Noctua NH-U12P SE1366, OCZ Gladiator Max & Scythe Mugen 2 – bitka za Core i7

Datum objave 19.04.2009 - Krešimir Matanović

Noctua NH-U12P SE1366

Početkom prošle godine smo imali prilike testirati ovaj Noctuin model i tada je na nas ostavio odličan dojam. Kvaliteta izrade i završne obrade, odlične performanse i jednostavna montaža su mu osigurali Editor`s Choice nagradu usprkos vrlo visokoj cijeni. Zbog svojih kvaliteta taj model sada doživljava drugu mladost i Noctua nije imala potrebe raditi novi hladnjak koji će zadovoljiti potrebe hlađenja Core i7 procesora. Uzeli su stari, provjereni heatsink, napravili SecuFirm2 LGA1366 mehanizam, u kutiju ubacili svoja dva odlična NF-P12 ventilatora te NT-H1 pastu i Special Edition SE1366 je tu.

Pakiranje je klasično vrlo kvalitetno kada je riječ o Noctuinim proizvodima, a sam hladnjak je pakiran u odvojenu kutiju te zadovoljavajuće zaštićen. Jedan od NF-P12 ventilatora je pakiran uz sam heatsink, dok je drugi u zasebnoj kutiji u kojoj se nalazi mehanizam i ostali dodaci.

U manjoj kutiji se nalazi i jedini mehanizam koji se isporučuje uz ovaj model - SecuFirm2 za LGA1366. On uključuje pločicu koja se montira sa donje strane ploče (na kontaktnoj površini je gumirana kako ne bi oštetili ploču), zatim mehanizam sa vijcima, oprugom i nosačima koji montiramo na sam heatsink, nosače na koje pričvršćujemo heatsink, set vijaka i matica te plastične odstojnike. Sama montaža na ploču je vrlo jednostavna i ne zahtjeva posebne akrobacije, a sve je vrlo dobro objašnjeno u priloženim uputama.

U zasebnoj vrećici nalazimo termalnu pastu, četiri kopče kojima pričvršćujemo ventilatore za heasink, zatim silikonske trakice koje amortiziraju vibracije ventilatora, dva Low-Noise adaptera i dva Ultra-Low-Noise adaptera. Ventilatori, koji se vrte na 1300 okretaja u minuti, se ovim adapterima mogu prigušiti do 900 okretaja sa U.L.N. adapterom. Po nama ovo i nije potrebno jer su oba vrentilatora u radu vrlo tiha. Sve dodatne detalje o ovom hladnjaku možete pronaći u prošlogodišnjem testu, a o tehnologijama i ventilatorima u NH-C12P članku. Garancija na ovaj model je 6 godina.

OCZ Gladiator MAX

Iz OCZ-a nam stiže Gladiator Max hladnjak koji je konstrukcijski vrlo sličan Vendetti 2 uz neke konstrukcijske izmjene, povećanje broja toplovodnih cijevi i disipacijske površine. Pakiranje je identično Vendetta 2 pakiranju jedino je boja ovaj puta plava umjesto dosadne sive. Na kutiji se nalaze sve kupcu relevantne informacije o proizvodu i slike hladnjaka iz svih kuteva. Sam je hladnjak unutar kutije pakiran u pjenasti kalup koji je izrađen po njegovim mjerama, dok je ventilator u zasebnom kalupu. Uz to u kutiji nalazimo i vrećicu sa mehanizmima za montiranje na LGA775 i AM2 sockete. Po ovome vidimo kako Gladiator Max nije primarno namijenjen hlađenju Core i7 procesora.

Ono što ga pretvara u Core i7 hladnjak je Force II mehanizam koji se kupuje odvojeno. Od sva tri danas testirana hladnjaka ovaj model je po tome poseban, no ujedno je i najmanji po dimenzijama. To nas je zabrinulo jer znamo koliko se Core i7 procesori zagrijavaju i nismo bili sigurni kako će ovaj hladnjak biti dorastao zadatku. No ostavimo nagađanja i pričekajmo rezultate testova.

U Force II kutijici se dakle nalazi mehanizam koji ima dvostruku namjenu. Ovisno o položaju donje pločice Gladiator Max možemo montirati na LGA775 ili LGA1366 sockete. Zbog toga odvojeno dolazi i zaštita koju lijepimo na donju pločicu, a set vijaka, opruga i nosača je univerzalan. Nosače koji se montiraju na sam heatsink smo probali montirati i na Vendettu 2 no bez uspjeha. Konstrukcijski je samo mrvicu drugačiji, a OCZ se tako osigurao da ipak morate kupiti novi heatsink.

Uz Gladiator Max i Force II stigla nam je i OCZ-ova Freeze termalna pasta koja ima vrlo pristojne performanse no ne odskače od prosjeka klase. OCZ se hvali niskim termalnim otporom, visokom termalnom vodljivošću (jedno podrazumjeva drugo, ili ipak ne?), te tvrde kako pasta nije toksična (dobro dođe ako slučajno poližete prste nakon razmazivanja paste).

Sam hladnjak je konstrukcijski, dizajnom i kvalitetom izrade vrlo sličan Vendetti 2. No razlike ipak postoje, pa ovaj model ima četiri bakrene toplovodne cijevi te veću disipacijsku površinu zbog većeg broja aluminijskih listića. Kao što smo napomenuli ovo je definitivno najmanji danas testirani heatsink a dimenzije su mu 63 x 120 x 165mm (DxŠxV) uz ukupnu masu (sa ventilatorom) od 780 grama. Uz njega se isporučuje i ventilator dimenzija 120 x 120 x 25mm identičan onome koji dolazi uz Vendettu 2. Ima PWM kontrolu koja mijenja broj okretaja između 800 i 1500RPM (4-pinski konektor), pri čemu ostvaruje protok zraka izmedu 65 i 81 CFM te buku izmedu 20-32 dBA (proizvođačevi podaci). Ventilator ostaje relativno tih i pri maksimalnom broju okretaja, no ni približno tih kao što je to Noctuin NF-P12. Na hladnjak se montira baš kao i na Vendettu - pomoću četiri gumena odstojnika koji ujedno služe i kao amortizeri za eliminaciju prijenosa vibracija. Zgodno, no odstojnici i dalje teško ulaze u rupe na ventilatoru, a i sama montaža ventilatora nije najjednostavnija jer moramo dobro paziti kako ne bi savinuli tanke limove.

Sama izvedba baze je drugačija nego na Vendetti te je sada tu puno više aluminija koji se direktno veže sa prva tri aluminijska listića. H.D.T. ili ti Heat-pipe direct touch tehnologija je poznata otprije sa Vendette, a baš kao i tada završna obrada nije na visokom nivou. Jedan dobar "lapping" je vrlo poželjan. Inače, sama kvaliteta izrade nije vrhunska kao kod Noctue i neki sitni propusti su vidljivi. Ništa nije za zamjeriti no ipak bi neke stvari voljeli vidjeti bolje obrađene. No, netko je jednom rekao koliko para toliko muzike. A Noctua je jaaako skupa :)

Ovako to izgleda kada je donja pločica pričvršćena na donji dio matične ploče. Montaža hladnjaka je vrlo jednostavna i sve se svodi na par zavrtaja odvijačem. Ovaj dio priče je za svaku pohvalu, baš kao i kod prethodno opisanog Noctuinog modela. Sliku kako to stoji na gornjoj strani vam nismo pokazivali iz jednostavnog razloga što je hladnjak relativno malenih dimenzija i mjesta oko njega ostaje dovoljno.

Scythe Mugen 2

Mugen 2 dolazi u poprilično velikom pakiranju u kojem se nalazi samo tijelo hladnjaka, ventilator te sve potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa. Kao i uvijek na kutiji se nalaze sve potrebne informacije. Jedna od tih informacija je i da je hladnjak namijenjen efikasnim hlađenju procesora sa maksimalnim TDP-om od 140W. Sudeći po glomaznosti tijela hladnjaka hlađenje Core i7 procesora ne bi trebao biti problem.

U kutiji nalazimo i kitove za montažu na LGA1366, LGA775, S478, AM2+, AM2 i S940/939 sockete. Kako bi ga uspješno montirali tu su i detaljne upute, set vijaka i matica, alat te no-name termalna pasta. Ovaj hladnjak je dakle vrlo upotrebljiv na različitim platforma i to je jedna od njegovih jačih strana. Ipak, nas danas zanima samo montaža na LGA1366 a nje ćemo se dotaknuti nešto kasnije u tekstu.

Samo tijelo hladnjaka je prilično glomazno i dimenzija je 130 x 100 x 158mm (DxŠxV) uz masu od 870 grama (ventilator je dodatnih 115 grama). Scythe je godinu dana iz originalnog Mugena razvijao ovaj model i finalni proizvod koristi novu M.A.P.S. (Multiple Airflow pass-through structure) lameliranu strukturu. Tu je rezultiralo velikim brojem aluminijskih listića koji ukupno daju vrlo veliku disipacijsku površinu što bi u kombinaciji sa jednim ili dva ventilatora trebalo davati odlične performanse. Boljem prijenosu topline sa aluminijsko-bakrene baze pripomoći bi trebalo i ukupno pet toplovodnih bakrenih cijevi.

