Prvi pogled – Noctua A4, A8 i A9 ventilatori
Datum objave 11.05.2015 - Krešimir Matanović
Noctua Premium ventilatori - prvi dio
Noctua nam je poslala šest svojih ventilatora A serije dimenzija 40, 80 i 92 milimetara. Jedan je NF-A4x10 5V model, tri su NF-A8 modela - ULN, FLX i PWM, a dva su NF-A9 - FLX i PWM. Ventilatori su podjednako namijenjeni radu s manjim CPU hladnjacima, kao i skučenijim HTPC kućištima, a kao i uvijek krasi ih poznata Noctuina kvaliteta izrade i bogata oprema. Premium Fan serija je originalna Noctuina serija ventilatora, a znamo kako su prošle godine uveli i nove dvije serije - Industrial i Redux.
Premium modeli dolaze u dobro poznatim pakiranju koje i s prednje i sa stražnje strane ima stranicu koja je pričvršćena čičkom a na kojoj se nalaze sve informacije vezane za proizvod. Kako Noctua koristi puno različitih tehnologija tako ih moraju sve i pobrojati. Znamo kako puno ulažu u razvoj i kako su uvijek prvi s inovacijama koje poboljšavaju radne karakteristike ventilatora.
Za početak krećemo s najvećim, 92 mm modelima koji su osvježeni u odnosu na B9 seriju i sada donose AAO (Advanced Acoustic Optimisation) okvir, kao i dizajnerska rješenja poput kanala za ubrzavanje protoka zraka itd. Kao i uvijek, Premium ventilatori dolaze dobro opremljeni pa je u pakiranju još i Low-Noise Adapter (uz FLX model dolazi i U.L.N.A. adapter), 4-pinski Y-kabel, zatim 30 cm produžni kabel, četiri anti vibracijska nosača za kućište, kao i četiri vijka. Uz to, uz svaki od ventilatora dolaze i korisnička uputstva s osobnom zahvalom i potpisom Noctuinog CEO-a.
Dva su nova A9 modela - PWM i FLX (ima i treći, A9x14 PWM koji je za 9 mm niži). Glavna razlika između ova dva modela je u načinu kako rade, tj. brzinama na kojima rade. PWM ima četiri pinski konektor te raspon okretaja od 400 do 2000 (1550 s L.N.A. adapterom), a brzinu naravno određuje matična ploča. FLX model donosi tropinski konektor, ima fiksnu i pri tom maksimalnu brzinu vrtnje od 1600 okretaja u minuti koju uz pomoć dva adaptera (L.N.A. i U.L.N.A.) možemo smanjiti na 1250 odnosno 1050 okretaja. Tako dolazimo do potpuno različitih priroda rada ova dva ventilatora pa je jako bitno da prije kupovine znamo što nam točno treba.
PWM model uz opisane karakteristike ima SSO2 ovješenje, maksimalni protok zraka od 73 metra kubna po satu (62.6 sa LNA), uz maksimalnu deklariranu buku od 22.8 dB (mi smo na maksimumu izmjerili nešto viših 45 dB). Maksimalni statički pritisak iznosi 2.28 mm H2O te 1.53 s L.N.A.
FLX model također donosi SSO2 ovješenje, a maksimalni protok zraka mu je 64.6 metra kubna po satu, što se s LNA smanjuje na 51.1 a s ULNA na 42.9. Maksimalna deklarirana buka je nešto nižih 17.1 dBA, a mi smo izmjerili 41 dB. Maksimalni statički pritisak je 1.62 mm H2O, odnosno 1.04 i 0.71 s adapterima.
Oba ventilatora imaju deklarirani životni vijek od 150.000 sati i šest godišnje jamstvo. Cijena A9 ventilatora se u Njemačkoj kreće oko 15 €.
U predahu od većih modela dolazimo i do malenoga 40 mm ventilatora koji dolazi u dvije izvedbe - A4x10 FLX i A4x10 5V. Nama je na test pristigao 5V model koji je pogodan za korištenje u mrežnim ili storage rješenjima koje koriste 5V ventilatore. I ovaj model dolazi s punim setom opreme pa tako imamo 3-na-2 pinski adapter, OmniJoin adapter set (prilagodba za posebne konektore), 30 cm produžni kabel, četiri antivibracijska nosača i četiri vijka.
Kao i veći modeli i ovaj donosi tehnologije poput kanala za ubrzavanje protoka zraka, okvira napravljenog u AAO tehnologiji, zatim tzv. Stepped Inlet dizajna unutarnjeg dijela okvira, SSO2 ovješenja itd. Maksimalna brzina vrtnje ventilatora je 4500 okretaja u jednoj minuti, uz protok zraka od 8.3 kubna metra po satu, deklariranu buku od 17.9 dB i statički pritisak od 1.78 mm H2O. Kao i ostatak društva ima šest godina jamstva i radni vijek od 150.000 sati.