Noctua NH-U9S i Noctua NH-D9L – mali tornjevi

Datum objave 21.02.2015 - Danijel Pavlović

Noctua NH-U9S

Pakiranje i bundle oba hladnjaka

Noctua U9S

Dizajn pakiranja je više-manje standardni u stilu Noctue. Bez previše grafičkih detalja, navedene su najbitnije karakteristike hladnjaka, kao što su kompatibilni socketi, specifikacije ventilatora i slično. Na kutiji se ističe naljepnica „full 3U compliance“, u slučaju NH-D9L, te „S version with better compatibility“ u slučaju NH-U9S hladnjaka. U donjem desnom kutu se ističe Noctuin logotip, te QR kod koji vodi na stranice hladnjaka. Ako pogledate dimenzije hladnjaka, vidjet ćete kako se radi o mnogo većim kutijama što znači kako su hladnjaci i više nego dobro zaštićeni od oštećenja.

Noctua D9L Noctua D9L

Noctua U9S Noctua U9S

Otvaranjem kutije prvo što nas dočekuje je zasebna kutija s dijelovima za montažu. Na njoj su grafički prikazani svi dijelovi koji su potrebni za instalaciju. Sav sadržaj je raspoređen u nekoliko vrećica; po jedna za Intel i AMD sockete, te jedna u kojoj se nalazi Noctuina NT-H1 termalna pasta, metalne kopče za instalaciju dodatnog ventilatora, Noctuina naljepnica za kućište te LNA adapter. Od ostatka su podijeljene instalacijske upute, metalni SecuFirm2 backplate te odvijač. Na kraju, Noctua daje 6 godina jamstva na sve svoje hladnjake. Noctua kao i obično misli na sve. Prijeđimo na opis prvog hladnjaka – NH-U9S.  

Noctua U9S

  Noctua NH-U9S

noctua_u9s_4

Budući da se radi o modelu s „U“ prefiksom možemo pretpostaviti kako je NH-U9S hladnjak single-tower dizajna, a dolazi s jednim predinstaliranim 92 mm ventilatorom. Samo tijelo se sastoji od ukupno 43 aluminijska listića koji su zalemljeni na pet bakrenih heatpipeova debljine 6 mm. Kao što smo istaknuli ranije, ovo je redizajnirana verzija hladnjaka, tako da je kompletno tijelo pomaknuto prema naprijed. Prostor od baze do prvog listića iznosi oko 30 mm, što se i u praksi pokazalo kao dobar potez u smislu kompatibilnosti s okolnim komponentama – radnom memorijom i grafičkom karticom. Ako hladnjak pogledamo s gornje strane možemo vidjeti ugravirani Noctuin logo, a odmah ispod njega se nalazi rupa kroz koju, pomoću priloženog odvijača, stežemo hladnjak za nosače na ploči. Specifikacije:
  • Dimenzije: 125 x 95 x 95 (Š x V x D mm)
  • Kompatibilnost: Intel LGA 2011(0-3), 115x, AMD AM2(+), AM3(+), FMx
  • Heatpipeovi: 5 komada, debljine 6 mm
  • Ventilator: Noctua NF-A9; 92 mm, 400-2000 rpm, PWM
  • Težina: 618 g (s ventilatorom)

noctua_u9s_5

Njegova visina iznosi 125 mm, širina 95 mm i debljina 68 mm. Ista se povećava na 95 mm s jednim ventilatorom, odnosno 122 mm s drugim. Težak je oko 620 g s jednim ventilatorom, dok se ona povećava na oko 710 g s drugim ventilatorom. Za usporedbu stari Thermalright Ultra 120 Extreme je težak blizu 800 g. Zahvaljujući ovakvom dizajnu, Noctua je specificirala kako je D9L sposoban za ohladiti procesore do 140 W TDP-a u slučaju LGA 2011 platforme, 95 W plus blaži overclocking kod LGA 115x, odnosno 125 W u slučaju AMx platforme ili 100 W plus blaži overclocking kod FMx. Sve u svemu solidan potencijal obzirom na veličinu hladnjaka.

noctua_u9s_6

Kompletno tijelo, uključujući bakrenu bazu, je niklovano. Uz to što je estetski atraktivnije, nikal štiti bakar od korozije. Kad smo kod baze, spomenimo kako je njena završna obrada na zavidnoj razini, unatoč tome što nije napravljen mirror finish kao što to radi recimo Scythe ili neki drugi proizvođači. To se odrazilo i na nasjedanje hladnjaka na procesor koje je bilo ravnomjerno i pravilno. Sama baza je zaštićena plastičnim poklopcem. Kvaliteta kompletnog hladnjaka je vrhunska, što je i za očekivati od Noctuinih proizvoda.

