Pogledajmo što sve dobijemo sa pojedinim ventilatorom. Noctua NF-R8 dolazi sa dva naponska adaptera kriptična imean L.N.A. i U.L.N.A. – bez obzira na hi-tech naziv, radi se o vrlo jednostavnom sklopu, zener diodi koja ruši radni napon ventilatora (na 9V, odnosno 6V) i tako smanjuje broj okretaja, buku i protok zraka. Sam ventilator dolazi sa 3-pinskim motherboard konektorom (ali i prijelazom na Molex), omotačem za kablove, vijcima ali i gumenim tiplama za montažu čija je svrha smanjivanje vibracija ugrađenog ventilatora, što sve skupa čini zaista impresivan bundle za jedan ventilator. Noise Blocker u ovom segmentu ne nudi praktički ništa od dodatne opreme – u kutiji je ventilator sa 3-pinskim motherboard konektorom i to je sve!




Konstrukcija NoiseBlocker ventilatora nije posebno drugačija od ventilatora drugih proizvođača

Ventilatori tvrtke NoiseBlocker definitivno pripadaju među tiše ventilatore na tržištu, no uspjeli smo im pronaći par zamjerki – pogledajmo kako to izgleda kada usporedimo 80-milimetarske modele. NoiseBlocker X1 u vodoravnom položaju zuji, dok u okomitom nema takvih problema. U direktnoj usporedbi Noctua NF-R8 i NoiseBlocker X2 r2.0 rade na istom broju okretaja, a naš dojam je da pri tome Noctua stvara nešto veću buku, uz približno isti protok zraka. Kada na Noctua stavimo L.N.A. adapter i usporedimo ga sa NoiseBlocker X1 r2.0 (tada oba ventilatora na 1300 okretaja), situacija je slična – NoiseBlocker je još uvijek za nijansu tiši, ali Noctua sada pomiče osjetno veću količinu zraka. Noctua sa U.L.N.A. adapterom je definitivno najtiša, a pri tome potpuno usporediva po količini zraka koju gura NoiseBlocker X1. Kao zaključak možemo reći da za sklapanje tihih računala preporučamo Noctua ili NoiseBlocker X1, sa time da prednost ima Noctua zahvaljujući konfigurabilnosti, dodatnoj opremi i nešto većoj efikasnosti uz istu količinu buke.




Rame uz rame

Usporedimo li ostale NoiseBLocker ventilatore međusobno, karakteristike im odgovaraju specifikaciji proizvođača – slažete li tiho računalo, radije odaberite modele iz serije 1, a ukoliko vam je bitnije dobro hlađenje tada će vam više odgovarati serija 2. Općenito, ventilatori iz serije 1 vole proizvoditi nešto veću buku ukoliko ih koristimo u vodoravnom položaju. Također, smatrate li se noise freakom, svakako ćete im smanjiti napon napajanja – dobra vijest je da nismo imali problema sa njihovim pokretanjem niti kada smo koristili osjetno niži napon (svega 6V), a iako smo zamijetili pad protoka zraka, još uvijek je ostalo dovoljno propuha da rad ventilatora pridonosi hlađenju računala.