Nano-test tipkovnica
Datum objave 18.01.2005 - Denis Arunović
Uvod i MS Wireless Optical Desktop - part I
Nakon članka o skupom SLI-u, tehnologiji čija je bit kombiniranje rada dviju grafičkih kartica, vraćamo se u mnogo normalnije vode. Ovaj put smo za vas pripremili test dviju tipkovnica koje nemaju ništa zajedničko osim toga da su...ah...tipkovnice. Skuplja tipkovnica nosi brand Microsofta, a riječ je o zadnjoj generaciji Wireless Optical Desktop paketa (tipkovnica + miš). Na Logitechovoj strani stoji mnogo manje glamurozan proizvod - UltraX Flat Desktop. Riječ je OEM tipkovnici čiji je najzanimljiviji feature dizajn po uzoru na tipkovnice prijenosnih računala.
Microsoft Wireless Optical Desktop
Stara je priča da je Microsoft prvo mjesto proizvođača računalnih periferija (pri tom prije svega mislimo na miševe i tipkovnice) prepustio Logitechu. Zašto prepustio? Zato što je evidentno da MS nije imao previše interesa suprotstaviti se konstatnim navalama Logitechovih novih i inventivnih proizvoda. Microsoft je ipak firma čija je primarna orijentacija softver, a kad je Logitech odlučio stvarno "zagristi" u tržište periferija, softverski je gigant jednostavno odstupio sa trona. Premda Microsoft više nije toliko agilan pri izdavanju novih modela periferija na tržištu se već neko vrijeme nalazi treća iteracija poznatog Wireless Optical Desktopa - paket koji se sastoji od bežične tipkovnice i bežičnog optičkog miša.
Zanimljiv dizajn kutije - moguće je isprobati oblik miša
Wireless Optical Desktop v3.0 je jedna od Microsoftovih skupljih kombo tipkovnica. Ako bi je uspoređivali sa nekom od Logitechovih tipkovnica vjerojatno bi je usporedili sa Logitechovim Desktopom LX500/501. MS-ov novi desktop dolazi zapakiran u prilično zanimljivu kutiju čiji su najočitiji feature dva "prozora" preko kojih je moguće vidjeti lijevi dio tipkovnice i miša. Zgodna shema sa ovakvim prozorima je što je prije kupovine moguće isprobati da li vam periferija, konkretno miš, odgovara ruci i načinu držanja ruke na mišu. Istina, tu je plastični filc koji malo "maskira" cijeli doživljaj, ali ovo je i dalje vjerojatno najbolji način isprobavanja oblika miša prije same kupovine.
Arsenal za radni stol
U unutrašnjosti kutije nalaze se tipkovnica, miš, receiver radio signala pomoću kojeg dvije spomenute periferije komuniciraju sa računalom, baterije za napajanje miša i tipkovnice, kratki set uputa za uporabu te CD sa driverima. Priložene alkalne baterije (marke Energizer) nije moguće puniti što znači da ćete ih biti prisiljeni mijenjati tijekom vremena. Njihov stvarni vijek trajanja baterija odnosno sposobnost tipkovnice i miša da konzerviraju energiju nismo bili u mogućnosti isprobati (premda MS tvrdi da traju 6 mjeseci što je uz normalan rad nemoguće). Za to bi bilo potrebno duže korištenje tipkovnice i miša u svakodnevnom radu na što se nismo uspjeli prisiliti. Zašto? Objašnjenje slijedi...
MS Wireless Optical Desktop - part II
Premda ova tipkovnica nije bazirana na Natural Keyboard dizajnu, može se reći da podsjeća na njega. Naime, krajevi alfanumeričkog dijela tipkovnice su zakrivljeni prema gore tako da pri tipkanju nije nužno toliko pomicati zglobove kao kod klasičnih pravokutnih tipkovnica. Naravno, da bi tipkali jednakom brzinom kao i na klasičnoj tipkovnici potreban je period navikavanja, na sreću ne toliko dug kao kod starog Natural Keyboard modela. Premda je u teoriji ovakav način tipkanja egonomičniji, na MS-ovu se tipkovnicu nismo mogli lako priviknuti zbog čudnih veličina određenih tipki (npr. malene tipke "Enter", lijevi "Ctrl", "Tab") kao i zbog čudnog grupiranja F tipki - nisu grupirane po četiri nego po tri. Naravno, u slučaju da ste do sada također koristili Microsoftove tipkovnice ovakve vam tipke neće stvarati probleme budući da su kod Microsofta standardne.
Set gornjih funkcijskih tipki
Kad smo već kod funkcijskih tipaka valja napomenuti da one imaju dvostruku ulogu - osim standardne "F1" do "F12" funkcije dotičnim su tipkama pridjeljene standardne naredbe koje se koriste u Microsoftovom uredskom paketu Office. Ove su prečice korisne onima koji ne provode mnogo vremena za računalom budući da su iskusni korisnici naviknuti da za takve i slične funkcije koriste kombinaciju tipki poput "Ctrl + N", "Ctrl + S", "Ctrl + O", itd...
Iznad "F" tipaka nalazi se set standardnih tipaka za kontrolu multimedije te pet tipaka koje su namijenjene pridjeljivanju bookmarkova iz Internet Explorera (ipak se radi o Microsoftovoj tipkovnici). Budući da su tipke konfigurabilne vjerujemo da će im većina korisnika pridjeliti kakve korisnije funkcije poput pokretanja omiljenih aplikacija.
Na lijevoj strani tipkovnice nalazi se drugi dio featurea koji MS Wireless Optical Desktop razlikuje od normalnih tipkovnica. U prvom redu riječ je o mehanizmu koji služi za zoomiranje dokumenata (bilo da je riječ o slikama, web browseru ili naprednijem text editoru kao što MS Word). Mehanizam je koncipiran oko plastičnog klizača koji se može pomicati gore-dolje dok ga u neutralnoj poziciji održava opruga. Osim tvorničke funkcije zoomiranja, klizač je moguće natjerati da kontrolira scrollanje u dokumentima. Nažalost, klizač baš ne radi onako kako je zamišljen pa ga je mnogo teže kontrolirati nego široki valjak koji je bio ugrađen na Microsoftove Office tipkovnice (dotične se, nažalost, više ne proizvode).
Pomalo traljavo implementiran mehanizam za zoomiranje
Sa lijeve strane klizača polukružno su postavljene dodatne funkcijske tipke kojima je moguće pristupiti MS Outlooku i njegovom integriranom kalendaru, početnoj (home) stranici Internet Explorera, MSN Messengeru te mapi My Documents. Iste je tipke putem MS-ovog IntelliType softvera moguće natjerati da rade nešto drugo.
Zadnji važan feature same tipkovnice je mekano odmorište za dlanove presvučeno crnom kožom (umjetnom, da ne bi bilo zabune). Ovakva nam se implementacija odmorišta za umorne korisničke ruke prilično svidjela i voljeli bi je vidjeti i na tipkovnicama ostalih jačih proizvođača periferija kao što je npr. Logitech. Valja napomenuti da je odmorište integrirano na tipkovnicu i ne može se skinuti kao kod ostalih sličnih rješenja. Nama to nije previše zasmetalo, ali sigurni smo da postoje oni kojima će ovaj podatak biti važan. Microsoftova je tipkovnica inače prilično debela, pogotovo u usporedbi sa konkurentskim Logitechovim "zero-tilt" tipkovnicama, što je prema našem mišljenju bila loša dizajnerska odluka budući da tanja tipkovnica u idealnom slučaju implicira da će ruke pri tipkanju biti u prirodnijem položaju. Uz to, sklopivi nogari tipkovnice su prilično visoki pa je tipkovnica u "rasklopljenom" modu prema našem mišljenu stoji prekoso.
Buuuuu, veliki miš sa strašnim crvenim okom :)
Vrijeme je da spomenemo i miša koji je sastavni dio paketa Wireless Optical Desktop v3.0. Riječ je o drugoj generaciji MS-ovog Wireless Optical Mousea (kako nepredvidivo ime) čija je glavna novost tilt-wheel - mehanizam koji omogućava da kotačić za vertikalno scrollanje pomičemo lijevo-desno tako kontrolirajući horizontalni scroll. Osim kotačića za scrollanje sa tiltom, miš nema nikakve druge specijalne mogućnosti - tu su dvije tipke i simetrični oblik koji odgovara i ljevacima i dešnjacima. Ako bi ga usporedili sa mišem koji dolazi sa Logitechovim desktopom LX500 naša bi subjektivno/objektivna ocjena bi bila da je lošiji. Logitechov miš ima prijemljiviji oblik, dodatnu tipku te veću preciznost. Spomenuti miševi imaju sličnu masu što je sasvim razumljivo ako uzmemo u obzir da se obojica "voze" na dvije AA baterije.
Što se tiče dometa receivera ovog bežičnog paketa možemo reći da nismo previše zadovoljni. Osjetljivost miša i tipkovnice drastično padaju sa udaljenošću periferija od receivera. Ista se stvar događa ako između receivera i u periferije postavimo nekakvu barijeru - drvenu ili plastičnu ploču (koja je dio stolića za računalo), keramičku šalicu... Dakle nema zavaljivanja u naslonjač i impersoniranja kapetana Picarda iz Zvjezdanih Staza. :)
Logitech UltraX Flat Desktop i zaključak
Drugi dio ovog teksta rezerviran je mnogo konvencionalniju Logitechovu tipkovnicu pod imenom Logitech UltraX Flat Desktop. Riječ je o OEM tipkovnici koju VAR-ovi (value-added reseller), tvrtke poput HG spota, rabe pri izgradnji vlastitih računalnih konfiguracija. Premda se ovakve tipkovnice u principu ne bi smjele pojavljivati u slobodnoj prodaji (trebale bi dolaziti samo u kompletu sa novim računalima), čest je slučaj da je dotične ipak moguće kupiti u dućanima.
Maleno i tanko
Kao što joj njen status OEM proizvoda nalaže, UltraX Flat dolazi zapakirana u jednostavnu kartonsku kutiju u čijoj se unutrašnjosti ne nalazi ništa osim same tipkovnice. Tipkovnica se na računalo priključuje putem PS/2 konektora te joj za rad nije potreban nikakav poseban softver. Zapravo posebni softver za ovu tipkovnicu uopće ne postoji što nije ništa čudno ako uzmemo u obzir da je njen jedini feature (osim "ravnog"dizajna) set standarnih tipaka za upravljanje multimedijskim aplikacijama.
Multimedijske tipke su premalene
Dotične se tipke nalaze u gornjem desnom kutu tipkovnice, a dizajnirane su kao tanke srebrne lajsnice. Premda se ovo fino uklapa u izgled tipkovnice, moramo priznati da nismo oduševljeni njihovom funkcionalnošću - premalene su i teško je ih pravilno pritisnuti što nije baš praktično pri svakodnevnom radu.
Raspored ostalih tipaka na tipkovnici je generalno dobar s jednim izuzetkom - veličina tipke "Enter" te pozicija i veličina tipke za slovo "Ž". Dotične su tipke dizajnirane na isti način kao i na Microsoftovim tipkovnicama. To je u redu za one koji su prije koristili MS-ove tipkovnice, ali za većinu drugih korisnika je malo frustrirajuće.
Srećom, numerička tipkovnica nije smanjena
Tipkovnica je inače izuzetno tanka i elegantna što je čini savršenim izborom za ušminkavanje kakvog barebone računala uparenog sa LCD monitorom. Tipke su mehanički izvedene po uzoru na tipkovnice na prijenosnicima što znači da su "pločaste" i imaju vrlo kratak hod. Nekima će se ovakav dizajn svidjeti, a nekima ne. Jedno je sigurno - autoru ovih redaka je mnogo veći gušt pisati na prijenosniku (a time i ovakvoj tipkovnici) budući da manje umara ruke.
Zaključak
Što reći na kraju? Dok smo Microsoftov bežični desktop usputno usporedili sa konkurentskim proizvod (i zbog toga u neku ruku dobili vjerodostojniju recenziju), Logitechovu "spljoštenu" tipkovnicu nismo usporedili sa sličnim proizvodom druge tvrtke premda smo ga imali prilike testirati (Coolermaster Q Alloy Keyboard). Razlog tome je to što se dotičnom tipkovnicom bavio kolega Narančić dok joj autor ovih redaka nije ni prismrdio. :)
Za one koji traže bežičnu tipkovnicu, MS Wireless Optica Desktop v3.0 (neki je zovu i Comfort) nije najbolji izbor budući da je prema svim karakteristikama tuče konkurentski Logitech LX500 odnosno LX501 (razlika je samo u boji). Doduše, Logitechova je tipkovnica za oko 50 kn skuplja (za MS-icu će vam oteti cca 450 kn) - to je nekome problem, a nekome nije. Korisnici kojima bi MS-ova bežična igračka stvarno mogla odgovarati su oni koji su do sada koristili MS-ove tipkovnice skupa sa njihovim specifičnim rasporedom tipki. Budimo iskreni, navikavanje na novu tipkovnicu je tlaka stoga ne vidimo razlog zašto bi se stari korisnici MS-ovih tipkovnica željeli mučiti sa usvajanjem novog gradiva.
Što se tiče Logitechovog UltraX Flat Desktopa možemo reći da se radi o stvarno zanimljivom proizvodu koji će zasigurno naći svoju publiku. Ono što se nama posebno svidjelo je beskompromisni raspored tipaka (usprkos utjecaju MS-a). Ako ste bacili pogled na članak o Q Alloy Keyboardu jasno vam je da je Logitechova tipkovnica rasporedom tipaka mnogo sličnija konvencionalnim tipkovnicama što znači da ćete se na nju morati manje privikavati. Naravno, za isti novac (otprilike 200 kn) možete kupiti izvrsnu konvencionalnu tipkovnicu sa nemalim brojem dodatnih tipki (autor ovih redaka se upravo zabavlja na Logitechovoj Media tipkovnici koja spada u spomenuti cjenovni razred). Pitanje je samo što vas više "pali" - ultra-tanka tipkovnica izrađena po uzoru na one sa prijenosnika ili nešto normalnije.