Nokia G11 recenzija
Datum objave 13.07.2022 - Sanja Ledinek
Nokia G11 - prvi dio
HMD Global širi poslovni portfelj na tržište B2B usluga i pokazuje solidan rast prihoda u cijelom poslovanju uključujući segment pristupačnih Nokia uređaja. Iz potonjeg imamo na testu Nokia G11 model, relativno velike baterije, Android One programa i nekoliko kompromisa na drugim frontama. Opravdava li svoje postojanje? Ova recenzija pomoći će da odgovorimo na to pitanje.
Nokia G11 specifikacije
- Dimenzije: 164,6 × 75,9 × 8,5 milimetara
- Masa: 189 grama
- Zaslon: TFT IPS, 6.51 inča; 720×1600 piksela, brzina osvježavanja 90Hz
- Kamere: prednja širokokutna 8 MP, glavna 13 MP + makro 2 MP + 2 MP, LED bljesjalica, autofokus, video 1.920 × 1.080 na 30 fps
- SoC: Unicoc T606
- CPU: Osmojezgreni (2 x 1,6 GHz Cortex-A75 i 6 x 1,6 GHz Cortex-A55)
- GPU: Mali-G57 MP1
- Memorija: 3 GB radna i 32 GB eMMC 5.1 interna + podrška microSD kartice
- Komunikacija: 4G LTE; Wi-F 11b/g/n; Bluetooth 5.0, USB-C (USB 2.0), FM radio, 3.5 mm utičnica, 2x Nano SIM + 1 x micro SD, GPS, AGPS, Glonass,
- OS: Android 11
- Baterija: Li-Po 050 mAh + brzo punjenje 18W
- Senzori: ambijentalnog svjetla, blizine, akcelerometar, otiska prsta
- Sadržaj prodajnog paketa: Nokia G11, 1m USB-C kabel, 5V2A punjač, brzi vodič, iglica SIM ladice
- Cijena: od 1.120,00 kn do 1.699,00 kn
- Ustupio: HMD Global
Izgled, materijali i kvaliteta izrade
Nokia G11 izrađena je od čvrste plastike teksturiranog uzorka ugodnog na dodir. Ne klizi s neravnih površina ili dlana ruke čak i bez silikonske maske.
Konstrukcija se čini se dovoljno čvrstom da može izdržati i neki pad, a ne skuplja lako ni otiske prstiju.
Na vrhu uređaja su zvučnik za uklanjanje buke i danas gotovo raritetni 3,5 milimetarski analogni audio priključak koji će neki znati cijeniti.
Glavni mikrofon, USB Type-C (2.0) konektor za punjenje ili povezivanje s računalom i mono zvučnik su na donjem perifernom dijelu. Zvučnik je dovoljno glasan da se ne propuste pozivi, no za nekakvo posebno audio iskusvo nije osobito zanimljiv.
Tipka za podešavanje glasnoće ima svoje mjesto na desnom boku. Kapacitivni čitač otiska prstiju u kombinaciji tipke za uključivanje/isključivanje rada je intuitivno postavljen malo ispod opće ravnine. Palcem ili kažiprstom lako se dohvaća. Umjerene je osjetljivosti (otključavanje se ne događa u džepu) i finog odziva. Po želji može se koristiti metoda identifikacije pomoću prepoznavanja lica za što se koristi prednja kamera. I ovdje test pokazuje da je otključavanje brzo.
Suprotni lijevi bok ima tipku za pozivanje Google asistenta (može se isključiti) i trostruku SIM ladicu tako da je moguće umetnuti i memorijsku karticu.
Na stražnjoj strani ističe se metalni modul kamera u obliku malog kvadrata s tri leće i bljeskalicom. Gotovo ne strši iznad površine što je svakako pozitivno.
Prednjicu štiti tvornički zalijepljena folija, što će dobro doći onima malo neopreznijima.
U gornjem dijelu iznad ekrana je prilično tanka i jedva primjetna rešetka zvučnika za razgovore. Izrez u obliku suze za prednju kameru je malo ispod, u sredini. Nažalost, nigdje nema LED indikatora za obavještavanje o propuštenim pozivima i primljenim porukama.
Okviri oko IPS zaslona, uključujući “bradu” širine 9 mm, izvan su industrijskih dizajnerskih trendova. Tu nema iznenađenja, s obzirom na cjenovnu klasu kojoj G11 pripada.
Zaslon
Zaslon sa 2,5D zaštitom je dijagonale 6,5-inča (161,5 milimetara), te nudi omjer stranica 20:9 i rezoluciju 720 x 1.600 piksela. Iako gustoća od 270 piksela po kvadratnom inču nije velika, pikselizacija nije kritična.
Istodobno, ekran podržava brzinu osvježavanja do 90 Hz što pridonosi prividnoj glatkoći i brzini sučelja. Međutim, za igre je brzina ograničena na 60 Hz. Uz to brzina uzorkovanja dodirom je 180 Hz i kapacitivni sloj reagira na pet istodobnih dodira.
Maksimalna svjetlina doseže 450 cd/m² pa je time čitljivost na suncu prihvatljive razine.
U postavkama ima mogućnost promjene svjetline (uključujući prilagodljivu), balansa bijele, odabira tamne teme (samo je dekorativno za ovu vrstu zaslona) i način rada “zaštite za oči” s toplim bojama. Prikladno ga je uključiti za korištenje prije odlaska na počinak.
Značajke SoC-a i performanse
Hardverska osnova je Unisoc T606, (bivši Spreadtrum) proizveden 12-nanometarskom procesnom tehnologijom. CPU ima 2 jezgre Cortex-A75 na 1.600 MHz i šest Cortex-A55 na 1.600 MHz. Koristi big.LITTLE tehnologiju kako bi se maksimizirale performanse i trajanje baterije.
Čipset radi u kombinaciji s 3 GB LPDDR4x RAM-a i 32 GB interne flash 5.1 memorije proširive putem microSD kartice do 512 GB. To je vrlo važno jer je korisnički dostupnih samo oko 20 GB kritičan minimum. Za rad s grafikom odgovoran je Mali-G57 MP1 GPU ( 650 MHz).
Ovi parametri u rada sa sučeljem ili aplikacijama ne mogu se pohvaliti brzinom, ali nose se s osnovnim zadacima. U pregledniku, ako imate otvorene više od tri kartice, čak ako su mobilne verzije web stranica, pate od postupnog učitavanja: prvo se pojavljuje tekst, potom slike, a tek nakon njih pomoćni blokovi. Skrolanje usporava na “teškim” mjestima. No, uz ovu cijenu uređaja to i nije tako šokantno.
Iskustvo gaminga
Za igre treba ublažiti entuzijazam i zadovoljiti se manje hardverski zahtjevnima. Pri tome se ne zagrijava zbog relativno niske snage procesora. PUBG, Genshin Impact ili Call Of Duty prevelik su zalogaj za Nokiju G11 čak i na minimalnim postavkama jer ima usporavanja, trzanja pa i zamrzavanja koje ne dopušta uživanje u procesu igranja.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 13 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 17 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 19 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 19 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti