OCZ Fatal1ty Series 700W i ModXStream 500W

Datum objave 17.06.2009 - Denis Arunović

OCZ ModXStream 500W

OCZ, američki proizvođač hardvera za igrače i entuzijaste ponovo nam je na testiranje poslao par svojih proizvoda. Riječ je o 700-vatnom modelu iz serije Fatal1ty te 500-vatnom modelu iz serije ModXStream Pro. Dok je Fatal1ty namijenjen vlasnicima računala s više grafičkih kartica koji uz stabilno napajanje žele i uočljiv dizajn, 500-vatni ModXStream Pro apelira na korisnike plićeg džepa koji traže kombinaciju modularnog dizajna i prihvatljive cijene. To je to za početak, krenimo na detaljniji pregled ovih napajanja!

OCZ ModXStream 500W

Krenut ćemo sa slabijim i jeftinijim od dva napajanja obzirom da je ono zbog toga zanimljivije većem broju čitatelja. OCZ-ova ponuda modularnih napajanja sastoji se od jednog 550-vatnog modela iz serije Fatal1ty, četiri modela iz serije ModXStream Pro (400, 500, 600 i 700 vata) te dva modela iz nove "Z" serije. 500-vatni model koji je nama stigao na test nažalost nije dostupan u hrvatskim trgovinama, no cijena u Njemačkoj mu je oko 60 eura. Corsairov 550-vatni model iz serije VX (jako popularne među domaćim korisnicima) u Njemačkoj je moguće nabaviti za oko 75 eura što će reći da je cijena OCZ-ovog napajanja prilično prihvatljiva.

U kutiji se osim napajanja nalazi standardni set opreme - kabel za spajanje na gradsku mrežu, četiri vijka za fiksiranje napajanja na kućište, torbica s modularnim kabelima te priručnik. Vjerojatno ne bi bilo loše da je OCZ u pakiranje priložio i pokoju vezicu za kabele jer su one vrlo korisne čak i kod modularnih napajanja, no što je tu je.

Dva su kabela na napajanju fiksna - glavni ATX kabel, EPS kabel i P4 kabel. Dva sekundarna 12-voltna kabela su kao što vidite odvojena što je po našem mišljenju loš dizajn jer stvara dodatni nered u kućištu. Bolje bi bilo da je implementiran samo jedan kabel s EPS konektorom kojeg je moguće raspoloviti. Što se tiče ostalih kabela koje je moguće spojiti po potrebi, situacija je sljedeća - dva PCIe kabela (jedan s šest, drugi s šest plus dva pina), dva molex kabela (dva molex konektora plus konektor za floppy na svakom kabelu), dva SATA kabela (po tri konektora na svakom). Svi kabeli, bilo fiksni ili modularni, uredno su opleteni crnom plastičnom mrežicom.

Ako vam je pri izboru napajanja vrlo bitna dužina kabela, bacite pogled na donju tablicu.

OCZ ModXStream Pro 500W
24 pin ATX
430 mm
EPS12V
430 mm
P4
430 mm
SATA
450 / 600 / 760 mm
Molex
450 / 600 / 760 mm
PCIe
430 mm

Kabeli su mjereni od kućišta napajanja do dijela na kojem kabel prelazi u konektor. Kabeli s više konektora mjereni su u po segmentima, od korijena do prvog konektora, od korijena do drugog konektora, itd. Duljina kabela na ovom napajanju dosta varira. Dok su molex i SATA kabeli vrlo dugi, ostali kabeli su relativno kratki. Samim time, to bi moglo stvarati probleme korisnicima koji ovo napajanje planiraju ugraditi u velika kućišta kod kojih se kabeli s napajanja provode iza ploče.

Dizajn ModXStream Pro serije napajanja relativno je konzervativan i kao takav svidjet će se svim korisnicima Kućištem dominira 140-milimetarski ventilator koji je zaštićen sjajnom kromiranom rešetkom. Ovaj je ventilator pri radu vrlo tih, pa i čak kad je napajanje pod vrlo visokim opterećenjem. Zrak koji ventilator upuhuje u napajanje izlazi kroz stražnju stranu kućišta. Ona je perforirana rupicama u obliku pčelinjih saća što osigurava dobar protok zraka uz minimalnu generaciju buke. Na ovom dijelu napajanja također nalazimo prekidač za uključivanje te konektor za spajanje na gradsku mrežu.

Modularni kabeli spajaju se na napajanje preko konektora koji su vrlo slični EPS konektorima na matičnoj ploči. PCIe kabeli spajaju se na crvene 8-pinske konektore, a SATA i molex kabeli na crne 6-pinske kabele. Ipak, svi oni spojeni su na drugi 12-voltni vod na napajanju. Primarni 12-voltni vod rezerviran je za kabele koji se spajaju na matičnu ploču.

Kao što vidimo na gornjoj fotki, naš primjerak napajanja ima jedan proizvodni defekt. Plastični obruč postavljen oko korijena fiksnih kabela nije na svom mjestu. Na njega ga je moguće vratiti, no vrlo lako bi ponovo ispadao van.

OCZ ModXStream Pro 500W
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCIe
1 / 1
Molex
4
Floppy
2
SATA
6
PFC
Active
Snaga
500 W
+3.3V
25 A
+5V
25 A
+12V
18 / 18 A
Cijena
60 € (u Njemačkoj)
Jamstvo
3 godine

Specifikacije 500-vatnog ModXStream Pro napajanja prilično su dobre - dva 12-voltna voda od kojih svaki podržava maksimalno 18 ampera, aktivni PFC te visoka efikasnost što je potkrijepljeno 80PLUS certifikatom. OCZ na napajanje nudi tri godine tvorničkog jamstva s napomenom da se vraćena napajanja odmah zamjenjuju. Drugim riječima, korisnik ne mora čekati na popravak vlastitog napajanja već odmah dobija novo.

OCZ Fatal1ty Series 700W

Nakon relativno jeftinog ModXStreama, vrijeme je da se pozabavimo njegovim osjetno skupljim, moćnijim i atraktivnijim bratom. Izuzev snage, osnovna razlika između ova dva napajanja je to što ModXStream Pro ima modularna, a Fatal1ty fiksne kabele. 700-vatni model iz serije Fatal1ty nije moguće kupiti u domaćim trgovinama. U Njemačkoj je za napajanje potrebno izdvojiti oko 120 eura što relativno visoka cijena ako znamo da je u istoj zemlji za oko 100 eura moguće dobiti 750-vatni Corsairov model iz serije TX. Zašto je OCZ-ovo napajanje skuplje unatoč nižoj snazi? Vjerojatno zbog atraktivnog izgleda o kojem ćemo više reći kasnije.

Pakiranje Fatal1tya neće vas niti zadiviti niti razočarati. U kutiji osim napajanja tako nalazimo dva kabela za spajanje na gradsku mrežu (europski i američki), vijke za fiksiranje napajanja na kućište i na kraju tanki priručnik. Niti ovdje ne nalazimo vezice za kabele što je obzirom na fiksne kabele, ali i cijenu napajanja dosta nepromišljeno od strane proizvođača.

Kabeli na 700-vatnom Fatal1tyu nisu modularni već fiksni. Svi su opleteni u crvenu mrežicu što ide ruku pod ruku s dizajnom drugih Fatal1ty brandiranih proizvoda. Ipak, ovakva boja mrežica nije česta, pa se vjerojatno neće svima svidjeti. Treba napomenuti da molex i SATA kabeli nisu do kraja obučeni u mrežicu već ona doseže samo do prvog konektora. To je s jedne strane smanjuje urednost napajanja, a s druge strane olakšava svijanje i skrivanje kabela. Ipak, da se nas pita, ipak bi kompletni kabel presvukli mrežicom.

Što se tiče duljine kabela, situacija je mnogo bolja u odnosu na ModXStream Pro kojeg smo opisali.

OCZ Fatal1ty Series 700W
24 pin ATX
600 mm
EPS12V
650 mm
P4
650 mm
SATA
650 / 800 / 950 / 1100 mm
Molex
650 / 800 / 950 / 1100 | 1250 mm
PCIe
650 mm

Kao što vidimo, neki kabeli dulji su metra što je, priznat ćete, zaista mnogo. Samim time, kabele ovog napajanja bez problema je moguće rasporediti u praktički bilo kojem kućištu. Ono što nam se nije svidjelo jest raspored konektora na kabelima. Premda napajanja raspolaže s osam molex i osam SATA konektora, oni su raspoređeni na samo četiri kabela. U slučaju da zaista imate potrebu za korištenjem ovako velikog broja konektora, morat ćete paziti da sve uređaje grupirate jedan do drugog. Posljednja napomena tiče se dužine kabela s molex konektorima. Samo jedan od ukupno dva kabela ima floppy konektor što je u tablici naznačeno sa znakom "|".

Kako je Fatal1ty brand namijenjen igračima, tako je i ovo napajanje dizajnirano da bi se svidjelo ovakvom tipu korisnika. Drugim riječima, izgleda vrlo atraktivno i bez problema će privući pažnju ako je ugrađeno u kućište s prozirnom bočnom stranicom. Naime, 120-milimetarski ventilator koji je zadužen za hlađenje napajanja svijetli crvenom bojom, a na sličan način je osvjetljen logo i natpis "Fatal1ty" na boku napajanja. Tu treba napomenuti da osvjetljeni logo nalazimom na samo jednom boku napajanja, pa isti neće biti izložen pogledima ako napajanje ugradimo naopako u kućište. Zašto bi ga ugradili naopako, pitate se? Neka kućišta poput popularnog Anteca Nine Hundred ili Twelve Hundred imaju mjesto za napajanje koje je smješteno na dnu kućišta. Kako dno nije perforirano, ventilator napajanja je nužno okrenuti prema gore što kod Fatal1tya napajanja znači da bok sa svjetlećim slovima neće biti vidljiv.

Buka ugrađenog 120-milimetarskog ventilatora nije nas ometala pri testiranju.

Fatal1ty Series 700W
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
8 pin / 6pin PCIe
2 / 0
Molex
8
Floppy
1
SATA
8
PFC
Active
Snaga
700 W
+3.3V
28 A
+5V
30 A
+12V
56 A
Cijena
120 € (u Njemačkoj)
Jamstvo
5 godina

Poput napajanja iz PC Power & Coolingove game, 700-vatni Fatal1ty ima samo jedan 12-voltni rail na kojem je elektronika sposobna isporučiti struju jakosti do 56 ampera. To je relativno visoka brojka, pa nas čudi što je OCZ na napajanje implementirao tek dva PCIe kabela za grafičku karticu (na svakom je po jedan 8-pinski konektor u konfiguraciji 6+2). Naposlijetku valja istaknuti da proizvođač ovo napajanje pokriva petogodišnjim jamstvenim rokom pod istim uvjetima kao i u slučaju jeftinijeg ModXStream Pro napajanja.

Testni sistem i performanse

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte X48T-DQ6

Procesor(i)

Intel Core 2 QX6850 @ 3 GHz

Memorija

2 x 1 GB Kingston Hpyer-X DDR3 1800 MHz @ 1600 MHz

Grafička kartica

2 x ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH10R

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 160 GB SATA

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Testna konfiguracija koju smo rabili za testiranje OCZ-ovih napajanja jednaka je kao u prethodnom testu napajanja u kojem smo se pozabavili s 610-vatnim napanjem tvrtke PC Power & Cooling, OCZ-ove tvrtke kćeri.

Performanse napajanja mjerili smo u dvije situacije - kada na računalo nije aktivnirana niti jedna aplikacija osim samog operacijskog sustava (dakle kada nema opterećenja) te kada je računalo opterećeno grafički, procesorski i memorijski zahtjevnim aplikacijama. Ovakvo maksimalno opterećenje simulirano je uzastopnim izvođenjem HDR/SM3.0 testa iz 3DMarka06 dok se u pozadini vrti alat Prime95 koji opterećuje sve četiri jezgre procesora (ne blend način rada već "maximal heat, power consumption"). Samim time, jasno je da ovakvo opterećenje praktički nije moguće napraviti normalnim korištenjem računala, pa makar igrali najzahtjevniju igru ili rabili najzahtjevniju aplikaciju za 3D renderiranje. Drugim riječima, vlastito napajanje pri normalnom radu vjerojatno nikada nećete na ovaj način opteretiti.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra Fluke 287. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće pinove na ATX konektoru. Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama. Ovaj uređaj nije osobito precizan, no daje ponovljive rezultate, pa smo mu skloni vjerovati. Samim time, njime ne možemo izmjeriti konkretnu vrijednost efikasnosti napajanja jer bi za to trebali znati potrošnju na izlazima i ulazu. Ono što možemo napraviti je usporediti potrošnju na ulazu napajanja (dakle ono što napajanje "cucla" iz gradske mreže) što nam može reći koliko je neko napajanje više ili manje efikasno u odnosu na naše referentno napajanje. Naše referentno napajanje je PC Power & Cooling Silencer 750W.

Opterećenje na napajanju generirali smo pomoću malo snažnije računalne konfiguracije koja se sastoji od kombinacije četverojezgrenog Intelovog procesora, dva gigabajta memorije i para Radeon HD 2900 XT kartica. Najveći potrošači struje u konfiguraciji su upravo ove grafičke kartice jer su notorne po potrošnji. To ujedno i glavni razlog zašto ih nismo zašto ih nismo zamjenili s modernijim modelima.

12-voltni vod na oba OCZ-ova napajanja reguliran je kako treba. Oscilacije ostaju u domeni druge decimale što je obzirom na varijacije opterećenja očekivano. Ako se pitate zašto nema mjerenja 500-vatnog modela pod CrossFireom, odgovor je jednostavan - napajanje potrebnu snagu jednostavno nije u stanju isporučiti. Zašto je to tako postat će vam jasnije kada kasnije vidite grafikon potrošnje.

