Komunikacija i bežične veze

Bežični moduli su standardno svi prisutni i solidno rade. Bluetooth 5.0, dual-band Wi-Fi (802.11 ac)  konzistentnih su brzinai solidnog prijema. GPS (A-GPS), GLONASS i Galileo sustavi rade stabilno. Opcije povezivanja uključuju 4G LTE, GPS/A-GPS, FM radio, već spomenuti 3,5 mm priključak za slušalice i USB Type-C sučelje. Nema NFC čip za beskontaktno plaćanje, ali za skupinu korisnika kojima je uređaj namijenjen nije ni bitna komponenta.

Izdržljivost i punjenje baterije

Baterija je Li-polimer kapaciteta 5.050 mAh. Može osigurati dva ili tri dana surfanja webom, slanja poruka, malo slušanja glazbe, gledanja TikToka, itd.

nokia_G11_ recenzija_ slika_15

Podržava 18 W punjenje u skladu sa standardom USB Power Delivery 3.0. Ali, u kutiji je samo adapter snage     10 W. Puni bateriju 2 sata i 30 minuta. Bežično punjenje nije podržano što nismo ni očekivali.

Kamere

Senzor prednje kamere je 8 megapiksela i otvora blende f/2. Od selfija i bokhek efekta ne treba očekivati čuda.    Kvalitetom je dovoljna za video pozive i za selfije s vremena na vrijeme.

nokia_g11_kamera_1

Na stražnjoj strani trostruka kamera uključuje glavni senzor od 13 MP  s otvorom blende f/1.8, makro od 2 megapiksela i dubine od 2 megapiksela. Bit ćemo malo oštri i reći da se potonja dva senzora mogu zanemariti i  samo zauzimaju prostor.

nokia_g11_kamera_2

nokia_g11_kamera_3

nokia_g11_kamera_4

nokia_g11_kamera_5

Dnevne fotografije su solidne oštrine, dinamičkog raspona i boja. Nedostaje detalja, ali na zumiranje ne bi se trebali posebno žaliti za cijenu.

nokia_g11_kamera_6

Minimalna degradacija osvjetljenja dovodi do pogoršanja detalja i pojave šuma.

nokia_g11_kamera_7

Noću je ponekad potrebno napraviti nekoliko snimaka. Sve je sasvim očekivano prema standardima jeftinog pametnog telefona.

Video

Snimanje videa je opcijama asketsko i dostupno uz maksimalnu razlučivost 1080p s 30 sličica u sekundi. Postoji digitalna stabilizacija, ali nije baš učinkovita.

Android  One 11 i aplikacije

Nokia G11 radi još uvijek na Androidu 11 One, a posljednja sigurnosna nadogradnja datira iz ožujka. Izgleda da HMD Globalu više ne da držati korak s mjesečnim sigurnosnim zakrpama i nadogradnjama sustava prema obećanjima. Očito nemaju dovoljno razvojnih resursa i time pitanje ažuriranja na Android  12, da ne govorimo o Androidu 13, ostaje otvoreno.

nokia_G11_ recenzija_ slika_16_GUI

Općenito, sustav zadovoljava funkcionalnošću i ne preopterećuje nepotrebno hardver te podržava navigaciju gestama. Nema nepotrebnih dodataka, a sve Googleove aplikacije su na broju.

nokia_G11_ recenzija_ slika_17_GUI_web

Ima nekih dodatno instaliranih aplikacija koje se mogu uredno deinstalirati pa čak i Googleove.

Zaključak

Nokia G11 ima slabosti u pogledu performansi, kamere ne “bliješte”, a morate zaboraviti i na 5G. No u zamjenu za te slabosti, ima uzornu kvalitetu  izrade, dovoljno velik zaslon s brzinom osvježavanja 90 Hz, odličnu bateriju velikog kapaciteta, a navikavanje na sučelje uređaja je lako.

nokia_G11_ recenzija_ slika_18

Ako tražite jeftini pametni telefon za školarca nižih razreda ili stariju osobu za osnovne komunikacije, za one koji vjerojatno neće koristiti ništa osim video komunikacije u instant messengerima, možete odabrati Nokia G11 model.