noctua_u9s_7

U9S je kompatibilan sa gotovo svim današnjim desktop socketima. Od Intelovih to su LGA 2011(0-3), 1156, 1155 te 1150. Podrška za LGA 775 je iz nekog razloga izbačena, no ne bismo to uzimali kao neki minus obzirom na starost platforme. Od AMD-ovih socketa tu je podrška za AM2(+), AM3(+), FM1 te FM2(+). Sam hladnjak se montira pomoću SecuFirm2 metalnog backplatea, plastičnih odstojnika, vijaka te nosača. Instalacija je i više nego detaljno objašnjena s priloženim Noctuinim uputama za sve sockete.

noctua_u9s_8 noctua_u9s_9

Kao što smo već spomenuli, U9S dolazi s predinstaliranim 92 mm ventilatorom. Radi se o Noctuinom NF-A9 PWM ventilatoru sa SSO2 ležajevima i AAO okvirom. Radi se o posebno dizajniranom okviru ventilatora, te gumenim dodacima na njegovim rubovima koji umanjuju vibracije. Na ploču se spaja 4-pinski konektorom, a uz njega dolazi i LNA (Low Noise Adapter) adapter koji smanjuje brzinu vrtnje ventilatora sa 2000 okretaja na oko 1500 okretaja u minuti. Naše smo testove napravili sa i bez ovog adaptera. Minimalna brzina okretaja ventilatora je 400 okretaja preko PWM sustava. Maksimalni protok zraka koji A9 ostvaruje je 78,9 m³/h, odnosno 62,6 m³/h s adapterom. Maksimalni statički pritisak iznosi 2,28 mm H2O, odnosno 1,53 mm H2O s adapterom. Deklarirana buka iznosi 22,8 dB(A) ili 16,3 dB(A). Naš subjektivan dojam je pokazao kako je ventilator na maksimalnoj brzini okretaja svakako čujan, ali nenapadnog zvuka, dok je s adapterom praktički nečujan, ili vrlo tih. Ventilator se na tijelo hladnjaka montira pomoću metalnih kopči, iste onakve kakve inače imamo prilike vidjeti na njihovim hladnjacima, odnosno ventilatorima. Na testiranju smo imali svega i svačega, no njihove kopče su definitivno najbolje izvedene. Uz hladnjak dolazi još jedan set kopči što omogućava montažu još jednog 92 mm ventilatora.  

Noctua NH-D9L

noctua_d9l_4 noctua_d9l_5

Za razliku od U9S modela, D9L je dizajniran po uzoru na perjanicu Noctuine ponude – D15, sa dva manja tornja, dok je 92 mm ventilator montiran između njih. Svaki od dva tornja se sastoji od 35 aluminijskih listića, a naslagani su sa svake strane heatpipeova postavljenih u „U“ oblik. D9L dolazi sa četiri bakrena heatpipea debljine 6 mm. Dakle, jedan manje u odnosu na U9S. S njime je priložen i odvijač koji nam služi za instalaciju, prilikom koje se ventilator mora izvaditi van. Specifikacije:
  • Dimenzije: 110 x 95 x 95 (Š x V x D mm)
  • Kompatibilnost: Intel LGA 2011(-3), 115x, AMD AM2(+), AM3(+), FMx
  • Heatpipeovi: 4 komada, debljine 6 mm
  • Ventilator: Noctua NF-A9; 92 mm, 400-2000 rpm, PWM
  • Težina: 531 g (s ventilatorom)

noctua_d9l_6

Visina D9L iznosi 110 mm, što znači da je po tom pitanju namijenjen prvenstveno za HTPC i mATX konfiguracije. Noctua ističe kako je ovaj hladnjak kompatibilan sa 3U kućištima, što znači da će naći zaista široku namjenu za sve one koji planiraju kupovinu nižih, uključujući rack mount kućišta. Njegova dubina i debljina iznosi 95 mm, dok se s dodatnim ventilatorom ona diže na 122 mm, u milimetar iste dimenzije kao i U9S. Težak je oko 530 g s jednim ventilatorom. Dakle, nekih 90 g je lakši od U9S. Za usporedbu, Intelov stock hladnjak je težak oko 320 g s ventilatorom. Budući da i D9L dolazi sa SecuFirm2 mounting sustavom, ovakva težina ne predstavlja problem ni kod manjih matičnih ploča. Po pitanju mogućnosti hlađenja i Noctuinih preporuka, one su identične kao i u slučaju U9S hladnjaka, što je ponovno odličan potencijal obzirom na nešto manje gabarite u odnosu na U9S.

