Nvidia GeForce GTX1080 Founders Edition test

Datum objave 11.06.2016 - Krešimir Matanović

Nvidia GeForce GTX1080 F.E. - prvi dio

Pascal arhitektura

nvidia_gtx1080_12

Nvidijina je Pascal arhitektura nasljednik prethodne Maxwell arhitekture, a prvi je put predstavljena s high-end GP100 GPU-om namijenjenom serverskoj upotrebi. GP104 je prva desktop izvedenica toga čipa, a kako sam proizvođač kaže namijenjena je DirectX 12 i Vulkan igrama, upotrebi u VR igranju, igranju na 4K i 5K monitorima, te najnovijim HDR monitorima. GTX1080 je prva GP104 kartica koju je Nvidia izbacila, a GTX1070 je druga.

nvidia_gtx1080_nvidia_gtx1080_9

GP104 je napravljen u 16 nm FinFET proizvodnom procesu od strane TSMC-a, a novost za ovu seriju je i upotreba GDDR5X memorije propusnosti 10 Gbps. Pascal je najkompleksnija Nvidijina GPU arhitektura do sada, a GP104 ima čak 7.2 milijardi tranzistora koji su raspoređeni u GPC internu strukturu koja broji 2560 CUDA jezgri (shadera) jednostruke preciznosti. FinFET je mulitigate tranzistor koji je napravljen na SOI supstratu te ima dvoja vrata (za razliku od Intelovog TriGate procesa). FinFET je donio malo curenje struje i visoke taktove, pa tako GP104 bez problema ide i preko 2 GHz. Svaki se GP104 sastoji od četiri GPC-a (Graphics Processing Cluster), dvadeset PSM-a (Pascal Streaming Multiprocessor) i osam memorijskih kontrolera širine 32 bita (256 bita ukupna širina). Svaki GPC ima dedicirani raster mehanizam i pet SM-ova (Streaming Multiprocessor), a svaki SM ima 128 CUDA jezgri, 256 KB registarske memorije, 96 KB dijeljene memorije, 48 KB L1 memorije te osam teksturnih jedinica. Tako jednostavnom matematikom dolazimo do brojke od 2560 CUDA jezgri i 160 teksturnih jedinica po čipu.

nvidia_gtx1080_10

SM ili Streaming Multiprocessor je visoko paralelizirani procesor koji raspoređuje tzv. warpove, odnosno grupe od po 32 niti (threadova) u CUDA jezgre i ostale izvršne jedinice unutar SM-a. Spomenuti memorijski kontroleri širine 32-bita svaki na sebe vežu po osam ROP jedinica (Raster Operations Pipeline) i 256 KB L2 memorije, pa tako množenjem dolazimo do ukupno 2048 KB L2 memorije i 64 ROP jedinice po čipu.

nvidia_gtx1080_8

U usporedbi s prethodnom Maxwell arhitekturom i GTX980 karticom, GTX1080 je puno moćnija kartica jer donosi 25% više CUDA jezgri koje prosječno rade na 500 MHz višem taku. U GigaFLOPS-ima to iznosi 8873 naspram 4981, odnosno 78%. Texell fill-rate je također rastao za 78%, a memorijska propusnost  je rasla za oko 43%. Prijelazom sa 28 nm na 16 nm proizvodni proces je bilo moguće na 21% manju površinu staviti i 38% više tranzistora, a da je TDP rastao samo 15 W. Ako se pitate zašto Nvidia uspoređuje GTX980 sa GTX1080, a ne GTX980 Ti odgovor je jednostavan. GP104 je izravni nasljednik GM204 čipa, dok je GTX980 Ti pogonio GM200 koji je bio nešto stesana verzija onoga u Titan X kartici. Naravno, usporedbi performansi, mi ćemo gledati obje ove kartice.

nvidia_gtx1080_13

Novu karticu i novu arhitekturu prati i novi tip memorije - GDDR5X. Riječ je unaprijeđenoj memoriji baziranoj na GDDR5, koja donosi tri ključne stvari - poduplava data rate, povećava energetsku efikasnost i donosi veću gustoću po čipu. Memorija na GTX1080 kartici doseže brzinu transfera od 10 Gbps efektivno (8x data rate x 1250 MHz), što je ugrubo vrijeme od 100 pikosekundi između dva bita podataka. Kako bi ovakve brzine bile ostvarive i održive, Nvidijini su inženjeri morali voditi posebnu brigu pri dizajniranju vodova između GPU-a i memorijskih čipova kako bi kompletan put iz GPU-a, kroz čip i vodove pa do jezgre memorijskog čipa generirao čim manji gubitak signala, crosstalk-a i eventualnih diskontinuiteta. GDDR5X memorija radi na 1.35V što osigurava istu potrošnju električne energije na 43% višem taktu u odnosu na GDDR5. Kao i do sada memorijski podsistem koristi lossless kompresijske tehnike kako bi se smanjila propusnost, što se ostvaruje smanjenjem podataka zapisanih u memoriju, smanjenjem podataka prebačenih u L2 memoriju i smanjenjem količine podataka koja se prenosi između primjerice teksturnih jedinica i frame buffera. GP104 donosi određeni napredak u kompresiji pri čemu se 2:1 kompresija sada koristi češće i efikasnije, dodana je 4:1 delta color kompresija, kao i 8:1 delta color kompresija koja kombinira konstantnu 4:1 kompresiju boja 2x2 piksel blokova sa 2:1 kompresijom razlika između tih blokova. Rezultat svega je 70% povećanja efikasnosti memorijske propusnosti u odnosu na SM204 (GTX980).

nvidia_gtx1080_11

Pascal arhitektura i GTX1080 podržavaju PlayReady 3.0 (SL3000) standard i podržavaju HEVC dekodiranje unutar hardvera, što znači mogućnost 4K streaminga sa internetskih servisa. Kartica ima DisplayPort po 1.2 standardu s DP 1.3/1.4 Ready, što omogućuje prikaz slike na 4K ekranima pri 120 Hz, 5K ekranima pri 60 Hz i 8K ekranima pri 60 Hz putem dva kabela. Pascal arhitektura donosi podršku za asinkroni compute (AMD to ima od prve GCN arhitekture), a to znači kako ima mogućnost obavljanja asinkronih poslova kao što su GPU bazirana obrada fizike i zvuka, zatim postprocessing renderiranih slika i asinkroni timewarp što je tehnika koja se koristi u VR-u za regeneriranje finalne slike bazirane na poziciji glave točno prije display scanout-a. Pascal podržava tehnike kao što su dinamičko raspoređivanje poslova, tzv. preemption na razini piksela i to u tri nivoa - graphic preemption na nivou piksela, compute preemption na nivou threada i compute preemption na nivou instrukcije.

nvidia_gtx1080_14

Tu je i SMP podrška odnosno Simultaneous Multi-Projection Engine, koji je hardverski blok smješten unutar PolyMorph mehanizma i to pri kraju geometrijskog pipeline-a a ispred rester jedinice. Ovaj je blok zadužen za generiranje višestrukih projekcija jednog geometrijskog toka, koji ulazi u SMP mehanizam iz shadera. SMP procesira geometriju kroz šesnaest predkonfiguriranih projekcija, pri čemu dijeli do dvije točke gledišta koje su u offsetu na X osi. Točke gledišta se mogu neovisno naginjati ili rotirati po osi. S obzirom da se svaki primitiv može pojavljivati u višestrukim projekcijama (točkama gledišta), SMP tu dodaje multi-cast funkcionalnost, pri čemu se omogućuje aplikaciji da GPU-u naredi repliciranje geometrije do 32 puta (16 projekcija puta dva projekcijska centra), a bez dodatnog overheada aplikacije dok geometrija teče kroz pipeline. S obzirom da se sve odvija unutar hardvera SMP mehanizam može smanjiti količinu posla za 32x (kod teselacije primjerice). Jedna od primjena SMP-a je i kod surround monitora i VR-a (lens matched shading). S GTX1080 karticama dolazi i novo SLI sučelje koje ostaje kao i staro fizički ali je sada dodana veza između dva linka - dual-link SLI, putem novih SLI Bridge-ova nazvanih SLI HB. Koristeći SLI HB novo sučelje radi na višoj brzini 650 MHz vs. 400 MHz.

nvidia_gtx1080_15

Novost je i dodavanje novih Multi-GPU modova. Na najvišem nivou razlikujemo dvije opcije - Multi Display Adapter (MDA) Mode i Linked Display Adapter (LDA). LDA ima dva moda rada - implicitni (SLI) i eksplicitni (za ovaj su zaduženi razvojni timovi). Svakako najveća novost je što je GTX1080 SLI podrška ograničena na dvije kartice i 3-way i 4-way konfiguracije se više ne preporučuju zbog iznimno slabog skaliranja performansi u novim igrama koje koriste tehnike koje otežavaju ekstrakciju frame-to-frame paralelizacije. Najavljena Enthusiast Key aplikacija koja otključava 3 i 4-way funkcionalnost po novim je informacijama stvar prošlosti. Pascal donosi i Fast Sync opciju koja je alternativa tradicionalnom V-Syncu, a koja radi zahvaljujući razdvajanju front enda (rendera) i backenda (display), pri čemu se smanjuje latencija jer više nema "flow controla" a eliminira se tearing. Tu je i podrška za HDR monitore, a novost je 4K@60 10/12b HEVC Decode, 4K@60 10b HEVC Encode i DP1.4-Ready HDR Metadata Transport. Još jedna zanimljiva tehnologija je i Ansel, a riječ je o mogućnosti hvatanja in-game screenshota i njihov pregled u 360°. Screenshote je moguće slagati iz bilo koje pozicije, podešavati ih post-processing filterima, hvatati HDR slike u visokoj rezoluciji i dijeliti ih u 360° uz pomoć pametnog telefona, PC-a ili VR naočala. Podrška za Ansel je najavljena za The Division, The Witness, LawBreakers, The Witcher Wild Hunt, Parakog, No Mans`s Sky i Unreal Tournament.

Nvidia GeForce GTX1080 F.E. - drugi dio

nvidia_gtx1080_1

Sada kada smo vidjeli što nam to sve donosi nova Pascal arhitektura i GP104 GPU, vrijeme je da pogledamo taj novi Nvidijin desktop flagship. Svoje su referentne modele odlučili nazvati Founders Edition i kako za 1070, tako i za 1080 stavili više preporučene cijene. U trenutku lansiranja, sredinom svibnja to je značilo kako ova kartica koju imamo pred sobom donosi cijenu od 699 USD, dok su partnerske kartice koje se sada sve više pojavljuju na tržištu koštale 599 USD. GTX1070 pak ima preporučene cijene od 379 za partnerske i 449 USD za Founders Edition. Iz kojeg god kuta ju pogledali GTX1080 FE je moćna i lijepa. Dizajn i boje prate starije kartice, ali je unaprijeđen pa je tako sada logo na početku kartice srebrni, a bridovi su oštriji i naglašeniji. Kartica je masivno građena, oklop je kombinacija aluminija i plastike, a ukupna dužina je 27 cm. Na sredini, ispred turbinskog ventilatora, se nalazi prozirni plastični pokrov ispod kojeg se naziru listovi aluminijskog hladnjaka. Turbinski ventilator zrak usisava u svoje lopatice s gornje strane, a tjera ga kroz aluminijske listove i prema prednjoj i prema stražnjoj strani na kojima su ispusi. U radu je zadovoljavajuće tih (oko 44 dB pod opterećenjem), negdje na razini GTX980 i svakako znatno tiši od onoga na GTX980 Ti.

nvidia_gtx1080_2

Na GPU-u je kao i ranije Vapour komora koja ubrzava disipaciju topline s čipa na hladnjak. Kao i ranije, sve je u metalnom oklopu koji služi kao hladnjak, a i s donje strane se nalazi debela aluminijska ploča. Unatoč moćnom hlađenju i hrpi aluminija sa svih strana, kućište se pri dugotrajnim opterećenjima znatno zagrije i jako je vruće na dodir. Tome je tako jer je hlađenje projektirano da drži GPU na temperaturi od 82 - 83°C pri čemu se ventilator ne vrti na više od 2.200 okretaja. Kada krenemo s overclockingom ventilator se jače zavrti, sve do 3.000 okretaja, a temperatura naraste i do 87°C.

nvidia_gtx1080_3

GP104 grafički procesor je kao što smo na prethodnoj stranici vidjeli napravljen u 16 nm FinFET procesu, površine je 314 mm kvadratnih a broji 7.2 milijarde tranzistora. Sastoji se od 20 SM-ova od kojih svaki ima po 128 CUDA jezgri pa je ukupan zbroj 2560. Ima 20 geometrijskih i 160 teksturnih jedinica te 64 ROP jedinice. Radi na 1.610 MHz osnovnog takta te 1.730 MHz boost takta. Mi smo provjerom GPUZ loga vidjeli kako često boosta i do oko 2030 MHz što je odličan rezultat. Snaga kartice je gotovo 9 TFLOPS-a, a texel fill-rate je 277.3 Gigateksela/s.

nvidia_gtx1080_4 nvidia_gtx1080_5

Na kartici se kao što znamo nalazi 8 GB GDDR5X memorije koja radi na 10.000 MHz (10 Gbps propusnost) i koja s čipom komunicira putem 256 bitne sabirnice (8x 32 bitna kontrolera). Vršna propusnost memorije je tako 320 GB/s. Kartica ima jedan dodatni 8 pinski PCIe Power konektor, a TDP je 180 W (GTX980 je imala 165 W, a GTX980 Ti čak 225 W). Kartica ima pet video izlaza - tri DisplayPorta 1.2, jedan HDMI 2.0b i jedan DVI. Podrška za SLI je kao što smo rekli također tu, ali je zaključana za 2-way SLI jer Nvidia ne preporučuje korištenje 3 ili 4 zbog slabog skaliranja performansi.

nvidia_gtx1080_7

Founders Edition imaju šest faznu napojnu jedinicu, koja je robusna i sasvim adekvatna i za ekstremnije tipove overclockinga. Na vrhu kartice se nalazi svijetleći GeForce GTX logo koji je implementiran u hladnjak, svijetli zeleno, a slova su gumirana. Kartica kao što vidimo ne prelazi dimenzije ATX ploče po dužini, a po širini naravno zauzima dva slota.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus Rampage IV Extreme
Procesor(i) Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz
Memorija 4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz
Grafičke kartice Nvidia GeForce GTX1080; Driveri 368.39
Zvučna kartica On Board
Napajanje SuperFlower Leadex Platinum 1200W
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1, Windows 10
DirectX verzija 11 & 12
3DMark 2013, Firestrike
Bioshock Infinite In game benchmark, DX11
Hitman Ultra, FXAA
Total War Warhammer Ultra
Company of Heroes 2 In game benchmark, max. details, AA medium
Thief In game benchmark, Very High
Sniper Elite III In game benchmark, Ultra, AA high
Dirt Rally In game benchmark, Ultra
Alien Isolation In game benchmark, max. details
Ashes of Singularity In game benchmark, High, Extreme & Crazy
  Način testiranja

nvidia_gtx1080_6

Naš standardni test sistem je baziran na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Testovi i benchmarci su isti kao i kod recenzija ostalih high-end kartica koje smo testirali u ovoj godini uz dodatak Total War Warhammer benchmarka. Testirali smo sa WHQL 368.91 driverima kako za Windowse 10 tako i za 8.1, samim time na DX12 gdje je moguće i na DX11 na svim naslovima. Testirali smo na 2560x1440 rezoluciji na Dellovom U2713HM. Isprobali smo i DSR gaming na 4K (3840 x 2160) i 5K (5120 x 2880) rezolucijama, a ti će rezultati biti u zasebnom grafu. Kao i uvijek, napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova te uzeli onu najveću vrijednost, a mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju navodimo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Z5 Compact smartphonea (Android 6.0) i SoundMeter aplikacije.   Overclocking

nvidia_gtx1080_16

Overclockirali smo uz pomoć MSI-evog Afterburnera u zadnjoj verziji. Takt grafičkog procesora smo uspjeli podići za 200 MHz, pri čemu je GPUZ log pokazivao kako je najčešći boost takt bio između 2025 i 2062 MHz. Slična je situacija bila i kada nismo overclockirali, no razlike u performansama koje ćemo kasnije vidjeti jasno pokazuju kako je očito ručno forsiranje višeg takta značilo i kako je prosječna frekvencija viša pa su i performanse više. I premda to GPUZ ne pokazuje ovako na screenshotu, memoriju smo podigli na 1300 MHz, odnosno  na efektivnih 10.4 Gbps, što je također malo utjecalo na rast performansi.

Rezultati testova - prvi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Firestrike" htitle="FPS" labels="AMD Radeon Pro Duo,Nvidia GTX1080,AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire Nitro R9 Fury,Sapphire R9 Fury Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX980,AMD R9 Nano,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 390X Tri-X" values="19457,17818,16603,14731,13967,13387,12879,12448,12315,11903,11601" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"] 3DMark je test kojim uvijek otvaramo. Malo smo graf skratili kako ne bi bilo previše informacija no već ovdje vidimo nadmoć koju GTX1080 donosi pred primjerice GTX980 Ti. [ichart headers="ID, FPS" title="Alien Isolation (2560 x 1440 @ Ultra, FXAA)" htitle="FPS" labels="AMD Radeon Pro Duo,Nvidia GTX1080,AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire Nitro R9 Fury,Sapphire R9 Fury Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX980,AMD R9 Nano,MSI GTX980 Gaming 4G,ASUS STRIX R9 390X 8GB" values="193.97,171.71,153.79,122.58,114.91,110.26,106.74,106.58,102.38,98.27,98.07" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] Alien Isolation graf je također malo smanjen, a ovdje ponovno vidimo izvrstan rezultat koji postiže GTX1080. Od GTX980 Ti je brža za 40%, a od GTX980 za preko 60% (Matrix Platinum). [ichart headers="ID, FPS" title="Ashes of Singularity (2560 x 1440 @ High preset DX11)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,Sapphire R9 Fury Nitro,AMD Radeon Pro Duo" values="66.4,62.8,33.5" colors="orange,blue,blue" height="300" min="0"] [ichart headers="ID, FPS" title="Ashes of Singularity (2560 x 1440 @ High preset DX12)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,Sapphire R9 Fury Nitro,AMD Radeon Pro Duo" values="74.7,66.3,39.3" colors="orange,blue,blue" height="300" min="0"] U Ashesu GTX1080 ne pokazuje očekivane rezultate, tj. R9 Fury Nitro joj je dosta blizu u DX11 testu, dok je kod DX12 testa ipak malo više pobjegla. [ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite (2560 @ 1440 @ Ultra w. DDOF)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire R9 Fury Tri-X,Sapphire Nitro R9 Fury,AMD R9 Nano,ASUS Matrix Platinum GTX980,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,MSI GTX980 Gaming 4G,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS MARS 760, Sapphire R9 390X Tri-X,Nvidia GTX980,Sapphire R9 390 Nitro,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 290X 4GB OC,2x PowerColor R9 270 @ CFX,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB, AMD Radeon R9 290X,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX780,AMD Radeon R9 290" values="121.43,119.51,100.99,99.15,98.13,94.37,90.84,83.98,83.06,82.38,80.49,79.42,79.40,78.83,78.50,78.19,75.19,74.30,73.17,71.73,68.29,67.85,65.29,63.43,62.47,60.02,59.73,59.19,58.34" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Jedan stariji naslov čiji graf nismo rezali i koji pokazuje rezultate sve tamo od R9 290 kartice. GTX1080 je ovdje brža od GTX980 Ti modela za samo 20%, a od najbržeg GTX980 oko 44%. [ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 2 (2560 @ 1440 @ Maximum Details, AA medium)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire Nitro R9 Fury,Sapphire R9 Fury Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 390X Tri-X,MSI GTX980 Gaming 4G,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Sapphire R9 290X 4GB OC,AMD R9 Nano,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Sapphire R9 390 Nitro,Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780Ti DCU II,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire R9 290 Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti" values="71.51,56.94,53.53,50.64,49.94,48.81,48.12,48.00,47.40,47.27,47.11,46.73,46.29,45.51,45.06,42.73,42.28,41.93,41.78,41.54,41.38" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] I ovaj graf je vrlo velik kako bi vidjeli koliki napredak donosi GTX1080 u odnosu na starije kartice iz različitih klasa. Od GTX980 Ti kartice je brža za 25.5%, a od najbrže je GTX980 brža za oko 46.5%. [ichart headers="ID, FPS" title="Dirt: Rally (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,AMD Radeon Pro Duo,AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire Nitro R9 Fury,AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire R9 Fury Tri-X,AMD R9 Nano,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Sapphire R9 390X Tri-X" values="143.3,127.39,110.36,90.70,89.71,84.03,81.92,81.06,80.11,78.96" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] U Dirt Rally-u je suvereno na prvom mjestu, brža i od Pro Duo kartice. Od GTX980 Ti je brža za visokih 57%, a za 980 nemamo rezultat. [ichart headers="ID, FPS" title="Hitman (2560 x 1440 @ Ultra (DX11))" htitle="FPS" labels="AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX1080,AMD Radeon Pro Duo,Sapphire R9 Fury" values="87.02,83.24,76.67,67.15" colors="blue,yellow,blue,blue" height="200" min="0"] [ichart headers="ID, FPS" title="Hitman (2560 x 1440 @ Ultra (DX12))" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,Sapphire R9 Fury" values="84.24,58.49" colors="yellow,blue" height="200" min="0"] Novi smo Hitman testirali i u DX11 i u DX12 a rezultat je kao što vidimo odličan u oba slučaja, s tim da smo zabilježili pad performansi kod R9 Fury kartice prijelazom s DX11 na DX12.

Rezultati testova - drugi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="Sniper Elite 3 (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire Nitro R9 Fury,Sapphire R9 Fury Tri-X, AMD R9 Nano,ASUS Matrix Platinum GTX980,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Sapphire R9 390X Tri-X,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 390 Nitro,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB" values="183.6,182.8,145.6,144.5,135.6,132.6,124.9,116.6,114.9,113.4,113.4,110.3,104.2,93.6,92.1,91.2,89.5,88.9" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] Ovdje je 1080 brža i od Pro Duo kartice. U odnosu na GTX980 Ti je zabilježen porast od 27%, a prve najbrže GTX980 čak 57%. [ichart headers="ID, FPS" title="Thief (2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX1080,AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire Nitro R9 Fury,Nvidia GTX980 Ti, Sapphire R9 Fury Tri-X,AMD R9 Nano,ASUS STRIX R9 390X 8GB,ASUS Matrix Platinum GTX980,Sapphire R9 390X Tri-X,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 390 Nitro,Sapphire R9 290X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC" values="90.1,81.4,71.6,71,69.2,68.4,66,59.8,57.6,57.40,57.0,56.4,54.8,53.3,52.5,52.1,51,50.1,48.6,48.5,44.1,41.8" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] I u Thiefu je jako brza i tu je za 30% brža od GTX980 Ti, te za 56% od GTX980. [ichart headers="ID, Score" title="Total War Warhammer (1920x1200, Ultra, DX12)" htitle="Score" labels="Nvidia GTX1080,Sapphire Nitro R9 Fury" values="83.6,78.7" colors="red,blue" height="200"] Warhammer benchmark smo morali testirati u 1920 x 1200 rezoluciji jer nam nije dao prebaciti rezoluciju, no rezultat je neočekivano blizak između GTX1080 i R9 Fury. Jasno je da je ovaj naslov AMD sponzorirao, no svejedno je razlika premala. [ichart headers="ID, FPS" title="Steam VR Test" htitle="Score" labels="Nvidia GTX1080,AMD Radeon Pro Duo, AMD Radeon R9 295X2,Sapphire R9 Fury" values="11,10.9,10.5,9.2" colors="purple,blue,blue" height="200" min="0"] Steam VR test je GTX1080 položila s odličnim rezultatom od 11. Overclocking [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Nvidia GTX1080 @ OC,Nvidia GTX1080" values="18630,17818" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 2" htitle="2560x1440 @ Maximum" labels="Nvidia GTX1080 @ OC,Nvidia GTX1080" values="74.66,71.51" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Dirt Rally" htitle="2560 x 1440 @ Max.Details, AA Medium" labels="Nvidia GTX1080 @ OC,Nvidia GTX1080" values="154.63,143.3" colors="orange,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Thief" htitle="2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF" labels="Nvidia GTX1080 @ OC,Nvidia GTX1080" values="95.7,90.1" colors="orange,blue" height="200"] Porast performansi overclockingom je šarolik a u igrama u prosjeku iznosi oko 6% što i nije tako loše jer trebamo znati kako već i bez overclockinga kartica boosta na 2 GHz. DSR testovi [ichart headers="ID, FPS" title="GeForce GTX1080 @ 3840 x 2160 DSR)" htitle="FPS" labels="Dirt Rally,Hitman,Sniper Elite III,Thief" values="81.03,49.87,94.9,49.8" colors="green,yellow,blue,red,purple,orange,violet" height="400" min="0"] [ichart headers="ID, FPS" title="GeForce GTX1080 @ 5120 x 2880 DSR)" htitle="FPS" labels="Dirt Rally,Hitman,Sniper Elite III,Thief" values="51.26,31.27,57.1,29.6" colors="green,yellow,blue,red,purple,orange,violet" height="400" min="0"] 4K performanse su sasvim solidne, dok prijelazom na 5K to u pojedinim naslovima ipak pada na granicu igrivosti. No, uz isključivanje primjerice antialiasing filtera koji na 5K gotovo da i ne treba framerate se ponovno diže. Iz svih ovih je testova jasno vidljivo kako je 1080 prava zvjerka.

