Uvod

Noctua_NH-D15_G2_1

Nasljednik Noctuinog prethodnog top-modela zračnih hladnjaka za procesore donosi više novosti, koje bi trebale omogućiti tiši i učinkovitiji rad. Tako NH-D15 G2 naspram starog modela NH-D15 ima osam toplovodnih cijevi umjesto šest, ima bazu veće površine, te modernije ventilatore, ili bolje reći moderniji par ventilatora, jer je bitno to što ovi ventilatori dolaze u paru, o čemu više nešto kasnije. No, to nije sve – NH-D15 G2 zapravo dolazi u tri izvedbe, “intenziteta” konveksne zakrivljenosti baze, odnosno pločice koja naliježe na heat spreader procesora.

Naime, procesori nisu nužno posve ravni ili možda ne ostaju jednako zakrivljeni kroz vrijeme pa bi krivulja baze hladnjaka koja odgovara upravo vašem procesoru mogla omogućiti bolje odvođenje topline s njega, zbog boljeg kontakta baze hladnjaka i metalnog pokrova procesora za odvođenje topline, odnosno IHS-a (integrated heat spreader).

Noctua_NH-D15_G2_2

Tri izvedbe ovog hladnjaka su standardna, bez dodatne oznake, zatim HBC izvedba (high base convexity), koja ima jače zakrivljenu bazu od standardne, te LBC izvedba, s najslabije zakrivljenom bazom. Da, i standardna baza ima određenu konveksnu zakrivljenost (blago je izbočena u sredini, ispupčena), jer su procesori često blago konkavni (udubljeni), pogotovo ako su u socketu, pod pritiskom mehanizma za prihvat procesora (ILM – internal loading mechanism).

Noctua_NH-D15_G2_3

Generalno gledano, standardna izvedba namijenjena je svim procesorima, HBC izvedba je bolja za Intelove procesore s LGA1700 ležištem i ne preporuča se za AMD-ove AM4/AM5 procesore, dok se LBC izvedba preporuča za AMD-ove AM4/AM5 procesore i ne preporuča se za LGA1700 Intelove procesore.

Na ovim slikama vidite hladnjak sa standardno zakrivljenom bazom i HBC hladnjak, odnosno hladnjak sa zakrivljenijom (više ispupčenom) bazom. Razlika u zakrivljenosti ne vidi se golim okom.

Noctua_NH-D15_G2_4 Noctua_NH-D15_G2_5

Ako ste skloni mijenjati platformu ili želite ići na sigurno pa da u budućnosti ne morate kupovati novi hladnjak, vjerojatno je najbolje odabrati standardnu izvedbu. Ako želite izvući maksimum, onda je vjerojatno bolje slijediti Noctuine preporuke. U cijeloj priči zapravo postoji još jedna varijabla – offset (pomak) kod AMD-ovih procesora i pritisak kod mehanizma za prihvat procesora, koji se može smanjiti pomoću malih brtvi. Za opsežnije objašnjenje svega ovoga zavirite na Noctuinu stranicu: https://noctua.at/en/nh-d15-g2-versions-explained.

Zapravo, glavni razlog zbog kojeg biste htjeli koristiti HBC hladnjak je što ILM može zakriviti Intelove procesore, čak i trajno, i onda HBC verzija bolje naliježe na procesorov heat spreader.

Pakiranje

Noctua_NH-D15_G2_6 Noctua_NH-D15_G2_7

Ovaj hladnjak dolazi u prilično velikoj kutiji. Kad je otvorite, gore vas dočekuje manja kutija, s pratećim dodacima, a ispod nje je kutija sa samim hladnjakom, s plastičnom zaštitom za ogledalno ispoliranu bazu.

Noctua_NH-D15_G2_8 Noctua_NH-D15_G2_9

U kutiji s dodacima pronaći ćete hrpu toga, počevši od brtvi za Intelove procesore, šablone za termalnu pastu za AM5 procesore, mokre maramice za čišćenje površine procesora, ilustrirane knjižice s uputama za montažu. Zatim je tu robusni šarafciger sa zvjezdastom glavom (Torx T20), spliter za ventilatore, dva low noise adaptera, termalna pasta i metalni bedž s Noctuinim logom.

Noctua_NH-D15_G2_10 Noctua_NH-D15_G2_11

Na kraju, tu su dodaci za samu montažu hladnjaka – šarafi, matice, odstojnici za Intelove procesore (s gornje i donje strane matične ploče), za AMD-ove procesore, te metalne pločice za njih. Za Intelove procesore tu je i backplate, koji se montira s donje strane matične ploče.

Noctua_NH-D15_G2_12 Noctua_NH-D15_G2_13

Upute su pregledne i jasne, te su podijeljene na dio za montažu na matičnu ploču za Intelove procesore i na dio za montažu na matičnu ploču za AMD-ove procesore.

Noctua_NH-D15_G2_14 Noctua_NH-D15_G2_15

Iz ventilatora je još potrebno izvaditi papirnate umetke, koji se brinu da u transportu lopatice ne diraju okvir ventilatora. Da bi se to moglo napraviti sa srednjim ventilatorom, potrebno ga je skinuti s hladnjaka.

Noctua_NH-D15_G2_16

Metalne kukice kojima se ventilatori drže za rebra pasivnog bloka hladnjaka dosta dobro funkcioniraju – ne treba koristiti preveliku silu, a opet dobro uhvate hladnjak. “Vanjski” ventilator nećete nužno ni morati skidati s hladnjaka – ovisi o tome kako vam je RAM smješten na matičnoj ploči, ili eventualno neka druga komponenta.

Ventilatori

Ventilatori kojima je Noctua opremila ovaj hladnjak su model NF-A14x25r G2 PWM. Na samome ventilatoru ujedno ćete u produžetku naziva vidjeti PPA ili PPB te brzinu vrtnje, uz napon (12 V), snagu (2,28 W) i jakost struje (0,19 A). To je inače model ventilatora kojeg i inače možete kupiti od Noctue i to u pakiranju od dva prilagođena komada. Naime, u takvom pakiranju dobit ćete jedan PPA i jedan PPB ventilator.

Noctua_NH-D15_G2_17

Razlika među njima je u brzini vrtnje – PPA se vrti pri maksimalnoj brzini od 1.475 o/min, a PPB pri maksimalnoj brzini od 1.525 o/min. PPA je inače stavljen u sredinu, a PPB na bok hladnjaka, dakle ventilator koji se malo brže vrti stavljen je izvana, da upuhuje zrak u aluminijski blok.

Znači, “prosječna” nominalna brzina tog para ventilatora je 1.500 o/min. Razlog različitim brzinama vrtnje je što, ako se jednaki ventilatori vrte identičnom brzinom, frekvencije koje iskaču (znači, audio peakovi), bit će još naglašenije, jer se u osnovi iste frekvencije s dva ventilatora “zbrajaju”. Ako se ventilatori vrte različitim brzinama, to znači da će frekvencije peakova biti malo različite – potencijalno dovoljno različite da ne budu toliko naglašene, odnosno rezultat bi trebala biti buka koja manje smeta.

Noctua_NH-D15_G2_18

Ako bi se frekvencije ipak malo previše poklapale, na jedan od ventilatora možete dodati low noise adapter, koji će sniziti brzinu vrtnje tog ventilatora te time modificirati frekvencijski spektar buke koju ventilator proizvodi. Taj low noise adapter inače nije nikakva posebna mudrost – jednostavno je u njega stavljen otpornik, koji će uzrokovati nižu brzinu vrtnje ventilatora, jer će taj otpornik dio električne energije pretvarati u toplinu.

Noctua_NH-D15_G2_19

Ti ventilatori inače su, kako i sam naziv modela govori, 140-milimetarski, ali nemaju klasični kvadratni okvir. Rupe za montažu nalaze im se na istim mjestima na kojima se nalaze na klasičnim 120-milimetarskim kvadratnim ventilatorima. Debljina im je standardnih 25 milimetara. To su PWM ventilatori i shodno tome imaju 4-pinski konektor.

Nominalno, ventilatori se vrte pri 1.500 o/min, uz low-noise adapter pri 1.250 o/min, sposobni su za maksimalni protok zraka od 155,6 m³/h (127,1 m³/h uz low-noise adapter), proizvode buku od 24,8 dBA (19,7 dBA uz low-noise adapter) te imaju radni vijek po MTTF-u veći od 150.000 sati. Ležaj je tipa SSO2 – self-stabilising oil-pressure.

Lopatice su im izrađene od polimera s tekućim kristalima, uslijed čega su vrlo tvrde, krute, a to je omogućilo vrlo preciznu izradu. To je i jedan od razloga zbog kojeg dolaze s onim papirnatim umetkom za transport – udaljenost vrha lopatica od okruglog okvira je samo 0,7 milimetara.

Noctua_NH-D15_G2_20

Ventilatori broje ukupno devet progresivno savinutih lopatica. Sve te njihove karakteristike čine ih izvrsnima u radu – relativno visok statički pritisak, dovoljan za puhanje zraka kroz rebra pasivnog bloka hladnjaka, dovoljno visok protok zraka, a sve to uz relativno nisku buku. Ti se ventilatori mogu kupiti i zasebno, bez kupovanja cijelog ovog hladnjaka, i to u ovakvoj “okrugloj” izvedbi, kod koje se montiraju u rupe za 120-milimetarske ventilatore, ili u klasičnoj kvadratnoj izvedbi (oznaka modela tad je NF-A14x25, znači bez r na kraju), kod koje se montiraju u rupe za 140-milimetarske ventilatore.

Opis

Noctua_NH-D15_G2_21

Sve verzije hladnjaka u osnovi su kompatibilne s novijim socketima za procesore: AMD AM5, AM4 i Intel LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150, samo što nisu nužno preporučljive, kao što smo to napisali na početku. Dimenzije pasivnog bloka hladnjaka (DxŠxV) su 150x127x168 mm, a s ventilatorima ukupne dimenzije hladnjaka su 150x152x168 mm. Masa hladnjaka bez ventilatora je 1.180 g, a s ventilatorima 1.525 g.

Noctua_NH-D15_G2_22

Baza i toplovodne cijevi izrađene su od poniklanog bakra, a rebra su izrađena od aluminija. Dimenzije baze su 48,5 x 55,5 mm ako se gleda cijeli blok, odnosno 44,5 x 51,5 mm ako se gleda samo dio koji nasjeda na heat spreader procesora (ispada da je taj dio od bloka baze za 2 milimetra manji sa svake strane).

Noctua_NH-D15_G2_23 Noctua_NH-D15_G2_24

Na hladnjak se mogu montirati ventilatori dimenzija 140x150x25 i 140x140x25, pod uvjetom da imaju rupe za 120-milimetarske ventilatore (kao ovi koji su došli s hladnjakom), te ventilatori dimenzija 120x120x25, ako dokupite odgovarajuće metalne opruge za montažu, oznake NA-SFC12.

Noctua_NH-D15_G2_25 Noctua_NH-D15_G2_26

Noctua za svoje hladnjake ne specificira TDP, nego koristi svoju klasifikaciju snage, NSPR (Noctua Standardised Performance Rating). Po toj klasifikaciji, NH-D15 G2 ima NSPR od 228, što je značajno više od prethodnika NH-D15, koji ima 183, ali i od svih ostalih Noctuinih zračnih hladnjaka. NSPR vrijednosti za druge Noctuine zračne hladnjake možete pronaći ovdje: https://noctua.at/en/noctua-standardised-performance-rating. Koji sve Noctuini hladnjaci su kompatibilni s vašim procesorom, možete saznati ovdje: https://ncc.noctua.at/cpus.