Premda starije verzije NVIDIA-inih kartica nisu imale problema s performansama, mnogi korisnici su im zamjerali nižu kvalitetu slike u odnosu na ekvivalentne kartice iz ATI-jevih pogona. NVIDIA je ove kritike shvatila vrlo ozbiljno te ih s G80 arhitekturom u potpunosti riješila, ali istovremeno i pomaknula granice kvalitete prikaza.

Pojednostavljeno rečeno, odgovor na NVIDIA-ine probleme nosi ime Lumenex Engine. Pod ovim brandom NVIDIA je upakirala nove vrste antialiasinga, podršku za FP32 format kroz cijeli proces obrade piksela , podršku za HDR u kombinaciji s antialiasingom te novi kvalitetniji anizotropni filter za teksture.

Što se tiče algoritama za antialiasing, odbačeni su stari 8xS i 16xS modovi, a dodani novi 8x, 8xQ, 16x i 16xQ. 8x i 16x modovi ne rade u sklopu klasičnog MSAA algoritma već koriste novu metodu CSAA odnosno Coverage Sample AntiAliasing. Nažalost, NVIDIA se u svojim tehničkim dokumentima nije potrudila opisati kako točno rade taj novi algoritam osim da u većini slučajeva rezultira kvalitetnijim prikazom u odnosu na 4x MSAA algoritam uz vrlo malen pad performansi.

Kod standardnog MSAA algoritma završna se boja piksela prikazanog na ekranu izračunava korištenjem nekoliko vrijednosti. S nekoliko točaka oko originalnog piksela uzimaju se uzorci boje, vrijednost Z-buffera za te točke te coverage sampleovi odnosno informacije o tome koji poligoni prekrivaju referentne točke za uzimanje color i Z sampleova. Vrijednosti boje i Z-buffera su osjetno zahtjevnije po pitanju fillratea grafičke kartice tako da proporcionalno s povećanjem broja korištenih vrijednosti padaju i performanse. NVIDIA-ini inženjeri su zaključili kako je bolje napraviti kompromis – koristiti manji broj color i Z-sampleova, ali istovremno uzeti veći broj coverage sampleova. CSAA algoritam rabi upravo ovu metodu kako bi se dobila kvalitetnija slika u odnosu na klasični MSAA algoritam, ali uz manji pad performansi.

Algoritam
2x
4x
8x
8xQ
16x
16xQ
Texture/Shader uzorci
1
1
1
1
1
1
Color/Z uzorci
2
4
4
8
4
8
Coverage uzorci
2
4
8
8
16
16

Kao što vidimo, standardni MSAA 4x algoritam koristi po četiri vrijednosti za boju i Z-buffer te četiri coverage samplea. Novi 8x mod koristi CSAA algoritam – premda se i dalje koriste četiri vrijednosti za boju i z-buffer, dva puta je povećan broj coverage sampleova. S 8xQ algoritmom opet se vraćamo na standardni MSAA dok je 16x mod koristi CSAA metodu zadržavajući jednak broj sampleova boje i Z-buffera kao kod 4x MSAA algoritma, no istovremeno koristi četiri puta više coverage sampleova. 16xQ mod opet standardni i vrlo zahtjevni MSAA algoritam s većim brojem svih sampleova.

Osim dodavanja novih AA algoritama odnosno modova, NVIDIA je kod G80 tvornički uključila u driverima korekciju gamme tijekom antialiasinga. Premda je ovaj feature bio dostupan i na GeForce 7 seriji GPU-a, korisnik ga je morao uključiti ručno. Još jedna novost je korištenje antialiasinga nezavisno o formatu što je rezultiralo mogućnošću uporabe AA algoritama u kombinaciji s HDR-om. Dakako, G80 podržava i oba TAA algoritma za zaglađivanje prozirnih tekstura.

Referentna slika korištena za usporedbu kvalitete AA algoritama

GeForce 7950 GX2

GeForce 8800 GTX

8xQ AA

Radeon X1950 XTX

No AA

Klikom na ponuđene doći ćete do screenshotova koje smo koristili za usporedbu AA algoritama na testiranim karticama. Slike su u rezoluciji 1280×960, JPG format, tako da će trebati vremena da se učitaju. Preporučamo vam da ih skinete na računalo i za pregledavanje koristite alat FastStone ImageViewer. U browseru alata izaberite četiri slike mišem istovremeno držeći pritisnutu tipku Ctrl. Potom pritisnite tipku P što će rezultirati usporednim prikazom četiri odabrane slike.