Ovaj dijagram vrijednosti 12-voltnog voda zavisno o opterećenju jasno ilustrira kako se određeno napajanje nosi s energetskim zahtjevima moćnijih računalnih komponenti. OCZ je sa svojim napajanjima napravio dobar posao, pa su razlike u odnosu na PC Power & Coolingove modele minimalne.

Vrijednosti 5-voltne naponske linije kod oba su OCZ-ova napajanja više od idealnih. Tome ipak ne treba pridavati osobitu pažnju jer je riječ o par milivata što je zaista tričarija. Kako opterećenje raste, tako napon na 5-voltnoj liniji pada, no prilično sporo što je dobro.

Kod 3,3-voltnog voda ništa novo - OCZ-ovi su vrlo blizu idealnim vrijednostima ATX specifikacije, a situacija se mnogo ne mijenja porastom opterećenja.

Na kraju tu je mjerenje efikasnosti. Konkretne vrijednosti nažalost nemamo obzirom da je za takvo što potrebno znati ulaznu i izlaznu snagu napajanja (mi znamo samo ulaznu). Ipak, usporedba s ostalim testiranim napajanjima koja su testirana pod jednakim uvjetima može nam reći koliko je dobro odrađen posao u ovom segmentu.

Efikasnost OCZ-ovih napajanja vrlo je slična efikasnosti PC Power & Coolingovih modela. Naime, imajte na umu da efikasnost nije konstantna vrijednost već je riječ o krivulji, pa će se snažnija napajanja bolje nositi s većim opterećenjima dok će se manje snažna napajanja bolje nositi s manjim opterećenjima. Upravo zbog toga je potrebno dimenzionirati snagu napajanja zavisno o specifikacijama računala koje treba napajati.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Oba OCZ-ova napajanja koja smo imali prilike isprobati u sklopu ovog članka pokazala su adekvatne performanse obzirom na njihove tehničke specifikacije. Jeftiniji model ModXStream Pro 500W pokazao se kao odlično rješenje za korisnike koji traže dobro modularno napajanje prihvatljive cijene, a koje bi strujom trebalo opskrbljivati samo jednu high-end grafičku karticu. Kod ovog napajanja posebno nas impresionirao korišteni 140-milimetarski ventilator koji nije bio bučan niti kada je napajanje bilo pod punim opterećenjem. 700-vatni model iz serije Fatal1ty je nešto drugačija zvjerčica. Ovo napajanje može isporučiti oko 40% posto više "soka" u odnosu na svojeg jeftinijeg rođaka, usto izgleda mnogo atraktivnije, ali ima i vrlo duge fiksne kabele. Nažalost, zbog svjetlećeg dizajna Fatal1ty istovremeno ima i relativno visoku cijenu u odnosu na ostala high-end napajanja sličnih specifikacija, konkretno Corsairov TX750 ili PC Power & Coolingov Silencer 750W. Ako zanemarimo cijenu, naša glavna zamjerka ovom napajanju je nizak broj PCIe konektora obzirom na snagu - samo dva komada. Ovaj karakteristika napajanja natjerala nas je da pri testiranju molex na PCIe adaptere jer u suprotnom jednostavno ne bi mogli pokrenuti obje Radeon HD 2900 XT kartice (svaka na sebi ima po jedan 6-pinski i 8-pinski konektor). Sukladno tome, Fatal1ty Series 700W možemo preporučiti samo korisnicima koji žele atraktivno i snažno napajanje, no ne trebaju više od dva PCIe konektora (čitaj, koriste samo jednu snažnu grafičku karticu).

Conclusion

Both OCZ PSUs we had pleasure of testing during this article showed adequate performance in regards to their technical specifications. Cheaper ModXStream Pro 500W is a great solution if you are looking for a good modular PSU to power a gaming PC with one high-end graphics card. We were especially impressed by the low noise of its 140mm fan which was very silent even when PSU was under maximum load. 700W model from Fatal1ty Series is a bit different beastie. It can deliver about 40% more juice than its smaller sibling, it looks much better and it has very long fixed cables. Unfortunately, it also has a slightly higher price in comparison to other PSU with similar specs, namely Corsair TX750 or PC Power & Cooling Silencer 750W. Price aside, our main concern regarding this PSU is the low number of PCIe connectors - just two. This issue forced us to use molex to PCIe adapters during the testing because we just didn't have enough "native" PCIe connectors to power up our two Radeons HD 2900 XT cards. Considering this, we can recommend Fatal1ty Series 700W only to users who don't require more than two PCIe connectors in their system, but at the same time need a powerful and visually attractive PSU.