Nvidia GeForce GTX980 4GB test
Datum objave 19.09.2014 - Krešimir Matanović
Nvidia GTX980 4GB - prvi dio
Danas Nvidia na specijalnom događaju u Los Angelesu predstavlja svoju novu seriju grafičkih kartica u koju za početak ulaze modeli GTX980 i GTX970. Riječ je o karticama Maxwell arhitekture, koje su građene na onoj osnovnoj SMM jedinici na kojoj je baziran i grafički čip u GTX750 Ti kartici, koja je bila prva s ovom novom mikroarhitekturom. Nvidia je s imenovanjem preskočila seriju 8, koja je predstavljena u mobilnom segmentu i odmah su skočili na seriju 9 kako ne bi bilo zabuna i miješanja. Mi danas pred sobom imamo jačeg predstavnika, koji donosi 2048 CUDA jezgri, 4GB GDDR5 memorije i TDP od samo 165W. Naravno, novosti je puno pa krenimo otpočetka.
O Maxwell arhitekturi smo pisali na predstavljanju GTX750 Ti modela prije točno sedam mjeseci. Toliko je naime Nvidiji trebalo da iz malog, tek 5 SMM velikog GM107, dođe do velikog i moćnog GM204 sa čak 16 SMM-a odnosno 2048 CUDA jezgre.
Maxwell za razliku od Keplera ima novi dizajn Streaming Multiprocessor (SM) jedinice, s poboljšanjima u particioniranju kontrolne logike, poboljšanom balansiranju opterećenja, uvođenjem “compiler-based” planiranja i promjenom broja izdanih instrukcija po taktu. SMM arhitektura je tako posložena da daje 35% više performansi po jednoj CUDA jezgri kada su u pitanju shader-limitirani poslovi, što je posljedica različitih arhitekturalnih promjena.
GM204 ima 16 SMM-a, 2048 CUDA jezgri (shadera), zatim 16 geometrijskih jedinica, 128 teksturnih i 64 render back-enda. U njemu se nalazi 5.2 milijarde tranzistora na površini od 398 mm kvadratnih, a proizvodni je proces isti kao i kod Keplera, tj. 28 nm. Nvidija tvrdi kako ovaj grafički procesor ima dva puta više performansi po Wattu od prethodnog GK104. Novosti za ovaj čip su poboljšani Scheduler, nova je organizacija "datapatha" a rezultat je 40% više performansi po CUDA jezgri. L2 priručne memorije ima 2048KB.
Memorijski buffer je 4GB (GDDR5), a komunikacija se odvija putem 256-bitne sabirnice. GM204 koristi treću generaciju memorijske kompresije (Delta Color) što podiže propusnost za 25%. U praksi to znači kako je propusnost zbog kompresije sa 7 Gbps na koliko radi memorija, iskoristiva do oko 9.3 Gbps efektivno. To pak direktno utječe na performanse pri visokom anti-aliasing filtriranju.
Sama je kartica vrlo sličnog dizajna kao i prethodni model (GTX780), s tek ponekom stilskom izmjenom, a dugačka je oko 27 centimetara. Za hlađenje je zadužen turbinski ventilator pozicioniran desno od masivnog aluminijskog hladnjaka sa toplovodljivom komorom koji sjedi točno na grafičkom procesoru. Kao i uvijek, Nvijidijin proizvod "miriše" na premium, što je naglašeno aluminijskim pokrovom hladnjaka i prozirnim plastičnim prozorom kroz koji gledamo elegantna crna rebra hladnjaka. Rashladni sistem je tih, i nenametljiv u radu, a pri tom je projektiran tako da zadržava GPU na temperaturi od oko 80°C.
Na stražnjoj se strani nalazi aluminijska ploča koja učvršćuje konstrukciju, te naravno poboljšava disipaciju topline. S gornje se strane nalazi odvojiva pločica koja otkriva dio PCB-a, na mjestima za SLI spoj ukoliko su nam kartice prislonjene jedna na drugu (Nvidia još uvijek nema Bridgeless SLI kao što je slučaj kod AMD-a). GM204 čip na ovoj kartici radi na 1126 MHz osnovnog takta i 1216 MHz boost takta, a mi smo pregledom GPUZ loga utvrdili kako čip većinu vremena radi na 1253 MHz. Maksimalni je Pixel Fillrate 36.1 Gpixela/s, a Texture Fillrate 144.1 Gigatexela/sec. Memorija radi na 7 GBps efektivno (1753 MHz), a propusnost iznosi 224 GB/s. Uz GTX980, Nvidia danas predstavlja i GTX970 koja ima 13 SMM-a, tj. 1664 CUDA jezgri a u budućnosti se naravno mogu očekivati i ostali proizvodi na ovoj arhitekturu koji će imati manje od 13 a više od 5 SMM-a koliko ih ima GTX750 Ti.
Nvidia GTX980 4GB - drugi dio
Kartici su za dodatno napajanje potrebna samo 2x 6-pinska konektora, dok je deklarirani TDP 165W. Ipak, maksimalna snaga koju kartica može povući, kada sve zbrojimo je 225 W. Referentna GTX 980 kartica dolazi sa tri DisplayPort 1.2 konektora, jednim HDMI 2.0 konektorom, i jednim dual-link DVI-em, a kartica daje sliku simultano na maksimalno 4 monitora. Za razliku od Keplera, kojem je maksimalni takt piksela bio 540 MHz, na ovoj je kartici 1045 MHz. Maksimalna rezolucija je porasla na 5120 x 3200 pri 60 HZ (5K), a podržani su sljedeći digitalni protokoli - VDS, TMDS/HDMI 2.0, DP 1.2 i eDP 1.4. Kartica jasno podržava G-Sync, čiju smo funkcionalnost i isprobali sa Asusovim Swift PG278Q monitorom.
Maxwell podržava i NVENC sa H.265 kodiranjem, dok je kod H.264 kodiranja propusnost veća za 2.5 puta u odnosu na Kepler, pri čemu je moguće u Shadowplayu kodirati 4K video pri 60 FPS-a. Podržani API-ji su DirectX 12 i OpenGL, uz standardne CUDA i PhysX tehnologije.
MFAA i DSR
Uz hardverske promjene, Nvidia donosi i dosta softverskih novosti, a igračima će svakako najzanimljiviji biti MFAA (Multi-Frame Sampled AA), što je tehnika koja mijenja AA uzorke i vremenski i prostorno, kako bi pružila kvalitetu klasičnog MSAA filtera sa povećanjem performansi. Krajnji rezultat je kvaliteta slike koja doseže 8xAA s performansama 4xAA ili pak 4xAA kvaliteta s performansama 2xAA. Drugim riječima, biti će pri 1440p ili 2160p moguće zadržati kvalitetu 4xAA filtera, spuštanjem na 2xAA i povećanjem igrivosti. Ova je tehnika još u razvoju i tek će biti dostupna u nekoj od narednih revizija drivera.
Ono što je dostupno, je DSR ili Dynamic Super Resolution koja je downscaling metoda poboljšavanja prikaza slike i na koju se i odnose gornje slike. U osnovi, DSR radi kao tradicionalni downsampling. To znači kako je u stanju prikazati sliku veće rezolucije na manjem ekranu, tj. korisniku sa 1080p monitorom poboljšati kvalitetu slike i dati mu privid da se zapravo igra na višoj rezoluciji. DSR nema klasičnu On/Off kontrolu od strane korisnika, te koristi 13-tap Gaussian filter prilikom konverzije na rezoluciju monitora. Taj visoko kvalitetni filter smanjuje, reducira ili eliminira artefakte Aliasinga koji se dešavaju kod jednostavnog downsamplinga. DSR je moguće uključiti u control panelu s različitim stupnjevima, te pri tom podešavati i glatkoću prikaza. I premda vidimo očite razlike na lijevim slikama (bez DSR-a) i desnim (s uključenim DSR-om) mi na našem 1440p monitoru nismo stekli dojam poboljšanja slike. Tako će ovom tehnikom vjerujemo najviše ipak biti zadovoljni 1080p korisnici, a u DSR mogućnostima mogu uživati i vlasnici starijih kartica kada driveri to omoguće.
VXGI ili Vortex Based Global Illumination
VXGI je nova tehnika osvjetljavanja scene koja nas približava fotorealizmu. Globalno se osvjetljenje često koristi u filmskoj industriji za proizvodnju "computer generated" fotorealističnih scena, ali do sada je renderiranje dinamične globalne iluminacije u realnom vremenu bilo nepraktično izvoditi sve do sada. Nvidijin Global Illumination (VXGI) je sljedeći veliki korak naprijed u osvjetljenju scene, a temelji se na konceptu istraživača Cyrila Crassina. Koncept koristi 3D strukturu podataka (tzv. "voksele") za snimanje pokrivenosti i informacija o osvijetljenju u svakom trenutku u sceni. Ta se struktura podataka onda može pratiti tijekom završnog renderiranja scene kako bi se točno utvrdio utjecaj "skakanja" svjetla po sceni. VXGI tako pruža dramatično poboljšane performanse za globalno osvjetljenje, pri čemu će se za sve GPU-e on izvoditi softverski, a trenutno samo na Maxwellu će to biti i hardverski.
G-Sync Gaming
Uz grafičku karticu smo na test dobili i Asusov Swift PG278Q monitor. Riječ je o monitoru iz ROG obitelji, s 27" ekranom WQHD (2560x1440) rezolucije, 3D prikazom slike, 144 Hz stopom osvježenja te naravno G-Sync modulom. Napokon smo se tako nakon nekoliko mjeseci potrage uspjeli dočepati G-Sync monitora u čijim smo čarima uživali još u u travnju kada nam je Nvidia u Zagrebu demonstrirala njegov rad. G-Sync eliminira tzv. "screen tearing" i probleme s "preskakivanjem". Zasebni modul ugrađen u monitor eliminira "refresh rate" monitora kakav danas poznajemo, tj. eliminira današnji problem u kojem s jedne strane imamo V-Sync koji limitira osvježenje slike u zamjenu za kvalitetu, a s druge screen tearing kada je V-Sync isključen. V-Sync kao što znamo isključujemo kako bi maksimalno iskoristili potencijale grafičke kartice i uživali u visokom framerateu.
G-Sync ON
G-Sync OFF
Asusov je monitor vrlo kvalitetan i skladno dizajniran, a koristi trenutno najbolji dobavljivi TN panel (no i dalje je to samo TN panel sa svim svojim manama), s pixel pitchom od 0.233mm, maksimalnom svjetlinom od 350 cd/m2, maksimalnim kontrastom od 1000:1, kutevima gledanja 170°(H)/160°(V), odzivnim vremenom 1ms (Gray to Gray) i 8-bitnim prikazom boja (16.7M). Iskustvo igranja na ovom monitoru u kombinaciji sa GTX980 karticom je odlično. Nismo ga nažalost imali duže vremena u labu, no ono što smo isprobali nas je oduševilo. G-Sync je pravi Nvidijin killer app, koji će privući veliku količinu gamera jer jednostavno nudi izvrsno iskustvo igranja. Na gornjim se videima na pojedinim mjestima vidi razlika, pogotovo primjerice kada benchmark uđe u kuću, no za potpuno iskustvo igru ipak treba igrati.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
Test sistem :: Hardware |
Matična ploča
|
Asus Rampage IV Extreme |
Procesor(i) |
Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz |
Memorija |
4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz |
Grafičke
kartice |
Nvidia GTX980 4GB @ Forceware 344.07 |
Zvučna
kartica |
On Board |
Napajanje |
Thermaltake Grand 1.05kW |
SSD |
Intel DCS3500 480GB & Intel SSD 730 |
Monitor |
Dell UltraSharp U2713HM |
|
Testni sistem :: Software |
OS |
Windows 8.1 |
DirectX
verzija |
11 |
3DMark |
2013, Firestrike |
Bioshock Infinite |
In game benchmark, DX11 |
Hitman Absolution |
Very High |
Tomb Raider |
Ultimate |
Company of Heroes 2 |
In game benchmark |
Thief |
In game benchmark, max. details |
Crysis 3 |
Fraps, max. details |
|
Način testiranja
Naš standardni test sistem je baziran na
Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom
i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB)
G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. karticu smo testirali u visokoj 2560 x 1440 rezoluciji na našem Dell UltraSharpu U2713HM ali i Asusovom Swift PG278Q monitoru. Izvrtili smo većinu testova koje i standardno vrtimo, a zbog nedostatka vremena nismo uspjeli pokazati OpenCL rezultate koji su respektabilni, pa ćemo to odraditi u nekom budućem članku - npr. GTX970. U tablicama se nalaze ranije testirane kartice koje su slične po jačini ovoj, nema ih puno, pa je sve skupa i preglednije. Napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova, a kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke u tablicama smo dobili mjerenjem uz pomoć Nexus 4
smartphonea (Android 4.4.4) i SoundMeter aplikacije. Kao i uvijek tu su i rezultati dobiveni
overclockingom.
Overclocking
Overclockirali smo uz Gigabyteove aplikacije koja se pokazala stabilnom. Nakon perioda istraživanja brzo smo shvatili kako ovaj čip ima vrlo visoke granice pa je 250 MHz bez podizanja napona bio krajnji stabilan rezultat s kojim smo mogli testirati i opterećivati karticu do maksimuma. Boost takt je tako iznosio gotovo nestvarnih 1466 MHz. Memoriju smo podigli za 200 MHz, tj. 800 MHz efektivno što je bilo dovoljno za odlična ubrzanja performansi.
Rezultati testova - prvi dio
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Firestrike" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980, ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,AMD Radeon R9 290X,Nvidia GTX780 Ti,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC,ASUS GTX780 DCU II OC" values="11363,10760,10584,9931,9923,9303,9268,8640" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]
U Futuremarkovom
3DMarku kartica pokazuje zube i nadvisuje sve ostale - dobar nagovještaj za ostatak testova.
[ichart headers="ID, FPS" title="Battlefield 4 (2560 x 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760,Sapphire R9 290 Tri-X, Asus GTX780 STRIX OC,2x PowerColor R9 270 @ CFX,AMD Radeon R9 290,Nvidia GTX780" values="69.43,68.11,68.441,66.748,56.352,51.115,49.926,49.69,48.965" colors="blue,green,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Ipak, BF4 je malo veći zalogaj i ovdje GT980 nije brža od Asusove tvornički overclockirane GTX780 Ti. Ipak, brža je od referentne i čini nam se da je Nvidia upravo na to i ciljala. Jasno, potrošnja im je bila iznimno važna. Uz to, glavni cilj, da budu iznad 290X je ostvaren, sada je sve samo na cijeni.
[ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite (2560 @ 1440 @ Ultra w. DDOF)" htitle="FPS" labels="ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760, Nvidia GTX980,Asus GTX780 STRIX OC,2x PowerColor R9 270 @ CFX,AMD Radeon R9 290X,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX780,AMD Radeon R9 290" values="83.06,82.38,78.83,78.19,67.85,63.43,60.02,59.73,59.19,58.34" colors="blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Ovdje je GTX980 ispod obje 780 Ti kartice, uključujući i MARS 760. Ovdje opet 290X dosta zaostaje.
[ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 2 (2560 @ 1440 @ Maximum Details, AA medium)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980,ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290 Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti, Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 280X Toxic" values="42.73,41.93,41.54,41.38,35.1,34.4" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
COH2 je jasno vrlo zahtjevan i ovdje za dobar gameplay treba smanjiti AA filter i ova bi igra mogla biti odličan kandidat za MFAA kada jednom postane dostupan. GTX980 ovdje pokazuje zube i nadmašuje sve uspoređene kartice.
[ichart headers="ID, FPS" title="Crysis 3 (2560 @ 1440 @ VH, FXAA, AF16x)" htitle="FPS" labels="ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,AMD Radeon R9 290X,Nvidia GTX780 Ti,2x PowerColor R9 270 @ CFX,Sapphire R9 290 Tri-X,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC,Nvidia GTX780" values="47.614,43.373,42.948,42.843,40.739,40.527,39.649,38.964,36.586" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Kao i COH 2 i Crysis 3 je već dosta zahtjevan za ovu karticu i za dobar bi gameplay trebalo ugasiti FXAA. Ipak, STRIX ovdje diše za vratom R9 290.
Rezultati testova - drugi dio
[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman Absolution (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD Radeon R9 290X,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980, Asus GTX780 STRIX OC,Nvidia GTX780" values="53.39,53.35,52.38,52.22,45.66,44.55,42.25" colors="blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue" height="600" min="0"]
Oko 2 fps-a više performanse u Hitmanu od standardne GTX780 je solidan rezultat, no to i dalje ostaje ispod 50 fps-a.
[ichart headers="ID, FPS" title="Thief (2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF)" htitle="FPS" labels="ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC" values="51,50.1,44.1,41.8" colors="blue,green,blue,blue" height="400" min="0"]
Kroz Thief nismo "provukli" puno kartica na ovoj rezoluciji, no pokoji detalj bi morao ići dolje za gladak gameplay.
[ichart headers="ID, FPS" title="Tomb Raider (2560 @ 1440 @ Ultimate)" htitle="FPS" labels="ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,ASUS MARS 760,2x PowerColor R9 270 @ CFX,Sapphire R9 290 Tri-X,AMD Radeon R9 290X,Asus GTX780 STRIX OC,AMD Radeon R9 290,Nvidia GTX780" values="66.8,60.1,59.9,54.1,53.9,53.5,51.9,51.2,45.9" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue, blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Porast performansi u odnosu na običnu GTX780 je vrlo dobar i očito Tomb Raider voli višak memorije koji STRIX donosi.
Overclocking
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Nvidia GTX980 @ OC, Nvidia GTX980" values="12534,11363" colors="red,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite" htitle="2560x1440 @ Ultra w. DDOF (FPS)" labels="Nvidia GTX980 @ OC, Nvidia GTX980" values="12534,11363" colors="green,red" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman Absolution" htitle="2560 x 1440 @ Very High, 4x AA (FPS)" labels="Nvidia GTX980 @ OC, Nvidia GTX980" values="50.82,45.66" colors="red,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Thief" htitle="2560 x 1440 @ Ultimate (FPS)" labels="Nvidia GTX980 @ OC, Nvidia GTX980" values="55.6,50.1" colors="red,green" height="300"]
Overclocking donosi jako lijepi pomak i vidimo zapravo koliko ova kartica ima potencijala za naprijed. 250 MHz + za GPU bez dizanja napona zvuči odlično, što li će tek smisliti vendori sa svojim OC proizvodima? :)
Rezultati testova - treći dio
[ichart headers="ID, dB" title="Buka" htitle="dB" labels="Asus GTX780 STRIX OC,Nvidia GTX780,Nvidia GTX780 Ti,Asus GTX680 DCUII,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GeForce GTX980,AMD Radeon R9 290X @ Uber,AMD Radeon R9 290 @ Uber,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760" values="45,45,47,48,48,48,49,49,49,51" colors="blue,blue,blue,blue,blue,green,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Kartica je zadovoljavajuće tiha i uklapa se u koncept snažnog računala koje nije bučno. Zajedno sa Noctuom D15 proizvodi ispod 50 dB buke.
[ichart headers="ID, W" title="Potrošnja" htitle="W" labels="Nvidia GTX980,Nvidia GTX780,Asus GTX780 STRIX OC,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,AMD Radeon R9 290,AMD Radeon R9 290X,2x PowerColor R9 270 @ CFX,ASUS MARS 760" values="375,427,495,497,499,503,508,541" colors="lightgreen,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
Već je GTX750 Ti pokazala kako je nova Maxwell arhitektura vrlo učinkovita i kako su kartice vrlo brze s malom potrošnjom energije. Ovdje na grafu nemamo ništa što bi trošilo kao GTX980, a usporediva je eventalno R9 280X, koja je i puno sporija. Tako dakle GTX980 nudi daleko najviše performanse po Wattu potrošnje, pogotovo kada gledamo GTX780 Ti koja je podjednako brza a sistem s njom troši i preko 100 W energije više.
[ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="ASUS GTX780 DCU II OC,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX580 SOC,MSI GTX770 TwinFrozr,Gigabyte GTX770 OC,Sapphire R9 290 Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,Nvidia GTX780 Ti,ASUS MARS 760,AMD Radeon R9 290,AMD Radeon R9 290X" values="62,71,71,71,71,75,75,80,83,93,94,95" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"]
GTX980 je "programirana" tako da ne ide iznad 80°C što se očituje laganim povećanjem broja okretaja hladnjaka, ali i snižavanjem takta. Tako je GPUZ pri temperaturama od 70 - 75°C mjerio takt od 1253 MHz, da bi prelaskom te granice on pomalo padao i zaustavio se na i dalje dobrih 1220 MHz na 80°C.
Zaključak
Nvidija je iznenadila i napravila proizvod koji nije ništa jači od flagshipa prošle generacije (GTX780 Ti), no istovremeno nije ni puno slabiji, a pri tom troši znatno manju količinu energije. GTX980 je tako iznimno efikasan proizvod, koji u visokoj klasi donosi najbolji omjer potrošnje i performansi. kartica je kao i uvijek vrlo kvalitetan proizvod, s dobro riješenim rashladnim sistemom koji je tih, i istovremeno ne dopušta procesoru prelazak zacrtane temperature od 80°C. Overclocking potencijal je izvrstan i vidi se kako tu mjesta za napredak ima. Da li će on doći u obliku GTX980 Ti modela ostaje za vidjeti.
Kao i uvijek, za lansiranje novih proizvoda su pripremili i nekoliko softverskih poslastica a prva na tapeti je za sada i jedina funkcionalna - DSR. Kratko je vrijeme u kojem smo imali hardver na testu, pa ne možemo tvrditi kako smo vidjeli poboljšanja u kvaliteti slike, u baš svim naslovima, ali prema slikama koje je dala Nvidija i par naslova koje smo mi isprobali DSR ima smisla. Druga je tehnologija MFAA, koja nam u teoriji omogućuje kvalitetu 8x AA filtera po performansama 4x AA filtera, te 4x AA kvalitetu za 2x AA performanse. Zadnja, VXGI, je no
va tehnika osvjetljavanja scene koja nas približava fotorealizmu, i koja će biti dostupna u nekim budućim naslovima.
G-Sync je pokazao svoju vrijednost i iz prve ruke možemo svjedočiti glatkom iskustvu igranja, pa svakako preporučamo nabavku takvoga monitora ukolio imate neku od Nvidijinih kartica koje ga podržavaju.
Za kraj smo ostavili cijenu, a Nvidija je ovaj put striktno preporučila cijenu svojih referentnih modela za sva tržišta. S porezom za Hrvatsko tržište preporučili su cijenu od 4.400 kn (U Europi 452 € bez poreza), što je u rangu sa GTX78o Ti. S obzirom da je riječ o potpuno novom proizvodu, kojeg je Nvidija uvijek više cijenila, ovo je solidna cijena. Za GTX970 traže 270 €, odnosno 2.600 kuna s porezom. Ovu ćemo cijenu moći komentirati tek kada ju vidimo, no vjerujemo kako će GTX970 unijeti nemir među 290/290X modele.
U sklopu lansiranja novih proizvoda Nvidija je organizirala i GAME24 event o kojem smo pisali u našim vijestima, a pratiti ga možete ili na našem portalu ili na Nvidijinim
stranicama.