Rezultati testova - treći dio

SPECviewperf 12.0.2. [ichart headers="ID, catia-04" title="catia-04" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,Radeon R9 295X2,FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,Radeon Pro Duo,FirePro M6100" values="83.39,71.44,62.32,60.56,59.55,41.74" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, creo-01" title="creo-01" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,FirePro W8100 @ desktop,FirePro M6100,FirePro W8100 @ eGPU,Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2" values="53.41,44.54,43.55,42.24,36.43,32.99" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, energy-01" title="energy-01" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,FirePro W8100 @ desktop,FirePro M6100,FirePro W8100 @ eGPU" values="10.17,5.78,3.77,3.53,0.51,0" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, maya-04" title="maya-04" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,Radeon Pro Duo,FirePro W8100 @ desktop,Radeon R9 295X2,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100" values="124.55,72.13,60.77,58.20,56.04,36.2" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, medical-01" title="medical-01" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,Radeon Pro Duo,FirePro W8100 @ desktop,Radeon R9 295X2,FirePro M6100,FirePro W8100 @ eGPU" values="47.86,32.97,28.97,27.38,14.18,0" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, showcase-01" title="showcase-01" htitle="composite" labels="Nvidia GTX1080,Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100" values="113.54,70.71,68,60.43,45.81,24.32" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, snx-02" title="snx-02" htitle="composite" labels="FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100,Radeon R9 295X2,Radeon Pro Duo,Nvidia GTX1080" values="79.29,59.62,48.3,16.95,16.25,8.39" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red" height="300"] [ichart headers="ID, sw-03" title="sw-03" htitle="composite" labels="FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100,Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,Nvidia GTX1080" values="81.95,78.48,69.72,60.15,58.17,52.08" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red" height="300"] SPECviewperf kao što znamo testira s realnim workload-ovima iz pojedinih aplikacija. GTX1080 je ovdje brža od svih do sada testiranih kartica u svim testovima osim u zadnja dva za koje joj očito driveri nisu optimizirani, što je zapravo i logično. No svejedno, ostali rezultati su vrijedni divljenja. Basemark v.1.1 [ichart headers="ID, Optimized full profile" title="Optimized full profile" htitle="score" labels="Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,Nvidia GTX1080,FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100" values="454.20,435.392,430.967,374.473,237.776,182.671" colors="blue,blue,yellow,blue,blue,blue" height="300"] U Basemark-u je malo slabija od dvoglavih Radeonki, no i dalje je to sasvim respektabilan rezultat. Luxmark v.2.0 [ichart headers="ID, Room" title="Room" htitle="score" labels="Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,Nvidia GTX1080,FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU, FirePro M6100" values="3328,3013,2175,1194,1008,529" colors="blue,blue,purple,blue,blue,blue" height="300"] Ovdje su dvoglave Radeonke ipak u većoj prednosti, no zanimljivo je kako je gotovo duplo brža od FirePro W8100. ratGPU v.0.8.0 [ichart headers="ID, High" title="High" htitle="seconds (manje je bolje)" labels="Radeon Pro Duo,Radeon R9 295X2,Nvidia GTX1080,FirePro W8100 @ desktop,FirePro W8100 @ eGPU,FirePro M6100" values="54.461,66.358,99.637,149.724,200.488,424.425" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue" height="300"] Ray-trace benchmark odlično skalira na dva GPU-a, pa su Radeonke u prednosti, no GTX1080 ima ponovno veliku prednost nad W8100.

