Opis

Noctua je baš kao i kod nekih ranijih modela i ovaj put svojim kupcima ponudila nadogradnju na noviji Intelov socket u obliku Mounting kita. LGA2011 je kao što znamo donio ponešto drugačiji način montiranja, pa LGA1366 kompatibilne hladnjake u pravilu ne možete postaviti na LGA2011 bez skidanja dijelova socketa. Stoga su proizvođači kao Noctua ponudili nadogradnje za taj novi socket. Time ne morate mijenjati postojeće hladnjake i trošiti još više novca – fer. Kutija Noctuinog LGA2011 kita nije velikih dimenzija, a po otvaranju ćemo uočiti vijke/nosače koji se montiraju na socket, nosače za hladnjak koji se montiraju na vijke, te nosače s vijcima koji se montiraju na sam hladnjak. Čitav je postupak opisan u uputstvima, s osobnom porukom direktora Noctue.

Uz već nabrojane dijelove, nalaze se i matice kojima pričvršćujemo nosače koji su dio mehanizma koji se montira na socket, te vijke koji služe za pričvršćivanje nosača za hladnjak. U dobrim je uputama je postupak montaže vrlo detaljno i slikovito objašnjen. Ukoliko ste se već sreli s Noctuinim mehanizmima, montaža ovoga vam neće predstavljati problem. Ukoliko pak niste, nakon kratkih konzultacija s uputstvima, sve će vam biti jasno.

Montirani mehanizam na LGA2011 socketu izgleda baš kao na slici iznad, a orijentacija hladnjaka je moguća u svim smjerovima. Mi smo hladnjak montirali tako da su ventilatori usmjereni prema stražnjem I/O panelu. Na taj način 12cm ventilator dolazi iznad lijevog seta DIMM utora pa treba znati kako će visoki DIMM moduli smetati za montažu ventlatora. Klasični kakve mo mi koristili, ne smetaju ventilatoru. Zamjerku imamo na matice, tj. utore za križni odvijač. Već smo pri prethodnim testovima hladnjaka (D14, C14) primijetili kako je materijal malo mekši, te kako se nakon nekog vremena "razloha". Ovo se dešava samo pri češćem korištenju, no očito je kako je Noctua promijenila dobavljača jer nam se ovo nije ranije događalo. I za kraj opisa donosimo popis podržanih hladnjaka – NH-C12P, NH-C12P SE14, NH-C14, NH-D14, NH-U12, NH-U12F, NH-U12P, NH-U12P SE1366, NH-U12P SE2, NH-U9, NH-U9F, NH-U9B i NH-U9B SE2. Vidljiva je tako standardizacija koju Noctua provodi i kako i najstariji hladnjaci mogu poslužiti i za najnovije platforme.

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Intel DX79SI:

Procesor(i)

Intel i7-3960X;

Memorija

G.Skill 2 x 2GB F3-17000CL9-4GBXMD

Grafičke
kartice

Gigabyte GeForce GTX580 SOC

Driveri: Forceware 285.26;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

































Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset
datoteke

Intel Chipset Driver

DirectX
verzija
11
AIDA 64

v2.0

OCCT

v4.0

 

Način testiranja

Nocutuu D14 smo usporedili s dva sistema vodenog hlađenja za procesore – Corsairovim H70 i Intelovim RTS2011LC u Asetekovoj režiji. Za Corsair H70 nemamo LGA2011 mehanizam, no onaj za Intelov savršeno pristaje i H70-ici. Hladnjake smo testirali u dva slučaja – u standardnoj brzini procesora te na overclockiranoj brzini od 4.7GHz i naponu od 1.46V. Za opterećenje smo koristili najnoviji OCCT, a temperature smo mjerili u dva slučaja – Load (nakon sat vremena opterećenja) i Idle (pola sata nakon prestanka opterećenja). Kako se koji hladnjak ponašao i kakve su mu bile performanse pogledajte u tablicama.