noctua_d9l_7 noctua_d9l_8

Kao i svi hladnjaci iz Noctuine postave, i D9L je kompletno niklovan. Završna obrada samog hladnjaka te baze su bez greške. Baza je zaštićena plastičnim poklopcem. Na njoj se već nalazi dio za montažu, tako da je instalacija dodatno olakšana. Potrebno je samo postaviti backplate i nosače na ploči.

noctua_d9l_9

D9L je kompatibilan sa gotovo svim današnjim socketima - Intelovi LGA 2011(0-3), 1156, 1155 te 1150. Kao i u slučaju U9S, podrška za LGA 775 je izbačena. Podržani su svi AMD-ovi socketi - AM2(+), AM3(+), FM1 te FM2(+).

noctua_u9s_10 noctua_d9l_11

Osvrnimo se još kratko na dio s ventilatorima. Dakle, D9L dolazi s predinstaliranim 92 mm NF-A9 PWM ventilatorom čije smo specifikacije naveli, a u jednoj od recenzija detaljnije i obradili ranije na portalu. S jednim ventilatorom postavljenim između tornjeva, nema nikakvih problema s okolnim dijelovima na ploči. S druge pak strane, dodavanjem ventilatora sa stražnje strane, dolazi do interferencija s memorijom i njenim heatspreaderima. Konkretno mi smo imali RipjawsX na testnom stroju. Ako drugi ventilator instaliramo s prednje strane, naišli smo na problem s heatsinkom koji se nalazi na regulaciji napona matične ploče. Ventilator je i dalje moguće instalirati, no potrebno je malo improviziranja s istim. Dakle, to je potrebno imati na umu kod kombiniranja D9L sa dodatnim ventilatorima. S druge pak strane, hladnjak je moguće instalirati u suprotnoj orijentaciji pri čemu bi se ovi problemi izbjegli, no ako matična ploča ima prvi PCIe utor preblizu socketu, tu bi se mogao ponovno javiti problem.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Sapphire Z77 Pure Platinum
Procesor(i) Intel Core i5-3570K
Memorija G.Skill RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD
Grafičke kartice Gigabyte GeForce GTX 280 1024 MB
Hladnjaci Noctua NH-D9L,Noctua NH-U9S
Napajanje Corsair TX 650 W
SSD Intel SSD 520 120 GB
Optika LG GSA-H22
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1 pro
AIDA64 v5.0
Prime95 v28.6
RealTemp v3.70
  Način testiranja

 noctua_u9s_10a

Montažu hladnjaka smo u više navrata opisivali u prethodnim recenzijama Noctuinih hladnjaka, a budući da je princip više-manje isti, nismo ga dodatno pojašnjavali. Torturu hladnjaka smo proveli s Intelovim Core i5-3570K procesorom. Treba istaknuti kako se radi o retail verziji, a njegov IHS je poliran. Po pitanju njegovih postavki, radi se o frekvenciji o 3.8 GHz s nešto višim naponom od potrebnog - 1.15 V. Power saving opcije smo naknadno ugasili. Budući da se o radi o procesoru iz Ivy Bridge obitelji, temperature u odnosu na Haswell 45x0 procesore su nešto niže radi izostanka AVX2 instrukcija. Procesor je uparen sa Sapphireovom Z77 Pure Platinum pločom te G.Skillovom RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD memorijom. Testiranje je provedeno na bench-tableu, odnosno na otvorenom, pri sobnoj temperaturi od 21°C. Oba hladnjaka su testirana s priloženom odličnom Noctuinom NT-H1 termalnom pastom.

noctua_d9l_12

Po pitanju softverske strane, koristili smo Prime95, a korišten je „In-Place large FFTs“ profil s najvišim prioritetom. Procesor smo zagrijavali 20 minuta, a idle temperature smo izmjerili 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Temperature smo mjerili s Real Tempom, a okolinu pratili s Aidom64. Oba smo hladnjaka testirali u nekoliko varijanti. S ventilatorom na maksimalnoj brzini okretaja – 2000 rpm, te sa LNA adapterom koji je njegovu brzinu smanjio na oko 1500 okretaja. Nadalje, budući da nam je Noctua poslala dodatne NF-A9 PWM ventilatore u paketu s hladnjacima, napravili smo testove s push-pull konfiguracijama ventilatora.

Rezultati testova

[ichart headers="ID, °C" title="i5-3570K @ IDLE" htitle="°C (manje je bolje)" labels="Noctua NH-U9S - dual fan @ 2000 rpm,Noctua NH-D9L - dual fan @ 2000 rpm,Noctua NH-U9S - dual fan @ 1500 rpm,Noctua NH-D9L - dual fan @ 1500 rpm,Noctua NH-U9S - single fan @ 2000 rpm,Noctua NH-U9S - single fan @ 1500 rpm,Noctua NH-D9L - single fan @ 1500 rpm,Noctua NH-D9L - single fan @ 2000 rpm" values="25,25.5,26,26.75,28,29,29.5,30" colors="blue" height="600"] Prikaz performansi započinjemo s rezultatima hladnjaka u stanju mirovanja, odnosno 5-10 minuta nakon prestanka opterećenja. Pomalo očekivano, na prvoj se poziciji nalazi U9S s dva ventilatora na maksimalnoj brzini okretaja. Sa sitnih pola stupnja razlike slijedi ga i D9L, s identičnom kombinacijom ventilatora. Pri smanjivanju brzine okretaja na 1500 rpm, situacija se tek marginalno promijenila s blizu stupnjem razlike u korist D9L modela. Rezultati s jednim ventilatorom su praktički isti kao i u slučaju onih s dva. Razlike između takvih konfiguracija je u prosjeku oko 2-3°C. [ichart headers="ID, °C" title="i5-3570K @ LOAD" htitle="°C (manje je bolje)" labels="Noctua NH-U9S - dual fan @ 2000 rpm,Noctua NH-U9S - dual fan @ 1500 rpm,Noctua NH-U9S - single fan @ 2000 rpm,Noctua NH-D9L - dual fan @ 2000 rpm,Noctua NH-D9L - dual fan @ 1500 rpm,Noctua NH-U9S - single fan @ 1500 rpm,Noctua NH-D9L - single fan @ 2000 rpm,Noctua NH-D9L - single fan @ 1500 rpm" values="53,54,57,57,58.75,59,60,61" colors="red" height="600"] Konkretne performanse kao i obično vidimo u testovima opterećenja. Kako smo ranije spomenuli, radi se o opterećenju od 15 minuta nakon čega je temperatura procesora stagnirala, pa nismo duljili s torturom. Rezultati su pokazali veoma sličnim onima u prvoj tablici. Dakle, prvo mjesto je odnio single tower U9S hladnjak u push-pull konfiguraciji na maksimalnoj brzini, a odmah iza je ista ali na sniženoj brzini okretaja. Treću poziciju dijele dual tower D9L, također u push-pull konfiguraciji, te U9S s jednim ventilatorom na 2000 rpm. Na četvrtom mjestu ponovno uočavamo izjednačenje – D9L s dva ventilatora, te U9S s jednim, oba na 1500 okretaja. Na posljednja dva mjesta je D9L s jednim ventilatorom. Budući da se radi o relativno niskim temperaturama, rezultati nam pokazuju kako korisnik kod oba hladnjaka može koristiti priložene ventilatore na nižim brzinama okretaja. Pri čemu i dalje ima solidne temperature uz minimalnu razinu buke.

Zaključak

Na testiranje smo dobili dva Noctuina hladnjaka. Oba dijele vrlo sličan način instalacije, za koji imamo samo riječi hvale. S njima dolazi i odlična Noctuina NT-H1 termalna pasta. NH-U9S je hladnjak single tower dizajna, kompaktnih dimenzija, a opremljen je s jednim NF-A9 92 mm PWM ventilatorom. Na njegove performanse nemamo nikakvih zamjerki obzirom na dimenzije, dapače, ostali smo ugodno iznenađeni s njima, svakako ima potencijala za ohladiti i toplije i7 modele. Po pitanju kompatibilnosti i doticaja s okolnim komponentama matične ploče, također nije bilo nikakvih problema čak i u slučaju dva ventilatora, što je također još jedan plus. Minus bi išao na račun nešto više cijene koja iznosi oko 50€ u njemačkim dućanima, isto tako trenutačno je nedostupan u Hrvatskoj. NH-D9L je hladnjak dual tower dizajna koji također dolazi s predinstaliranim NF-A9 ventilatorom, između tornjeva. Baš kao i U9S, performanse su odlične, pogotovo uzevši u obzir i nešto manje dimenzije od prvoga. Za razliku od prilagođenog dizajna tijela hladnjaka kod U9S modela, D9L ima problema kod korištenja drugog ventilatora. Potrebno je malo kombiniranja kako ne bi bilo interferencije s heatspreaderima memorije ili heatsinkovima naponske regulacije matične ploče. D9L je nešto povoljniji sa cijenom od oko 45€ u njemačkim dućanima, no ponovno relativno skup u odnosu na konkurenciju. Nažalost nismo imali nekih sličnih hladnjaka drugih proizvođača iz ovog ranga. Bilo kako bilo, daleko od toga da ova cijena nije opravdana. Ipak je u paketu uključena Noctuina pasta, te A9 ventilator, čija je zajednička cijena preko 20 €. U svakom slučaju se radi o odličnim hladnjacima koji će naći mjesto pod svojim suncem, a od nas definitivno zaslužuju preporuku.