Rezultati testova - četvrti dio

[ichart headers="ID, dB" title="Buka" htitle="dB" labels="AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire R9 Fury Tri-X,Sapphire Nitro R9 Fury,Gainward GTX970 Phantom,MSI GTX980 Gaming 4G,Nvidia GTX1080,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI R9 290X Lightning,ASUS Matrix Platinum GTX980,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Sapphire R9 390 Nitro,Nvidia GTX780,Nvidia GTX780 Ti,Sapphire R9 390X Tri-X,Asus GTX680 DCUII,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GeForce GTX980,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X @ Uber,AMD Radeon R9 290 @ Uber,ASUS GTX780Ti DCU II,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,AMD R9 Nano,ASUS MARS 760,AMD R9 295X2" values="39,42,43,44,44,44,45,45,45,46,46,46,47,47,47,48,48,48,48,48,49,49,49,49,49,50,51,53" colors="blue,blue,blue,blue,blue,yellow,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] Cilj zadovoljavajuće tihog rashladnog sustava je postignut i GTX1080 je ponovno nakon bučnije GTX980 Ti ugodna za uši. Kao što smo napisali u opisu overclockingom okretaju rastu s 2.200 na 3.000 a buka na već dosta čujnih 54 dB. [ichart headers="ID, W" title="Potrošnja" htitle="W" labels="Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,ASUS Matrix Platinum GTX980,Nvidia GTX780,AMD R9 Nano,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX1080,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 Fury Tri-X,Sapphire Nitro R9 Fury,Asus GTX780 STRIX OC,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,MSI R9 290X Lightning,AMD Radeon R9 290,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X,AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire R9 390 Nitro,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Sapphire R9 390X Tri-X,2x PowerColor R9 270 @ CFX,AMD R9 295X2" values="375,383,394,400,412,427,431,440,453,465,468,480,495,497,499,500,501,502,502,503,508,521,522,525,527,541,733" colors="purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,red,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple" height="800" min="0"] Potrošnja čitavog sistema je očekivano iznad onoga s GTX980, te nešto ispod GTX980 Ti. No, s obzirom na to koliko je brža od njih, može se reći kako je vrlo efikasna. Uz to, ova je vršna potrošnja izmjerena u novom Hitmanu, dok se nekakav prosjek po naslovima kreće oko 420 W. [ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="AMD Radeon R9 Fury X,Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780 DCU II OC,AMD R9 295X2,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 390X Tri-X,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX580 SOC,MSI GTX770 TwinFrozr,Gigabyte GTX770 OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB @ OC,Sapphire R9 Fury Tri-X,Sapphire R9 390 Nitro,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,AMD R9 Nano,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire Nitro R9 Fury,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX980,ASUS STRIX R9 390X 8GB,Nvidia GTX980 Ti,Nvidia GTX780 Ti,Nvidia GTX1080,ASUS MARS 760,AMD Radeon R9 290,AMD Radeon R9 290X" values="58,60,62,63,64,68,69,70,70,71,71,71,71,71,72,73,74,75,75,75,75,75,80,83,83,84,84,84,93,94,95" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Grafički se procesor dosta zagrijava zbog činjenice da se okretaji ventilatora zadržavaju nisko radi buke, a prilikom overclockinga to raste i na 87°C. Problema s ponašanjem ventilatora, koji su neki zabilježili, nismo imali za što su očito zaslužni driveri.

Zaključak

nvidia_gtx1080_17

Nakon svih testova nema ni najmanje sumnje kako je GTX1080 zvijer od kartice i kako bi ju svi gameri voljeli vidjeti u svojim računalima. Nvidia je ponovno napravila najjaču single chip karticu na svijetu, što joj je prvenstveno omogućio prijelaz na 16 nm FinFET proizvodni proces i visoki taktovi koje je on donio. Pascal arhitektura je u suštini slična Maxwellu, no donijela je i neke zanimljive novotarije koje ovoj kartici i njenim slabijim derivatima osiguravaju uspješnu "borbu" s novim naslovima, igranjem u VR-u, na 4 i 5K te HDR monitorima, a i multimedijalne su joj mogućnosti impresivne. Overclocking potencijal nije ogroman zbog činjenice kako i sama kartica boosta već do 2 GHz, no uspjeli smo izvući prosječnih 6% ubrzanja. Zagrijavanje GPU-a i samog oklopa je vrlo visoko, no to je i razumljivo zbog činjenice kako je rashladni sustav zadovoljavajuće tih. Impresionira napredak u performansama koji je postignut u odnosu na GTX980, dok je sasvim dobar i onaj kod GTX980 Ti. Mana je tek pokoja. Čini se kako je problem s ventilatorom koji su neki prijavljivali riješen novom verzijom drivera, kartica pod opterećenjem zna malo zacvrčati (zavojnice), a još jedna uvjetno rečeno mana je kako oni najbogatiji ostaju zakinuti sa 3/4-way SLI konfiguracijama jer je kartica "zaključana" na 2-way SLI. Preporučena cijena ove Founders Edition kartice je jasno pretjerana (699 USD) pa svakako treba pričekati partnerske modele koji imaju 100 USD nižu preporučenu cijenu. Za Hrvatsko je tržište Nvidia dala preporuku od 6.399 kuna. Isto tako, iz dosadašnjeg iskustva znamo kako će cijene prvih tjedana biti svakakve dok na tržište ne dođe dovoljan broj kartica i cijene se ustabile - tada je tek vrijeme za kupovinu. A svaki pravi gamer, koji drži do sebe i koji ima mogućnost jednostavno mora nabaviti ovo čudovište. Sada se samo čeka odgovor AMD-a koji s predstavljanjem novih kartica ipak kreće od nižeg segmenta.