Noctua NH-D12L recenzija
Datum objave 11.06.2022 - Krešimir Matanović
Noctua NH-D12L
Noctua nam je na test poslala svoj novi NH-D12L dual tower hladnjak za procesore i dodatni NF-A12x25r 120 mm ventilator okruglog okvira dizajniran specijalno za ovaj hladnjak. S visinom od samo 145 mm (13 mm niže od standardnih Noctuinih 120 mm modela), ovaj hladnjak odgovara 4U kućištima, kao i užim tower kućištima, a prema proizvođaču i dalje zadržava visoke performanse.
Hladnjak dolazi u standardnom pakiranju, što kod Noctue znači premium na svakom koraku. Od reljefnog uređenja vanjskog omota, fotografija i detaljnih informacija, pa do uredne unutrašnjosti. U dizajniranju ovoga hladnjaka Noctua se vodila mišlju da su malena kućišta do sada bila ograničena na 92-milimetarske hladnjake jer su 120-milimetarski bili previsoki. Sada ova L verzija staje i u takva kućišta.
Ispod kutije u kojoj se nalaze sva oprema za montažu na različite tipove socketa, nalazi se odlično zaštićen hladnjak u dva kartonska omota. Mehanička oštećenja su time svedena na minimum. I unutar kutije s dodacima vlada red, sve je uredno složeno i raspoređeno na svoje mjesto. Hladnjak podržava sve trenutno aktualne desktop sockete i neke nadolazeće putem poznatog SecuFirm2 sistema za montažu – Intel LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150, LGA2011, LGA2066 and AMD AM5, AM4. Osim mehanizma tu su i dodatan par nosača za ventilator, NT-H1 termalna pasta, metalna naljepnica za kućište, L.N.A. adapter i knjižice s uputstvima. Jamstvo na sve je 6-godišnje.
Hladnjak je klasične dual tower izvedbe, s ventilatorom smještenim između dva tornja. Materijali izrade su aluminij za dio baze i tijelo hladnjaka koji su lemljeni jedan za drugoga. Kroz tijelo prolazi pet bakrenih toplovodnih cijevi koje se na dnu grupiraju iznad bakrene baze. Sve zajedno je poniklano i polirano. Noctua dakle ne odstupa od visokih standarda izrade i njihovi kupci znaju kakav proizvod kupuju.
Hladnjak je visine 145 milimetara, što ga čini kompatibilnim s 4U kućištima, i općenito mid-tower kućištima manje zapremine. Uz to, Noctua se potrudila i zadržala visoku kompatibilnost s radnom memorijom, grafičkim karticama i ostalom opremom koja je u blizini hladnjaka. Širina mu je 125, dubina 113 milimetara a masa pozamašnih 890 grama. Velika masa utječe i na bolju disipaciju topline, a Noctua već neko vrijeme koristi svoju kategorizaciju nazvanu Noctua`s Standardized Performance Rating (NSPR). Prema toj kategorizaciji ovaj hladnjak ima NSPR vrijednost od 148, a primjerice NH-D15 ima 183.
Baza je bakrena, niklana i zadovoljavajuće glatka. Na oko je i ravna, a to smo potvrdili i nakon prvog skidanja s procesora kada smo vidjeli ravnomjeran otisak paste po cijelom IHS-u AMD-ovih procesora. Nosači su fiksirani za bazu i korisnik zapravo nema previše posla kod montaže ovoga hladnjaka, pogotovo na AM4 ploče.
NF-A12x25r PWM je ventilator koji je namijenjen ugradnji upravo na ovaj hladnjak, a pogodan je zbog zaobljenog okvira pri čemu ne podiže maksimalnu visinu od 145 milimetara. Uz jedan koji već tvornički dolazi montiran na hladnjak, Noctua nam je poslala i dodatni takav ventilator za push-pull konfiguraciju. Pakiranje je ponovno vrlo premium, i tipično za Noctuu.
Uz ventilator dolaze i različiti dodaci poput L.N. adaptera, Y kabela, vijaka za kućište itd. Uz hladnjak dolazi i drugi par nosača za montažu ventilatora tako da ga tu nema. Ventilator ima SSO2 ovjes, promjera je rotora 120 milimetara, a maksimalna brzina mu je 2.000 okretaja u minuti. S L.N. adapterom maksimum je na 1.700 okretaja, a minimalna brzina vrtnje je 450 okretaja – sve jasno kontrolira PWM preko 4-pinskog konektora. Maksimalni protok zraka je 102,1 metara kubnih u satu, a maksimalna buka je 22,6 dB(A) prema navodima proizvođača. Mi smo izmjerili maksimum na 39,2 dB(A) s Meterk MK09 uređajem na stolu, pri ambijentalnoj buci od 32 dB(A) i na udaljenosti od oko 50 centimetara.
Montaža hladnjaka je dobro poznata svima koji su ili čitali naše recenzije Noctuinih hladnjaka ili imaju svoj. Na AM4 ploče je vrlo jednostavna – koristimo donji nosač koji dolazi uz ploču, a s gornje strane postavljamo plastične odstojnike, grede i vijke kojima ih pričvršćujemo. Na njih nasjeda hladnjak i predinstalirani nosač. Jednostavno.
Ni na Intelove sockete nije puno kompliciranije, a u tom slučaju samo koristimo donju ploču koja dolazi uz hladnjak. Uz to, za montažu na LGA1700 Noctua je malo promijenila proceduru, pa su dodali i plastične fiksatore koje vidimo na slici, no instalacija je i dalje jednostavna. Ono što je potrebno naglasiti je da se dodavanjem drugog ventilatora visina hladnjaka podiže onoliko koliko su nam visoki RAM moduli ili VRM hladnjaci. To znači da svi koji nemaju više od 145 ili maksimalno 150 milimetara prostora u kućištu ne mogu računati na push-pull konfiguraciju. Idemo na mjerenja.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 3 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 6 minuta
SvataraObjavljeno prije 57 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 59 minuta
HT optička nit - A1 optički internetNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti