni koji su do sada koristili MS-ove tipkovnice skupa sa njihovim specifičnim rasporedom tipki. Budimo iskreni, navikavanje na novu tipkovnicu je tlaka stoga ne vidimo razlog zašto bi se stari korisnici MS-ovih tipkovnica željeli mučiti sa usvajanjem novog gradiva.

Što se tiče Logitechovog UltraX Flat Desktopa možemo reći da se radi o stvarno zanimljivom proizvodu koji će zasigurno naći svoju publiku. Ono što se nama posebno svidjelo je beskompromisni raspored tipaka (usprkos utjecaju MS-a). Ako ste bacili pogled na članak o Q Alloy Keyboardu jasno vam je da je Logitechova tipkovnica rasporedom tipaka mnogo sličnija konvencionalnim tipkovnicama što znači da ćete se na nju morati manje privikavati. Naravno, za isti novac (otprilike 200 kn) možete kupiti izvrsnu konvencionalnu tipkovnicu sa nemalim brojem dodatnih tipki (autor ovih redaka se upravo zabavlja na Logitechovoj Media tipkovnici koja spada u spomenuti cjenovni razred). Pitanje je samo što vas više "pali" – ultra-tanka tipkovnica izrađena po uzoru na one sa prijenosnika ili nešto normalnije.