Test sistem

noctua_nh_d9l_black_15

S obzirom na to da u labu imamo jedan Mini-DTX sustav on je bio prirodan izbor za test ovih hladnjaka. Riječ je o Asus Crosshair VIII Impact matičnoj ploči, na kojoj se nalazi AMD-ov Ryzen 5 5600G procesor koji ima TDP od 65 W.

noctua_d9l_k9x65_3

Taj procesor obično hladimo s Arctic Alpine AM4 Passive hladnjakom u dobro provjetrenom kućištu, pa je cilj bio vidjeti i koliko su uspješniji aktivni hladnjaci od samo pasivnog na otvorenom test benchu. Ovo je naravno ekstremno težak test za Alpine jer nema protoka zraka pa to svakako treba uzeti u obzir.

noctua_nh_l9x65_black_12

Kao i ranije, vidjet će te testove zagrijavanja, buke i jedan test performansi, da vidimo kako utječu različiti hladnjaci na testni procesor TDP-a 65 W. Opterećenje smo testirali Cinenebch R23.2 nT testom u loopu od 30 minuta.

Zagrijavanje, buka i performanse

Temperature

Razlike u temperaturi nisu velike i s oba hladnjaka testni procesor može ostvariti svoj puni potencijal. Naravno, pasivni hladnjak nije u stanju zadržati nižu temperaturu i s vremenom dolazi do pada radne frekvencije s oko 4,3 GHz na održivih 3,5 GHz. Kod Noctuinih hladnjaka frekvencija cijelo trajanje testa iznosi oko 4,1 GHz u prosjeku.

Razlika je vidljiva i u potrošnji. Nakon pola sata kod Noctuinih hlandjaka sistem iz utičnice i dalje “vuče” početnih 123 W, dok kod Alpine hlandjaka to padne na 92 W.

Buka

Buka i dimenzije su ono što razdvajaju ova dva Noctuina hladnjaka. Manji ventilator proizvodi više buke, pa ako imate malo veće kućište, pametnije je uzeti D9L jer će te uživati u tišini. Ambijentalna buka je bila 33 dB(A).

Performanse

Kratki Cinenebch R23.2 nT test pokazuje kako zapravo i nema razlike u performansama između dva Noctuina hladnjaka što je odlično. To su jasno i temperature pokazale. Zanimljivo, test je prekratak da uspori procesor kod Alpine hladnjaka. Naravno, kod zadataka koji se izvršavaju duže performanse ipak znatnije padaju.