Noctua NH-D15 G2 / NH-D15 G2 HBC / NH-D15 G2 LBS recenzija
Objavljeno prije 2 dana - Mario Baksa
Noctua NH-D15 G2 / NH-D15 G2 HBC / NH-D15 G2 LBS - drugi dio
Testni setup
Noctuinim hladnjacima pokušali smo ohladiti Intelov procesor i9-14900K, relativno novu Intelovu uzdanicu koja se diči s 24 jezgre (16 P-jezgri, te 8 E-jezgri), s nominalnim TDP-om od 125 W, iako u radu može povući i daleko više – 253W s Extreme Power profilom. Matična ploča je Gigabyte Z790 Aorus Master X, a u nju su bila utaknuta i dva memorijska modula, koji zapravo smetaju ugradnji Noctuinog hladnjaka bez „podešavanja“ visine montiranja vanjskog ventilatora.
Prvi korak stavljanje je backplatea, crne metalne ploče koja dolazi ispod matične ploče. U nju se prvo umeću šarafići s jedne strane, a oni se s druge strane uglave malim plastičnim odstojnicima. Šarafići se mogu staviti u dvije pozicije, ovisno o tome kako ih se zarotira. Mi smo ih, za montiranje na matičnu ploču sa socketom 1700, stavili na poziciju 2.
Potom se backplate stavi s donje strane matične ploče, pri čemu treba dobro pogoditi rupe.
S gornje strane matične ploče, na šarafiće koji su prošli kroz rupe oko socketa, stavili smo plave odstojnike, jer su oni namijenjeni za LGA1851/1700, dok su crni namijenjeni za LGA1200/115x.
Zatim na njih idu metalne pločice koje omogućuju montiranje samog hladnjaka. Ovisno kako ih orijentirate, kroz hladnjak zrak može strujati horizontalno i vertikalno – mi smo se odlučili za horizontalno strujanje, dakle da zrak koji će ventilator upuhivati u rebra hladnjaka ulazi s prednje strane računala. Te pločice maticama s Torx glavom pritegnu se za šarafe koji prolaze kroz matičnu ploču (prvo ih se može pritegnuti prstima, a do kraja se mogu stegnuti isporučenim šarafcigerom).
Ako već dosad niste očistili procesor, sad je pravo vrijeme. Noctua s hladnjakom isporučuje dovoljno veliku maramicu natopljenu izopropanolom, koja se ne linja, a kojom možete ukloniti pastu ili ostatke paste s površine procesora, a i očistiti bazu hladnjaka ako ste slučajno po njoj packali prstima.
Višak izopropanola obrišete s procesora ili pričekate da ispari, pa istisnete termalnu pastu na procesor. Možete koristiti neku svoju, a možete iskoristiti i Noctuinu koja je došla s hladnjakom (mi smo upravo nju koristili). Ako slučajno pogriješite ili napravite nered, maramica za čišćenje je dovoljno velika te ima dovoljno termalne paste za više pokušaja.
U uputama, Noctua za Intelov procesor preporuča stavljanje veće točke (3-4 mm) termalne paste u sredinu te četiri manje točke (2 mm) blizu kutova procesora.
Da bi se hladnjak mogao montirati, potrebno je skinuti srednji ventilator (ovaj koji se nalazi između rebara). Mi smo morali skinuti i prednji, usisni, jer su se baš na mjestu gdje bi on išao na matičnoj ploči “našli” DDR5 memorijski moduli.
Hladnjak se postavi na pločice i integriranim šarafima se pritegne. Isporučeni šarafciger taman je dovoljno dugačak da bez problema možete ušarafiti hladnjak. Šarafciger ujedno ima magnetizirani vrh pa u kombinaciji s Torx oblikom vrha stabilno ostaje u Torx glavi šarafa prilikom šarafljenja. Netko će možda zamjeriti korištenje Torxa umjesto križnog, odnosno Philips šarafa, jer su Philips šarafcigeri sveprisutni, što nije slučaj s Torx šarafcigerima, no jasno je zašto su se u Noctui odlučili za Torx – jednostavno bolje funkcionira za ovu namjenu. Pa ako se odlučite na kupnju ovog hladnjaka, pobrinite se da ne izgubite isporučeni Torx šarafciger.
Slijedi montiranje ventilatora, koji se ravnim metalnim oprugama ponovno zakače za aluminijska rebra hladnjaka. Prednji ventilator nismo mogli vratiti na njegovo početno mjesto, zbog memorijskih modula, stoga smo ga spustili najniže što smo mogli, tako da praktički leži na memorijskim modulima.
Ventilatori se mogu pojedinačno spojiti na matičnu ploču, ako njima želite individualno upravljati, no mi smo iskoristili isporučeni razdjelnik, kojim smo oba ventilatora spojili na konektor za hladnjak procesora na matičnoj ploči.
I to je bilo to – računalo s montiranim Noctuinim premium hladnjakom bilo je spremno za pokretanje.
Mjerenja
Prvo smo provjerili temperature pod maksimalnim opterećenjem za sva tri hladnjaka, odnosno za sve tri izvedbe hladnjaka. Znači, u pitanju je energetski zahtjevni procesor i9-14900K, koji je, prema Gigabyteovoj ploči, pod maksimalnim opterećenjem, opteretio VRM (regulator napona na matičnoj ploči) s 255 W. Računalo je tad iz strujne utičnice vuklo oko 392 W.
Procesor smo opteretili Cinebenchom R23, uz korištenje svih jezgri, u loopu tijekom pola sata i te rezultate vidite u sljedeća dva grafa. Jedan graf (Core Temperatures) prikazuje prosječnu temperaturu individualnih jezgri, a drugi (CPU Package) temperaturu procesora.
Za Core Temperature razlika između standardne i HBC izvedbe bila je marginalna, na razini pogreške u mjerenju ili trenutku uzorkovanja – prosječna vrijednost bila je 75,60 °C za standardnu, odnosno 75,69 °C za HBC izvedbu, dok je za LBC izvedbu bila 76,91 °C.
Za CPU Package razlika između standardne i HBC izvedbe također je bila marginalna, 88,95 °C za standardnu naspram 88,80 °C za HBC. LBC izvedba pokazala je nešto lošiji rezultat – 90,31 °C.
Ovo sugerira da Intelov procesor kojeg smo koristili (još) nije bio dovoljno deformiran da bi razlika u konveksnosti između standardne i HBC izvedbe rezultirala stvarnom razlikom u performansama hlađenja, no to bi se moglo promijeniti s vremenom – u budućnosti bi HBC izvedba mogla početi pokazivati prednost i na našem procesoru.
Prilikom testiranja nismo koristili gumene brtve (shim washers) – one bi potencijalno mogle omogućiti još malo niže temperature, no za njihovo montiranje potrebno je skinuti ILM blok s matične ploče, postaviti ih na matičnu ploču i vratiti ILM blok, a to je vjerojatno nešto što ne želite činiti ako vam baš nije sila.
Pomalo očekivano, LBC izvedba ostvarila je nešto lošije performanse (ali i dalje vrlo dobre) – za blizu 1,5 °C kaskala je za standardnom i HBC izvedbom. Da smo ove hladnjake imali prilike testirati s AM5 procesorom, situacija bi vjerojatno bila obratna – tad bi HBC izvedba vjerojatno kaskala za LBC izvedbom.
Ovakav „utisak“ na procesoru ostavila je standardna izvedba hladnjaka…
A ovako je termalna pasta ostala na ostalim hladnjacima nakon skidanja – lijevo je HBC izvedba, a desno LBC. Ostaci termalne paste na HBC bazi izgledaju onako kako bi se očekivalo kad je zakrivljenost baze veća od zakrivljenosti heatsinka procesora.
Obavili smo i nekoliko benchmarkova, da vidimo koliko je privremeno usporavanje procesora (throttleanje) uslijed kratkotrajnih skokova temperature na 100 °C utjecalo na performanse procesora. U nekim benchmarkovima rezultati su bili gotovo isti kod sve tri izvedbe hladnjaka, u drugima je LBC izvedba malo kaskala za standardnom i HBC izvedbom.
Ujedno smo napravili i usporedbu performansi s nekim drugim do sada testiranim hladnjacima, a vidimo kako je G2 hladnjak na vrhu sva tri grafa – izvrstan rezultat i pokazatelj da zračni hladnjaci itekako imaju što pokazati u usporedbi s vodenim.
Buka
Što se tiče buke, uz ambijentalnu buku od 35,3 dBA, na najvišim okretajima ventilatora izmjerili smo 42 dBA na udaljenosti od 50 centimetara od sredine hladnjaka, korištenjem instrumenta UNI-T UT353. Ove vrijednosti nisu usporedive s mjerenjima u drugim recenzijama hladnjaka na PCEkspertu jer je mjerenje obavljeno u drugačijim uvjetima (drugom prostoru, s drugim instrumentom).
Kad procesor nije opterećen, ventilatori se s neke normalne udaljenosti praktički ne čuju (nadglasat će ih ambijentalna buka ili drugi ventilatori), a i kad se vrte maksimalno, ne proizvode zvuk koji bi bio osobito neugodan. Jedino što se u nekoliko slučajeva dogodilo da jedan ventilator zvecka nekoliko trenutaka.
Noctua nam je poslala i službeni odgovor vezan za zveckanje:
“Imali smo nekoliko slučajeva gdje na maksimalnim brzinama ventilatora finovi vibriraju zbog oštećenja nastalih tokom transporta. Od tada smo napravili update proizvoda tako da se finovi bolje zakače jedni za druge, a na početku smo kupcima nudili besplatne naljepnice koje se postavljaju sa strane tornja i sprječavaju zveckanje finova. Druga opcija bila je zamjena cijelog hladnjaka za novi, iz serije proizvedene nakon novembra 2024, ili treća opcija povrat proizvoda i potpuni refund.”
Zaključak
Nova generacija Nocuinog proslavjenog hladnjaka pokazala se izvrsnom – hladi jako dobro, pri čemu ne proizvodi previše buke, dolazi s bogatom opremom, raspoloživa je u različitim izvedbama, pogodnima za konkretne vrste procesora te ima tvorničko jamstvo u trajanju od šest godina. No, sve to jako puno košta tako da definitivno nije za svakog, a oni kojima treba njegova snaga možda će u obzir uzeti i sustave vodenih hlađenja. U trgovinama u Hrvatskoj cijena mu je tipično oko 170 eura.
Noctua NH-D15 G2 / NH-D15 G2 HBC / NH-D15 G2 LBS | |||
Pozitivno + | Performanse hlađenja, kvaliteta izrade, oprema, ventilatori nisu osobito glasni. | ||
Negativno - | Cijena, dimenzije, jedan ventilator je povremeno zveckao, bež i smeđa boja neće vizualno pasati u neka računala. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Noctua |
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Prelazak na 2.5 GbE mreuObjavljeno prije 6 minuta
PlayStation 5Objavljeno prije 8 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 12 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 14 minuta
Vijesti, novosti i glasine o nadolazećim Radeon grafičkim karticamaNovosti
[CES 2025] - 2 dan: Google, Nvidia, TP-Link, Anker, Razer
Google se priprema zamijeniti svog glasovnog asistenta Geminijem za uređaje koji pokreću Wear OS Možete razgovarati s Gemini izravno sa svog pametnog sata. Ne bi trebalo biti posebnih poteškoća: neuronska mreža "živi" u oblaku i za većinu i... Pročitaj više
Predsjednik Microsofta upozorava da bi Kina mogla nadmašiti SAD u umjetnoj inteligenciji, poziva Bijelu kuću da pronađe načine za sprječavanje
Microsoft poziva američku vladu da poduzme mjere kako bi spriječila Kinu da stekne vodstvo u umjetnoj inteligenciji (AI), baš kao što je Huawei učinio s 5G tehnologijom. U kontekstu da umjetna inteligencija postaje temelj sadašnjih i budući... Pročitaj više
[CES 2025] - 1 dan: Intel, AI robot, Samsung, Nvidia, LG
Intel lansira "non-K" Arrow Lake-S i Bartlett Lake-S desktop procesore, ali ne za mase Intel je na CES-u 2025. predstavio novu liniju procesora za stolna računala, donoseći niz "ne-K" modela Arrow Lake-S i liniju Bartlett Lake-S, koja se pr... Pročitaj više
[CES 2025] AMD objavio nove CPU-e i APU-e
Na otvaranju sajma CES 2025, AMD je podijelio uzbudljive najave i ažuriranja oko AMD Gaming i ponude računala s umjetnom inteligencijom kao i proširenje svog strateškog odnosa s Dell-om: Igre Novi procesori Ryzen 9950X3D i 9900X3D pridružuj... Pročitaj više
[CES 2025] Intel predstavio Panther Lake s 18A procesom, potvrđuje masovnu proizvodnju u drugoj polovici 2025. godine
Na CES-u 2025. Intel je objavio da je poslao testne uzorke Panther Lake procesora proizvođačima računala. Intel je naglasio da će se ovi CPU-i masovno proizvoditi na Intelovom 18A procesu u drugoj polovici 2025. godine. Panther Lake je važa... Pročitaj više
Sve novosti