Nokia 6.1 Plus (X6) recenzija
Datum objave 02.10.2018 - Krešimir Matanović
Nokia 6.1 Plus (X6) - prvi dio
Iz kineskog lightinthebox.com webshopa nam je na test stigao Nokia 6.1 Plus pametni telefon. Predstavljen u kolovozu ove godine 6.1 Plus donosi solidnu nadogradnju hardvera, i opsežnu promjenu u dizajnu. Nokia prati trendove i ovaj telefon srednjeg tržišnog razreda donosi famozni notch, i “visoki” ekran omjera stranica 19:9. Uz to donosi i Snapdragon 636 SoC, 4/32 GB memorije, dual camera sistem straga (16 + 5 MP) i selfie kameru rezolucije 16 MP. Operativni sistem je Android 8.1, a uređaj je i dio Android One obitelji.
Uređaj dolazi pakiran u klasičnu kartonsku kutiju, a uz njega nalazimo još i upute za korištenje, AC/DC punjač snage punjenja 10 W (Struja punjenja je 2 Ampera i ne podržava brzo punjenje premda sam telefon to podržava), Type A to Type C USB kabel i prozirnu silikonsku masku. Maska je dosta debela i uređaj izgleda nezgrapno i neatraktivno u njoj, pa ju koristite samo ako baš morate ili dok vam ne stigne neka ljepša. Jamstvo na uređaj je dvogodišnje, te šestomjesečno na sve ostalo (punjač, kabel itd.).
Samo pola godine nakon predstavljanja 6.1 modela, Nokia na tržite donosi 6.1 Plus koji se uvelike razlikuje od njega. Ponajprije je to vidljivo u dizajnu, koji prati aktualne trendove i donosi famozni notch, odnosno ispupčeni dio na vrhu ekrana u koji su smješteni senzori, zvučnik i prednja kamera. I konstrukcija je drugačija, umjesto aluminijskog unibody-a, sada imamo aluminijski okvir, sa sendvič konstrukcijom dva Gorilla 3 stakla sprijeda i straga. Estetski ga je to značajno podiglo, jer djeluje elegantnije i više premium. Staklo nažalost lako skuplja otiske prstiju pa će čišćenje biti češće, no to je cijena dizajna. Ekran je razvučen na oko 85% tijela, s tankim okvirima, malom “bradom” na dnu na kojoj je Nokia logo, te ranije spomenutim notchom na vrhu. Sprijeda 6.1 Plus donosi dakle taj trendy look za 2018. godinu, i voljeli ga ili ne ovaj dizajn sve više prevladava i u srednjoj klasi.
Zaobljeni kutevi mu daju dodatnu dozu elegancije, a aluminijski bokovi na svu sreću nisu previše klizavi. U kombinaciji s ne prevelikim dimenzijama i relativno malo masom (od 6.1, Plus je lakši za 21 gram), ergonomija je odlična. Telefon nam se čak učinio premali i prelagan jer smo već svi naviknuti na veće uređaje. Stražnja je stranica elegantna u staklu, s Nokia logoom u sredini, iznad kojeg je čitač otiska prsta koji je lagano u depresiji ispod stakla. Iznad je još jedan prekid stakla s izbočinom u kojoj se nalazi dual LED bljeskalica i dvije kamere. Sve u svemu, 6.1 Plus je dizajnom vrlo uspješan i moderan.
Osnovne specifikacije
- Model: 6.1 Plus ili X6 (TA-1099)
- Boja: Crna (dolazi i u plavoj te boji)
- Dimenzije i masa: 147.2 x 71 x 8 mm; 151 grama
- Ekran: IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 5.8 inča, rezolucije 1080×2280 piksela (432 ppi), formata 19:9 (oko 85% površine pokriveno ekranom), Corning Gorilla Glass sprijeda i straga.
- Čipset: Qualcomm SDM636 (Snapdragon 636); Octa-core Kyro 260 @ 1.8 GHz, Adreno 509.
- Memorija: 4 GB RAM; 32 GB (postoji i verzija sa 4/64 GB)
- Operativni sistem: Android 8.1.0; Android One (Sigurnosna zakrpa: 1.8.2018.)
- Baterija: 3.060 mAh Li-Ion
- Kamere: Stražnja: Dual 16 + 5 MP (normal + depth), (f/2.2, 1.0um, PDAF + f/2.4,1.12 um), autofocus, Dual – LED dual-tone flash, geo-tagging, HDR, panorama, video snimanje: 1080p@30fps (gyro-EIS); Prednja: 16 MP, f/2.0, 1/3.1 inčni senzor, 1.0 um, video snimanje: 1080p@30fps
- Data: GSM / HSPA / LTE Cat4 (150/50)
- Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dual-band,WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP, LE), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS), FM Radio, Hybrid Dual Nano-SIM, microSD 400 GB (koristi SIM2), USB 2.0 Type-C 1.0 (USB On-The-Go), senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, H.264 player, Quick Charge 3.0, 3.5 mm jackitd.
S hardverske je strane ovo solidno potkovan uređaj srednje klase. Ima svježi Snapdragon 636 SoC koji integrira X12 LTE modem, Spectra 160 ISP s mogućnošću snimanja 4K video materijala i podrškom za HEVC Codec, zatim Aqstic i aptX audio tehnologije, osam Kyro 260 CPU jezgri brzine do 1.8 GHz (BIG.little, Gold jezgre (A73) i Silver (A53), te Adreno 509 GPU s podrškom za DirectX 12.1, OpenGL ES 3.1, i OpenCL 2.0. Radne memorije je 4 GB, a skladišne 32 GB. Skladišnu je moguće proširiti Micro SD karticom kapaciteta do 400 GB.
S donje se strane uređaja nalazi mono zvučnik (loudspeaker), USB 2.0 Type C 1.0 utor, te mikrofon. Vidljive su i dvije plastične trake ispod kojih su antene.
Uređaj osim LTE Cat4 modema s mogućnošću downlinka od 150 Mbps i uplinka od 50 Mbps, posjeduje i WiFi 802.11 AC modem s integriranim Bluetoothom verzije 5.0. WiFi je dual band s podrškom za WiFi direct i Hotspot. Prijem signala putem obje veze je vrlo dobar, a uređaj ima i dobar te dovoljno glasan zvučnik za razgovore, mikrofon koji dobro hvata glas, a ima i dedicirani mikrofon koji hvata okolnu buku koja se potom prigušuje.
U tzv. notchu tj. izbočini u ekranu se nalazi leća 16 MP selfie kamere koja im otvor blende f/2.0, senzor veličine 1/3.1-inč i piksele veličine 1.0 mikrometara. Kamera reproducira solidne fotografije pune detalja kada je osvjetljenje dobro, no i s dosta šuma kada je osvjetljenje slabije. Video snimanje je FHD i dostatno je za video razgovore. Kao i na modelima 7 Plus i 7.1 Plus nema notifikacijske LED-ice, što se određenom broju korisnika neće svidjeti.
Na vrhu se uređaja nalazi dobri stari 3.5-milimetarski jack za slušalice koje ujedno služe i kao antena za FM Radio. Tu je i mikrofon s funkcijom prigušenja okolne buke, te plastična traka ispod koje je antena. Na desnom se boku nalazi klackalica za zvuk, te tipka za uključivanje uređaja. Obje tipke su metalne, s rezanim sjajnim rubovima. Općenito je uređaj vrlo kvalitetno sklopljen, spojevi su dobri i vrlo je čvrst i ni malo se ne svija, čak i pod jačim (namjernim pritiskom). Zbog manjih je dimenzija kompaktan i komotno stane u džep od hlača, te pri tom ne smeta.
Ispod sistema kamera u svojoj maloj udubini se nalazi senzor otiska prstiju koji nije brz i precizan kao kod flagship modela, no dobro očitava otisak u skoro svim uvjetima i umjereno je brz. Sistem dvostruke kamere je lagano uzdignut iznad tijela kamere i dvije su leće i dual LED bljeskalica zaštićene ispod zasebnog stakla. Primarni senzor kamere je rezolucije 16 MP s otvorom blende od f/2.0 i veličinom piksela od jedan mikron. Do njega je sekundarni dubinski senzor rezolucije 5 MP, s otvorom blende f/2.4 i veličinom piksela od 1.12 mikrona. dual LED bljeskalica je ujedno u dual tone. Ispod se stražnjeg stakla nalazi Litij-ionska baterija kapaciteta 3060 mAh, što je sasvim zadovoljavajuće, a kao što ćemo kasnije i vdijeti osigurava vrlo dobru autonomiju.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 3 minute
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 5 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 6 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GObjavljeno prije 9 minuta
P/M:Lenovo Legion Go 512gb+1.5tb micro sd,Motorola Edge Neo 40 12gb/256gbNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti