Montaža

noctua_nh_p1_19

Za test NH-P1 hladnjaka smo koristili procesor Ryzen 7 5700G na Gigabyteovoj X570S Aorus Master ploči. Koristili smo ga jer nam se učinio kao idealan kandidat za ovakav hladnjak. S ovim procesorom se može solidno i igrati, biti produktivan a opet nije veliki potrošač i masivan pasivni hladnjak mu baš možda odgovara.

Noctua na svojim stranicama preporučuje korištenje P1 hladnjaka u kombinaciji s Ryzenom 7 5700G samo ako postavimo ventilator na hladnjak. Ako ga koristite u pasivnom obliku napominju da će takt nešto pasti, no mi smo htjeli ovaj hladnjak staviti na maksimalnu muku i vidjeti koliko će takt pasti i na kojoj će temperaturi raditi procesor.

noctua_nh_p1_20 noctua_nh_p1_21

Montaža na AM4 socket je vrlo jednostavna. Koristimo postojeću donju ploču na koju postavljamo plastične odstojnike, metalne grede i vijke s Torx glavama za što imamo i poseban Noctuin odvijač. Hladnjak na ploču u teoriji možemo postaviti u sva četiri smjera, no činjenica je da će smetati grafičkoj kartici u prvom PCIe slotu ako ga postavimo tako da su aluminijske ploče paralelne s grafičkom karticom. Uz to, i ako ga postavimo u pravilan smjer (ploče paralelne na grafičku karticu) opet se može desiti da će smetati memorijskim modulima jer ima samo 40 do 42 milimetra prostora za njih. Stoga je zapravo jedini prirodan položaj ovakav kakav vidite na fotografijama iznad. Montaža na Intel sockete nije puno kompliciranija, a i tu vrijede ista pravila koja smo već naveli.

noctua_nh_p1_23

Alternativno, moguće je poboljšati malo performanse dodavanjem ventilatora na vrh koji će upuhivati zrak (prema preporuci Noctue), no onda već gubimo svrhu pasivnog hladnjaka. Istina, ovaj je ventilator iznimno tih, no sam hladnjak nije dizajniran za prisilno hlađenje, unatoč tome da će temperature ipak biti niže. A kakve su bile, pogledajte niže na grafu.

Rezultati testova

Iskoristili smo rezultate nedavno testiranih ID-Cooling i DeepCool hladnjaka koje smo testirali s istim procesorom. Kao i u tom testu koristili smo OCCT-ov Large Data Test u trajanju od jednog sata. On procesor ne optereti do kraja, no bitno nam je bilo da opterećuje ravnomjerno i tako je i bilo. S aktivno hlađenim hladnjacima se frekvencija procesora kretala između 4.450 i 4.475 MHz, dok je kod Noctue dugotrajni održavani takt ipak bio nižih 4,25 GHz u pasivnom i 4,35 GHz u aktivnom načinu rada (s ventilatorom).

Temperatura u pasivnom načinu rada je ispod 80°C što je sasvim solidno za 8-jezgreni procesor sa 16-logičkih threadova. Potrošnja cijelog sustava je bila 140 W, a kao što smo napisali dugotrajni takt je iznosio 4,25 GHz što u konačnici i nije tako loše. Samo 275 MHz niže od onoga što procesor postiže s moćnijim hladnjacima. S dodatkom A12 ventilatora temperatura drastično pada, čak za 17°C, a uz minimalno povećanje buke.

Naime, izmjerili  smo ambijentalnu buku od 34,7 dB(A), a s dodatkom A12 hladnjaka je ona narasla samo na 35 dB(A), što je i dalje vrlo tiho. Naravno, ovaj hladnjak treba primarno koristiti u pasivnom načinu rada, no eto, ako mu želite malo pomoći u teškim trenutcima, i to je moguće uz minimalnu buku.

Zaključak

noctua_nh_p1_22

Noctua je svoj prvi pasivni hladnjak napravila vrlo kvalitetno i s vrlo solidnim performansama. Podržava sve aktualne sockete i dolazi s punim setom opreme. Na sockete se montira relativno jednostavno, a hladnjak je u stanju je držati 8-jezgreni APU pod kontrolom pri čemu takt procesora nije drastično pao. To možemo zahvaliti masivnoj konstrukciji, velikoj površini za disipaciju topline i efikasnim toplovodnim cijevima. Za nekoga tko gradi pasivno hlađeno računalo u nešto većem kućištu ovo je must have. Ako vam i zatrebaju u nekom trenutku više performanse uvijek možete staviti ventilator kao A12 low speed koji proizvodi minimalnu buku, a održava temperaturu puno nižom i takt nešto višim.

Hladnjak je za svaku preporuku graditeljima tihih računala uz jedan uvjet – ako si možete opravdati njegovu visoku cijenu. Za P1 morate odvojiti 900 kuna koliko košta u Hrvatskoj ili oko 100 € koliko košta u Njemačkoj, a tome pribrojite još 30 € za NF-A12x25 LS-PWM ako vam je potreban.