Nvidia GeForce GTX980Ti – novi flagship je tu
Datum objave 31.05.2015 - Krešimir Matanović
Nvidia GeForce GTX980Ti - opis
Nvidia noćas po našem vremenu točno u 00.01 u Taipeiu na Computexu lansira svoj novi desktop flagship – GTX980Ti. Riječ je o kartici manje više identičnog izgleda kao i GTX980 koju nasljeđuje, ali pod haubom kuca najkompleksniji desktop GPU do sada – GM200 sa 2816 CUDA jezgri i osam milijardi tranzistora (Titan kartice ovdje ne računamo). Uz to, pojačan je i memorijski podsistem koji sada broji 6GB GDDR5 memorije koja sa GM200 komunicira preko 384-bitne sabirnice. Tako je GTX980Ti spremna za buduće izazove u 4K gamingu, nadolazeći DirectX 12.1 API i najavljeni Gameworks VR.
Nama je na test pristigao referentni Nvidijin model u prigodno dizajniranoj kutiji relativno malenih dimenzija. Kada smo kutiju primili u ruke pomislili smo kako je riječ o dvije klase manjoj kartici, a ne novom flagshipu. No nedostatak bundlea, i pojednostavljenje logistike učinili su pakiranje manjim, ali i dalje dovoljno čvrstim.
Po vađenju kartice iz kutije vidimo kako je vrlo slična do sada viđenim referentnim modelima uključujući i njenu prethodnicu GTX980 koju smo testirali krajem rujna 2014. Identičan vanjski dizajn, isti broj i raspored video izlaza, isti aluminijski oklop, isto hlađenje – sve je na prvi pogled isto i samo ono malo Ti razlikuje dva modela.
Tek kada okrenemo karticu vidimo da na poleđini nema aluminijsku ploču pa je Ti i nešto lakša. Kao i do sada, zauzima samo dva slota u kućištu, a duga je točno 27 cm pa će stati i u ona malo skučenija kućišta. Kvaliteta izrade je kao i do sada na vrlo visokom nivou, poklopac je aluminijski s nekim detaljima koji su od plastike, a kao i kod GTX980 imamo prozirnu plastiku koja nam omogućava pogled na aluminijski hladnjak.
Skidanjem poklopca vidimo i način na koji je koncipiran hladnjak. Baš kao i do sada, ventilator je turbinski, uvlači svježi zrak s bočne strane i tjera ga van preko velikog aluminijskog bloka koji sjedi na grafičkom procesoru i memorijskim čipovima. Kontaktna površina sa GPU-om je kao i do sada bakrena Vapour komora. Desno od ventilatora se nalazi još jedan aluminijski blok koji pomaže hladiti dijelove napojne jedinice. I dok je GTX980 bila vrlo tiha, ova se kartica zbog povećane potrošnje više i zagrijava i automatski više i buči, tj. čujnija je.
Napojna je jedinica u odnosu na GTX980 malo pojačana i sada je osam fazna, a kao što vidimo i digitalna kontrolna jedinica je malo unaprijeđena. Nažalost, karticu nismo smjeli otvarati (ovo gore su Nvidijine službene fotografije), pa detaljniju analizu VRM-a ni nismo mogli provesti. Za dodatno je napajanje kartici sada potreban jedan osam pinski i jedan šest pinski konektor što ukupno iznosi 300 W snage, a službeni TDP kartice je 250W.
Kao što smo ranije spomenuli, GM200 je najkompleksniji desktop GPU kojeg je Nvidia napravila (ne računajući Titan X karticu koja je više orijentirana ka profesionalnoj upotrebi). GPU broji 8 milijardi tranzistora a napravljen je u sada već vrlo zrelom TSMC-ovom 28 nm proizvodnom procesu. Unutarnja mu je arhitektura (Maxwell), sazdana od šest procesnih klastera, tj. 22 SMM-a (streaming multiprocessor), tj. impresivnih 2816 CUDA jezgri (shadera). Za razliku od bliskog srodnika Titan X-a to su samo dvije SMM jedinice, odnosno 256 CUDA jezgri manje.
Za razliku pak od GTX980 (SM204) to je čak 38% više CUDA jezgri. Uz to, tu su i 176 teksturne jedinice i 96 ROP jedinica te 50% više L2 memorije nego kod GTX980 – 3MB. Dodatno, svaka SM jedinica ima 96KB dedicirane dijeljene memorije, a za L1 odnosno funkcije keširanja tekstura tu je i 48KB memorije po SM-u.
Takt grafičkog procesora je 1000 MHz u osnovi, i 1075 MHz u boostu (texture fillrate iznosi 176 GigaTexela u sekundi). Jasno, ovo je maksimalni takt na maksimalnom TDP-u od 250W, a proizvođač navodi kako će GPU raditi i brže u ovisnosti o aplikaciji, tj. opterećenju. Mi smo pregledom GPU-Z loga utvrdili kako je u svim igrama koje smo isprobali najviši maksimalni takt iznosio 1189 MHz, premda se najčešće kretao između 1164 i 1177 MHz.
Još zanimljivosti se krije i u memorijskom podsistemu koji je “podebljan” kako bi mogao “puniti” ovako moćan čip, tj. preuzeta je Titan X arhitektura. GM200 ima šest 64-bitnih memorijskih kontrolera pa se ukupna komunikacija odvija putem 384-bitne sabirnice, a memorija je sa 4GB i 6 Gbps brzine na GTX980 skočila na 6GB i 7 Gbps efektivne brzine (1750 MHz). Ukupna je propusnost pri tome skočila sa 224 GB/s na 336.5 GB/s.
Sa stražnje strane kartice je vidljivo kako nema aluminijske ploče kao kod GTX980 modela, jer su očito procijenili kako nije potrebna a njeno odsustvo nešto i pojeftinjuje proizvod. Komunikacija s matičnom pločom se kao i do sada odvija putem PCIe sabirnice treće generacije, a kao što na vrhu kartice vidimo dva su SLI konektora pa je i podrška za Quad SLI standardna. Nvidia navodi i kako je preporučeno napajanje za sistem s ovom karticom minimalno 600W nazivne snage.
Kao i kod GTX980 sistema pet je video izlaza – 3x DisplayPort, 1x HDMI i 1x Dual-Link DVI. Kartica je napravljena s 4K gamingom na pameti pa je tu i HDMI 2.0 podrška, a uz poznatu delta color kompresiju treće generacije, povećanu priručnu memoriju, jači GPU i pojačani memorijski podsustav to je svakako i moguće. Ipak, okorjele će gamere zanimati i kako se ova kartica overclockira, tj. da li ovako kompleksan čip može dostići brzine koje je postizala GTX980, bilo da to rade na klasičan način zračnim hlađenjem ili snimanjem novih BIOS-a sa višim naponima i brzinama uz pojačano hlađenje.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
PlayStation 5Objavljeno prije 16 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 19 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 40 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 40 minuta
SAMO LINKOVI na akcije, popuste i super niske cijene-isključivo informatička oprema!Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti