gtx980_4gtx980_5

Kartici su za dodatno napajanje potrebna samo 2x 6-pinska konektora, dok je deklarirani TDP 165W. Ipak, maksimalna snaga koju kartica može povući, kada sve zbrojimo je 225 W. Referentna GTX 980 kartica dolazi sa tri DisplayPort 1.2 konektora, jednim HDMI 2.0 konektorom, i jednim dual-link DVI-em, a kartica daje sliku simultano na maksimalno 4 monitora. Za razliku od Keplera, kojem je maksimalni takt piksela bio 540 MHz, na ovoj je kartici 1045 MHz. Maksimalna rezolucija je porasla na 5120 x 3200 pri 60 HZ (5K), a podržani su sljedeći digitalni protokoli – VDS, TMDS/HDMI 2.0, DP 1.2 i eDP 1.4. Kartica jasno podržava G-Sync, čiju smo funkcionalnost i isprobali sa Asusovim Swift PG278Q monitorom.

Maxwell podržava i NVENC sa H.265 kodiranjem, dok je kod H.264 kodiranja propusnost veća  za 2.5 puta u odnosu na Kepler, pri čemu je moguće u Shadowplayu kodirati 4K video pri 60 FPS-a. Podržani API-ji su DirectX 12 i OpenGL, uz standardne CUDA i PhysX tehnologije.

MFAA i DSR

gtx980_BF4_1_4xMSAAUltra gtx980_BF4_1_DSR4xMSAAUltra_scaled

gtx980_AC4_1_DSRFXAA_scaled gtx980_AC4_1_FXAA

Uz hardverske promjene, Nvidia donosi i dosta softverskih novosti, a igračima će svakako najzanimljiviji biti MFAA (Multi-Frame Sampled AA), što je tehnika koja mijenja AA uzorke i vremenski i prostorno, kako bi pružila kvalitetu klasičnog MSAA filtera sa povećanjem performansi. Krajnji rezultat je kvaliteta slike koja doseže 8xAA s performansama 4xAA ili pak 4xAA kvaliteta s performansama 2xAA. Drugim riječima, biti će pri 1440p ili 2160p moguće zadržati kvalitetu 4xAA filtera, spuštanjem na 2xAA i povećanjem igrivosti. Ova je tehnika još u razvoju i tek će biti dostupna u nekoj od narednih revizija drivera.

Ono što je dostupno, je DSR ili Dynamic Super Resolution koja je downscaling metoda poboljšavanja prikaza slike i na koju se i odnose gornje slike. U osnovi, DSR radi kao tradicionalni downsampling. To znači kako je u stanju prikazati sliku veće rezolucije na manjem ekranu, tj. korisniku sa 1080p monitorom poboljšati kvalitetu slike i dati mu privid da se zapravo igra na višoj rezoluciji.  DSR nema klasičnu On/Off kontrolu od strane korisnika, te koristi 13-tap Gaussian filter prilikom konverzije na rezoluciju monitora. Taj visoko kvalitetni filter smanjuje, reducira ili eliminira artefakte Aliasinga koji se dešavaju kod jednostavnog downsamplinga. DSR je moguće uključiti u control panelu s različitim stupnjevima, te pri tom podešavati i glatkoću prikaza. I premda vidimo očite razlike na lijevim slikama (bez DSR-a) i desnim (s uključenim DSR-om) mi na našem 1440p monitoru nismo stekli dojam poboljšanja slike. Tako će ovom tehnikom vjerujemo najviše ipak biti zadovoljni 1080p korisnici, a u DSR mogućnostima mogu uživati i vlasnici starijih kartica kada driveri to omoguće.

VXGI ili Vortex Based Global Illumination

ScreenShot10 ScreenShot11

ScreenShot12 ScreenShot13

VXGI je nova tehnika osvjetljavanja scene koja nas približava fotorealizmu. Globalno se osvjetljenje često koristi u filmskoj industriji za proizvodnju “computer generated” fotorealističnih scena, ali do sada je renderiranje dinamične globalne iluminacije u realnom vremenu bilo nepraktično izvoditi sve do sada. Nvidijin Global Illumination (VXGI) je sljedeći veliki korak naprijed u osvjetljenju scene, a temelji se na konceptu istraživača Cyrila Crassina. Koncept koristi 3D strukturu podataka (tzv. voksele”) za snimanje pokrivenosti i informacija o osvijetljenju u svakom trenutku u sceni. Ta se struktura podataka onda može pratiti tijekom završnog renderiranja scene kako bi se točno utvrdio utjecaj “skakanja” svjetla po sceni. VXGI tako pruža dramatično poboljšane performanse za globalno osvjetljenje, pri čemu će se za sve GPU-e on izvoditi softverski, a trenutno samo na Maxwellu će to biti i hardverski.

G-Sync Gaming

Nvidia GeForce GTX980

Uz grafičku karticu smo na test dobili i Asusov Swift PG278Q monitor. Riječ je o monitoru iz ROG obitelji, s 27″ ekranom WQHD (2560×1440) rezolucije, 3D prikazom slike, 144 Hz stopom osvježenja  te naravno G-Sync modulom. Napokon smo se tako nakon nekoliko mjeseci potrage uspjeli dočepati G-Sync monitora u čijim smo čarima uživali još u u travnju kada nam je Nvidia u Zagrebu demonstrirala njegov rad. G-Sync eliminira tzv. “screen tearing” i probleme s “preskakivanjem”. Zasebni modul ugrađen u monitor eliminira “refresh rate” monitora kakav danas poznajemo, tj. eliminira današnji problem u kojem s jedne strane imamo V-Sync koji limitira osvježenje slike u zamjenu za kvalitetu, a s druge screen tearing kada je V-Sync isključen. V-Sync kao što znamo isključujemo kako bi maksimalno iskoristili potencijale grafičke kartice i uživali u visokom framerateu.

G-Sync ON

G-Sync OFF

Asusov je monitor vrlo kvalitetan i skladno dizajniran, a koristi trenutno najbolji dobavljivi TN panel (no i dalje je to samo TN panel sa svim svojim manama), s pixel pitchom od 0.233mm, maksimalnom svjetlinom od 350 cd/m2, maksimalnim kontrastom od 1000:1, kutevima gledanja 170°(H)/160°(V), odzivnim vremenom 1ms (Gray to Gray) i 8-bitnim prikazom boja (16.7M). Iskustvo igranja na ovom monitoru u kombinaciji sa GTX980 karticom je odlično. Nismo ga nažalost imali duže vremena u labu, no ono što smo isprobali nas je oduševilo. G-Sync je pravi Nvidijin killer app, koji će privući veliku količinu gamera jer jednostavno nudi izvrsno iskustvo igranja. Na gornjim se videima na pojedinim mjestima vidi razlika, pogotovo primjerice kada benchmark uđe u kuću, no za potpuno iskustvo igru ipak treba igrati.