Te cijevi, kao što vidimo na slikama iznad su i jedina površina kojom se toplina prenosi od baze na ostatak hladnjaka. Kao što smo rekli glavnina baze je aluminijska, dok je kontaktna površina (između hladnjaka i procesora) bakrena pločica koja je poniklana. Ovo je rezultiralo vrlo glatkom površinom (kao i kod Noctue) koja ne zahtijeva dodatno poliranje. Kvalitetom izrade se ovaj hladnjak smješta na pola puta između NH-U12P i Gladiator MAX-a. Sve je vrlo solidno izvedeno, dok bi neke detalje ipak voljeli vidjeti kvalitetnije obrađene. Sve u svemu solidna četvorka.

Ventilator koji dolazi je poznati Scytheov Slip Stream, u dimenziji 120 x 120 x 25 mm. Ventilator ima PWM funkciju koja brzinu vrtnje regulira između 324 i 1,200 rpm pri čemu je buka u svim režimima rada zadovoljavajuće niska. Proizvođač deklarira maksimalno 26.50 dBA buke, te 74.25 CFM (126 m3/h) protoka zraka. Montaža na hladnjak je vrlo jednostavna putem metalnih kopči a sistem je vrlo sličan Noctuinom.

Ono što svakako nije jednostavno je montaža mehanizma na ploču. Zbog univerzalnosti donje ploče (smanjenje troškova proizvodnje) Scythe nije mogao pribjeći rješenju koje ima OCZ, tako da prije nego sve montirate morate u potpunosti "rašarafiti" LGA1366 mehanizam za pričvršćivanje procesora kako bi uklonili originalnu donju ploču te montirali Scytheovu. Nakon što je sve sjelo na mjesto potrebno je na tijelo hladnjaka postaviti odgovarajuće nosače te ih zašarafiti za donju ploču. I sve bi bilo lako da alat sa kojim to radite nije prekratak a sve je dodatno otežao i Gigabyteov sistem hlađenja ploče. Sve u svemu pošteno smo se namučili i ne bi to htjeli ponoviti.

Kada se jednom hladnjak montira onda to izgleda kao na slici. Ventilator smeta memorijskim slotovima, no na svu sreću nije ga teško skinuti ni ponovno montirati (kao kod Gladiator Max-a). Ventilator se inače može montirati na sve četiri strane hladnjaka, kako vam odgovara, a to znači i da je moguće montirati dva što bi svakako pripomoglo u skidanju još pokojeg stupnja. Po razini buke se ovaj ventilator smjestio između Noctuinog i OCZ-ovog, s tim da je ipak bliži OCZ-u, pri čemu Noctuini ventilatori svakako ostaju prvaci po tišini rada. Dosta teorije, krenimo na praktični dio ovog članka.

Test sistem, način testiranja i rezultati

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte EX58-UD5P; Beta BIOS

Procesor(i)

Intel Core i7 920; HT On

Memorija

3x 2GB DDR3 Kingmax 1333

Grafičke kartice

Sapphire Radeon HD4870 X2

Driveri: Catalyst 9.3;

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 10.1
OCCT v. CPU test

 

Način testiranja

Hladnjake smo kao i uvijek testirali u jednakim uvjetima (ista ambijentalna temperatura), na stolu, sa istom termalnom pastom (NT-H1) i istim programom za opterećenje procesora. OCCT dobro "naloži" procesor i tu Core i7 920 i na tvorničkom taktu zadaje puno muke hladnjacima. Kao što smo već jednom napomenuli, u slučaju da imate Core i7 procesor a koristite aplikacije koje nisu u stanju iskoristiti njegovih osam logičkih jezgri tada je bolje isključiti HyperThreading. Potrošnja električne energije drastično pada, a samim time i zagrijavanje procesora. S obzirom da je primjerak procesora koji mi imamo inženjerski, nismo mogli usporediti i Intelov stock hladnjak, te vidjeti koliko su testirani hladnjaci bolji. Uz ova tri opisana hladnjaka, ponovno smo istestirali i Noctuin NH-C12P hladnjak čiji ste test imali prilike čitati prije par tjedana. Manja disipacijska površina i samo jedan ventilator već su i prije testiranja dali za naslutiti kako će ga NH-U12P sa lakoćom pobijediti te smo jedva čekali vidjeti to u praksi. Na gornoj slici se dobro vidi razlika u veličini između OCZ-ovog i Scytheovog heatsinka pa će biti zanimljivo vidjeti koliko Gladiator Max može držati korak sa znatno većim hladnjacima. Temperature koje će te vidjeti u grafovima dobivene su kao srednje vrijednosti temperatura sviju četiri jezgara. Load temperature su očitane nakon dva sata punog opterećenja procesora (svih 8 threadova), dok su Idle temperature očitane pola sata nakon prestanka opterećenja. Potrebno je napomenuti kako su u BIOS-u pogašene sve opcije za usporavanje brzine i smanjivanje potrošnje procesora. Turbo je također bio ugašen.

 

Rezultati testiranja

 

Temperature

Idle (°C)
Noctua NH-U12P
40
  
Noctua NH-C12P
43,5
  
OCZ Gladiator Max
44
  
Scythe Mugen 2
44,5
  
 
0   5 1 0 1 5 2 0 2 5 3 0 3 5 4 0 4
5
 
Load (°C)
Noctua NH-U12P
58,5
  
Noctua NH-C12P
61
  
Scythe Mugen 2
66
  
OCZ Gladiator Max
72
  
 
0 1 8 3 6 5 4 7
2
 

NH-U12P u punoj ratnoj spremi (sa dva ventilatora) sa lakoćom dobija bitku, dok ga NH-C12P prati. Pri Idleu se najbolje vidi snaga najskupljeg ventilatora, dok su ostala tri manje-više izjednačena. Prilikom opterećenja Mugen 2 procesor drži procesor na čak 5°C više od NH-C12P dok se Gladiator Max muči sa još dodatnih 6°C. 13.5°C je razlika između danas testiranih hladnjaka što svakako nije zanemarivo. NH-U12P i košta najviše, no ukoliko vam je overclocking na pameti onda se svakako isplati izdvojiti više novaca.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

S obzirom da smo jedino Scytheov Mugen 2 našli na našem tržištu usporedbu za domaće tržište je nemoguće napraviti. Usput budi rečeno cijena Mugena 2 je oko 340kn što je po našem mišljenju previše jer na Američkom tržištu košta nevjerojatnih 32 USD ili gotovo polovicu toga iznosa. Mugen 2 je vrlo solidan proizvod koji je u svakom pogedu bolji od OCZ-ovog osim naravno po lakoći montaže. Mugen 2 nosi titulu apsolutno najkompliciranijeg hladnjaka za montažu koje smo vidjeli u zadnje vrijeme. Ukoliko zaboravimo agoniju montaže, ovo je vrlo dobar proizvod sa solidnim performansama po vrlo fer cijeni (barem vani).

OCZ Gladiator Max je ipak najslabiji danas testirani hladnjak. Nedostatak disipacijske površine nisu uspjele kompenzirati četiri toplovodne cijevi sa H.D.T. tehnologijom, niti neke izmjene u dizajnu u odnosu na Vendettu 2 kojoj je najsličniji. Ovaj hladnjak možemo toplo preporučiti za sve ostale procesore osim za Core i7. Ukoliko ga ipak nabavite za njega onda vam overclocking ne smije biti na pameti. Cijena od oko 40 USD na američkom tržištu drži ga konkurentnim.

Noctuin NH-U12P SE1366 je apsolutno najbolji hladnjak za Core i7 procesore koji smo do sada imali prilike vidjeti. Cijena je naravno vrlo visoka no opravdana je performansama, odličnom kvalitetom izrade, količinom opreme, minimalnom količinom buke itd. Ocjenjivati ga danas nećemo jer je svoju ocjenu odavno zaslužio i ova nova izvedba ju samo potvrđuje. Cijena na američkom tržištu mu se kreće oko 75 USD, dok NH-C12P košta oko 65 USD. Isplati li se ulagati dodatan novac će te prosuditi samo, ovisno o potrebama i afinitetima.

Conclusion

Mugen 2 proved to be the golden middle of this comparison. Its build quality, amount of noise and level of performance puts it right in the middle between Gladiator Max and Noctua NT-U12P. On the other hand, it is by far the worst of three when it comes to mounting. Its mechanism is probably the most complicated one we saw in a while. That can be compensated when you look at its price - only 32 USD is a bargain. And that is even cheaper than OCZ`s Gladiator Max.

Gladiator Max showed that it`s not very good for cooling hot Core i7 CPU`s. Its lack of dissipation area couldn’t be compensated with four heatpipes and H.D.T. technology. It certainly is capable of controlling Core i7 920 model, but then overclocking should be the last thing on your mind. Therefore we can only recommend it for cooling Core 2 Duo, Core 2 Quad or AMD Phenom (II) CPU`s. Its 40 USD price tag makes it very competitive.

Noctua`s NH-U12P SE1366 on the other hand is the performance leader. It is by far the best Core i7 cooler we have seen. NH-C12P is close, and only 10 USD difference will be a tough decision for the customers. Both of these cooler`s have superb build quality, lowest noise levels and great performance. SE1366 ads in a great bundle (extra NF-P12 vent and NT-H1 thermal compound). Everything considered, and despite its big price tag (75 USD in U.S.) it still deserves the Editor`s Choice we gave it last year.