Test sistem i način testiranja

noctua_nh_l12sx77_4

Testirali smo na Gigabyteovoj X670E Aorus Pro X ploči i Ryzen 7 7700X procesoru. Riječ je o novom, zamjenskom procesoru jer je stari samo prestao raditi, a pretpostavljamo da je bio kvar na memorijskom kontroleru. Sada kad ponovno imamo 7700X, možemo usporediti i performanse s ranije testiranim hladnjacima. Procesor smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije. L12Sx77 je puno primjereniji za hladiti kakav 65 W procesor nego ovaj 150-vatni, no “na muci se poznaju junaci” pa je 7700X idealan za testiranje.

Zagrijavanje i buka

AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Temperature modernih procesora su kao što znamo visoke jer ih ploče tjeraju do maksimuma (slično kao kod laptopa), pa na ovaj rezultat ne treba ni obraćati pažnju previše. No, s obzirom na manje dimenzije hladnjaka temperatura je i očekivana. Zanimljivo da je maksimalna snaga proceosra bila 125 W, a dugoročna prosječna 108,58 W što i nije tako veliki pad. Prosječna temperatura je pak iznosila preko 90°C, što je više nego kod većih i moćnijih hladnjaka.

Buka

Buka koju proizvodi ventilator na maksimumu je čujna, no ne i pretjerano bučna. Ako koristite slabiji procesor, a vjerojatnost je da hoćete uz ovaj hladnjak, tada se isplati staviti i Low-noise adapter i značajno smanjiti buku.

Performanse

Performanse koje procesor ostvaruje s ovim hladnjakom su kratkotrajno odlične, dok kod dužih benchmarka i onih koji više opterećuju ipak nešto padnu. To se najbolje vidi u Blenderovom Gooseberry testu. Kao što smo već napisali, 7700X nije idealan za ovaj hladnjak, to će prije biti neki malo slabiji procesor, no lijepo je vidjeti da se mogu održavati visoki prosjeci i na takvom jačem procesoru.