Ruku na srce, razmjerno malo ljudi će se odlučiti na kupovinu GeForce 8800 GTX kartica s obzirom da se radi o najbržem modelu koji sa sobom nosi i vrlo visoku cijenu. NVIDIA je svjesna ove činjenice pa je zajedno s GTX-om izdala i model namijenjen korisnicima s nešto plićim novčanikom (nešto plićim s obzirom da niti slabiji model nije baš jeftin) – GeForce 8800 GTS. Stariji se siguno sjećaju kada je NVIDIA posljednji put koristila sufiks GTS – bilo je to na GeForce 2 seriji GPU-a. Tada je model Ultra bio na vrhu hranidbenog lanca, dok je model GTS bio namijenje korisnicima koji su htjeli visoke performanse, ali uz razumniju cijenu.

Model GeForce 8800 GTS je skresana verzija GTX-a. Sama je kartica osjetno manja i veličinom je vrlo slična starijim karticama iz NVIDIA-ine i ATI-jeve ponude. GF 8800 GTS GPU tako ima manji broj stream procesora, 96 u odnosu na 128 kod GTX-a. Osnovni takt GPU-a je 500 MHz, dok mnogi interni dijelovi kucaju na taktu od 1,2 GHz. Memorijsko sučelje je također skresano s 384 na 320 bita, a ista je stvar s količinom memorije koja iznosti 640 MB.

MSI GeForce 8800 GTS

MSI GeForce 8800 GTS

O MSI-jevoj implementaciji GeForce 8800 GTS-a nema se što previše reći. Radi se o referentoj kartici na čiji je hladnjak naljepljena drugačija naljepnica. Taktovi GPU-a i memorije odgovaraju onima na referentoj kartici. Kao što vidimo, referetni GTS je zapravo smanjena verzija GTX-a. Osim dimenzija, razlika postoji jedino po pitanju PCI-E konektora za napajanje i SLI konektora – implementiran je samo jedan konektor od svake vrste. Hladnjak ima iste kvalitete u odnosu na onaj na GTX-u – vrlo je moćan, ali istovremeno tih.

Bundle nije ništa posebno

Paket opreme je sasvim očekivan i prilično konvencionalan. Osim TV-out kabela i adaptera za PCI-E napajanje i dva DVI/VGA adaptera, tu je još i puna verzija Serious Sama 2 te CD s CyberLinkovim aplikacijama Power2Cinema i Power2Go.

BFG GeForce 8800 GTS

BFG-ev GTS izgleda mrvicu "opasnije"

BFG-ev 8800 GTS nam priča jednaku priču kao MSI-jev primjerak. Ponovo je riječ o referentnoj kartici koja je modificirana naljepnica i tu priča praktički staje. Tvornički taktovi su također jednaki referentom modelu. Premda nam BFG-ev GTS izgleda bolje zbog agresivnijeg logoa, kada je kartica instalirana u računalo ionako ga nećemo vidjeti.

Majica s BFG-evim logom je prilično zanimljiv dodatak

Što se pak opreme tiče, BFG je jedan od onih proizvođača koji idu svojim putem. Tako bundlanih igara nema, no tu je cool crni T-shirt s BFG-em logom koji će vlasniku omogućiti da bude glavni baja u kvartu. Zanimljiv dodatak su također i teflonske podloge za miša, no nismo ih mogli isprobati pa nećemo komentirati koliko je ovaj dodatak zapravo dobar. Ostatak opreme je standardan – adapteri za napajanje i DVI izlaze, kabel za TV-out i CD s driverima.