NVIDIA GeForce 8 – ponovo na vrhu
Datum objave 08.12.2006 - Denis Arunović
Referetni GeForce 8800 GTX
Nakon pregleda teoretskih mogućnosti nove NVIDIA-ine arhitekture, vrijeme je da vidimo kako je izveden konkretni hardver. Referentni GeForce 8800 GTX dobili smo u ruke prilično kasno što je i glavni razlog zašto ovaj članak o novoj generaciji kartica toliko kasni u odnosu na službeni datum lansiranje serije. Uz referentnu NVIDIA-inu karticu, na test nam istovremeno bio ponuđen i PNY-ev maloprodajni model novog GTX-a. Razlike među referentnom i PNY-evom karticom nema, izuzev različite naljepnice na hladnjaku. PNY-ev model nam je ustupila tvrtka LAB 2000, a kod njih ga je moguće nabaviti po cijeni od 4.999 kn.
Kartica i pol, kako god okrenuli
GeForce 8800 GTX je bez sumnje najveća grafička kartica koju smo ikad imali prilike vidjeti. Jedina veća kartica koju smo imali prilike vidjeti je inženjerski primjerak GeForcea 7950 GX2 korišten pri lansiranju Quad SLI-a. Doduše, kartica se u "divovskom" obliku nikad nije pojavila u prodaji pa 8800 GTX zapravo nema konkurenciju. Zbog izuzetne veličine, s naglaskom na dužinu, potencijalni kupci trebaju dobro razmisliti da li će uz karticu možda morati kupiti i novo kućište.
Što se pak karakteristika tiče, njih smo već spomenuli u uvodnom tekstu. Na velikom PCB-u smješten je G80 čip koji se sastoji od 681 milijun tranzistora od kojih većina rad na taktu od 1,35 GHz. Ipak, osnovni takt GPU-a je "samo" 575 MHz. Zanimljivo je spomenuti da G80 nema integrirane neke I/O funkcije. Sam čip s vanjskim svijetom može samostalno komunicirati samo preko PCI-E sabirnice, dok mu je za ostale funkcije potreban dodatni čip NVIO kojeg je NVIDIA smjestila između GPU-a i stražnjih konektora na kartici. Na ovaj način je napravljen kompromis između integriranja brojnih novih funkcija u GPU i proizvodnih troškova. Na GPU je povezano ukupno 768 MB GDDR3 memorije na radnom taktu od 1,8 GHz DDR. GPU i memorija komuniciraju preko 384-bitne sabirnice. Premda naizgled čudna, 384-bitna sabirnica se nalazi na pola puta između klasične 256-bitne i 512-bitne sabirnice, a NVIDIA-ini inženjeri su zaključili kako će im zlatna sredina dati najbolji omjer uloženo i dobiveno s obzirom na mogućnosti GPU-a.
Pogodite što je na vrhu
Dvostruko PCI-E napajanje je stvarnost
Velik GPU i puno memorije imaju svoj nusprodukt – potrošnju energije. Premda u NVIDIA-inim dokumentima nismo pronašli konkretne podatke o potrošnji kartice, prema informacijama koje do sad znamo rekli bi da je oko 150 do 160 vata. Tome u prilog govore i dvostruki PCI-E konektori za napajanje. Premda smo dvostruke konektore već imali prilike vidjeti prije na nekim karticama, one su uredno radile ako bi bio priključen samo jedan konektor. Kod 8800 GTX to nije slučaj – potrebno je priključiti oba konektora. Imajte na umu da kartica solidnu količinu energije vuče i iz same matične ploče preko PCI-E konektora – maksimalno 75 vata. Što se tiče podržanih napajanja, nismo bili primorani nabaviti nikakve kilovatne cirkuse. Kartica je uredno i bez ikakvih problema radila na starom dobrom Coolermasterovom RealPoweru od 550 vata. S obzirom da ovo napajanje ima samo jedan PCI-E konektor za grafičku karticu, drugi smo napravili pomoću adaptera.
Velik, ali izuzetno tih i moćan hladnjak
Ako ste se bojali da će velika potrošnja rezultirati problematičnih hlađenjem, grdno ste se prevarili. Kako već otprije znamo, NVIDIA jako dobro zna kako složiti hlađenje na high-end karticama. Na GTX-u je iskorišten vrlo masivni dvoslotni hladnjak koji prekriva sve čipove na kartici, a aktivno je hlađen turbinskim ventilatorom s promjenjivom brzinom okretaja. Hladnjak se odlično nosi s toplinom koju generira kartica i što je dosta važno, nije bučan čak niti pri opterećenju. Konkretne brojke oko zagrijavanja pogledat ćemo kasnije, ali zasad nam vjerujte da je hladnjak doista odličan.
Dupli SLI konektori
Još jedan kuriozitet na kartici su dupli SLI konektori koji će omogućiti povezivanje više od dvije kartice u SLI polje. Imajte na umu da NVIDIA prilično agresivno cilja na harversko ubrzavanje fizike u igrama putem GPU-a. Mogućnost je dostupna i na starijim karticama tako da pretpostavljamo da će korisnici dvije kartice u SLI polju iskoristiti za ubrzavanje grafike dok će treća, starija kartica biti iskorištena za ubrzavanje fizike. Doduše, još ništa nije službeno, ali dupli SLI konektori svakako nisu implementirani bez razloga.
Velikih novosti što se tiče konektora nema
Eto nas i do stražnjeg dijela kartice na kojem vidimo standarne konektore – dva dual-link DVI konektora koji podržavaju HDCP zaštitu, te TV-out izlaz. VIVO funkcije nisu implementirane, no na to smo već navikli.
Forum
Objavljeno prije 59 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 2 sata
A1 - ex B.netObjavljeno prije 7 sati
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 7 sati
Svatara, ali crypto-relatedNovosti
Sretan Božić!
Sretan i blagoslovljen Božić vam želi PCEkspert uredništvo! Pročitaj više
Evo na kojim laptopima se možete najbolje zabaviti
Blagdansko vrijeme obično donosi više slobodnog vremena za opuštanje i zabavu. Volite li videoigre, imamo preporuku koje laptope odabrati. Neki ljudi ne kriju, dok drugi tek stidljivo priznaju da im videoigre spadaju u omiljenu zabavu. Čak... Pročitaj više
Honor GT Oasis - otvara novo natjecanje za zaštitu očiju u e-sportu
HonorGT službeno je izašao. Prednja strana opremljena je 6.7-inčnim AI Oasis inovativnim zaslonom za zaštitu očiju. Usvaja tehnologiju zatamnjenja ultra visoke frekvencije od 3840 Hz i nultog rizika, što se može nazvati prekretnicom u kontr... Pročitaj više
Američka ministrica trgovine: "Beskorisno je suzdržavati Kinu u proizvodnji čipova"
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo nedavno je u intervjuu izjavila da bi se SAD trebao više usredotočiti na domaća ulaganja u inovacije umjesto nametanja zabrana i sankcija. Rekla je: "Pokušaj obuzdavanja Kine je uzaludan zadatak."... Pročitaj više
Novi pametni telefoni su gori od starih! Što to znači za korisnike?
Trend smanjenja performansi novih pametnih telefona u odnosu na stare modele izaziva zabrinutost među korisnicima, a u mnogim slučajevima to može biti iznenađujuće. U 2022. godini, na primjer, POCO X4 Pro bio je znatno sporiji od svog preth... Pročitaj više
Sve novosti