OCZ CoreXStream 500W – perolaka kategorija
Datum objave 10.08.2012 - Domagoj Hodak
Opis - drugi dio
Kao što je već postalo uobičajeno u našim recenzijama, na red dolazi i analiza untrašnjosti. Odstranjivanjem četiri crna vijka i crnog limenog dijela sa ventlatorom učvršćenim na njemu dobivamo podgled u unutarnji svijet. On na prvi pogled izgleda sasvim jednostavno i uredno, a malo detaljniji vizualni pregled većeg transformatora nam otkriva da je riječ o HEC-ovoj platformi. Pretragom njihovih internet stranica, dolazimo do tzv. low-end TA platforme, koja je vrlo vjerojatno izvorni oblik OCZ-ovog napajanja, uz poneku manju izmjenu naravno. Na slici desno-gore moguće je vidjeti i korišteni 120mm Young Lin ventilator (DFS122512L):
Ponašanje ventilatora u radu pri nižem opterećenju je vrlo uglađeno i pritajeno – moglo bi se reći, jedno koplje od nečujnog, pogotovo kada se napajanje nalazi unutar računalnog kućišta. Pri većem opterećenju (iznad 300W) tj. većoj temperaturi, 120mm ventilator ipak osjetno povećava broj okretaja i postaje sasvim primjetan, čak i sa veće udaljenosti (ali ne i iritantan). Upravljanje ventilatorom određeno je termalnim putem tj. termo otpornikom koji se nalazi na kraju crnih žica zalijepljenih vrućim ljepilom za krilca najvećeg aluminijskog hladnjaka na sekundaru (slika gore lijevo).
Kao što je već spomenuto, OEM ove platforme je HEC, a detaljni pregled svih komponenti je dostupan na slikama ispod:
Početni tj. tranzijentni dio napajanja sadrži sve potrebne komponente kako bi utjecaji smetnji i prenapona bili reducirani na što manju mjeru. Na gornjoj desnoj slici moguće je vidjeti prvi dio ovog filtra – dva okrugla plava pločasta kondenzatora te jedan zeleni metal-film kondenzator (oblika kutije šibica). U nastavku (slika gore-lijevo) možemo primjetiti glavni osigurač omotan u crnu gumu (postavljen okomito na tiskanu pločicu), te glavnu zaštitu od prenapona tzv. varistor (MOV) plave boje. Kao dodatak na sve navedeno u blizini se mogu pronaći još dva mala pločasta kao i dva metal-film kondenzatora, te dvije manje zavojnice povrh njih.
Nakon uvodnog tranzijentnog dijela slijedi Graetzov element (GBU8J, 8/4A) tj. pretvorba izmjeničnog u istosmjerni napon, koji nažalost nije postavljen na posebni hladnjak te se u skladu s time njegova maksimalna vrijednost struje zaustavlja na 4A. Napokon dolazimo i do PFC dijela napajanja koji je zadužen za usklađivanje struje i napona tj. faznog kuta između njih (kako bi naponu gradske mreže opterećenje izgledalo gotovo isključivo kao radni otpor, a što manje kao kapacitivno ili induktivno trošilo).
U ovom OCZ-ovom napajanju PFC je aktivan tj. koristi Mosfet tranzistore i aktivan kontroler u obliku integriranog kruga (CM6800TX), koji ujedno kontrolira i sljedeću (Switching) fazu, a nalazi se na omanjoj okomitoj tiskanoj pločici. Veličina zavojnice u PFC dijelu nije previše uvjerljiva tj. mogla je biti i ponešto robusnije izrade, a glavni (najveći) kondenzator na ovom dijelu je solidan odabir od strane proizvođača – tajvanski Teapo, 420V/330uF/85°C. Mosfet tranzistor korišten u PFC dijelu jest MagnaChip-ov MDP13N50 (13A) i to u kombinaciji sa brzom NXP BYC8-600 diodom (u svrhu poboljšavanje efikasnosti i brzine preklapanja). Sve ove komponente moguće je vidjeti na slici iznad (Mosfet i dioda na aluminijskom hladnjaku iza glavnog kondenzatora).
Sljedeće na redu je tzv. Switching („preklopnički“ ili PWM) dio tj. sekcija elektroničkog kruga na kojem se mogu ostvariti potencijalno velike uštede u potrošnji ili bolje rečeno efikasnosti napajanja. Unutar ovog napajanja za taj zadatak su zadužena još dva MagnaChip MDP13N50 Mosfet tranzistora povezana u „Double-Forward“ topologiju, te su upravljana od strane već spomenutog CM6800TX integriranog PFC/PWM kontrolera. Najlakše ih je za uočiti na gornjoj slici jer se nalaze na plosnatom aluminijskom hladnjaku između glavnog transformatora i velikog crnog PFC kondenzatora. Na tom istom hladnjaku se također nalazi i UTC-ov Mosfet snage (2N60L) zadužen za kreiranje impulsa i slanje na mali žuti transformator u cilju ostvarivanja napona za manji +5Vsb rail (koristi se prilikom stand-by načina rada).
Konačno, kao zadnja sekcija nam dolazi sekundar čiji se aktivni dijelovi nalaze na velikom aluminijskom hladnjaku (slika gore). Za +12V rail su zadužena dva paralelno spojena Schottky ispravljača (SBL3060CT, 30A, 60A ukupno) što je i više nego dovoljno za napajanje ove klase, te samo dodatno ističe da naponska stabilnost pri većem opterećenju neće biti uskraćena od njihove strane, već od strane pretankih vodiča tj. kabela prevelikog otpora.
Nije naravno naodmet za spomenuti topologiju sekundara – riječ je o grupno reguliranom napajanju, koje posjeduje jednu veliku zavojnicu kojom se služe +5V i +12V vod i samim time „sistemom vage“ utječu jedan na drugoga. Drugim riječima, ukoliko opteretimo +12V rail, napon na +5V railu će rasti, a naravno vrijedi i obrnuta situacija. Jedini neovisan u ovoj priči ostaje +3.3V vod, koji ostaje (kao što je to vidljivo iz rezultata testiranja na sljedećoj stranici) poprilično neutralan. Gotovo svi kondenzatori (105°C) unutar ovoga napajanja i sekundara su proizvedeni od strane tajvanskog Teapo giganta. Za kraj, spomenimo još i zaštitni čip, koji se u OCZ-ovom CoreXStream slučaju brine za zaštite od previsokog napona, prevelike struje i struje kratkog spoja – riječ je o Weltrendovom WT751002 čipu.
Inače, proizvođač navodi kako napajanje posjeduje dva +12V raila – ovo se pokazalo istinitim, jer su postavljena dva tzv. „shunta“ tj. dva komada deblje žice koje služe kao mjerni otpori vrlo malog otpora i u skladu s padom napona na njima određuju kolika struja prolazi kroz koji vod, te na temelju tog pada napona „određuju“ da li je opterećenje preveliko ili ne.
Kvaliteta lemljenja unutar ovog napajanja je relativno solidna (iako ne i idealna), te se u skladu s time nema što za prigovoriti samoj funkcionalnosti tiskane pločice.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Zimske jakneObjavljeno prije 2 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 10 minuta
Kupnja bijele tehnikeObjavljeno prije 13 minuta
USB C produzniObjavljeno prije 19 minuta
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti